Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με αναζητηση μουσικων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε

Είναι και άσχημη εποχή με το κόβιντ γαμώτο...

 

Εντελώς. Όχι ότι προ-covid έβγαινα και πολύ 😛 Σίγουρα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα στο να γνωρίσεις ένα άνθρωπο παραπάνω. Και οι μπάντες θα πρέπει να έχουν δικό τους στούντιο για να μπορούν να έχουν και τον απόλυτο έλεγχο - πράγμα που δε νομίζω ότι είναι εύκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Tamtam said:

 

Είναι και άσχημη εποχή με το κόβιντ γαμώτο...

Νομιζω δεν φταίει η εποχη φταιει η κουλτούρα/νοοτροπία. Δεν ειμαστε δημιουργικός λαος και ουτε παρηγαμε καμια μπαντα της προκοπης ποτε. Ακομα και για τζαμαρισμα εχω ζητησει και αυτοι που απαντησανε ηταν σε φαση το βλεπουμε κλπ. Ενω εχουμε κοσμο που ακούει δεν εχουμε κοσμο που να παίζει και αυτοι που παιζουν δυστηχως δεν εχουνε ορεξη. Τεσπα με βλεπω να την κανω ετσι κιαλλιως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stolzer είπε

Νομιζω δεν φταίει η εποχη φταιει η κουλτούρα/νοοτροπία. Δεν ειμαστε δημιουργικός λαος και ουτε παρηγαμε καμια μπαντα της προκοπης ποτε.

 

Όπως προαναφέρθηκε, η Ελλάδα είναι η χώρα των μπουζουκιών - αν δε βγεις έξω να ανοίξεις μπουκάλι και να "τα σπάσεις", πώς θα περάσεις καλά? Καλώς ή κακώς, είναι η πλειοψηφία έτσι. Από μπάντες που πέτυχαν, τα μόνα ονόματα που μου έρχονται είναι Firewind και Planet of Zeus, βέβαια νομίζω ότι δεν ήταν όλα τα μέλη Έλληνες, και σίγουρα δε δραστηριοποιήθηκαν Ελλάδα.

 

Εγώ από την άλλη είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άτομα. Πέρσι το καλοκαίρι πήγα σε 2 συναυλίες, με μπάντες πάνω κάτω ίδιου είδους, και μου έκανε εντύπωση το ότι βρήκα τα ίδια άτομα μπροστά μπροστά. Μιλούσαν για μουσική (παίξιμο), τις μπάντες τους, τα όργανά τους, και μιλούσαν με πάθος και γούστο. Βέβαια οι περισσότεροι ήταν πιτσιρικάδες. Από την άλλη, δε λες ότι ήταν και το πιο διαδεδομένο είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πολύ θα ήθελα να σε ακούσω να παίζεις. Και το λέω επειδή κι εγώ κάποτε ήμουν στην ίδια φάση, "δε βρίσκω καλούς μουσικούς να παίξω και όλοι είναι χάλια", μέχρι που συνειδητοποίησα πως απλώς οι καλοί μουσικοί δεν ήθελαν να παίξουμε επειδή εγώ ήμουν χάλια και απλά νόμιζα πως ήμουν καλός επειδή μόνο οι χάλια ήθελαν να παίξουμε μαζί...🤣

 

Σε γενικές γραμμές ισχύει το ότι καθένας λίγο-πολύ παίζει με αυτούς που του αξίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, JimmyPap said:

Φίλε πολύ θα ήθελα να σε ακούσω να παίζεις. Και το λέω επειδή κι εγώ κάποτε ήμουν στην ίδια φάση, "δε βρίσκω καλούς μουσικούς να παίξω και όλοι είναι χάλια", μέχρι που συνειδητοποίησα πως απλώς οι καλοί μουσικοί δεν ήθελαν να παίξουμε επειδή εγώ ήμουν χάλια και απλά νόμιζα πως ήμουν καλός επειδή μόνο οι χάλια ήθελαν να παίξουμε μαζί...🤣

 

Σε γενικές γραμμές ισχύει το ότι καθένας λίγο-πολύ παίζει με αυτούς που του αξίζουν. 

Στειλε μου προσωπικό μυνημα. Δεν ψαχνω τους τελειους μουσικους ειχα και στο παρελθον μπαντα και σε νησι κιολας. Απλα οταν ο αλλος δεν ξερει ουτε τα βασικα εκει υπαρχει θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Από μπάντες που πέτυχαν, τα μόνα ονόματα που μου έρχονται είναι Firewind και Planet of Zeus,

Οι Firewind αρχικά δραστηριοποιήθηκαν Σουηδία νομίζω και όντως δεν ήταν αποκλειστικά Έλληνες, παρόλα αυτά τα μέλη τους κάποια περίοδο ( την καλύτερη τους για μένα ) ήταν όλοι Έλληνες με ελληνοσουηδο τραγουδιστή

 

Δεν είναι μόνο αυτα τα δύο συγκροτήματα και σε καμία περίπτωση δεν αποδέχομαι την άποψη ότι δεν έχουμε σοβαρή μουσική σκηνή . 1000mods , Rotting Christ , Septic Flesh , Suicidal Angels to name a few...

 

Πάντως ούτε εγώ βρίσκω μπάντα. Είναι όλοι πολύ καλύτεροι και εγώ ακόμα αρχάριος που μαθαίνει . Μέχρι να είμαι ικανός να σταθώ σε μπάντα θα έχω καεί στο ζέσταμα

 

Μου φεύγει και ο BillTrantos για τα ξένα , πφφφφ

 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebel_Of_South είπε

Δεν είναι μόνο αυτα τα δύο συγκροτήματα και σε καμία περίπτωση δεν αποδέχομαι την άποψη ότι δεν έχουμε σοβαρή μουσική σκηνή . 1000mods , Rotting Christ , Septic Flesh , Suicidal Angels to name a few...

 

Γνωστά ονόματα όντως. Δεν ήξερα καν ότι οι Septic Flesh ήταν Έλληνες.

+1 Για το ζέσταμα. Δώσε πόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω εγώ με οσους μ ερχονται στο μυαλο. Supersoul, Deaf Radio, The Last Rizla, Half Gramme of Soma, Godsleep, Whereswilder, Sadhus The Smoking Community, Citrus Blossom, The Buzzdealers, Their Methlab, Exarsis, Puta Volcano, Honeybadger και αλλα πολλα που σιγουρα ξεχναω. Ειδικα τα τελευταια χρονια η Ελλαδα θεωρειται ως το κεντρο της stoner/desert rock στην Ευρωπη.

 

Και δημιουργικοτητα εχουμε και μπαντες και σκηνη. Μπορει να μην εχoυμε μπαντες( η γνωστες μπαντες) για ολα τα γουστα αλλα σιγουρα δε βγαζουμε μονο σκυλαδικα. Μη τα τερματιζουμε ολα.

 

Ο covid δε βοηθαει αλλα προσπαθησε για αρχη να ερθεις πιο κοντα με ατομα που παιζουν μουσικη. Και το φορουμ ειναι μια καλη αρχη. Μπορει να μην βρεις τον τελειο αλλα μπορει να βρεις γνωστο καποιου κλπ. Δυστυχώς η ευτυχως απο αγγελιες και ψαξιμο μπαντα δε θα γινει, γιατι αν δεν υπαρχει φιλια θα ειναι αγγαρεια. Οποτε συνεχισε να παιζεις κ να μπαινεις στη σκηνη που θες και θα τους βρεις καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Rebel_Of_South said:

Πάντως ούτε εγώ βρίσκω μπάντα

 

Τελικα εγω ειμαι κ@λοφαρδος. Πριν ξεκινησω καλα καλα να μαθαινω κιθαρα, ειχα ηδη μπαντα και επαιζα και σε λαιβ. 

Βεβαια, σε ακτινα 40 χιλιομετρων δεν υπαρχει αλλο ροκ συγκροτημα. Εννοειται, ελαχιστοι κιθαριστες (δεν ξερω κανεναν).

 

Και τωρα που κοπηκαν οι προβες, αναγκαστικα τη βρισκω με τα εξ' αποστασεως αλισβερισια. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου