Προς το περιεχόμενο

LANEY IRT15Η - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Toν βρήκα σε προσφορά, από τον Νάκα το καλοκαίρι, και τον "χτύπησα" στα 340 ευρώ περίπου. Ήθελα έναν high gain ενισχυτή κυρίως για ηχογραφήσεις. Είχε όλο το πακέτο που ήθελα. Μικρό (σχετικά) μέγεθος, αρκετά watt για live και πρόβες, 1 watt για οικιακή χρήση, emulated output για εγγραφές χωρίς να συνδέω καμπίνα, και φυσικά έναν πολύ καλό και ισορροπημένο ήχο. Δεν χρειάζεται πετάλια για να το χρησιμοποιήσω σε μια πρόβα. Έχει το reverb του και δυνατότητα για footswitch.

 

81v2EtOAjeL._AC_SL1500_.thumb.jpg.88e3728e39500791873a8c2a99d6b227.jpg

 

 

 

Εμφάνιση/ποιότητα κατασκεύής:

 

Έχει μοντέρνα εμφάνιση. Διάτρητος μεταλλικός σκελετός, γεμάτο κόκκινα led φωτάκια όπου προϊδεάζουν για τη χρήση που προορίζεται. Μην ξεχνάμε οτι πρόκειται για την πιο high gain σειρά της Laney. Έχει μέγεθος και βάρος ενός ενισχυτή 5 watt (154x424x235mm και 5,5 κιλά), μοντέρνα knobs και γενικότερα αρκετά μοντέρνα specs. Φαίνεται αρκετά στιβαρός και ανθεκτικός. Τα knobs έχουν ποιοτική κύλιση και μια σχετική αντίσταση κατα το γύρισμα. Θετικό είναι και το γεγονός ότι δεν ανεβάζει πολλή θερμοκρασία κατά την λειτουργία. Ενώ σε άλλους ενισχυτές ψήνεις αυγά πάνω τους, ο irt (λόγω του διάτρητου σκελετού) ζεσταινεται ελαφρώς.

 

laney_ironheart_irt15h_guitar_amp_head_1565879628_4714af0c_progressive.thumb.jpg.aff222b1f41f8dd9223475efd1482bc3.jpg

 

s-l400.jpg.99a74a881025aae252bd63be57bb3614.jpg

 

 

 

Λειτουργίες:

 

Πρόκειται για έναν μονοκάναλο ενισχυτή με δυο εισόδους με απόδοση 1 watt και 15 watt. και υπάρχουν αρκετά ρυθμιστικά για να φέρεις κανείς τον ήχο εκεί που τον θέλει. Έχει 3 band eq στην προενίσχυση, το οποίο είναι αρκετά δραστικό, έχει ρύθμιση για gain και για preboost. To τελευταίο είναι σαν να βάζεις ένα booster μπροστά από τον ενισχυτή. Δίδει αρκετό γκάζι παραπάνω και ελέγχεται με το footswitch. Στην ουσία, είναι σαν γίνεται δικάναλος ο ενισχυτής. Στο στάδιο της τελικής ενίσχυτης έχουμε το volume, το οποίο και δίδει το κάτιτις παραπάνω σε gain εάν περάσει τη μέση, το tone το οποίο δίδει εξτρα brightness και αρμονικές σε ψηλές συχνότητες, και το dynamics το οποίο ελέγχει το πόσο σφικτές θα είναι οι χαμηλές συχνότητες. Και φυσικά υπάρχει και το πολύ καλό ψηφιακό reverb.

 

laney-ironheart-irt15h-head-guitar-amp.jpg.80f43373b367cbba682d2433231c4046.jpg

Στην πίσω πλευρά συναντούμε δύο εξόδους για καμπίνες (8 και 16 ohm), είσοδο για footswitch (για έλεγχο του preboost και του reverb), Fx loop στο οποίο υπάρχει δυνατότητα αφαίρεση του από την αλυσίδα, αλλά και επιλογή για +10db. Υπάρχει jack για είσοδο mp3 player και υπάρχει και το record out, το οποίο περιλαμβάνει live record out και silent record out. To πρώτο είναι για ζωντανές εμφανίσεις όπου η καμπίνα δουλεύει ταυτόχρονα με το di, και το δεύτερο είναι για σιωπηλές ηχογραφήσεις. Τέλος, στην πίσω πλευρά υπάρχει και ο on/off διακόπτης του ενισχυτή. Δεν είναι το ιδανικότερο μέρος, αλλά τουλάχιστον δουλεύει σωστα.

 

laney-ironheart-irt15h-head-guitar-amp-back.jpg.1858e528dbeb9f783f2f5b0e689c387f.jpg

 

 

Ήχοι/Απόδοση:

 

Με τρεις ECC83 στην προενίσχυση και δυο EL84 στην τελική ενίσχυση, περιμένεις κανείς να ακούσει πλούσιο distortion. Και αυτό ακριβώς συμβαίνει με τον IRT.  Με ένα σετ hot μαγνήτες, ο ήχος φτάνει σε ultra high gain επίπεδα, κατάλληλο για μοντέρνο μέταλ. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτή η χρήση του, καθώς είναι εξίσου καλός στο κλασικό ροκ, και το μυστικό είναι στη ρύθμιση του eq. Για ροκ ήχο δίδω λίγο μεσαια, ενώ για πιο μοντέρνο μεταλ ήχο κόβω τα μεσαια εντελώς. Παίζει εξίσου καλά με μονοπηνιους και διπήνιους μαγνήτες. Θα μπορούσα να παίζω βρώμικα μπλουζ όλο το βράδυ, με gain στο 3-4 και ενεργοποιώντας το preboost για lead parts,  με μια τελεκάστερ. Άρκετά πειστικός vintage ηχος. Δεν έχει την καθαρότητα και διαυγεια ενός low gain ενισχυτή στα καθαρά, αλλά έχει ισορροπημένο ήχο, και εκπληκτικά βρώμικα. Καθαρίζει άριστα με ρίξιμο του volume της κιθάρας, και δεν χρειάζεται πετάλι να για βγάλεις όλους τους ήχους που έχεις στο μυαλό σου. Αρκεί να έχεις την κατάλληλη κιθάρα και τα χέρια. Από ένταση, στα 15 watt είναι αρκετή για να ξεπερνά έναν πολύ δυνατό ντράμερ. Υπερβολική για σπίτι, φυσικά. Στο 1 watt, εάν το ψηλώσω πάνω από το 09:00, θα έχω πρόβλημα με τους κοντινούς γείτονες σε ώρες κοινής ησυχίας. Είναι αρκετά δυνατός και στο 1 watt. Και είναι πολυ θετικό το γεγονός ότι δεν χάνει, σημαντικά, ποιότητα ήχου. Προσωπικά, τον δουλεύω σπίτι στο 1 watt, με ένταση στο 09.00. O ήχος μου αρέσει αρκετά και ας είναι σε "χαμηλή" ένταση. Με αυτή ακριβώς την ρύθμιση έκανα και τις παρακάτω ηχογραφήσεις, σίγουρα θα ήταν καλύτερο ο ήχος με το volume στην μεση, και ακόμα παραπάνω στα 15 watt, αλλά μου αρέσει να ευχαριστιέμαι αυτό που κάνω και να μην πιέζομαι με δυνατότερους ήχους απ' όσο σηκώνουν τα αυτιά μου. Χρησιμοποίησα καμπίνα 1x12 με G12-35XC και SM57 την ηχογράφηση.

 

Με telecaster και gain στο 2 χωρίς boost, και με ενεργοποιημένο το boost.

 

irttelegain2.mp3

 

irttelegain2boost.mp3

 

 

Με telecaster και gain στο 5 χωρίς boost, και με ενεργοποιημένο το boost.

 

irttelegain5.mp3

 

irttelegain5boost.mp3

 

 

Με telecaster και gain στο 10 χωρίς boost, και με ενεργοποιημένο το boost.

 

irttelegain10.mp3

 

irttelegain10boost.mp3

 

 

Με prs και low gain alnico 5 μαγνήτες και gain στο 5 με ενεργοποιημένο το boost.

 

irtprsgain5boost.mp3

 

 

Με prs και low gain alnico 5 μαγνήτες και gain στο 10 με ενεργοποιημένο το boost.

 

irtprsgain10boost.mp3

 

 

Και λίγο μέταλ ήχος με καπως πιο hot alnico 5 μαγνήτες.

 

irtmic.mp3

 

 

Όλες οι παραπάνω ηχογραφήσεις, μαζεμένες, από emulated οutput.

 

irtlineout.mp3

 

 

 

Pros n' Cons:

 

+ χαμηλή τιμή

+ πλούσια specs

+ καλός ήχος

+ μικρό βάρος και διαστάσεις

+ λίγος θόρυβος

 

- Δεν περιλαμβάνει footswitch

- Δεν περιλαμβάνει θήκη

- Το emulated output έχει μετρια ποιότητα ήχου

 

 

 

Χαρακτηριστικά:

 

Power RMS 15 Watts & < 1 Watt
Inputs 1x Jack 15 Watts & 1x Jack 1 Watt
Channels Single IRONHEART channel
Equalisation Bass, Middle & Treble with Pull-Push EQ shift on each
Master presence control Overall TONE
Boost switch Footswitchable PRE BOOST
Preamp valves 3x ECC83
Output valves 2x EL84
Class Class AB
Reverb Laney designed Digital reverb
Footswitch Stereo FS2 (not supplied)
Speaker connections 2x Jack - 8 & 16 Ohms
FX Loop(s) Yes - variable level FX loop
Speaker Emulated Jack for Silent/Phones & Jack for Live DI -
Record Out Speaker emulated
MP3 Input Mini jack
DI Socket Jack for Live DI - Speaker emulated
Weight 5.5 Kg Unit 8Kg boxed
Dimensions (mm)
H x W x D
224 x 46 x 285 (Packed Dimensions)
154 x 424 x 235 (Unit Dimensions - for int. case

 

 

20200907_131531.thumb.jpg.849b1c3a89201bb6610386ffef096a89.jpg

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξοχη κριτική, επειδή έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο με την καμπίνα του απλά θέλω να συμπληρώσω ότι ο ήχος στα χαμηλά volume (3-4) δεν μου πολυ-άρεσε. Με το hot plate όμως φυσάει. Πολύ ωραίο distortion, Βρετανικής σχολής. Επίσης εμένα μου έδωσαν θήκη μεταφοράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε οτι είναι πολύ καλύτερος με volume στην μεση και πάνω. Τον πονοκέφαλο ήθελα να γλιτώσω...

 

Την θήκη την περίμενα και εγώ μέσα στην συσκευασία, αλλά δεν την είδα. Και ήταν σφραγισμένος κανονικά.

 

Τι είναι το hot plate?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Attenuator είναι για ρύθμιση της έντασης. Τερματίζω το volue και έχω το volume του hot plate

 

είναι από τα καλά της αγοράς: http://www.thdelectronics.com/

 

Γενικά πάντως νομίζω ότι είναι ψιλο-υποτιμημένος amp. Έχει καλό ήχο, είναι οικονομικός και αρκετά features, παρόλα αυτά δεν πολυ εμφανίζεται. Βέβαια με τα μεγάλα κεφάλια παίζουν αρκετοί.

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο θα το ξαναγράψω.

Είσαι γεννημένος για να γράφεις reviews.

Δεν έχω δει καλύτερο review για ενισχυτή ποτέ μου.

 

Απίθανα δομημένο, με πάρα πολλές πληροφορίες όπως πρέπει και εκεί που πρέπει, με ηχητικά δείγματα, με ανάλυση χαρακτηριστικών, με, με, με ......

 

Μιλάω σοβαρά, θα μπορούσες να το κάνεις αυτό επαγγελματικά.

Στείλε σε sites, περιοδικά, εταιρίες, κλπ τα reviews που κάνεις, ή κάνε ένα blog και "σπρώξε" το.

 

Κρίμα είναι άλλοι να βγάζουν χρήματα με υποδεέστερα reviews, κι εσύ με τέτοια φανταστικά να είσαι στην απέξω.

 

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ, και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Στρατο για τα καλα σου λογια.

 

Εαν με μανατζαρεις, μισα μισα τα κερδη! 😁

 

Εχω διαβασει απειρα reviews για το οτιδηποτε. Πριν αγορασω το οτιδηποτε, που να εχει αξια, παντα κανω μεγαλη ερευνα ωστε απο δευτερογενεις πηγες να καταληξω στο εαν καλυπτει ή οχι τις αναγκες μου.

 

Οταν θελω να γραψω ενα review, ειμαι σε θεση να μπορω να εκτιμω (σε μεγαλο βαθμο) τι μπορει να ειναι χρησιμο και ενδιαφερον και τι οχι. Ακριβως, δηλαδη, αυτα που θα ηθελα να διαβασω και εγω απο ενα αντιστοιχο review. 

 

Εκει που ειμαι πολυ πισω ειναι τα samples μου και γενικοτερα τα παιξιματα μου. Θελουν βελτιωση και σχεδιασμο. Εγω παιζω ο,τι μου 'ρθει.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ να συμπληρώσω ότι είναι πολύ καλό το review, παρόλα πάντα (στο βαθμό που είναι δυνατόν) πρέπει να ακούμε τον ενισχυτή/κιθάρα/πετάλι πριν την αγορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιώργο . Το έχεις με τα review .Οι Laney είναι καλοί ενισχυτές , αλλά υποτιμημένοι .

Εχω την εντύπωση πως τον σταμάτησε αυτόν που παρουσιάζεις .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου