Προς το περιεχόμενο

Νέα τρέλα στο πιάνο,δώστε το αυτάκι σας για να πάρει την τελική του μορφή.


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτό το τεμάχιο όπου και με βασανίζει τελευταία.

Ξεκίνησα να γράφω σαν κλασσικός Νίκος(ρομαντικούλια) και κατέληξα σε μονοπάτια που δεν κατέχω και πολύ.

Τα ντράμς τα βρήκα απο το ezdrummer και απλά τα πέταξα πάνω(δεν έχω ιδέα τι κάνω σε αυτον τον τομέα)

Βοηθήστε να πάρω μια κατεύθυνση ή τέλος πάντων αν μπορεί να σταθεί όπως είναι να το παρατήσω προς το παρόν και να το ξαναματαπιάσω στο μέλλον.

 

Υ.γ γι'αυτά που θα ακούσετε απο το 1.15 και μετά ευθύνονται ο @fusiongtr και ο @pipityri που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον με τις κουβέντες τους.

 

allagh.mp3

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ, το καλυτερο και πιο εμπνευσμενο παιξιμο σου που εχω ακουσει.

 

Εαν ηταν κομματι μου, θα το εκανα λιγο πιο αργο, θα του εδινα λιγο αερα με μεγαλυτερες παυσεις στις αλλαγες των μερων, και αντι τα τυμπανα που επελεξες, θα εβαζα percussion να γεμιζουν το κομματι (εαν θα εβαζα τυμπανα γενικως). Στην πορεια θα εβλεπα εαν θα υπηρχε αναγκη για καποιο αλλο οργανο για να δωσει λιγο μυστηριο παραπανω. Κανα τσελο ισως.

 

Μπραβο!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Έχω αυτό το τεμάχιο όπου και με βασανίζει τελευταία.

Ξεκίνησα να γράφω σαν κλασσικός Νίκος(ρομαντικούλια) και κατέληξα σε μονοπάτια που δεν κατέχω και πολύ.

Τα ντράμς τα βρήκα απο το ezdrummer και απλά τα πέταξα πάνω(δεν έχω ιδέα τι κάνω σε αυτον τον τομέα)

Βοηθήστε να πάρω μια κατεύθυνση ή τέλος πάντων αν μπορεί να σταθεί όπως είναι να το παρατήσω προς το παρόν και να το ξαναματαπιάσω στο μέλλον.

 

Υ.γ γι'αυτά που θα ακούσετε απο το 1.15 και μετά ευθύνονται ο @fusiongtr και ο @pipityri που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον με τις κουβέντες τους.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 


allagh.mp3 5 MB · 5 downloads

 

είναι πάρα πολύ καλό αλλά το προτιμώ με ενορχήστρωση με έγχορδα.

Η αν θέλεις να κάνεις ενορχήστρωση με ρυθμό, όχι αυτό τον ..... μποσανοβοειδή ρυθμό

Χωρίς ρυθμό θα στεκόταν και χωρίς έγχορδα αλλά τα έγχορδα θα του δώσουν.

 Κατά την ταπεινή μου άποψη ως μεγάλου μουσουργού σπουδαίου εμπειρικού καθηγητή μουσικής και μουσικοτεχνολογίας με δεκάδες οπαδούς, εκεί πρέπει να κινηθείς.

 

 Είναι όμως ΥΠΕΡΟΧΟ και ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΜΠΡΑΒΟ ΕΥΓΕ ΕΙΣΑΙ ΑΨΟΓΟΣ!!! χαχαχααχα

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

. Στην πορεια θα εβλεπα εαν θα υπηρχε αναγκη για καποιο αλλο οργανο για να δωσει λιγο μυστηριο παραπανω. Κανα τσελο ισως.

 

 

1 minute ago, cos_dr said:

Χωρίς ρυθμό θα στεκόταν και χωρίς έγχορδα αλλά τα έγχορδα θα του δώσουν.

 

 

 

 

Ωραία,θα φύγει και ο βραχνάς των ντράμς που δεν ξέρω που παν τα τέσσερα.

Θα κοιτάξω να παίξω με έγχορδα.

Ευχαριστώ κοπέλι και Πασόκε κομμουνιστή 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ για την αναφορά, Νίκο. Χαίρομαι που αυτά που συζητάμε είναι χρήσιμα σε κάποιον.

 Το κομμάτι είναι  πάρα πολύ ωραίο, πραγματικά. Προσωπικά, μου  είναι εντελώς ξένο σαν νοοτροπία αυτό το...να ό,τι έχω μέχρι τώρα, πείτε μου τι κάνω παρακάτω...και επιπλέον μου αδύνατον να πιστέψω πως κάποιος που έχει φανταστεί και στη συνέχεια δημιουργήσει κάτι τόσο όμορφο, δεν μπορεί να βρει πειστικές λύσεις εντός του κεφαλιού του. Επίσης, καλό είναι να θυμόμαστε πως οι συμβουλές-με ή χωρίς " " -  συνήθως λένε πιο πολλά για αυτούς που τις δίνουν παρά για το αντικείμενο της κουβέντας-κάτι που όταν συμβαίνει σε στάδια πριν το τελικό, συνήθως είναι ιδιαίτερα αποπροσανατολιστικό. 

 Follow your heart, φίλε μου. To παρόν τεμάχιο δείχνει πως υπάρχει πράμα εκεί, μην στερήσεις στον εαυτό σου την απόλαυση του να το βρει και να του δώσει σχήμα και μορφή. Κι αν πάρει και κανα δυο μέρες παραπάνω-ή τρεις- δεν τρέχει. Εδώ είμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εκδοχές:
α) Για ρυθμό: Ενα ωραίο τρίο jazz ακούω εγώ να "λείπει".

β) Ρυθμό δε χρειάζεται γιατί έχει από μόνο του. Και μάλιστα αν το αφήσεις να αναπνεύσει και το παίξεις σε ελέυθερο χρόνο δηλαδή, θα γίνει και πιο εκφραστικό.

Τα παραπάνω τα γράφω επειδή ζήτησες γνώμες. Διαφορετικά, νομίζω ότι και έτσι τα σπάει.
Συγχαρητήρια Νίκο!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλει και ο cos_dr τιποτις κιθαρες απο το v-synth να το κανουμε θεμα για καμια ταινια.... καμια ψαγμενη αυτες τις γαλλικες ασπρομαυρες noir ή ντοκυμαντέρ για τους αργυροπελεκάνους.... ή το co2& την υπερθέρμανση.... η covid & επιπεδη γη κανα καμμενο να παρουμε κανα φραγκο να βγαλουμε τον χειμωνα....🤣😂😎🤠

change1.MP3

Επεξεργασμένο από stavros_d80
  • Like 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικό.

Το καλύτερο που έχω ακούσει απο σένα.

Τα βάζει όλα στη σκιά.

Και είναι κι ο Μάνος εδώ.

Εχεις ακούσει τη Ρυθμολογία? Αν όχι τότε έχεις επηρεαστεί πολύ από Satie.

 

Και εγώ θα το ήθελα ελάχιστα πιό αργό.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pipityri said:

Ευχαριστώ για την αναφορά, Νίκο. Χαίρομαι που αυτά που συζητάμε είναι χρήσιμα σε κάποιον.

 Το κομμάτι είναι  πάρα πολύ ωραίο, πραγματικά. Προσωπικά, μου  είναι εντελώς ξένο σαν νοοτροπία αυτό το...να ό,τι έχω μέχρι τώρα, πείτε μου τι κάνω παρακάτω...και επιπλέον μου αδύνατον να πιστέψω πως κάποιος που έχει φανταστεί και στη συνέχεια δημιουργήσει κάτι τόσο όμορφο, δεν μπορεί να βρει πειστικές λύσεις εντός του κεφαλιού του. Επίσης, καλό είναι να θυμόμαστε πως οι συμβουλές-με ή χωρίς " " -  συνήθως λένε πιο πολλά για αυτούς που τις δίνουν παρά για το αντικείμενο της κουβέντας-κάτι που όταν συμβαίνει σε στάδια πριν το τελικό, συνήθως είναι ιδιαίτερα αποπροσανατολιστικό. 

 Follow your heart, φίλε μου. To παρόν τεμάχιο δείχνει πως υπάρχει πράμα εκεί, μην στερήσεις στον εαυτό σου την απόλαυση του να το βρει και να του δώσει σχήμα και μορφή. Κι αν πάρει και κανα δυο μέρες παραπάνω-ή τρεις- δεν τρέχει. Εδώ είμαστε.

 

16 minutes ago, Tamtam said:

Ενα ωραίο τρίο jazz ακούω εγώ να "λείπει".

Ρυθμό δε χρειάζεται γιατί έχει από μόνο του. Και μάλιστα αν το αφήσεις να αναπνεύσει και το παίξεις σε ελέυθερο χρόνο δηλαδή, θα γίνει και πιο εκφραστικό.

Τα παραπάνω τα γράφω επειδή ζήτησες γνώμες. Διαφορετικά, νομίζω ότι και έτσι τα σπάει.
Συγχαρητήρια Νίκο!

Η ανυπομονησία μου είναι ελλάτωμα που δεν με αφήνει να σκεφτώ πιο ώριμα αρκετές φορές Σπύρο και κάνει το μυαλό μου να κολλάει, γι'αυτό και πολλές φορές "ενοχλώ" κόσμο για συμβουλές,ιδιαίτερα τον Στράτο.

Θα κάνω ξανά μια προσπάθεια να βγώ απο το τέλμα και αν δεν πετύχει τώρα,μελλοντικά θα το ξανα επισκεφτώ.

Σε ευχαριστώ.

 

Μιχάλη σε ευχαριστώ και εσένα και μιας και αναφέρθηκε και απο άλλους για το ποιο ελεύθερο παίξιμο,θα το διορθώσω.

11 minutes ago, dimsonic said:

Είναι εξαιρετικό.

Το καλύτερο που έχω ακούσει απο σένα.

Τα βάζει όλα στη σκιά.

Και είναι κι ο Μάνος εδώ.

Εχεις ακούσει τη Ρυθμολογία? Αν όχι τότε έχεις επηρεαστεί πολύ από Satie.

 

Και εγώ θα το ήθελα ελάχιστα πιό αργό.

 

Σε ευχαριστώ Δημήτρη και ναι έχω ακούσω τον κύριο(Satie) μιας και μου τον έχεις προτείνει στο παρελθόν.

Για την ρυθμολογία επίσης μου έχεις προτείνει να δώσω βάση αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη,ευκαιρία να το κάνω τώρα.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάντα το έλεγα ότι αυτό το παιδί έχει μέλλον!  Αρκεί να κόψει τις κακές παρέες... cigaret13, gkourmoul1, gvour e.t.c  μην μιλήσω για pipityri & fusiongtr...😱

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου