Προς το περιεχόμενο

Κατέβασμα αυλαίας για τον Keith Jarrett


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

O Keith Jarrett ανακοίνωσε ότι είναι απίθανο να εμφανιστεί ξανά μετά από δύο απανωτά εγκεφαλικά επεισόδια.

 

Keith Jarrett

 

Ο 75χρονος είπε στους New York Times ότι υπέστη τα εγκεφαλικά επεισόδια τον Φεβρουάριο και τον Μάιο του 2018 και έμεινε προσωρινά παράλυτος. «Η αριστερή μου πλευρά παραμένει εν μέρει παράλυτη. Είμαι σε θέση να προσπαθήσω να περπατήσω με μπαστούνι, αλλά χρειάστηκε πολύς χρόνος για αυτό - πήρε ένα χρόνο ή περισσότερο », είπε. Πέρασε σχεδόν δύο χρόνια σε ένα νοσηλευτικό κέντρο.

Πρόσθεσε: «Όταν ακούω μουσική πιάνου με δύο χέρια, είναι πολύ απογοητευτικό, με φυσικό τρόπο. Αν ακούσω ακόμη και Schubert ή κάτι που παίζεται soft, αυτό είναι αρκετό για μένα. Επειδή ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό. Και δεν αναμένεται να το ανακτήσω. Το περισσότερο που αναμένεται να ανακτήσω στο αριστερό μου χέρι είναι πιθανώς η ικανότητα να κρατάω ένα φλιτζάνι».

 

 

Ο Jarrett αντιμετώπισε άλλα προβλήματα υγείας κατά τη διάρκεια της ζωής του. Φορούσε ένα στήριγμα για προβλήματα στην πλάτη κατά τη διάρκεια της συναυλίας The Köln Concert και ανακοίνωσε το 1998 ότι πάσχει από σύνδρομο χρόνιας κόπωσης.

Παρά τις ασθένειες, έχει διατηρήσει ένα τακτικό πρόγραμμα κυκλοφορίας άλμπουμ καθ 'όλη τη διάρκεια της ζωής του, συχνά ως ζωντανές ηχογραφήσεις και σε μακροχρόνια σχέση με την ECM. Η πιο πρόσφατη κυκλοφορία του ήταν το After the Fall του 2018, το οποίο ηχογραφήθηκε αρχικά το 1998.

 

«Δεν ξέρω ποιο είναι το μέλλον μου», είπε στους New York Times. «Δεν νιώθω τώρα σαν να είμαι πιανίστας. Αυτό μπορώ να πω. "

  • Λυπάμαι 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnps είπε

απο την αλλη ομως δεν πειραζει...τοσα που εχει γραψει. 

Αυτό πες το στον Mr Jarrett......

 Εδώ εμάς τους "άμπαλους" χομπίστες (για όσους είναι από εμάς...) θα μας "τελείωνε"....δεν μπορώ να φανταστώ τα συναισθήματα αυτού του Μεγάλου Μουσικού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cigaret13 είπε

συναισθήματα

ειναι οπως εδω στο χωριο.. αμα πεις του 75χρονου  '' αραξε τωρα μην ερχεσαι στη δουλεια ''  σε 3 μηνες παει......

15 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Αυτό πες το στον Mr Jarrett......

δεν εχω να πω τιποτα σε ενα γιγαντα..μονο να υποκλιθω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλος...αν και ποτέ συμπάθειά μου.

Δεν έχω ούτε ένα δίσκο του. Μόνο μιά κασέτα από τον πρώτο που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, που ήτανε κατα γενική ομολογία ένας φρικτός δίσκος.

Νομίζω είναι πλήρης η καριέρα του, αν και τον καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλοι στη θέση του (πχ Keith Emerson) αυτοκτόνησαν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, johnps είπε

ειναι οπως εδω στο χωριο..

 

Και στην πόλη , ειδικά για ανθρώπους που ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ και δεν "δούλευαν".

 

Η μάνα μου στα 78 πήρε ,με το ζόρι, σύνταξη και στα 80 είχε καταπέσει τελείως....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου πήρε στα 60 και αναστήθηκε. Βρηκε τον χρόνο που ήθελε να ασχοληθεί ΜΟΝΟ με τα χόμπυ του.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ο πατέρας μου πήρε στα 60 και αναστήθηκε. Βρηκε τον χρόνο που ήθελε να ασχοληθεί ΜΟΝΟ με τα χόμπυ του.

 

Ναι αν δουλεύεις και δεν εργάζεσαι αυτός είναι ο κανόνας....και ο δικός μου τα ίδια ,αν και βγήκε στα 70.

 

Αλλά φαντάσου να δώσεις... σύνταξη στον Κηθ (Ρίτσαρντς) σε ένα μήνα έχει πεθάνει...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

Ναι αν δουλεύεις και δεν εργάζεσαι αυτός είναι ο κανόνας.

δεν ξέρω πως το εννοείς, αλλά ο πατέρας μου είχε δρομολογήσει το χάμπυ του και τις δεξιότητές του στην οικογενειακή επιχείρηση (αυξάνοντας την αποδοτικότητά της) διότι δεν μπόρεσε να κάνει την δουλειά που πραγματικά ήθελε εξ αρχής. Όταν πλέον το σύστημα έκανε ασύμφορο το είδος της εργασίας του, έφυγε όσο πιό γρήγορα μπορούσε. Μέχρι τα 85 οδηγούσε και μέχρι τα 88 χειριζόταν υπολογιστές, έμπαινε στο internet και έφτιαχνε ιδιοκατασκευές, ασυρμάτους και τροφοδοτικά.

Το ίδιο έκανα και εγώ. Μπορεί να είχα σπουδές και περγαμηνές και ειδικότητα σπάνια στην Ελλάδα, αλλά πάντα έβλεπα κάτι καινούργιο μπροστά. Όταν η ίδια μου η δουλειά (επιστήμη) ισοπεδώθηκε από το δημοσιοϋπαλληλικό σύστημα έφυγα τρέχοντας.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νέα ιδιαιτέρως λυπηρά. Ο Jarrett έχει επηρεάσει την σύγχρονη μουσική με τρόπο καθολικό, πιθανότατα  έχει επηρεάσει κι εσάς-χωρίς ίσως να το γνωρίζετε. Για τους τζαζόφιλους, το τρίο με τον Dejohnette και τον Peacock είναι-μαζί με λίγες άλλες δουλειές-στην κορυφή του τι μπορεί να κάνει ένα piano trio εντός του τζαζ ρεπερτορίου. Το Koln Concert, προσωπικά το θεωρώ ως μία από τις κορυφαίες μουσικές στιγμές του 20ου αιώνα, ένα πραγματικό επίτευγμα του ανθρώπινου πνεύματος, μία εκπληκτικής ομορφιάς απάντηση σε ένα ερώτημα με τρία σκέλη:ένας άνθρωπος, ένα πιάνο, σιωπή.

Και τώρα, μένει η σιωπή. Ελπίζω να το αντέξει. Όπως είπα, νέα ιδιαιτέρως λυπηρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου