Προς το περιεχόμενο

Warming Up A Riff


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Μόλις τώρα, Jazzjoker είπε

Πολύ ωραίο το συνολικό λικ Σπύρο. Για ευκολότερη κατανόηση των μερών θα πρότεινα να κρατήσεις τα γρήγορα parts αυστηρά για το τέλος και αφού εξαντλήσεις τα παιξίματα ένα-ένα και συνολικά σε single time.

Ευχαριστώ, JJ. Αυτό ακριβώς το feedback ψάχνω. Εχεις δίκιο, φυσικά. Το έκανα δικιμαστικά και ήθελα να κρατήσει λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, pipityri είπε

Ευχαριστώ, Bill. Θα ήθελα να μάθω αν και πως δουλεύει αυτός ο τρόπος για σένα. Το προσάρμοσες κάπως ώστε είναι πιο αποδοτικό? Το συνδύασες με κάτι που ήδη κάνεις και αν ναι, πως? 

Με ενδιαφέρει επίσης feedback, από σένα και από όποιον άλλο, για τον τρόπο παρουσίασης. Προφανώς εδώ έκανα ένα πρόχειρο στήσιμο, αλλά θα ήθελα να ξέρω, για παράδειγμα, αν θα βρίσκατε χρήσιμη την ύπαρξη tabs/notation ή κάποιου βίντεο κλπ.Η όποιο άλλο σχόλιο/παρατήρηση σχετικά με αυτό.

 

Νομίζω πως αυτό γενικά έχει να κάνει με τον τρόπο αντίληψης και τις συνήθειες του καθενός.

 

Εγώ πχ που είμαι της γενιάς του YouTube, του Guitar Pro και του tab, γενικά προτιμώ ένα οπτικοακουστικό πακέτο. Όχι ότι δε μπορώ να λειτουργήσω μόνο ακούγοντας ή μόνο βλέποντας, αλλά και στις 2 περιπτώσεις θα μου πάρει το διπλάσιο χρόνο.

 

Τη μέθοδό σου θα την προσαρμόσω λίαν συντόμως, γράφω μερικά riffs που εναλλάσσονται κυκλικά, οπότε θα κάτσω να τα γράψω, να τα παίξω 1-1 και μετά να τα ενώσω όπως εσύ, μήπως και βγει όλο το take σερί και όχι με κοπτοραπτική. 

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Νομίζω πως αυτό γενικά έχει να κάνει με τον τρόπο αντίληψης και τις συνήθειες του καθενός.

 

Εγώ πχ που είμαι της γενιάς του YouTube, του Guitar Pro και του tab, γενικά προτιμώ ένα οπτικοακουστικό πακέτο. Όχι ότι δε μπορώ να λειτουργήσω μόνο ακούγοντας ή μόνο βλέποντας, αλλά και στις 2 περιπτώσεις θα μου πάρει το διπλάσιο χρόνο.

 

Τη μέθοδό σου θα την προσαρμόσω λίαν συντόμως, γράφω μερικά riffs που εναλλάσσονται κυκλικά, οπότε θα κάτσω να τα γράψω, να τα παίξω 1-1 και μετά να τα ενώσω όπως εσύ, μήπως και βγει όλο το take σερί και όχι με κοπτοραπτική. 

Ευχαριστώ Bill! Ενημέρωσε για το πως θα πάει! Please!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ Σπύρο μου (όπως είπες κι εσύ) το ίδιο κάνουμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Απλά ίσως όχι τόσο οργανωμένα.

Ο δικός μου τρόπος, είναι ο εξής.

Κατ' αρχήν πολύ σπάνια θα προσπαθήσω να ενσωματώσω τόσο μεγάλο lick.

Συνήθως επιλέγω από 4 μέχρι 6 το πολύ νότες, και τις παίζω μέχρι να τις σιχαθώ.

Με όλους τους τρόπους που μπορώ να φανταστώ, από αργά μέχρι όσο πιο γρήγορα μπορώ, θα τις ανακατέψω, θα τις ξαναπαίξω κανονικά (όχι ανακατεμένες), κλπ.

 

Όταν τις σιχαθώ πλέον, κατ' αρχήν τις ακούω πια χωρίς προσπάθεια, και κατά δεύτερον δεν χρειάζεται να σκεφτώ οικείες φράσεις να την ντύσω μπρος πίσω, γιατί είναι ήδη για μένα οικεία φράση κι αυτή.

 

Μετά απλά παίζω, και προσπαθώ να διακρίνω αυτή την φράση στο παίξιμο, και να την "αναδείξω".

 

Τώρα όσον αφορά στην παρουσίαση, και πώς θα προτιμούσα να είναι.

 

Νέα φράση, tab, ηχητικό (αργά δυο φορές, γρήγορα δύο φορές) .

 

Πίσω ντύσιμο, tab, ηχητικό (αργά δυο φορές, γρήγορα δύο φορές).

 

Όλο μαζί, tab, ηχητικό (αργά δυο φορές, γρήγορα δύο φορές).

 

Μπρος ντύσιμο, tab, ηχητικό (αργά δυο φορές, γρήγορα δύο φορές).

 

Όλο μαζί, tab, ηχητικό (αργά δυο φορές, γρήγορα δύο φορές).

 

κλπ.

 

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, cigaret13 said:

 

 Το βράδυ θα βγάλω την κιθάρα απ'την θήκη!

 

Επειδή θα πλύνεις την θήκη?

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
43 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Τα κατάφερες ρε μπαγάσα..... μετά από τόοοσα threads..

 Το βράδυ θα βγάλω την κιθάρα απ'την θήκη!

Αν θες, κάνω κι ένα για αρπισμούς.😀

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pipityri said:

Αν θες, κάνω κι ένα για αρπισμούς.😀

 

Εντάξει, είπαμε να πλύνει την θήκη, μη τον βάλεις να πλύνει και την κιθάρα ....

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου