Προς το περιεχόμενο

10 πασίγνωστοι μουσικοί που δεν έμαθαν ποτέ... μουσική


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, pipityri είπε

πες μου ποιον να διαλέξω για το seesion, εσένα που είσαι ροκ κιθαρίστας με κοχόνες μέχρι το πάτωμα ΚΑΙ ξέρεις να διαβάζεις ή τον Κίτσο που είναι επίσης παιχταράς αλλά πρέπει ή να του σιγοψιθυρίζω στο αυτί την μελωδία ή να του το στείλω μια βδομάδα πριν

 

ΕΜΕΝΑ θα πάρεις που κΣερω να διαβάζω αλλά θα σου παιΚω ανατρεπτική κιθάρα δικής μου εμπνεΦσης γιατί Ντεν ιμε ρωΟυκ κιθαρίστας 🙂

 

και θα σου καΜω και το μικΣ στη μισή τιμή 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Nestoras είπε

Εγώ που έχω σπουδάσει τη δισκοθήκη μου πιάνει;

 

Δεν πιανει, να ελεγες την δισκοθηκη του Πετριδη ή του Πολυχρονιου θα σου διναμε και master (of disaster)😄

  • Χαχα 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

διακρίνω κάποιον εκνευρισμό ? 🙃 (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Ασε, προσπαθώ ακόμα να συνέλθω από το Παραπάτσι..  🙂

 

Πολύχρονος και γερός!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pipityri είπε

Σε διορθώνω

 

O Brent Mason πάντως δεν διαβάζει, βέβαια στο Νάσβιλ έχουν το δικό τους number system που χρησιμοποιούν αντί για παρτιτούρες... οπότε δεν ξέρω αν μετρά σαν "διάβασμα".

 

Πάντως πενταγραμμο δεν ξέρει να διαβάζει.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

O Brent Mason πάντως δεν διαβάζει, βέβαια στο Νάσβιλ έχουν το δικό τους number system που χρησιμοποιούν αντί για παρτιτούρες... οπότε δεν ξέρω αν μετρά σαν "διάβασμα".

 

Πάντως πενταγραμμο δεν ξέρει να διαβάζει.... 

Καλά, είχα προσπαθήσει μια φορά να διαβάσω αλά Νάσβιλ...πολύ γέλιο. Κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, pipityri said:

Ασε, προσπαθώ ακόμα να συνέλθω από το Παραπάτσι..  🙂

 

Πολύχρονος και γερός!

 🥰

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, qesh είπε

 

Δεν πιανει, να ελεγες την δισκοθηκη του Πετριδη ή του Πολυχρονιου θα σου διναμε και master (of disaster)😄

Μόνο που αυτοί δεν ξέρουν τι έχουν, ενώ εγώ ξέρω.

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Nestoras said:

Μόνο που αυτοί δεν ξέρουν τι έχουν, ενώ εγώ ξέρω.

 

Ρε παλικάρι, εσύ ξέρεις να διαβάζεις?

Γιατί πασίγνωστος είσαι σίγουρα.

Αμανείναι να σε βάλουμε στην λίστα ασούμε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pipityri είπε

Καταλαβαίνω το πνεύμα, αλλά θα προσθέσω πως τίποτα δεν ακούγεται σαν αυτό που πρέπει από την παρτιτούρα και μόνο, διαφορετικά θα μας ήταν αρκετό το playback του Finale. Αν, για παράδειγμα, σε είχα προσλάβει να παίξεις κάτι που έχω γράψει-απολύτως συγκεκριμένες και πολλές νότες, που θα τις ήθελα να ακουστούν "σαν Hendrix" , θα είχες πρόβλημα να το κάνεις?Δηλαδή, να διαβάσεις τις νότες και να τις ερμηνεύσεις όπως πρέπει, σύμφωνα με την περίσταση? Δεν νομίζω. Και, για να συνεχίσω στο ίδιο σενάριο, αν στο session είναι και 4 πνευστοί και 5 βιολιτζίδες που ΌΛΟΙ δαβάζουν γιατί είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, πες μου ποιον να διαλέξω για το seesion, εσένα που είσαι ροκ κιθαρίστας με κοχόνες μέχρι το πάτωμα ΚΑΙ ξέρεις να διαβάζεις ή τον Κίτσο που είναι επίσης παιχταράς αλλά πρέπει ή να του σιγοψιθυρίζω στο αυτί την μελωδία ή να του το στείλω μια βδομάδα πριν στο σπίτι σε midi να το βγάλει με το αυτί?

Συνηθως (εκ πειρας) οι καλοι διαβαστες ειναι ... Finale. (γιατι προερχονται συνηθως απο κλασσικη).
Να μην αρχισω να λεω ιστοριες.

Ακομα και για τα αλλα οργανα, οταν πανε σε πριμα βιστα δεν υπαρχει εκφραση.

Αν θελεις ακομα και απο πιανιστα να παρεις εκφραση, θα του το δωσεις το κομματι να το "κοιταξει" με την ανεση του.

Ποσο μαλλον στη ηλ κιθαρα που μια νοτα μπορει να παιχτει με 100 τροπους και 1000 ηχους.

Σαφως και η προτιμοτερη επιλογη ειναι να παρεις και παιχταρα και να διαβαζει.

Πχ τον Lucather που αναφερθηκε πιο πανω 🤣
Επειδη ομως δεν ειναι πολλοι διαθεσιμοι, αλλα και επειδη ως επι των πλειστων δεν εχουν ολοι το μπατζετ για να πληρωνουν τετοιους μουσικους, θα ηταν προτιμοτερο (για ροκ ηλ κιθαριστα) να παιρνουν καποιον που παιζει περισσοτερο και διαβαζει λιγοτερο.


Γενικοτερα, για μενα η παρτιτουρα ειναι μονο για υπενθυμιση και οχι για να παιζεις απο μεσα.
 

,

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, pipityri είπε

Αν κατάλαβα καλά και αυτό που εννοείς είναι η καταγραφή αυτού που παίζεις, αυτό, λυπάμαι, είναι αρκετά πιο δύσκολο.

Όχι δεν είναι αυτό.

 

Δεν με ενδιαφέρει να εκδώσω αυτό που παιζω ή να το αποτυπώσω στο χαρτί για κάποιο λόγο.

 

Θεωρώ απαραιτητο στη συγκρότηση του μουσικού μου λογου να μπορώ να αποτυπώσω στην ταστιέρα πραγματα, όχι από μηχανική μνήμη αλλά παίζοντας σαν να διαβάζω, χωρίς να διαβάζω. Να περνάει η εικόνα των διαστηματων στο μυαλό μου και όχι η εικόνα της ταστιέρας, ή τελωσπαντων να γινονται αυτά τα δυο με τετοιο τρόπο που να μην ξεχωρίζουν. Το κάνω σε μικρό βαθμό, όλοι το κάνουμε αλλά αυτή η αναγκη εμβάθυνσης ειναι εκεί. Θεωρώ οτι σου ανοίγει ορίζοντες, όχι από επαγγελματικής άποψης, αλλά από δημιουργικής.

 

Αλλά και πιο απλά, γιατί είναι πιο εύκολο σε ένα σχήμα, να σου πει αμέσως κάποιος νότες και να τις μεταφράσεις άμεσα σε ήχο. Ή να θελεις να δώσεις μια extra πληροφορία σε κάποιον να καταλάβει τι θέλεις.

 

@dimsonic & Δημήτρηδες/Δήμητρες αλλά και καρντασια, χρόνια σας πολλά.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου