Προς το περιεχόμενο

NEA Harley Benton Tele καλή για μέταλ


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Τραμπαρίφας said:

Ενώ η squier και οι άλλες 100 μάρκες του 100ρικου είναι αμερικάνες δηλαδή? Δε νομίζω ότι μπορείς να βρεις άλλη tele με 100 ευρώ και με μια ανεκτή ποιότητα σαν την HB και με την εγγύηση του Θωμά από πίσω.

Άσε που νομίζω ότι και οι άλλες μάρκες που λες πιθανόν το ίδιο εργοστάσιο να τις φτιάχνει.

Μπορείς να προτείνεις μια εναλλακτική στα ίδια λεφτά?

 

 Φυσικά και δεν ειναι αμερικάνικες. Λέω ότι κάποτε η squier ήταν η harley benton ενώ τώρα ουσιαστικά ειναι το ίδιο αλλά έγινε πριμιουμ. Δες εδώ. Στο δεύτερο έχει κάποιες. Αυτό που θέλω να πω ειναι οτι με 100 ευρώ σήμερα στην άπω ανατολή φτιάχνεις παπάδες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

20 λεπτά πριν, otto## είπε

Δες εδώ. Στο δεύτερο έχει κάποιες. Αυτό που θέλω να πω ειναι οτι με 100 ευρώ σήμερα στην άπω ανατολή φτιάχνεις παπάδες.

Αναφερόμαστε σε τέλε, όχι γενικώς σε κιθάρες. Δεν είδα κάποια τέλε στα βίντεο. Το τι φτιάχνεις είναι άλλο θέμα. Μπορείς να αγοράσεις μια τέλε με 100 ευρώ σαν την ΗΒ κατευθείαν απ' το ράφι? δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Αναφερόμαστε σε τέλε, όχι γενικώς σε κιθάρες. Δεν είδα κάποια τέλε στα βίντεο. Το τι φτιάχνεις είναι άλλο θέμα. Μπορείς να αγοράσεις μια τέλε με 100 ευρώ σαν την ΗΒ κατευθείαν απ' το ράφι? δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

 

Ναι μπορείς. Στα ίδια μαγαζιά που φτιάχνουν στρατ του 100αρικου φτιάχνουν και τελε. Το θέμα ειναι αν οντως αξίζουν τα λεφτά τους. 

 

Γενικά είμαι της άποψης ότι η φτήνια τρώει τον παρά. Φυσικά μπορεί να βρεις και διαμαντάκια. Τι να πω, ίσως έχω αδικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, otto## είπε

Ναι μπορείς. Στα ίδια μαγαζιά που φτιάχνουν στρατ του 100αρικου φτιάχνουν και τελε. Το θέμα ειναι αν οντως αξίζουν τα λεφτά τους

Ok, πρότεινέ μας κάποια από αυτές τις τέλε του 100αρικου. Κάποιο λινκ. Θα με ενδιέφερε να μάθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Τραμπαρίφας said:

Ok, πρότεινέ μας κάποια από αυτές τις τέλε του 100αρικου. Κάποιο λινκ. Θα με ενδιέφερε να μάθω

 

Με απλό google search:

 

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwji3ZCG6NnsAhUH-7IKHTUMCM8YABAIGgJscg&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2gqJpk8aSOwy61cu-cROYlG_cIb4K0AK06ydWXXBD3XYxrTYT4F7DVuWRqSkUxOW1UdLGFOq9M27a_j7xyJs&sig=AOD64_2V19rWzIMEZjNV_Wz1tjuwM2JSMA&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwj-xISG6NnsAhXCCOwKHYAKDskQww96BAgJEFg&adurl=

 

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwji3ZCG6NnsAhUH-7IKHTUMCM8YABALGgJscg&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2gqJpk8aSOwy61cu-cROYlG_cIb4K0AK06ydWXXBD3XYxrTYT4F7DVuWRqSkUxOW1UdLGFOq9M27a_j7xyJs&sig=AOD64_0y9X-6-3nhGIxnaQ6lMWOK_Iuc-A&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwj-xISG6NnsAhXCCOwKHYAKDskQww96BAgJEGM&adurl=

 

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwji3ZCG6NnsAhUH-7IKHTUMCM8YABAOGgJscg&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2gqJpk8aSOwy61cu-cROYlG_cIb4K0AK06ydWXXBD3XYxrTYT4F7DVuWRqSkUxOW1UdLGFOq9M27a_j7xyJs&sig=AOD64_3vilkMk_DP6YLcqHt8BXh5zkWXQw&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwj-xISG6NnsAhXCCOwKHYAKDskQ9aACegUICRCKAQ&adurl=

 

https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwji3ZCG6NnsAhUH-7IKHTUMCM8YABAdGgJscg&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2gqJpk8aSOwy61cu-cROYlG_cIb4K0AK06ydWXXBD3XYxrTYT4F7DVuWRqSkUxOW1UdLGFOq9M27a_j7xyJs&sig=AOD64_3cKS7NSvKAYZKzPSwH094I56o7ZA&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwj-xISG6NnsAhXCCOwKHYAKDskQww96BQgJELUB&adurl=

 

Φυσικά δε θα αγόραζα καμία 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, otto## είπε

Δεν βρήκα κάποια.

 

Ούτε εγώ. Απλά το σκεπτικό σου είναι λάθος. Αυτές οι κιθάρες δεν προορίζονται όπως κατάλαβα για σένα, ούτε για μένα, ούτε θα την πάρει κάποιος που θα πάει να ηχογραφήσει στα Abbey road studio. Θα την πάρει ο πιτσιρικάς που ξεκινάει τώρα και γουστάρει τον Jim Root πχ αλλά δεν μπορεί να αγοράσει την κιθάρα του, θα την πάρει κάποιος που θέλει μια 2η, 3η, 4η τέλε με διπλούς έτσι για τον χαβαλέ, θα την πάρει κάποιος για προτζεκτ κλπ κλπ. Υπάρχει αγοραστικό κοινό. Και νομίζω ότι είναι τίμια για τα λεφτά που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Τραμπαρίφας said:

 

Ούτε εγώ. Απλά το σκεπτικό σου είναι λάθος. Αυτές οι κιθάρες δεν προορίζονται όπως κατάλαβα για σένα, ούτε για μένα, ούτε θα την πάρει κάποιος που θα πάει να ηχογραφήσει στα Abbey road studio. Θα την πάρει ο πιτσιρικάς που ξεκινάει τώρα και γουστάρει τον Jim Root πχ αλλά δεν μπορεί να αγοράσει την κιθάρα του, θα την πάρει κάποιος που θέλει μια 2η, 3η, 4η τέλε με διπλούς έτσι για τον χαβαλέ, θα την πάρει κάποιος για προτζεκτ κλπ κλπ. Υπάρχει αγοραστικό κοινό. Και νομίζω ότι είναι τίμια για τα λεφτά που κάνει.

 

Μια κιθάρα του 100άρικου ειναι μία κιθάρα του 100αρικου. Υπάρχουν διαβαθμίσεις; Ναι. Οι ΗΒ ας πούμε ότι ειναι οι καλές του 100άρικου. Πόσταρες την κιθάρα αυτή (και καλά έκανες) και εξέφρασα την άποψή μου. Δηλαδή ότι δε τη θεωρώ "όλα αυτά μόνο με 100", γιατί τα "όλα αυτά" μπορεί απλά να ναι τα πιο φτηνά. Δηλαδή δε βλέπω διαφορά από μία απλή τέλε ΗΒ. Αυτοί οι διπλοί μαγνήτες δε κοστίζουν περισσότερο απο τους αντίστοιχους μονούς. 

 

Χαίρομαι που υπάρχουν και αυτά τα όργανα γιατί όλοι έχουν μια ευκαιρία να αγοράσουν. Τώρα αν γενικά αξίζουν τα λεφτά τους δε το ξέρω. Μια φορά που έπαιξα με ΗΒ μου φάνηκε σαν όποια φτηνή κιθάρα έχω παίξει. Τάστα ψιλοκοφτερά, ήχος χρουτς χρουτς στα ηλεκτρικά, κλειδιά ψιλομούφα. Αν τις σετάρεις καλά και αλλάξεις 2-3 πραματάκια ειναι μια χαρά ίσως, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε έξοδα. 

 

Γενικά όμως, αν κάποιος έχει πολλές κιθάρες και την θελει, όπως λες για 2,3,4η τότε πιστεύω οντως ότι η φτήνια τρώει τον παρά. Για κάποιον που δεν έχει να διαθέσει ή για κάποιον πολύ αρχάριο τότε μια χαρα. 

 

Πλέον βρίσκεις μτχ κιθάρες με 200-300 που έκαναν αρχικά 600 και 700. 

 

Γενικά δεν ειμαι υπέρ του να γεμίζει η αγορά με φτηνά και μέτρια πράματα made in china που τινάζουν τον ανταγωνισμό. Δε λέω ότι ντε και καλά η τιμολόγηση των gibson ειναι καλή. Απλά θεωρώ ότι για να φτιάξεις μια κιθάρα με 100 ευρώ είτε τα έχεις αυτοματοποιήσει όλα, οπότε δε μπορείς να περιμένεις και πολλές πολλές λεπτομέρειες, ή πληρώνεις μεροκάματο 2 ευρώ. 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης να σας πω ότι δε μου πολυαρέσει αυτή η φάση του τόμαν και του μουσικστορ που απλα και μόνο για το κέρδος γέμισαν την αγορά με κιθάρες τέτοιου είδους. Μη παρεξηγηθώ, δεν το παίζω υπεράνω. 

 

Απλα μου τη δίνει λιγο που ειναι εμφανές ότι είναι μονο για το κέρδος για τους εξής λόγους:

 

1. όλα τα μοντέλα είναι φτηνές ρεπλικες Φεντερ, Γκιμπσον, Σουρ κλπ

2. έχει τεραστιο πελατολόγιο και ελέγχοντας την αγορά μπορεί να επηρεάσει πολυ

3. ουσιαστικά ακολούθησε το μοντέλο της Φεντερ, αλλα επειδή είναι πιο μικρή η παραγωγή μπορεί να κάνει καλύτερα σεταπ κλπ

4. ειδε την επιτυχία με τις chibson και είπε να το κανει καλα, δλδ Γερμανικά  🙂

 

θα μου πεις γτ ειναι κακο να πας για το κέρδος; οχι καθόλου, αλλά πηγαινε με ένα προϊόν που έχει κάποια πρωτοτυπία όχι με αυτό που κάνουν οι Κινέζοι έδω και 10 χρόνια (με τις κιθάρες)

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την σκέψη σου αλλά εγώ από την πλευρά μου κρατάω αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα . Ότι δίνει την δυνατότητα σε κόσμο που ξεκινάει τώρα τα πρώτα βήματα να πάρει ένα πολύ φθηνό όργανο που ( απ' ότι διαβάζω γιατί δεν ξέρω ) είναι λίγο πιο προσεγμένο από τον ανταγωνισμό σε αυτές τις τιμές 

 

Προσωπικά ούτε που θα τις κοίταζα ποτέ , δεν τις έχω στο μυαλό ως κιθάρες που απευθύνονται σε παραπάνω από αρχάριο .... εδώ δεν θεωρώ καλές κιθάρες που στο φόρουμ εκθειάζονται ( πχ vintage )

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Rebel_Of_South said:

Καταλαβαίνω την σκέψη σου αλλά εγώ από την πλευρά μου κρατάω αυτό που ειπώθηκε νωρίτερα . Ότι δίνει την δυνατότητα σε κόσμο που ξεκινάει τώρα τα πρώτα βήματα να πάρει ένα πολύ φθηνό όργανο που ( απ' ότι διαβάζω γιατί δεν ξέρω ) είναι λίγο πιο προσεγμένο από τον ανταγωνισμό σε αυτές τις τιμές 

 ισχύει, αλλά πιστεύεις πραγματικα ότι το πελατολόγιο ειναι αυτο; εγω πιστεύω (χωρίς καμια απόδειξη) ότι απλα βοηθάει τον κόσμο να ικανοποιήσει την επίπλαστη ανάγκη του για "να έχω και μια τυπου suhr, και μια τυπου στρατ". Επίσης ακόμα και το 1/3 του αγοραστικού κοινού να κανει αναβαθμίσεις hardware, το κέρδος είναι ακόμα πιο μεγάλο γτ πάλι από τομαν θα παραγγείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου