Προς το περιεχόμενο

Κορονοϊός και μουσική - μουσικοί.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Σε κλειστό χώρο που δεν υπάρχει απόσταση 2 μέτρων του ενός από τον άλλο, δεν φοράνε μάσκες, και μου λες για ΦΕΚ?

Έπρεπε να είχαν φάει όλοι πρόστιμο.

Και ο μαγαζάτορας μαζί.

Και να κλείσει για 30 μέρες το μαγαζί.


Δεν είναι από μαγαζί βρε. Είναι από εκκλησία! Το νετ είναι γεμάτο φωτογραφίες από τη λιτανεία... και από την άλλη φάση με το κουταλάκι που δεν θυμάμαι πώςτο λένε

image.png.3d72129d9b2a313504fe5371399c7d39.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

 Δεν είναι από μαγαζί βρε. Είναι από εκκλησία! 

 Μαγαζί είναι κι αυτό Μιχάλη!  Ξέρει τι λέει ο Στράτος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

 Μαγαζί είναι κι αυτό Μιχάλη!  Ξέρει τι λέει ο Στράτος...


Ακόμη κι έτσι να είναι, η πίστη του άλλου είναι ιερή και πρέπει να τη σεβόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tamtam said:


Είναι από εκκλησία!

 

Γι' αυτό το μαγαζί μιλάω.

Και μαγαζί γωνία μάλιστα.

 

3 minutes ago, Tamtam said:


Ακόμη κι έτσι να είναι, η πίστη του άλλου είναι ιερή και πρέπει να τη σεβόμαστε.

 

Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό.

Τι σχέση όμως έχει η πίστη με όλα αυτά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εκκλησιές μας, δεν είναι "μαγαζιά". Μπορεί να μην πιστεύω στο θεό, αλλά πιστεύω στην παράδοση μας. Και η πίστη του άλλου είναι σεβαστή, δεν μπορεί εμείς να τους κλείσουμε επειδή αδιαφορούν για το αν θα μας κολλήσουν όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Tamtam said:

1. Μπορεί να μην πιστεύω στο θεό, αλλά πιστεύω στην παράδοση μας.

 

2. Και η πίστη του άλλου είναι σεβαστή, δεν μπορεί εμείς να τους κλείσουμε επειδή αδιαφορούν για το αν θα μας κολλήσουν όλους.

 

1. Η οποία παράδοση δηλαδή λέει τι? Στα φλωμάρια μας (ζυμαρικά της Λήμνου) όλοι οι άλλοι (έτσι κι αλλιώς για μας δεν ενδιαφερόμαστε ούτε εμείς οι ίδιοι)?

 

2. Το θέμα της πίστης είναι άλλο πράγμα από αυτό. Τι εννοείς, ότι δεν θα έπρεπε να μπορούμε να τους κλείσουμε επειδή αδιαφορούν για το αν θα μας κολλήσουν όλους?

Γιατί κλείνουμε τους άλλους δηλαδή?

Τα μέτρα δεν ισχύουν για όλους υποτίθεται?

Τότε γιατί σου κάνει εντύπωση η μικροφωνική?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Η οποία παράδοση δηλαδή λέει τι? Στα φλωμάρια μας (ζυμαρικά της Λήμνου) όλοι οι άλλοι (έτσι κι αλλιώς για μας δεν ενδιαφερόμαστε ούτε εμείς οι ίδιοι)?

 

2. Το θέμα της πίστης είναι άλλο πράγμα από αυτό.
α) Τι εννοείς, ότι δεν θα έπρεπε να μπορούμε να τους κλείσουμε επειδή αδιαφορούν για το αν θα μας κολλήσουν όλους?

β) Γιατί κλείνουμε τους άλλους δηλαδή?

γ) Τα μέτρα δεν ισχύουν για όλους υποτίθεται?

δ) Τότε γιατί σου κάνει εντύπωση η μικροφωνική?


1. μα ναι! Από τα βεγγαλικά, μέχρι την επιβολή της προσευχής και των θρησκευτικών, η παράδοσή μας είναι κάτι αδυσώπητο!

2.
α) εννοώ ότι δεν μπορούμε να τους κλείσουμε λόγω των συγκεκριμένων κοινωνικοπολιτικών συνθηκών της χώρας μας, οπότε ας μην το παιδεύουμε και φωνάζουμε. Είμαστε καταδικασμένοι τρόπον τινά.
β) Γιατί κλείνουμε τους άλλους? Επειδή "μπορούμε" (όχι εγώ και εσύ) είναι η κυνική απάντηση...
γ) τα μέτρα δεν ισχύουν για όλους? προφανώς όχι
δ) μου κάνει εντύπωση γιατί είναι σα να στήθηκαν ακριβώς για να επιβεβαιώσουν την εξαίρεση από το ΦΕΚ!

Είμαι πάντως σε διάθεση να αρχίσω να μοιράζω σφαλιάρες έτσι και μπω στο σουπερ μαρκετ και κυκλοφορούν αφασικά κάποιοι αδιαφορώντας για όλα. Τις προάλλες, μου έλεγε η μητέρα μου ότι χωρίς να κάνει τίποτα εκείνη, μια κυρία άρχισε να την κατσαδιάζει επειδή (η μητέρα μου) φορούσε μασκα!
"Κυρία μου" της λέει, "πώς μου μιλάτε έτσι; Ξέρετε αν έχω πρόβλημα, αν έχω άνθρωπο στο σπίτι, ξέρετε γιατί φορώ μάσκα "κλπ, πήγε να απολογηθεί κιόλας η καημένη.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Σε κλειστό χώρο που δεν υπάρχει απόσταση 2 μέτρων του ενός από τον άλλο, δεν φοράνε μάσκες, και μου λες για ΦΕΚ?

Έπρεπε να είχαν φάει όλοι πρόστιμο.

Και ο μαγαζάτορας μαζί.

Και να κλείσει για 30 μέρες το μαγαζί.

 

αΦτο ΦιλωΟυς γίνεται σε κράτη του δυτικού κόσμου που δεν υπάρχει θεοκρατία....

 

Εδώ ΕΝΑΣ πολιτικός , αριστερός να τα λαιμΕ όλα, τόλμησε να τους κοντραρει και από υπουργό Παιδείας τον έκαναν καφετζή 🙂

 

(και στη Σερβία τα έκαναν αυτά ,στην πρώτη φάση που είχαν απαγορεύσει την κυκλοφορία σε ΟΛΟΥΣ μετά τις 13.00 οι... εκκλησίες λειτουργούσαν κανονικά και ΚΟΙΝΩΝΟΥΣΑΝ με το ίδιο κουτάλι όλοι...στον Άγιο Σάββα είχε την Κυριακή 10.000 άτομα ο ένας πάνω στον άλλον χωρίς μάσκες και μετά.... απορούσαν γιατί... ξεφυγε ο C19....)

 

Και εδώ φυσικά το ίδιο έγινε πριν , πολύ καθυστερημένα,τους μαζέψουν...

 

Δεν υπάρχει ελπίς..

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σημειώσω πως, η μη χρήση της μικροφωνικής στα μικρά μαγαζιά (π.χ. εστίαση), ορίζεται από παλαιότερο νόμο.

 

Το ερώτημα όμως παραμένει:

Δηλαδή, εάν ο τραγουδιστής δεν χρησιμοποιήσει μικρόφωνο & μικροφωνική αλλά ο πιανίστας ή ο κιθαρίστας χρησιμοποιήσει κάποιον μικρό ενισχυτή, αυτό επιτρέπεται ή όχι;

 

Παράδειγμα, ένα ντουέτο πιανίστας & τραγουδίστρια, η τραγουδίστρια χωρίς μικρόφωνο και ο πιανίστας με κάποιο ηλεκτρικό πιάνο με ενσωματωμένα ηχεία, χωρίς μικροφωνική, αυτό είναι επιτρεπτό ή όχι από τον νόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Να σημειώσω πως, η μη χρήση της μικροφωνικής στα μικρά μαγαζιά (π.χ. εστίαση), ορίζεται από παλαιότερο νόμο.

 

Το ερώτημα όμως παραμένει:

Δηλαδή, εάν ο τραγουδιστής δεν χρησιμοποιήσει μικρόφωνο & μικροφωνική αλλά ο πιανίστας ή ο κιθαρίστας χρησιμοποιήσει κάποιον μικρό ενισχυτή, αυτό επιτρέπεται ή όχι;

 

Παράδειγμα, ένα ντουέτο πιανίστας & τραγουδίστρια, η τραγουδίστρια χωρίς μικρόφωνο και ο πιανίστας με κάποιο ηλεκτρικό πιάνο με ενσωματωμένα ηχεία, χωρίς μικροφωνική, αυτό είναι επιτρεπτό ή όχι από τον νόμο;

Δεν επιτρέπουμε κύριε τα μικροφωνικά διότι οι θαμώνες θα πρέπει να μιλάνε δυνατότερα για να ακούνε ο ένας τον άλλο και έτσι θα κολλήσουν ευκολότερα.

 Λοιπόν, ακούστε.

 Είμαστε στη Νεα Ευρώπη.

 Στη ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ.

 Πρώτα θα αποφασίζουμε και θα προωθούμε την εφαρμογή μέτρων και ΜΕΤΑ θα τα θέτουμε προς διαβούλευση αν μας ενοχλήσει κανένας. 🤣

 

 Έχουμε επιτροπές εξάλλου που τις έχουμε διορίσει εμείς, το ΚΡΑΤΟΣ, εμείς που είμαστε ΤΩΡΑ κυβέρνηση. Καταλάβατε?

 

 Το ΚΡΑΤΟΣ θα επιδοτήσει τους πάντες όμως, μην ανησυχείτε όπως και όλα τα κράτη και θα τροποποιήσουμε και τη νομοθεσία για τα εργασιακά, τα συνδικαλιστικά να "απελευθερώσουμε" όλους τους κλάδους από δυσλειτουργίες του τύπου συμβάσεις εργασίας, οκτάωρα, καλή αμοιβή, δικαιώματα και όλα θα πάνε καλά

 

 Είμαστε μια χαρά, μην ανησυχείτε.

 Όλα θα πάνε καλά.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου