Προς το περιεχόμενο

Yamaha PSR SX series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός Yamaha PSR SX series, μάλλον προς το SX700 που είναι το ενδιάμεσο της σειράς. Για οικονομικούς λόγους θα αγόραζα και το SX600 αλλά με χαλάει που δεν διαθέτει θύρες MIDI. 

 

Αν κανείς κατέχει ή έχει δουλέψει κάποιο από τα πλήκτρα της σειράς, θα ήθελα την γνώμη του, αν είναι ευχαριστημένος, μειονεκτήματα, ελλείψεις που θα ήθελε να έχει κλπ

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
30 λεπτά πριν, killbill είπε

Ακριβώς. Αυτό με χαλάει: 🙂

Τότε πάρε το επόμενο (π.χ. PSR-SX700) που έχει κανονικές θύρες MIDI.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή είμαστε στην Ελλάδα, θα πρότεινα να παρεις ενα Korg Pa700. 

Επισης καπου ειχε παρει το ματι μου στις αγγελίες ενα Tyros 2 με 512mb ram στα 300€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 πολύ καλή πρόταση για το korg pa700 , αλλά έχω καεί με τα korg. Κουμπιά να κολλάνε, οθόνες να μην τρεμοσβήνουν κλπ. Ενώ είναι φοβερά σε δυνατότητες και σε ήχους, υστερούν σε κατασκευή. Πολλοί γκρινιάζουν και εδώ για προβλήματα όλη την ώρα με τα ψεύτικα κουμπιά. Για αυτό είπα να πάω σε yamaha που είναι αθάνατα και ξέρεις ότι δεν θα σε κρεμάσουν σε Live.

Τώρα όσον αφορά το yamaha SX για το οποίο άνοιξα το θέμα, με παραξενεύει που ολόκληρο thomann και υπάρχουν μόνο 5-6 κριτικές πάνω σε αυτή τη σειρά.....κάτι που με παραξενεύει και με κρατάει πίσω. Θα δώ και roland τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αρμόνιο, αλλά αν έπαιρνα το Yamaha sx700 θα έπαιρνα αλλά για να παίζω jazz και ξένο. Σπίτι μου δηλαδή.

Τα ξέρω τα της Korg, είμαι παθών.

Αλλά τα Pa είναι εργαλεία, αν χρειαστεί θα σου φέρει λεφτά. 

Επίσης αν θες μόνο για σπίτι, προτείνω τη σειρά της Casio, με 180 ευρώ μια χαρά. 

 

https://youtu.be/ARp4eTG_WGU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

γιατι λες οτι τα yamaha ειναι πιο πολυ για ξενο και τα korg πιο για ελλαδα?διαφερουν σε στυλ ηχους κλπ? η εχει πιο πολλες δυνατοτητες σε λαικα το korg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου