Προς το περιεχόμενο

Τιμή πώλησης - το αιώνιο ζήτημα


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, Superfunk said:

για να μη μιλήσουμε για ΗΠΑ που αγοράζεις το σπίτι σου έξι φορές μέχρι να πεθανεις στις μεγάλες πόλεις...)

Μία φορά επιχείρησα να επισκεφτώ την χώρα αυτή αλλα η αγάπη μου γιά τα ζώα ακύρωσε την προσπάθεια μου.Συγκεκριμένα έπαιζα με 2 Γερμανικά λυκόσκυλα,ώσπου ήρθαν η συνοριοφύλακες και τα πήραν απο πάνω μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, MGs said:

συνοριοφύλακες .....

 

Καλά που ήσουνα?

Στα σύνορα με το Μέχικο?

Στο σταυροδρόμι της κόκας?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που αναφέρθηκε, Μόναχο εδώ, 29ευρώ/τ.μ. ενοίκιο.

Η Γερμανία είναι μια τεράστια ετερόκλιτη χώρα,όπως έγραψε και ο Sf ανατολικά υπάρχουν πόλεις που είναι πιο φθηνές και από ελληνική επαρχία..

 

Στο θέμα τώρα,δεν βλέπω λόγο να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε συμπεριφορές παντελώς αγνώστων σε εμάς ανθρώπων, με γνώμονα το δικό μας χαρακτήρα/αξιακό σύστημα.

Άλλος μπορεί να είναι άνετος οικονομικά,αλλά τσίπης,άλλος μπορεί να έχει ανάγκη και τα 5ευρώ.

Ναι,το ύφος δείχνει πολλά, αλλά μπορεί να γράφουμε χωρίς να το ξέρουμε και με κανάν πιτσιρικά που τα μάζευε στα κάλαντα.

Και δεν ξέρω πως ο Τamtam διαπίστωσε ότι ο πρώτος που ήθελε σκόντο 5ευρώ ήταν τσίπης,ενώ σε εκείνον που το έδωσε τελικά 5ευρώ φθηνότερα,τα μάζευε με κόπο...

 

Οπότε πολύ δράμα για το τίποτα κατά την γνώμη μου,όταν σε αγγελίες γενικά έχουν συμβεί πράγματα και θαύματα..

 

Μεταναστεύοντας,διαπίστωσα ότι στις αγοραπωλησίες,έχει και η εκάστοτε κουλτούρα τα δικά της.

Για παράδειγμα έχω αγοράσει κιθάρα 799ευρώ,πάω τη δοκιμάζω,όλα καλά,δίνω 800

ο άνθρωπος κάτι ψέλλισε κάνοντας μεταβολή ενώ ασφάλιζα τη βαλίτσα ,κάνω και εγώ μεταβολή με την κιθάρα χαιρετώντας και μόλις φτάνω στο αμάξι,τον βλέπω να έχει κάνει σπριντ να μου δώσει το 1 ευρώ.

Γερμανός.Επίσης από Γερμανούς ότι έχω πάρει,είναι με απόδειξη,συσκευασία,ακόμη και αν έχουν περάσει 30χρόνια.

Kαι οι αγγελίες τους εκτενείς.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σημερα ελαβα το εξης ξεκαρδιστικο μνμα για αντικειμενο που πουλαω στις αγγελιες εναντι 130€ κ στο οποιο με κεφαλαια σημειωνω οτι δεν ενδιαφερομαι για ανταλλαγες παρα μονο με ενα συγκεκριμενο πεταλι:

 

»φιλος δεν εχω το πεταλι που ζητας για ανταλλαγη εχω ομως αλλα πραγματα αλλα η προσφορα μου γι αυτο που πουλας ειναι 30€. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ»

 

 

Μιλαμε για ζωντοβολο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να του πω νταξει στο δινω 20€ και να τον στειλω βουλιαγμενη να περιμενει να παω.....Τοσα πολλα ζωα δυσκολα βρισκει κανεις αλλου.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Σημερα ελαβα το εξης ξεκαρδιστικο μνμα για αντικειμενο που πουλαω στις αγγελιες εναντι 130€ κ στο οποιο με κεφαλαια σημειωνω οτι δεν ενδιαφερομαι για ανταλλαγες παρα μονο με ενα συγκεκριμενο πεταλι:

 

»φιλος δεν εχω το πεταλι που ζητας για ανταλλαγη εχω ομως αλλα πραγματα αλλα η προσφορα μου γι αυτο που πουλας ειναι 30€. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ»

 

 

Μιλαμε για ζωντοβολο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να του πω νταξει στο δινω 20€ και να τον στειλω βουλιαγμενη να περιμενει να παω.....Τοσα πολλα ζωα δυσκολα βρισκει κανεις αλλου.


Μη μιλάς έτσι. Μπορεί να διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σκέφτομαι να χτυπήσω αυτή την άχαστη ευκαιριάρα. Στη λογική ότι ο καθένας πουλάει όσο θέλει, και αυτό πρέπει να είναι αποδεκτό... και να μην το συζητάμε ασούμε

 

12238336_185984638410503_6241340789887421779_o.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Θέλοντας να εκφράσω την "απορία μου" έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο thread. Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ανταλλάσσοντας και αγοράζοντας όργανα τα τελευταία 16 χρόνια (περισσότερα από πολλούς, πολύ λιγότερα από πολύ περισσότερους) ότι τον τελευταίο καιρό ειδικό επικρατεί μια αμετροέπεια στις τιμές των οργάνων. Ο καθένας ζητάει ότι θέλει σε πράγματα τα οποία είναι εξώφθαλμα! Θεωρείται ότι είναι σημείο των καιρών (εγκελισμός-covid οικονομική κρίση) ή η μουσική κοινότητα πάει σε μια λογική προσφοράς και ζήτησης ανεξάρτητα με τις "οικονομικές υπαγορεύσεις" του εξωτερικού; Το ίδιο όργανο που πωλείται στο reverb 300 ευρώ δεν γίνεται να το προσφέρει ο πωλητής στην Ελλάδα 600, ή μάλλον γίνεται αλλά είναι και ηθικά λάθος! Το οποίο μας φέρνει στο 2ο ερώτημα: οφείλουμε ως παλαιότεροι να προστατέψουμε τον νέο καταναλωτή/κιθαρίστα; Δεν είναι τρόπον τινά χρέος μας; Μιλώντας από προσωπική εμπειρία πολύ θα ήθελα ειδικά στην αρχή κάποιος να με έχει συμβουλεύσει στις κινήσεις που έκανα και να μην είχα χάσει τόσα χρήματα.

Επεξεργασμένο από Kostis Poulis
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Kostis Poulis είπε

οφείλουμε ως παλαιότεροι να προστατέψουμε τον νέο καταναλωτή/κιθαρίστα;

 

Οφείλουμε αλλά πΓιος μας ακούει... στις αγγελίες αυτή τη στιγμή έχει πέσει επιδημία... μουφα κιθάρων που πωλούνται ως ορίτζιναλ, vintage κιθάρων "μαμά'' με stripped finish σε τιμές all original και καλά vintage κιθάρων σε εξωφρενικές τιμές...κτλ,κτλ....

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι είναι οι ίδιες και οι ίδιες εδώ και δέκα μήνες οπότε μάλλον ο κόσμος δεν τσιμπάει...

Αλλά θα ήθελα να ήξερα... αυτοί που τις πουλάνε δεν ντρέπονται;

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου