Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

50 αλλά, αν αγοράσεις και τα δύο μαζί, γίνεται καλύτερη τιμή στα 1150.

Με παζάρι πας στα 1200.

 

Μεγειές.

δεν πήρα κιθάρα απλά τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια θρεντ συνειδητοποιώ πόσο τυχερός έχω υπάρξει στις συναλλαγές μου . Όλα έχουν κυλήσει ομαλοτατα ευτυχώς σε εμένα 

 

 

+1000

 

τοσα χρονια δεν ειχα ουτε ΜΙΑ φορα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το ότι το προιόν που βλέπω και στον ύπνο μου και κοστίζει το ίδιο σε εμένα και στον π.χ γερμανό με 758 και 1,580 ευρώ κατώτατο μισθό αντίστοιχα δεν απασχολεί κανέναν βλέπω.Κάπου εκεί τελειώνει η λέξη "ευκαιρία" αγαπητέ μου φίλε γιά εμάς.Το Banner που αναβοσβήνει στο ηλεκτρικό τσίρκο που μόλις έγινες θεατής,δέν περιλαμβάνει φαντασμαγορικά σόου και ακροβατικά για σένα,παρα μια γερασμένη χελώνα που θα ξεψυχήσει στον πρώτο ήχο του μαστίγιου.

 

Χεσμένα έχει ο Βέλγος,Σουηδός,Αυστριακός κ.α τα 5,10,50,100 και χίλια ευρώ για να κάνει τα γούστα του.

Εντώ το ελλάντα εν είναι έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου απο τις συναλλαγες μου μεσω των αγγελιων τοσο σε αυτο οσο και σε αλλα site δεν ειναι διαφορετικη απο αυτην που εισπραττω απο την καθημερινη μου επαφη με την Ελληνικη κοινωνια.

 

Υπαρχουν οι εξαιρεσεις οπου ολα κυλουν μεσα σε ενα λογικο πλαισιο, με ευγενεια και εχουν καταληξει και σε καποιο καφεδακι αλλα ως επι το πλειστον οι εμπειριες μου αφορουν κουτοπονηρους η υπερκαχυποπτους ελληναρες (αναλογα αν ειναι πωλητες η αγοραστες) ενιοτε αγενεις και σχεδον παντοτε θρασιμια.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MGs είπε

και στον π.χ γερμανό με 758 και 1,580 ευρώ κατώτατο μισθό αντίστοιχα δεν απασχολεί κανέναν βλέπω

 

Γιατι να τον απασχολησει?

 

Ο Γερμανος και ο Βελγος πληρωνει ΕΝΟΙΚΙΟ (υπαρχει 25% ιδιοκατοίκηση οταν στην Ελλαδα ειναι 80%) 1000 ευρω για 45 τετραγωνικα... 3-4 ευρω εισητηριο στο μετρο και έχει λογαριασμους Utilities 200% ακριβοτερους απο εσενα....για να μη μιλησουμε για το ΓΕΝΙΚΟ κοστος ζωης.... .οποτε τα 700 ευρώ "περισσοτερα" που παιρνει απο εσενα ειναι απλα ΑΝΕΚΔΟΤΟ...  ( μιλαμε για minimum wage ok ?οχι για purchasing power που ειναι σαφως υψηλοτερη.....και στις 2 χωρες που αναφερεις .... για ενα ΠΟΛΥ απλο τροπο ζωης ,αυτον που στην Ελλαδα εχεις με 1200 ευρω/μηνα που ειναι ο ΜΕΣΟΣ μισθος (γενικα ο κατωτερος μισθος ειναι μια παπαρια που αφορα λιγους συγκριτικα εργαζομενους...ειδικα αν σκεφτεις οτι ο μεγαλυτερος εργοδοτης στην χωρα ειναι το ΔΗΜΟΣΙΟ που μονο.....κατωτερους μισθους δεν δινει 😞)  χρειαζεσαι τουλαχιστον 4000-5000 ευρω μισθο τον μηνα στο Βελγιο και τη Γερμανια) 

 

Μου θυμιζεις τους αφελείς που στα χρόνια των "αντιμνημονίων" φέρναν σαν παραδειγμα τους Νορβηγούς..... σερβιτορους που ειχαν μισθο 3500 ευρω/μηνα (στην Νορβηγια δεν φτανει ουτε για φραπε και τσιγαρα...) ενω "το κΕφαλΕο στην Ελλαδα επινε το ΕΜΑ τον αιργατον με χαμηλΑ μισθΑ"

 

Πρεπει καποια στιγμη αυτος ο οικονομικος αναλφαβητισμος να σταματησει.....  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Κυρ Alex μου, ελπίζω να ήθελες να πεις κάτι άλλο, γιατί αυτό το παραπάνω δεν βγάζει νόημα.

Ούτε η ζήτηση καθορίζει την προσφορά, ούτε η προσφορά την ζήτηση.

Και τα δύο μαζί, καθορίζουν την τιμή σε μια πλήρως ελεύθερη αγορά, πάντα υπό συνθήκες (ελαστικότητα - ανελαστικότητα ζήτησης).

 

Αν εννοείς ότι για κάτι που δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα υπάρχει και προσφορά, θα σου θυμίσω ένα κάρο προϊόντα τα οποία  βγήκαν χωρίς να υπάρχει ήδη ενεργή ζήτηση γι' αυτά, η οποία δημιουργήθηκε αργότερα.

 

Κάποιοι το λένε αυτό "δημιουργία τεχνητών αναγκών".

 

Από εκεί και πέρα, σαφώς η προσφορά λαμβάνει υπόψην τα δεδομένα της ζήτησης (καθώς και της οιωνεί ζήτησης βλέπε "έρευνα αγοράς"), αλλά και η ζήτηση τα δεδομένα της προσφοράς (όταν υπάρχει "πρόβλεψη" για νέο προϊόν, μειώνεται η ζήτηση για τα υπάρχοντα που ικανοποιούν τις ίδιες ανάγκες).

 

Η δημιουργία τεχνητών αναγκών δεν είναι οικονομικό μοντέλο, αλλά κοινωνικό, που βασίζεται στην κοινωνική επιρροή, το οποίο σε βάθος χρόνου θεωρείται σφάλμα. Δεν υπάρχει οικονομικό σύστημα που η προσφορά να καθορίζει την ζήτηση, γιατί παραβιάζεται ο νόμος της ελεύθερης βούλησης. Φυσικά, στον μοντέρνο κόσμο, ο μέσος καταναλωτής επιρρεάζεται καθημερινά, αλλά δε σημαίνει ότι ο παραγωγός του επιβάλλει την αγορά του προϊόντος (αυτό σημαίνει το "καθορίζει"). Η διαφορά είναι ότι ο καταναλωτής, μπορεί να επιβάλλει τη μείωση τιμής, έχει την πρακτική δυνατότητα, ενώ ο παραγωγός δεν έχει αυτή την επιλογή.

 

Η διαφορά έρχεται στο ότι, εφόσον δεν μιλάμε για αγαθά πρώτης ανάγκης, ο καταναλωτής δεν εξαρτάται ποτέ από τον παραγωγό, ενώ ο παραγωγός εξαρτάται στο 100% από τον καταναλωτή, γιατί είναι η κύρια πηγή εισοδήματός του, και χωρίς αυτόν δεν μπορεί να καλύψει τις βασικές του ανάγκες.

 

Οι συνθήκες ελαστικότητας και ανελαστικότητας έχουν να κάνουν με την επιρροή στις τιμές των προϊόντων, όχι στη συμπεριφορά του καταναλωτή. Επίσης είναι αυτά που καθορίζουν οικονομικά τις κατηγορίες πρώτης ανάγκης, προϊόν πολυτελείας, κτλ. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε κυρίως προϊόντα πολυτελείας. Η διαφορά είναι ότι η τελική απόφαση δεν ορίζεται από την τιμή, αλλά την απόφαση του καταναλωτή, η οποία ναι μεν επιρρεάζεται από την τιμή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την επιβάλλει.

 

;edit; Προφανώς η απάντησή μου δεν πατάει στο 100% του thread, αλλά μου αρέσει να μελετώ τέτοιες καταστάσεις.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MGs είπε

κοστίζει το ίδιο σε εμένα και στον π.χ γερμανό με

 

 

υπαρχει καποιος τροπος να ΜΗΝ κοστιζει το ίδιο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να σπαζομαστε. Εδω μεσα υπαρχει καθε καρυδιάς καρύδι. Οταν μπαινει μια αγγελία παιζει να συναναστραφεις με οποιονδηποτε.... Και με τον γιούφτο και με τον large... Και με τον Ελληναρα... Και με τον πρηξ@@δι και με ολους.... Κουλ.... 

Σου αρέσει η προσφορα;Πουλας

Δεν σου αρέσει η προσφορα;Όχι (Ξερό)  Ουτε τι αντιπροσωπεύουν τα 5 και τα 3 ευρω ουτε τιποτα... Υπαρχει αυτός για τον οποιο τα 5 ε δεν ειναι τιποτα και θα σε ζαλίζει μονο και μονο γιατι... Έιτε είναι θεμα κουλτούρας... Ειτε αυτόικανοποιησης οτι σε "κέρδισε" στη συναλλαγή... Ειτε χιλια δυο.Υπάρχει και αυτος ο οποιος μετραει διευρα...ΧΕΣΤΗΚΕΣ!Οσο πιο καλά στημενη ειναι η αγγελια τόσο λιγοτερα τέτοια περιστατικά θα εχεις (πχ ΟΧΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ... ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ κτλ) αλλά ενδεχομενως να φυγει και λιγο δυσκολοτερα αυτό που πουλας.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Η δημιουργία τεχνητών αναγκών δεν είναι οικονομικό μοντέλο, αλλά κοινωνικό, που βασίζεται στην κοινωνική επιρροή, το οποίο σε βάθος χρόνου θεωρείται σφάλμα. Δεν υπάρχει οικονομικό σύστημα που η προσφορά να καθορίζει την ζήτηση, γιατί παραβιάζεται ο νόμος της ελεύθερης βούλησης. Φυσικά, στον μοντέρνο κόσμο, ο μέσος καταναλωτής επιρρεάζεται καθημερινά, αλλά δε σημαίνει ότι ο παραγωγός του επιβάλλει την αγορά του προϊόντος (αυτό σημαίνει το "καθορίζει"). Η διαφορά είναι ότι ο καταναλωτής, μπορεί να επιβάλλει τη μείωση τιμής, έχει την πρακτική δυνατότητα, ενώ ο παραγωγός δεν έχει αυτή την επιλογή.

 

Η διαφορά έρχεται στο ότι, εφόσον δεν μιλάμε για αγαθά πρώτης ανάγκης, ο καταναλωτής δεν εξαρτάται ποτέ από τον παραγωγό, ενώ ο παραγωγός εξαρτάται στο 100% από τον καταναλωτή, γιατί είναι η κύρια πηγή εισοδήματός του, και χωρίς αυτόν δεν μπορεί να καλύψει τις βασικές του ανάγκες.

 

Οι συνθήκες ελαστικότητας και ανελαστικότητας έχουν να κάνουν με την επιρροή στις τιμές των προϊόντων, όχι στη συμπεριφορά του καταναλωτή. Επίσης είναι αυτά που καθορίζουν οικονομικά τις κατηγορίες πρώτης ανάγκης, προϊόν πολυτελείας, κτλ. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε κυρίως προϊόντα πολυτελείας. Η διαφορά είναι ότι η τελική απόφαση δεν ορίζεται από την τιμή, αλλά την απόφαση του καταναλωτή, η οποία ναι μεν επιρρεάζεται από την τιμή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την επιβάλλει.

 

;edit; Προφανώς η απάντησή μου δεν πατάει στο 100% του thread, αλλά μου αρέσει να μελετώ τέτοιες καταστάσεις.

 

Σε γενικές γραμμές διαφωνώ μαζί σου και συμφωνω με τον προηγούμενο ότι η προσφορά επηρεάζει και τη ζήτηση.

Οι κατηγορίες των αγαθών και πως αντιδρούν σε προσφορά και ζήτηση είναι πολλές και εξαρτώνται από πάρα πολλούς παραγοντες που τους απλοποιείς στο παράδειγμα σου.

 

Επίσης, κράτα το εξής: ότι όλες οι οικονομικές θεωρίες για προσφορά και ζήτηση προσπαθούν να μοντελοποιήσουν την συμπεριφορά του ανθρώπου, πράγμα που δεν γίνεται, οπότε πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και πάντα αυτο που πράττουν οι κάτοικοι μια περιοχής (πχ Ελλάδα) δεν είναι απαραίτητα αυτό που πράτει η πλειοψηφία.

 

Δεν θα συνεχίσω την ανάλυση γιατί δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να αναλύσουμε οικονομικές θεωρίες και θα πρέπει να βάλουμε και τα μαθηματικά στο παιχνίδι (γιατί τα οικονομικά αποδεικνύονται με μαθηματικά/στατιστική ανάλυση και όχι με λόγια όπως πιστεύουν οι περισσότεροι).

 

Σχετικά με τις τιμές για όλους τους ερωπαίους πολίτες: Είναι παντού οι ίδιες γιατί υπάρχει ο Thomann, ο οποίος λειτουργεί σαν χρηματιστήριο τιμών. Είναι τόσο μεγάλος και στέλνει σε όλη την ευρώπη χωρίς δασμούς που μπορεί και επηρεάζει την αγορά.

 

Όσο για την αγοραστική δύναμη, είναι περίπου η ίδια για την πλειοψηφία των ευρωπαίων. Μην σας ξεγελάει ότι μπορεί κάποιος να παίρνει μισθό 5000 στη Νορβηγία, είναι σαν τα 800 ευρώ στην Ελλάδα.

 

Συνολικά λοιπόν, η ύπαρξη του Thomann σε συνδυασμό με την ισοδύναμη αγοραστική δύναμη καθορίζουν τις τιμές στα μουσικά όργανα σε ευρωπαικό επίπεδο

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Miltos23 said:

 

Σε γενικές γραμμές διαφωνώ μαζί σου και συμφωνω με τον προηγούμενο ότι η προσφορά επηρεάζει και τη ζήτηση.

Οι κατηγορίες των αγαθών και πως αντιδρούν σε προσφορά και ζήτηση είναι πολλές και εξαρτώνται από πάρα πολλούς παραγοντες που τους απλοποιείς στο παράδειγμα σου.

 

Είμαι ο προηγούμενος και συμφωνώ μαζί σου, διαφωνώντας με τον άλλο. 🙃

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου