Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς λεπτομέρειες, πουλούσα μια ακριβή κιθάρα και μου έρχεται πρόταση για ένα μέρος των χρημάτων συν δυο ενισχυτές.

Απαντάω ναι, με την προϋπόθεση να πάρω τον έναν ενισχυτή και τα χρήματα του άλλου σε μετρητά και αυτά.

Κοινώς, διαφοροποίησα λίγο την πρόταση, αλλά, συμφώνησα στο ποσό της πρότασης.

Για μια βδομάδα λάμβανα mail, μηνύματα στο viber και τηλέφωνα για το πόσο λάθος έχω κοστολογήσει την κιθάρα και κανόνες για κοστολόγηση μεταχειρισμένων.

Και όλα αυτά συμφωνώντας στην αρχική πρόταση του υποψήφιου αγοραστή.

Και το πιο ωραίο;

Μετά από λίγες μέρες είχα να αντιμετωπίσω πάλι το ίδιο με έναν δεύτερο υποψήφιο αγοραστή ο οποίος μου έκανε μονίμως την ίδια (χαμηλή) πρόταση με διαφορετικά ανταλλάγματα, αφού μου είχε εξηγήσει και αυτός τους κανόνες κοστολόγησης μεταχειρισμένων.

Ευτυχώς, η κιθάρα έφυγε σε κάποιον που έβλεπε πόσο πουλιόταν σε γνωστά site μεταχειρισμένων μουσικών οργάνων και ήταν και εξαιρετικός τύπος, γενικότερα.

Σε άλλη μια περίπτωση με έχουν βρίσει άσχημα γιατί δεν έριχνα την τιμή από κάτι που πουλούσα.

Αυτό που έχω εγώ να πω είναι ότι δεν είναι κανένας πωλητής υποχρεωμένος να πουλήσει όσο γουστάρει ο καθένας που του γυάλισε το οτιδήποτε και ξύπνησε ένα πρωί αποφασισμένος να το "πάρει" με το "έτσι θέλω" και "όσο θέλω".

Αν οποιοσδήποτε θεωρεί οτιδήποτε υπερκοστολογημένο, ας μην μπει στη διαδικασία να ενδιαφερθεί.

Και, επίσης, λίγη ευγένεια δεν βλάπτει. 

 

  • Like 3

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Γιατι να ειμαι biased απεναντι σου? Σε ξερω και απο χθες? Και με βαση αυτα που εχεις πει για μενα (διχως να με γνωριζεις), ειδικα με το προηγουμενο nick, θα επρεπε να ειμαι αρκετα biased απεναντι σου. 

Κι ομως δεν ειμαι, και αρκει να διαβασεις αυτο που σου εγραψα. Τη γνωμη μου λεω ξεκαθαρα, και αντικειμενικα, με βαση τα ολα διαβαζω.

Οκ λοιπόν. Αν ήμουν άδικος απέναντί σου χωρίς να το καταλάβω τότε ζητώ συγνώμη. Δεν υπάρχει λόγος για αντιδικίες άνευ ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tamtam είπε

Αυτό το "μόνο για γνώστες" με ξεπερνάει

 

Αμ το "όλα original" σε προφανώς refinished vintage κιθάρες;

 

Καλά υπάρχει και το "όλα original" και "μόνο για γνωστές"...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tamtam said:

 

Επί της ουσίας όχι. Θα με έθιγε όμως να μου απαντούσε με ερώτηση, την ίδια που του έκανα. Ρώτησα κάτι. Αν δεν είσαι σε θέση να μου πεις αναφορικά με το πετάλι που δίνω και το οποίο δεν έχεις καν έρθεις να δεις σε τι κατάσταση είναι, για ποιο λόγο/τι αντιπροσωπεύουν αναφορικά με το πετάλι ή με σένα αυτά τα 5 ευρω, πώς μου ζητάς νατα κόψω; Επειδή είναι η παράδοση που λεει και ο JazzJoker? (θα απαντήσω πιο κάτω σε αυτο)

Προφανώς και κατι αντιπροσωπεύουν τα 5 και το 1 και το 1.50 ευρώ. Ο άλλος έχασε τη ζωή του επειδή δεν είχε ένα εισιτήριο λεωφορείου και τον έσπρωξαν έξω και έπεσε. Με τα μισά από αυτά τα 5 ευρώ αγοραζα μακαρόνια στο σουπερ μάρκετ όταν δεν είχα να φάω μέσα στην κρίση, και περνούσα τρεις μέρες με μακαρόνια και ντομάτα.

 

 

έρχεσαι στα λόγια μου. Η ερώτηση είναι άστοχη αφού προφανώς και κάθε ευρώ μετράει για τον καθένα μας. Σαφέστατα και έχεις δικαίωμα (όπως όλοι βέβαια) να μην πουλήσεις κάτι σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που ζητάς, από την άλλη λίγο παζάρι δεν βλάπτει.

 

Τα περί ευγένειας που αναφέρονται εδώ μέσα είναι αυτονόητα, πάντα με καλό τρόπο και αν φάμε άκυρο δεν μας φταίει ο άλλος, ακόμα και αν αυτός είναι γαϊδούρι.

 

Επίσης μιας και ανοίξαμε το θέμα να πω εγώ κάτι που με ενοχλεί σε αγοραπωλησίες: η επιμονή κάποιου να αγοράσει/πουλήσει ένα προϊόν. Δλδ πας να δεις κάτι, δεν σου κάνει και σου αρχίζει το πρήξιμο τύπου "δλδ τι δεν σου αρέσει/είναι από το εργστάσιο σιχισοχι στην Ιαπωνία, τώρα είναι κινέζικα/δεν υπάρχει αυτό το μοντέλο στην αγορά/αν το πάρεις από το e-bay θα πληρώσεις 10χιλ πάνω" και γενικά πρήξιμο γιατί δεν καταλαβαίνει το "δεν μου κάνει αυτό το πράγμα".

 

Και φυσικά το κλασσικό κόλπο που συμφωνείτε τηλεφωνικά σε μια τιμή και μετά από κοντά αρχίζει τα κόλπα "κάτι έτυχε/έχω μόνο τόσα πάνω μου/να σου δώσω τα μισά τώρα κ.α.".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια θρεντ συνειδητοποιώ πόσο τυχερός έχω υπάρξει στις συναλλαγές μου . Όλα έχουν κυλήσει ομαλοτατα ευτυχώς σε εμένα 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κιθάρα με τη θήκη της μαζί κάνει 1100 ευρώ, και η κιθάρα κοστίζει 1000 ευρώ παραπάνω από τη θήκη, πόσο κάνει η θήκη μοναχή?

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Άγιος said:

Μια κιθάρα με τη θήκη της μαζί κάνει 1100 ευρώ, και η κιθάρα κοστίζει 1000 ευρώ παραπάνω από τη θήκη, πόσο κάνει η θήκη μοναχή?

 

50 αλλά, αν αγοράσεις και τα δύο μαζί, γίνεται καλύτερη τιμή στα 1150.

Με παζάρι πας στα 1200.

 

Μεγειές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κάτι κάνει 10€ και κόψεις τα 5, και αν κάτι κάνει 10.000€ και πάλι κόψεις τα 5, και στις 2 περιπτώσεις συνεχίζουν να είναι 5€ και να έχουν ακριβώς την ίδια ονομαστική και πραγματική αξία. Προφανώς αλλάζει η αγοραστική δύναμη και κατάσταση, αλλά το ποσό παραμαίνει το ίδιο. Τα 5 στα 10 είναι 50%, γι αυτό μας φαίνεται τεράστια διαφορά προφανώς.

 

Γενικά, ο πωλητής ανακοινώνει την τιμή σύμφωνα με τους δικούς του πάντα κανόνες, όποιοι και αν είναι αυτοί. Ο αγοραστής μελετά τη συνολική αξία και τη συγκρίνει με την αγοραστική του δύναμη. Αν δεν έρθει σε σύγκρουση με την απόφαση τιμής του πωλητή, τότε εκτελείται η συναλλαγή.

 

Να θυμάστε, η ζήτηση καθορίζει την προσφορά, και όχι το αντίθετο - με την εξαίρεση στα προϊόντα πρώτης ανάγκης, που στις μοντέρνες δημοκρατικές κοινωνίες, οι τιμές καθορίζονται ή έστω περιορίζονται από το κράτος για λόγους κοινωνικής ευημερίας. Ο καθ'ένας μπορεί να "προσφαίρει" ότι θέλει, σε όποια τιμή θέλει. Αν ο πελάτης (ζήτηση) αρνηθεί να αγοράσει/καταναλώσει, τότε ο παραγωγός (προσφορά) θα αναγκαστεί να μειώσει την τιμή του. Αν η τιμή του δεν υφίσταται μείωση λόγω κόστους, τότε το προϊόν/υπηρεσία δεν είναι βιώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Αν ο πελάτης (ζήτηση) αρνηθεί να αγοράσει/καταναλώσει, τότε ο παραγωγός (προσφορά) θα αναγκαστεί να μειώσει την τιμή του. Αν η τιμή του δεν υφίσταται μείωση λόγω κόστους, τότε το προϊόν/υπηρεσία δεν είναι βιώσιμα.


Συμφωνοι, αλλά δεν είμαστε παραγωγοί. Και αυτό που πουλάμε ούτε έχει ημερομηνία λήξης να χαλάσει και να το πετάξουμε ούτε εξαρτάαι από αυτό η επιβίωσή μας.
Σκέψου το αλλιώς... (ή ρίξε μια ματιά στο reverb.com να δεις τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Alex Raptakis said:

Να θυμάστε, η ζήτηση καθορίζει την προσφορά, και όχι το αντίθετο - με την εξαίρεση στα προϊόντα πρώτης ανάγκης

 

Κυρ Alex μου, ελπίζω να ήθελες να πεις κάτι άλλο, γιατί αυτό το παραπάνω δεν βγάζει νόημα.

Ούτε η ζήτηση καθορίζει την προσφορά, ούτε η προσφορά την ζήτηση.

Και τα δύο μαζί, καθορίζουν την τιμή σε μια πλήρως ελεύθερη αγορά, πάντα υπό συνθήκες (ελαστικότητα - ανελαστικότητα ζήτησης).

 

Αν εννοείς ότι για κάτι που δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα υπάρχει και προσφορά, θα σου θυμίσω ένα κάρο προϊόντα τα οποία  βγήκαν χωρίς να υπάρχει ήδη ενεργή ζήτηση γι' αυτά, η οποία δημιουργήθηκε αργότερα.

 

Κάποιοι το λένε αυτό "δημιουργία τεχνητών αναγκών".

 

Από εκεί και πέρα, σαφώς η προσφορά λαμβάνει υπόψην τα δεδομένα της ζήτησης (καθώς και της οιωνεί ζήτησης βλέπε "έρευνα αγοράς"), αλλά και η ζήτηση τα δεδομένα της προσφοράς (όταν υπάρχει "πρόβλεψη" για νέο προϊόν, μειώνεται η ζήτηση για τα υπάρχοντα που ικανοποιούν τις ίδιες ανάγκες).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου