Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σίγουρα παίζουν ρόλο και οι κοινωνικές συναναστροφές του καθενός μας , καθαρά προσωπικά μιλώντας θα πω ότι δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο στον κύκλο μου που αμείβεται πάνω από 1000 ευρώ ( συνεπώς δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το στατισιτικό 1100 / μήνα μέσος όρος μισθός στην Ελλάδα - όχι ότι δεν μπορεί να ισχύει μην παρεξηγηθώ  ) και επίσης δεν γνωρίζω κανένα που να ζει στο εξωτερικό να λέει ότι εκεί που ζει είναι καλύτερα από την Ελλάδα ασχέτως κάποιων δεδομένων ανέσεων και κοινωνικών παροχών 

 

δεν έχω ζήσει εξωτερικό και κακώς εκφέρω άποψη , αλλά με αυτούς που συναναστρέφομαι δεν έχω καταλάβει ότι είναι κάτι αξιοζήλευτο η υπόλοιπη Ευρώπη σε σχέση με Ελλάδα . ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΗΛΙΟ χαχαχα

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

συνεπώς δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το στατισιτικό 1100 / μήνα μέσος όρος μισθός στην Ελλάδα -

 

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1691973/sta-1175-eyro-o-mesos-misthos-sthn-ellada.html

 

38 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο στον κύκλο μου που αμείβεται πάνω από 1000 ευρώ ( συνεπώς δεν καταλαβαίνω

 

Εγώ πάλι δεν γνωρίζω ούτε έναν άνθρωπο στον ΔΙΚΟ μου κύκλο που να αμείβεται με ΚΑΤΩ από 1000 ευρώ..άμα πάρω δε τον αυστηρά επαγγελματικό  κύκλο δεν γνωρίζω κανέναν που να βγάζει κάτω από 2000...

 

🙂

 

ο κύκλος του καθενός δεν έχει λοιπόν σχέση.

μόνο τα στατιστικά στοιχεία.

 

Btw αναφερόμαστε σε ΜΙΣΘΟΎΣ αν βάλουμε στη σύγκριση και το ΕΙΣΟΔΗΜΑ των , περισσότερων αναλογικά στην ΕΕ,εισοδηματιων,αυτοαπασχολουμενων και ελευθερων επαγγελματιων & αγροτών που φοροδιαφευγουν σε τεράστιο ποσοστό (το 90% δηλώνουν κάτω από 10.000 ευρώ εισόδημα...yeah right) το μέσο διαθέσιμο ΕΙΣΟΔΗΜΑ είναι πολύ παραπάνω (εγώ το υπολογίζω γύρω στα 1600-1800)...το οποίο φυσικά ενισχύεται δραματικά και από το τερατώδες ποσοστό ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ (στο μεγαλύτερο κομμάτι της  ΕΕ το ΕΝΟΙΚΙΟ τρώει για πλάκα το 1/2 με 1/3 του ετήσιου εισοδήματος των κατοίκων της)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος μηνιαίος μισθός εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα ως αντιπροσωπευτικό μέτρο σύγκρισης, γιατί δεν λαμβάνει υπόψην του πολλές σημαντικές παραμέτρους, όπως πχ το πόσοι άνθρωποι βγάζουν κάτω από το 1/2 του και πόσοι πάνω από το 20πλάσιο του.

 

Δεν λέει για περιοχές με χαμηλά εισοδήματα, συγκριτικά με άλλες με υψηλά, κλπ, είναι απλώς ένας αριθμός που κατά την γνώμη μου δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό οικονομικό επίπεδο ζωής σε μια χώρα.

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ο μέσος μηνιαίος μισθός εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα

 

Δεν έχει εφευρεθεί δυστυχώς άλλος καλύτερος συστημΑς για σύγκριση 🙂

 

 

είναι όπως ο καπιταΛιζμος ,δεν είναι τέλειος αλλά δεν υπάρχει άλλο καλύτερο σύστημα 🙂

 

μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ποσοστό του population under poverty line αλλά και αυτό συνήθως συμβαδίζει με τον μέσο μισθό....

 

ασε που σε χώρες σαν την Ελλάδα με τόση φοροδιαφυγή υπάρχουν χιλιάδες που τυπικά είναι κάτω από αυτήν ενώ έχουν και σημαντικη ακίνητη περιουσία και κρυφά εισοδήματα...

 

Πάντως γενικά μιλώντας όλοι ξέρουμε τα σημεία κάθε χώρας που έχουν χαμηλά εισοδήματα (στη Γερμανία ας πούμε είναι όντως το μεγαλύτερο ποσοστό της πρώην DDR) και ποια υψηλά ...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να τα πω απλά, γιατί πάλι διαβάζουμε μομφές περί "οικονομικού αναλφαβητισμού", από κάποιους που όντως δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν απλά οικονομικά:
τα 10 ευρώ στη Γερμανία ή στο Βέλγιο δεν έχουν την ίδια αξία με τα 10 ευρώ στην Ελλάδα.

ΔΕΝ κοστίζουν για τον Βέλγο ή τον Γερμανό
όσο κοστίζουν τα 10 ευρώ στην Ελλάδα.
Σε απλά ελληνικά, τα 10 ευρώ, παρά το ότι μιλάμε για ενιαίο νόμισμα, σε συνθήκες μη οικονομικής ενοποίησης (αλλά μόνο ενοποιημένης αγοράς), έχουν ίδια ονομαστική αλλά απολύτως διαφορετική πραγματική αξία στο βέλγιο, στη Γερμανία και την Ελλάδα.

Τα 25 ευρώ δηλαδή που κάνει ένα πεταλάκι στο Τόμαν, δεν "αξίζουν" το ίδιο με τα 25 ευρώ που κάνει (έστω και χωρίς μεταφορικά) για έναν κάτοικο της Ελλάδας. That simple.

Προσωπικά, θεωρώ μεγαλύτερη ξεφτίλα το ότι ένας Βέλγος μου παζάρεψε 3 ευρώ από τα 15 που ζητούσα για τον κομπρέσορα (και τελικά του τον πούλησα... 12 ευρώ), από τα 5 ευρώ που μου παζάρεψε ένας έλληνας στα 45 που έδινα ένα άλλο πετάλι στην Ελλάδα.
(κάπου εκεί σκέφτηκα να ρωτήσω και τι στην ευχή αντιπροσωπεύουν για εκείνον αυτά τα 5 ευρώ...)


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tamtam είπε

από κάποιους που όντως δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν απλά οικονομικά

 

Ξαναδιάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι έχω γράψει..

Ιδιαίτερα οικονομικών πάντως δεν παραδίδω (έχω πολλά χρόνια που δεν ασχολούμαι με θεωρητικά οικονομικά) , τραβΗξου μόνος σου 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα να δεις που ακόμα και για τον σκύλο της Paris Hilton να μιλούσαμε θα καταλήγαμε πάλι στον καπιταλιζμό, κομουνιζμό, δημόσιο, οικονομική πολιτική και άλλα καθόλου σχετικά θέματα.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, δεν είμαστε;

  • Χαχα 3
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yameth said:

Κοίτα να δεις που ακόμα και για τον σκύλο της Paris Hilton να μιλούσαμε

 

Κάνεις κι εσύ κάτι συνειρμούς ώρες ώρες .....

 

 

4 minutes ago, yameth said:

θα καταλήγαμε πάλι στον καπιταλιζμό, κομουνιζμό, δημόσιο, οικονομική πολιτική και  ......

 

.... ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ .....

 

 

Ακούω τις αλυσίδες να σέρνονται ....

Κάποιο θέμα μάλλον θα κλειδωθεί όπου νά' ναι ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread έχει να κάνει με καταναλωτικές συνήθειες, νόμο της αγοράς, νοοτροπίες, αγοραπωλησίες, μουσικά όργανα/αξέσοριζ, νομισματικές διαφορές κ.λπ.
Όχι με το "κακό δημόσιο" και τους "καλούς γερμανούς" ή τους "κακούς έλληνες πολιτικούς" και λοιπά με τα οποία ορισμένοι αρέσκονται  να δυναμιτίζουν κάθε συζήτηση.
 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

.... ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ .....


Α ναι, αυτό το ξέχασα να το αναφέρω στα "εργαλεία φλαμαρίσματος" κάθε κουβέντας εδώ...

1 ώρα πριν, yameth είπε

Κοίτα να δεις που ακόμα και για τον σκύλο της Paris Hilton να μιλούσαμε θα καταλήγαμε πάλι στον καπιταλιζμό, κομουνιζμό, δημόσιο, οικονομική πολιτική και άλλα καθόλου σχετικά θέματα.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, δεν είμαστε;


Αν δεν είναι γερμανικό κόκερ ξέρω γω, δεν είναι καλό σκυλί. 😄
Για την πολιτική που αναφέρεις όμως, είναι συγκεκριμένοι αυτοί που τα αναμασούν σε κάθε thread. H πλειοψηφία όσων σχολιάζουν δεν ξεκινάει τέτοιες συζητήσεις σε άσχετα thread.

Γιατί πρέπει να γίνονται χάλια όλα τα trheads ?


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

.το οποίο φυσικά ενισχύεται δραματικά και από το τερατώδες ποσοστό ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ (στο μεγαλύτερο κομμάτι της  ΕΕ το ΕΝΟΙΚΙΟ τρώει για πλάκα το 1/2 με 1/3 του ετήσιου εισοδήματος των κατοίκων της)

 

εκεί ακριβώς είναι που έχουν σκυλιάσει στην ΕΕ και μας επέβαλαν τον Ενφια με τον μπένυ.

Ο Βέλγος πχ (μου έλεγε φίλος που μένει χρόνια εκεί) προτιμά να πουλήσει ένα ιδιόκτητο σπίτι ή διαμέρισμα παρά να το γράψει στο παιδί του γιατί σχεδόν πρέπει να ξαναγοράσει το μισό...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου