Προς το περιεχόμενο

NEA Harley Benton Tele καλή για μέταλ


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Πηρα μια Harley Benton FV με 120€ αλλαξα τον bridge μαγνητη και παιζει καλυτερα απ την FV Gibson που εχω....
Λογικο ειναι να τσουζει η τιμη των Benton τους κατα τοπους luthiers και τις εταιρειες τις ΜΕΓΑΛΕΣ στα ΜΑΓΑΖΑ που ΤΟΟΟΟΣΣΑΑΑΑ χρόνια μας επιναν το αιμα στο βωμο του brand name οι μεν και του ΤΙΜΙΟΥ ΚΣΥΛΟΥ οι δε κατασκευαστες που βαφτιζαν το μονταρισμα Warmoth υλικων ως χειροποιητο όργανο....
Φτανει το παραμυθακι.....
ουτε ταστα εξεχουν οπως στα 80s ουτε ΤΙΠΟΤΑ, set up ΑΨΟΓΟΤΑΤΟ.....ενα μαγνητακι βαζεις(αν θες το κατι παραπανω) και απογειωση!!
Θα συμφωνησω(εδω γελανε) οτι πληρωνεις παιρνεις ...αλλα η αλλη που εχει 5χιλιαρο αξιζει τοσα???Τοση διαφορα στον ηχο που παραγει το οργανο εν τελει????χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Satanas είπε

Πηρα μια Harley Benton FV με 120€ αλλαξα τον bridge μαγνητη και παιζει καλυτερα απ την FV Gibson που εχω....
Λογικο ειναι να τσουζει η τιμη των Benton τους κατα τοπους luthiers και τις εταιρειες τις ΜΕΓΑΛΕΣ στα ΜΑΓΑΖΑ που ΤΟΟΟΟΣΣΑΑΑΑ χρόνια μας επιναν το αιμα στο βωμο του brand name οι μεν και του ΤΙΜΙΟΥ ΚΣΥΛΟΥ οι δε κατασκευαστες που βαφτιζαν το μονταρισμα Warmoth υλικων ως χειροποιητο όργανο....
Φτανει το παραμυθακι.....
ουτε ταστα εξεχουν οπως στα 80s ουτε ΤΙΠΟΤΑ, set up ΑΨΟΓΟΤΑΤΟ.....ενα μαγνητακι βαζεις(αν θες το κατι παραπανω) και απογειωση!!
Θα συμφωνησω(εδω γελανε) οτι πληρωνεις παιρνεις ...αλλα η αλλη που εχει 5χιλιαρο αξιζει τοσα???Τοση διαφορα στον ηχο που παραγει το οργανο εν τελει????χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Kατσε να δεις. Εχω παραγγειλει (για δωρο) την EX-84 την ακριβη (415) με τους EMG. Σε 3 μηνες παραδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, bouzoukleri said:

Εγώ γιατί νομίζω πως αυτή :     https://www.nakas.gr/prd/stagg-setpluswhb-aspri-ilektriki-kithara

Θα είναι σούπερ για μέταλλλλλ;

 

Αφτή ήνε καλήτερη για μέταλ.

https://www.nakas.gr/prd/stagg-setplusbk-mavri-ilektriki-kithara

 

Ήνε μάβρη, γι αφτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Satanas είπε

Λογικο ειναι να τσουζει η τιμη των Benton τους κατα τοπους luthiers και τις εταιρειες τις ΜΕΓΑΛΕΣ στα ΜΑΓΑΖΑ που ΤΟΟΟΟΣΣΑΑΑΑ χρόνια μας επιναν το αιμα στο βωμο του brand name

 

Σε προσκαλώ να έρθεις στο εργαστήριο για μία εβδομάδα να παρακολουθήσεις πώς βγαίνει μια κιθάρα και πόση δουλειά χρειαζεται για να στηθεί και να παρουσιαστεί σωστά ένα μέρος του οργάνου σε μικρή, τοπική κλίμακα. 6 μέρες x10 ώρες.

 

Καλό είναι να μην αφορίζουμε ούτε να γενικεύουμε. Θα έπρεπε να προσβληθώ κανονικά, αλλά θα σου δώσω ένα δίκιο, ως προς τον ελιτισμό και το κοινό στο οποίο στοχεύουν ορισμένοι κατασκευαστές.

 

Ρίξτε λίγο τους τόνους. Αυτό δεν είναι review. Αυτό είναι μίσος για όλες τις κιθάρες πλην τις low budget. 

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2
  • Συμφωνώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 4:11 ΜΜ, Πνοή και Νύξη είπε

Αριστερόχειρη κιθάρα στην οποία εχουν περάσει τις χορδές για δεξιόχειρα.

 

 

🤪

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Σε προσκαλώ να έρθεις στο εργαστήριο για μία εβδομάδα να παρακολουθήσεις πώς βγαίνει μια κιθάρα και πόση δουλειά χρειαζεται για να στηθεί και να παρουσιαστεί σωστά ένα μέρος του οργάνου σε μικρή, τοπική κλίμακα. 6 μέρες x10 ώρες.

 

Καλό είναι να μην αφορίζουμε ούτε να γενικεύουμε. Θα έπρεπε να προσβληθώ κανονικά, αλλά θα σου δώσω ένα δίκιο, ως προς τον ελιτισμό και το κοινό στο οποίο στοχεύουν ορισμένοι κατασκευαστές.

 

Ρίξτε λίγο τους τόνους. Αυτό δεν είναι review. Αυτό είναι μίσος για όλες τις κιθάρες πλην τις low budget. 

Στα 35 χρονια που παιζω κιθαρα και ασχολουμαι ψαχνω ρωταω μαθαινω , ξερω πολυ καλά τι λεω ειδικα για το παρελθόν που ΤΟΝΙΣΑ
Σεβομαι την αποψη σου, εκτιμω οτι σεβεσαι κι εσυ την δικη μου
Δυσκολο μεσω γραπτων μηνυμάτων να γινει σωστη συζητηση...
Π.Χ ποση ειναι η διαφορα στο τελικο αποτελέσμα μιας κιθαρας χειροποιητης των 3000€ + (εχω μια του κυρ Βαγγελη)απο την μαπα Benton(γτ ετσι τις λενε(δεν ειναι ολα επι προσωπικου για να θιχτείς) ολοι για να πουλησουν την δικη τους ξεχωριστη πραματεια) σε αυτο που θα ακουσουμε απο τον τίμιο ΚΑΤΑΝΑ ή το AXE FX ???

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως ειναι μεγαλη κουβέντα αρκεί να μη γινεται με αφορισμούς και επιθετικότητα. Σε ό,τι με αφορά δεν τσουζει-όπως λες-καθόλου η HB ή η καθε κιθαρα των 100€, εμένα, αλλά αυτον που θα την πάρει. Με χαρά αντι-προτείνω όργανα των 250/300€ ως αξιόπιστα ακομη και για επαγγελματική χρήση. Αυτοί οι οργανοποιοί που απαξιώνουν αυτά τα όργανα βρισκονται σε άρνηση και δεν βλέπουν τι γίνεται γύρω τους. Είναι ένα αναλώσιμο προϊόν, εχουν περάσει εκατοντάδες τέτοια από τα χέρια μου. Στοχεύει εκεί ακριβώς που ανέφερα στο προ-προηγούμενό μου post. Η δε διαφορά τους με τα όργανα των 250-300€ ειναι χαώδεις, εκτός αν θεωρείς ότι όταν χτυπάς ξύλο, ακούγεται ήχος ξυλου, οπότε ναι, αν αυτο περιμένεις, αυτό έχεις. 

 

Έχεις το attitude τύπου "shut up and play the damn thing" και μαζί σου, συμφωνώ σε πάμπολλες περιπτώσεις και κανένα προβλημα αν αρνείσαι να καλύψεις τη διαφορά από τα 150 στα 3000€. Πάντως δεν είναι ηλίθιοι ούτε αυτοί που αγοράζουν/κατέχουν όργανα των  3000€ αλλά ούτε και αυτοί των 150. Και ούτε απατεώνες αυτοί που πουλούν/φτιαχνουν όργανα των 3000. 

 

Η διαφορά στον ήχο και η ευτυχία που αντλούν κάποιοι από τον ήχο αυτό καθεαυτό και την ευφορία που προκαλεί ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό του ήχου, δυστυχώς δεν περιγραφεται. Το ίδιο και η ανταπόδωση/αλληλεπίδραση αυτού με το αντικειμενο που τον παράγει. Ειτε αυτό ειναι των 100, ειτε των 10000€. Πολύ ευχαρίστως να μαζευομασταν και να τα λέγαμε δια ζώσης συχνά πυκνά. Άλλοι με τους πυκνωτές, άλλοι με τα ποτενσιόμετρα, άλλοι με τα κσύλα, άλλοι με τα alnico vs ceramic και μπορώ να συνεχισω ως το βράδυ. Είναι ωραίο πράμα οι κιθάρες

 

FB_IMG_1605097431896.jpg.aef49eefcbe61b102cdc526dbf4cc282.jpg

  • Like 7

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Η διαφορά στον ήχο και η ευτυχία που αντλούν κάποιοι από τον ήχο αυτό καθεαυτό και την ευφορία που προκαλεί ένα ποιοτικό χαρακτηριστικό του ήχου, δυστυχώς δεν περιγραφεται. Το ίδιο και η ανταπόδωση/αλληλεπίδραση αυτού με το αντικειμενο που τον παράγει

Οι περισσότεροι σχεδόν πάντα αναφέρουν τον ήχο 

 

Εγώ αυτό που εισπράττω από την ακριβή κιθάρα μου είναι άνεση / playability , αίσθημα σιγουριάς και σταθερότητας .... Αυτό δεν μου το έχει προσφέρει καμία κιθάρα μέχρι στιγμής από όσες είχα , είτε 1000€ είτε κάτω των 500€. 

 

Και δεν ήθελε και " ένα καλό σεταπ για να στρώσει " . Φρόντισε ο κατασκευαστής και εγώ 3 χρόνια ασχολούμαι μόνο με το truss rod

 

Για μένα μιλάω πάντα . Ας έχει ο καθένας οποία άποψη θέλει , υγιέστατο είναι να ακούμε όλες τις απόψεις . Εγώ πάντως,  είμαι θύμα και φθηνό όργανο δεν ξαναπαίρνω μετά την εμπειρία μου με αυτή που έχω 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου