Προς το περιεχόμενο

10 πασίγνωστοι μουσικοί που δεν έμαθαν ποτέ... μουσική


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Συνηθως (εκ πειρας) οι καλοι διαβαστες ειναι ... Finale. (γιατι προερχονται συνηθως απο κλασσικη).
Να μην αρχισω να λεω ιστοριες.

Ακομα και για τα αλλα οργανα, οταν πανε σε πριμα βιστα δεν υπαρχει εκφραση.

Αν θελεις ακομα και απο πιανιστα να παρεις εκφραση, θα του το δωσεις το κομματι να το "κοιταξει" με την ανεση του.

Ποσο μαλλον στη ηλ κιθαρα που μια νοτα μπορει να παιχτει με 100 τροπους και 1000 ηχους.

Σαφως και η προτιμοτερη επιλογη ειναι να παρεις και παιχταρα και να διαβαζει.

Πχ τον Lucather που αναφερθηκε πιο πανω 🤣
Επειδη ομως δεν ειναι πολλοι διαθεσιμοι, αλλα και επειδη ως επι των πλειστων δεν εχουν ολοι το μπατζετ για να πληρωνουν τετοιους μουσικους, θα ηταν προτιμοτερο (για ροκ ηλ κιθαριστα) να παιρνουν καποιον που παιζει περισσοτερο και διαβαζει λιγοτερο.


Γενικοτερα, για μενα η παρτιτουρα ειναι μονο για υπενθυμιση και οχι για να παιζεις απο μεσα.
 

,

Καλά, από ιστορίες έχω κι εγώ-πολύ γέλιο. Γενικά, μαζί σου. Και βασικός λόγος που παίρνω σοβαρά την άποψη σου, είναι πως την διατυπώνει άνθρωπος που ξέρει να διαβάζει και άρα έχει ξεκάθαρη εικόνα για το τι και που-δεν κάνει απλά εικασίες.

 

Τέλος πάντων, για μένα είναι θέμα γενικότερης παιδείας και μιας γενικότερης φιλομάθειας. Οταν ήμουν  17 μια φίλη μου είχε δώσει το score του Bolero και καθόμουν με τις ώρες και προσπαθούσα να το διαβάσω ακούγοντας το κομμάτι.Το έβαλα στόχο κάποτε να γίνω καλύτερος σ'αυτό και μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα πως στην πορεία μόνο κερδισμένος έχω βγει. Κάποιοι μοιάζουν να πιστεύουν πως το να είναι κανείς "μορφωμένος" και το να παίζει "από καρδιάς" είναι mutual exclusive, κάτι που το θεωρώ τραγικό.

Επεξεργασμένο από pipityri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου