Προς το περιεχόμενο

Κορονοϊός και μουσική - μουσικοί.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν νομίζω να ξέρουν ούτε οι ίδιοι που εισηγήθηκαν τα μέτρα.

 

 

Προσωπικά δεν θα αφόριζα χωρίς να ρωτήσω αλλά η δυσπιστία στις αρχές είναι έμφυτο μας.

 

Εικασίες κάνουμε όλοι και νομίζω πως όλα έχουν να κάνουν με την αυξημένη κατανάλωση αλκοόλ που συνοδεύει και την ζωντανή μουσική που μας φορτίζει συναισθηματικά και μας φέρνει πιο κοντά με συνέπεια αγκαλίτσες, συνοδεία τραγουδιών και λοιπά.

 

Το πιο σημαντικό όμως επιχείρημα κατα του ενισχυμένου ήχου θα έλεγα πως είναι η συνομιλία μεταξύ των θαμώνων που αναγκαστικά κολλάει ο ένας στο αυτί ή τη μούρη του άλλου για να ακουστεί και το σπρέι πάει σύννεφο.

Αν δεν κολλήσεις εκεί που θα κολλήσεις;

  • Like 8

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yameth said:

Το πιο σημαντικό όμως επιχείρημα κατα του ενισχυμένου ήχου θα έλεγα πως είναι η συνομιλία μεταξύ των θαμώνων που αναγκαστικά κολλάει ο ένας στο αυτί ή τη μούρη του άλλου για να ακουστεί και το σπρέι πάει σύννεφο.

Αν δεν κολλήσεις εκεί που θα κολλήσεις;

 

Γιάννη πολύ σωστή παρατήρηση αλλά αν ήταν αυτός ο λόγος θα έπρεπε να επιβληθεί και όριο στην ένταση της αναπαραγόμενης μουσικής γενικά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 hours ago, Jazzjoker said:

 

 

Γενικά είναι προφανές ότι ειδικά για τη μουσική, οι αποφάσεις παίρνονται από ανθρώπους που δεν έχουν καμία γνώση/εμπειρία απ' το χώρο και τους χώρους. 

 

Μωρέ τι μας λες;

Εδω ο Υπουργός Δικαιοσύνης είναι μικροβιολόγος 😛

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Γιάννη πολύ σωστή παρατήρηση αλλά αν ήταν αυτός ο λόγος θα έπρεπε να επιβληθεί και όριο στην ένταση της αναπαραγόμενης μουσικής γενικά.

Το οποίο πως θα ετηρείτο;

Είναι γνωστή η ανεπάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών στο είδος. Πόσα ντεσιμπελόμετρα θα έβγαιναν καθημερινά και ποιές ώρες. Θα ήταν αδύνατη η εφάρμογή μιας και αφου έφευγε το ...όμετρο θα ανέβαιναν οι εντάσεις κανονικά. Οπότε όχι ενίσχυση για να είμαστε σίγουροι θα σκέφτηκαν, κατι που εφαρμόζεται πιο εύκολα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Μωρέ τι μας λες;

Εδω ο Υπουργός Δικαιοσύνης είναι μικροβιολόγος 😛

Εγώ δεν μιλάω αυτή τη φορά γιατί θα προκύψει σφοδρή πολιτική αντιπαράθεση. 😛

 Απλά συμπάσχω σιωπηλά με τους μουσικούς και θα αρκεστώ ως πολίτης στις εικασίες μου για να κατανοήσω μόνος μου πλήρως το σκεπτικό των οδηγιών που βγάζουν οι διορισμένοι "κουμπάροι" των αρμοδίων φορέων.

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, cos_dr said:

Εγώ δεν μιλάω αυτή τη φορά γιατί θα προκύψει σφοδρή πολιτική αντιπαράθεση. 😛

 

Πολιτική ;

Κοματική μάλλον.

ΟΛΟΙ , διαχρονικά, εχουν κανει ανάλογες αστοχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

Πολιτική ;

Κοματική μάλλον.

ΟΛΟΙ , διαχρονικά, εχουν κανει ανάλογες αστοχίες.

ναι ναι, αυτό.

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, yameth said:

Το οποίο πως θα ετηρείτο;

Είναι γνωστή η ανεπάρκεια των ελεγκτικών μηχανισμών στο είδος. Πόσα ντεσιμπελόμετρα θα έβγαιναν καθημερινά και ποιές ώρες. Θα ήταν αδύνατη η εφάρμογή μιας και αφου έφευγε το ...όμετρο θα ανέβαιναν οι εντάσεις κανονικά. Οπότε όχι ενίσχυση για να είμαστε σίγουροι θα σκέφτηκαν, κατι που εφαρμόζεται πιο εύκολα.

 

Σύμφωνοι αλλά με την ίδια λογική και η πληρότητα πώς και πόσο θα ελέγχεται; Θα πηγαίνει η αστυνομία μαγαζί-μαγαζί και θα μετράει κεφάλια; Πιο εύκολο να μετράς την ένταση παρά το πλήθος των παρευρισκόμενων. (λέω εγώ τώρα)

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
42 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Πιο εύκολο να μετράς την ένταση παρά το πλήθος των παρευρισκόμενων. (λέω εγώ τώρα)

 

Εκ μπύρας μιλώντας τα 82 ντεσιμπέλ μετριούνται π.χ. στις 10μμ και "αφου φύγουν οι μπάτσοι" είναι 110 τουλάστιχον.

Ολοι τα έχουμε ζήσει και τα ξέρουμε απο μέσα, έτσι δεν είναι;

Γι αυτό νομίζω πως ο έλεγχος έντασης ορίστηκε με την απαγόρευση ενισχυτικών. Ενα ακουστικό τρίο παίζει εκ φύσεως χαμηλά. Εκτός και αν είναι brass band.😄

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου