Προς το περιεχόμενο

dhl vs speedex ποιά είναι χειρότερη


Ποια είναι χειρότερη?  

10 μέλη ψήφισαν

  1. 1. dhl or speedex



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω παραγγελιά από Θωμά.

Λόγω όγκου το σπάνε σε δυό αποστολές.

14/10 φεύγουν κι οι δυο με dhl γερμανίας.

20/10 μεσημέρι περνάει το πρώτο Ελλάδα 22/10 7.30 βγάζει ότι είναι στο δρόμο και 11.00 παραλαμβάνω με Speedex.

Ευχαριστημένος... Γιατί όχι. Ούτε χρειάστηκε να τηλεφωνήσω ή να σκεφτώ ο,τιδήποτε.

 

Το 2ο πακέτο.....

22/10 μεσημέρι περνάει Ελλάδα (άγνωστο γιατί δυό μέρες μετά) και βγάζει στις 23/10 16.50 (10 λεπτά πριν τις 5 που κλείνουν) ότι είναι στο δρόμο.

23/10 είναι Παρασκευή και την Δευτέρα στην Θεσσαλονίκη είναι ΑΓ. Δημητρίου.....

Προφανώς ...κάτσε και περίμενε.

Στο ενδιάμεσο κοιτάζω τα υποκαταστήματα speedex και βλέπω ότι αυτό που με εξυπηρετεί που είναι εκτός Θεσσαλονίκης (και εορτής) θα ΑΝΟΙΞΕΙ την Τρίτη 27/10, ενώ παραδόξως όλα τα speedex εντός Θεσσαλονίκης με επίσημη αργία θα ανοίξουν και Σάββατο 24 και Δευτέρα 26/10....

Ερχεται η Τρίτη. Μπαίνω στον Θωμά και η ένδειξη έχει αλλάξει, και λέει 26/10 8.00 βγήκε στο δρόμο....!!!!

Αρχίζω να προβληματίζομαι και ψάχνω τηλέφωνα.

Παίρνω speedex 3 φορές, η κλήση προωθείται και η γραμμή κλείνει.

Παίρνω dhl express. Βγαίνει αυτόματος με γερμανίδα που μου λέει ότι καταγράφεται για δική μου εμπιστοσυνή και μου ζητάει αριθμό. Δίνω αυτόν του Θωμά. CC....DE. Ο κωδικός δεν υπάρχει. παίρνω άλλο νούμερο. Τα ίδια. Μετά απο διάφορες δοκιμές βρίσκω στην άλλη μεριά ΑΝΘΡΩΠΟ. (!!!!!ζήτω!!!!). Μου λένε πρέπει να έχεις 10ψήφιο αριθμό. Δεν έχω λέω. Δώσε τον CC λέει. Τον δίνω και παίρνω 10ψήφιο, φυσικά δεν μπαίνει στον κόπο να μου πεί πού βρίσκεται.

Παίρνω πάλι στα άλλα τηλέφωνα, πληκτρολογήστε λεει. Το βάζω. Μου λέει έχει προωθηθεί σε συνεργάτη και ...τέλος.

Παίρνω την speedex της περιοχής μου. Με βάζει αναμονή και με κλείνει.

Παίρνω την speedex στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Λέω ψάχνω ένα πακέτο. Δώσε λέει....12ψήφιο. Λεω δεν έχω 12ψήφιο, έχω 10ψήφιο. Δεν γίνεται μου λέει. Πρέπει να έχεις 12ψήφιο. Μα λέω η Dhl μου τον έδωσε. Πάρε λέει την dhl να σου δώσουν τον 12ψήφιο που αντιστοιχεί στον 10ψήφιο.......

Παίρνω ξανά dhl....βγαίνει η αχώνευτη κασέτα με την εμπιστοσυνή και ζητάει να πληκτρολογήσω τον 10ψήφιο.....Τον πληκτρολογώ και φυσικά παίρνω απάντηση ότι έχει προωθηθεί σε συνεργάτη. Ξαναπαίρνω την speedex και τους λέω είναι δυνατόν να έχετε τον 12ψήφιό σας και να μην ξέρετε από πού στο διάολο προήλθε? Ναι μου λενει, μόνο αυτόν έχουμε. Τον άλλον τον έχει η dhl. και γιατί δεν μου τον δίνει ρωτάω? Ξαναπροσπαθήστε μου λεει. Μα λέω βγαίνει μηχανή. Με τα πολλά μου δίνουν ένα άλλο τηλέφωνο.

Παίρνω εκεί, λεω έχω ένα 10ψήφιο δώστε μου τον 12ψήφιο. Μου λένε πάρτε στο τάδε (στη μηχανή). Ρε γμ το κέρατό σας λεω, εκεί βγαίνει μηχανή και δέχονται 10ψήφιο. Πού στο διάολο θα βρώ το 12ψήφιο. Το έχει λέει.....η Speedex. Ρε μλκς λεω το έχει, αλλά δεν ξέρει ποιός είμαι και που αντιστοιχεί και εγω έχω 10ψήφιο.

Καλά λεει θα σας το .....δώσω εγώ. Μου το δίνει.

Ξαναπαίρνω την speedex λέω έχω έναν 12ψήφιο θέλω να μάθω πού είναι. Είναι λέει έξω στο δρόμο. Γμ την αδικία μου λεω, αυτό το ξέρω, πού είναι και πότε θα έρθει λέω ξέρετε? Θα πάρετε λέει στο υποκατάστημά σας. Εκεί λέω πέφτει η γραμμή, δεν έχετε ΕΝΑ σύστημα ? Ναι, αλλά πρέπει να εξυπηρετηθείτε από το δικό σας.

Ξαναπαίρνω το υποκατάστημα όπου κανονικά μπαίνω σε αναμονή και κλείνει η γραμμή.

Ξαναπαίρνω τον άλλο, του λεω γμ το κερατό μου θα μου πεις πού στο διάολο είναι το πακέτο. Καλά λεει μη φωνάζετε θα σας το πω. Θα παραδοθεί εντός της ημέρας. 

Ρε δεν θέλω εντός της ημέρας, πιό συγκεκριμένα δεν έχετε. Στις 13.00

 

Όσο και να φαίνεται παράξενο, 12.59 είχε τηλεφώνημα από τον κουριερ............

Όσον αφορά το πακέτο, αυτό ήταν ανοιγμένο και ξανακολλημένο με ταινίες της Speedex. Τα πράγματα μέσα ήταν ευτυχώς όλα και σωστά και αρτιμελή....

 

Θα ήθελα να πω, ποτέ πιά dhl και speedex, αλλά δυστυχώς δεν εξαρτάται από μένα προφανώς.

 

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία κουβέντα που ειχα με τον ,Βερολινεζο, "εκπροσωπο" της DHL (στο εδω υποκαταστημα απλα...δεν υπηρχε κανεις και δεν σηκωνε κανεις τα τηλεφωνα)  ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ,τον περασμενο Μάιο  ηταν η παρακατω:

 

"το πακετο σας δεν υπαρχει στο συστημα,δεν εχει καταχωρηθεί και θα πρεπει να κάνετε insurance claim στο οποιο θα σας απαντησουμε σε 4-6 ΜΗΝΕΣ (!) "

 

Μετα απο 2 ΗΜΕΡΕΣ μου το εφεραν στην πορτα μου τα....ΕΛΤΑ ....

 

NEVER/EVER AGAIN 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Η τελευταία κουβέντα που ειχα με τον ,Βερολινεζο, "εκπροσωπο" της DHL (στο εδω υποκαταστημα απλα...δεν υπηρχε κανεις και δεν σηκωνε κανεις τα τηλεφωνα)  ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ,τον περασμενο Μάιο  ηταν η παρακατω:

 

"το πακετο σας δεν υπαρχει στο συστημα,δεν εχει καταχωρηθεί και θα πρεπει να κάνετε insurance claim στο οποιο θα σας απαντησουμε σε 4-6 ΜΗΝΕΣ (!) "

 

Μετα απο 2 ΗΜΕΡΕΣ μου το εφεραν στην πορτα μου τα....ΕΛΤΑ ....

 

NEVER/EVER AGAIN 

Το ότι  στην εν λόγω εταιρεία κάποιους δεν τους τσάκισα στο ξύλο, να ευχαριστούν το θεό που σκέφτηκα το ανήλικο παιδί μου εκείνη τη στιγμή. Ήταν θεϊκή παρέμβαση το ότι σηκώθηκα και έφυγα. Φανταστείτε όπως έφευγα κάτι άσχημο μουρμούριζα στα γερμανικά παρόλο που δεν ξέρω γρι. Τόσο είχα εξοργιστεί.  Όχι ψήφος. Ψόφος.

 Τώρα το αν την ξαναχρησιμοποιούσα ποτέ...................... μάλλον όχι.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα είχα εμπειρία με DHL, εισαγωγη ανταλλακτικου αυτοκινητου απο αραβικα εμιράτα..... ο εκτελωνισμός ήταν ένα σοκ. Ποτές πΧιά κΣανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Third world problems😜

 

(Δεν ειχα ποτέ προβλημα με courier, παρόλο που συνηθως δεν τις χρησιμοποιώ για προσωπικές αγορές, dhl παμπολλες φορές, ups, ελτα, elta courier, κινεζικα ταχυδρομεια, δεν μου εχασαν ποτέ αντικείμενο, δεν άργησε ποτέ υπέρ του δέοντος αντικείμενο, πέραν λογικών αιτιών. Πρόσφατη κακή εμπειρία από customer service και delivery Fedex/TNT, παλαιότερα από μια τοπική. Μάλλον ο καθένας από εμας εχει από μια διαφορετική ιστορία  και με διαφορετικά standards να διηγηθεί.)

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν ειχα ποτέ προβλημα με courier δεν μου εχασαν ποτέ αντικείμενο, δεν άργησε ποτέ υπέρ του δέοντος αντικείμενο, πέραν λογικών αιτιών

 

Τα βλέπεις dim?

Από εδώ και πέρα λοιπόν, θα στέλνεις τις αγορές σου στην διεύθυνση του Φάνη, και θα πηγαίνεις από εκεί να παραλάβεις.

 

  • Like 1
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει και σε άλλο ποστ, η DHL με το που μπαίνει το δέμα Ελλάδα χάνει τα ίχνη του (ή χρειάζεται υπερ του δέοντος επίκληση στα θεία για να βρεθεί ο μαγικός 10ψήφιος)

 

Πάντα μα πάντα όμως φτάνει.

 

Speedex ποτέ και για κανένα λόγο, ούτε δωρεάν!

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Miltos23 said:

Τα έχω γράψει και σε άλλο ποστ, η DHL με το που μπαίνει το δέμα Ελλάδα χάνει τα ίχνη του (ή χρειάζεται υπερ του δέοντος επίκληση στα θεία για να βρεθεί ο μαγικός 10ψήφιος)

 

Πάντα μα πάντα όμως φτάνει.

 

Speedex ποτέ και για κανένα λόγο, ούτε δωρεάν!

Μα δεν την διαλέξουμε εμεις...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου