Προς το περιεχόμενο

Hχομόνωση με πετροβάμβακα + γυψοσανίδα (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Μετακόμισα πρόσφατα σε διαμέρισμα το οποιο μου αρέσει πολύ αλλα η ηχομόνωση ειναι για τα κλάματα.

Δεν με ενοχλούν τόσοι οι θόρυβοι απο τους πάνω πχ, αλλα δίπλα ακριβώς στο δωμάτιο μου είναι το υπνοδωμάτιο του γείτονα και ακούω συνέχεια το κρεβάτι που τρίζει, τον ακούω το βράδυ να ροχαλίζει, μέχρι που και κάποιες φορές σε απόλυτη ησυχία αν εστιάσω αρκετά ακούω και την ανάσα του ΛΟΛ !!!!....

Πέρα απο τους θόρυβους που με ενοχλούν θέλω να μπορώ και εγώ να μιλάω στο δωμάτιο μου χωρίς να με ακούει, γιατί εαν ακούω την ανάσα του σίγουρα με ακουει και σιγά να μιλάω, όπως και επισης να μπορώ να ακούω μουσική χωρίς να ενοχλώ....

Ο τοίχος που μας ενώνει ειναι περίπου 15-18 τ.μ και μετα απο αρκετό διάβασμα κατέληξα στην λύση της επένδυσης όλου του τοίχου με πετροβάμβακα, αλλα αρκέι ο πετροβάμβακας? Μήπως θα χρειαστώ και εξτρά επένδυση γυψοσανίδας η ο πετροβάμβακας αρκεί για να απομονώσει τους ήχους απο και προς;

Μίλησα με τον ιδιοκτήτη και μου έδωσε το οκ να το κάνω...

Πόσο θα κοστίσουν όλα τα υλικά;

Επίσης είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μονος μου η θα χρειαστω απαραίτητα μάστορα;

Όποιος γνωρίζει απο εμπειρία ας με βοηθήσει παρακαλώ γιατί έχει αρχίσει και με τρελένει αυτη η φάση και κάτι πρέπει να κάνω σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζεις όταν έμενα σε ένα μπλόκ με 50-60 διαμερίσματα.Δέν έχει εύκολη λύση,ο ήχος είναι σαν το νερό,θέλει και το πάτωμα,το ταβάνι,μάστορα,αρκετά χρήματα.

Εχω μιά υποψία για τον διπλανό.Βλέπεις τον λόφο απέναντι με τα εντελβάις?Εκεί απο κάτω είναι χωμένοι οι προηγούμενοι ένοικοι.Απέφυγε να του χτυπήσεις για παρατήρηση γιατί παίζει να πάρεις το κεφάλι παραμάσχαλα και να φύγεις.Πιάστον με το καλό και πές του να παίξεις δίπλα του στο επόμενο star wars και με ότι πάρεις βρές μια μονοκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου