Προς το περιεχόμενο

NEA Harley Benton Tele καλή για μέταλ


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Με κίνδυνο να ακουστώ πολύ μαλάκας (και αφού συμφωνήσω στις παρατηρήσεις σας με αντοχή, playability, attention to detail) αλλά δεν με νοιάζει, εννοείται ότι ΚΑΙ ο ελιτισμός παίζει ρόλο. Κάνω (υπό κανονικές συνθήκες) πάνω από 100 gigs τον χρόνο, δεν θα πάω με κινέζικη κιθάρα. Γιατί είμαι ο Lord_Goumis και ο Lord_Goumis δεν παίζει με κινέζικες γιατί έτσι 😛 . Μου έχει τύχει πολλές φορές να με ρωτήσουν τουρίστες ''is this a real Gibson?'' ''Yes'' ''Wow, it's pretty'' (λες και κρατάω κανα τίμιο ξύλο ξερω'γω). Δεν είναι τυχαία τα slogan ''only a Gibson is good enough'' ή ''make History'' με τις Fender. Και καλά ''με τις Fender γράφτηκε η Ιστορία, όχι με τις HB, οπότε γράψε και εσύ την δική σου''. Το μάρκετινγκ δεν είναι τυχαίο.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι στις συνθήκες που παίζουμε, ούτε εγώ ούτε το κοινό θα καταλάβαινε την διαφορά με μια κινέζικη.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι υπάρχουν παιχταράδες που παίζουν με HB ένα εκατομμύριο φορές καλύτερα από μένα (έχω έναν Ιταλό διαδικτυακό φίλο σρεντερά που όλο με την HB ανεβάζει κλιψ και φώτος, και ο τύπος έπαιξε support στους Megadeth... έχει και φωτό με Mustaine).

Aπό την άλλη, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα κράξω τον Janick Gers ο οποίος βγήκε στην σκηνή σε κομμάτι με drop D με την epiphone les paul custom των 400 ευρώ μην τυχόν και κλαίει τα λεφτά του αν την σπάσει με τα ακροβατικά του. Σε λάιβ των maiden είσαι ρε γύφτοοοοοοοο παίξε με original black beauty και άσε τα χορευτικά και τα καραγκιοζιλίκια ρεεεεε (εννοείται ότι μια χαρά κιθάρα είναι η Epi LP Custom).

 

(λογικά θα φάω πολύ κράξιμο γι αυτό το ποστ, αλλά ρε παιδιά για ένα ψώνιο ζούμε όλοι, και πέρα από το ''value for money'' υπάρχει και το eye candy του πράγματος 😛 )

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Διορθώσεις
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Satanas είπε

Κουβέντα να γίνεται......

 

 

WoW

https://dawmanpicks.com/shop/picks/shredline-classic-pointed-3mm/ πενα 5$

 https://overloud.com/products/th-u-full software 270$
Patch https://www.mediafire.com/file/2khy2ymrhtki5z6/SFB-May2020.ovb/file

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Στο 16.40 η απαντηση σου...
 

 

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
43 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Με κίνδυνο να ακουστώ πολύ μαλάκας

 

Αν τα παρακάτω που είπες σε κάνουν μαλάκα και ψώνιο, τότε είμαι κι εγώ. Θα μου πεις "ποιος είσαι εσύ ρε Bill Trantos να θες και οργανάρες για να παίξεις;!" και ίσως να έχεις δίκιο, αλλά αυτά μ'αρέσουν, αυτά εμπιστεύομαι.

 

Με μία κιθάρα έχω μείνει κι αυτή είναι μια high end Tokai, το προτίμησα από το να έχω 3-4 του σορού. Κανένα θέμα και με τις πολύ οικονομικές κιθάρες, είναι πολύ καλό να υπάρχουν ώστε η αρχή της μουσικής περιπέτειας κάποιου να γίνεται όσο πιο εύκολα γίνεται. Πέρα από αυτό όμως, για μένα δεν κάνουν.

 

Ναι, υπάρχουν 1 στις 10.000 που "παίζουν". Καλύτερα να παίξω Κίνο. 

 

Είναι αρρώστια για μένα η μουσική, θέλω να έχω καλά όργανα και καλό εξοπλισμό, ακόμα και σε techno production VSTs που αγοράζω τελευταία. 

 

Το αν μια κιθάρα των 300 έχει δεκαπλάσια διαφορά με μία των 3000 δεν είναι ερώτημα που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που τους αφήνουμε συχνά απ'έξω γιατί μας βολεύει.

 

Προσωπική εκτίμηση, καλύτερα λίγα και καλά, ή καλύτερα υπομονή για κάτι που αξίζει.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Θα μου πεις "ποιος είσαι εσύ ρε Bill Trantos να θες και οργανάρες για να παίξεις;!" και ίσως να έχεις δίκιο, αλλά αυτά μ'αρέσουν, αυτά εμπιστεύομαι.

 

Κανείς δεν πρόκειται (και δεν έχει το δικαίωμα) να το πει αυτό σε σένα ή σε μένα ή στον οποιοδήποτε, από την στιγμή που σκάει τα γκαφρά 🙂

Πρέπει να είναι κανείς πολύ αρχάριος ή κακός παίκτης για να πει κάποιος από το κοινό ''πω ρε φίλε, τι διάολο παίζει αυτός? αδικοχαμένη πάει η PRS''.

Having said that, εγώ όντας εγώ, δεν ακουμπάω όργανα του 150ρικου, δεν γουστάρω τα κινέζικα, είμαι σνομπ, είμαι ψώνιο, είμαι ''έλιτιστ'' (καλά, δεν φτάνω και στο άλλο άκρο (CS), υπάρχει και ένα όριο στο πορτοφόλι και στην εμπιστοσύνη στις κιθαριστικές μου ικανότητες 😛) δεν τα καταδέχομαι ρε παιδιά 😛Δεν πα' να λένε ''value for money'' και τέτοια, εγώ έχω κόλλημα με το brand

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ καλα κανετε που θελετε ενα πραγμα καλο, φιρματο και ακριβο. Το εχω και εγω το "κολλημα" αυτο με καποιες κατηγοριες προιοντων, αλλα οχι για μουσικο εξοπλισμο.

 

Με τα brand, γενικοτερα, δεν εχω κανενα κολλημα. Θα αγορασω οτιδηποτε με βολευει και μου καλυπτει τωρινες και μελλοντικες μου αναγκες. Δεν νομιζω να αλλαζα ποτε δεκα κιθαρες των 500 ευρω με μια ή δυο αξιας 5000 ευρω. Γουσταρω πολυ ολες τις κιθαρες που εχω, για διαφορετικο λογο καθε μια, και τις χαιρομαι ολες, καθως τις εχω φερει στα μετρα μου. Με μια ή δυο καλες κιθαρες θα αισθανομουν "φτωχος". Ασε που δεν μπορω να με φανταστω να διδω 2500+ χιλιαρικα για ηλεκτρικη. Δεν εχει τοση αξια, για μενα, με τιποτα. Εχω παιξει με τετοια οργανα. Ειναι ωραια, αλλα δεν θα πληρωσω 1000% της αξιας πχ μια V100 για να εισπραξω ενα 5-10% παραπανω σε αποδοση (τοσο το αντιλαμβανομαι).

 

 Οι απαιτησεις, η προσαρμοστικοτητα και τα στανταρ του καθενος διαφερουν. Και φυσικα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Satanas είπε

Στο 16.40 η απαντηση σου...

Aπαντηση σε τι? Δεν ειπα τιποτα.
Απλα βρηκα με τι επαιζε (software), γιατι μου αρεσε ο ηχος του να το ψαξω, επειδη δεν μου αρεσε κανενα software απο οσα εχω δοκιμασει.
(Θα μου πεις και οταν ακουσα το bias fx απο εναν αλλο, τρελλαθηκα, αλλα στα δικα μου χερια το αισθανομουν λες και επαιζα με γαντια οξυγονοκολλησης).
Η πενα του δινει πολυ χαρακτηρα στον ηχο του, παρατηρησα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Spyros Delta said:


Θα μου πεις και οταν ακουσα το bias fx απο εναν αλλο, τρελλαθηκα, αλλα στα δικα μου χερια το αισθανομουν λες και επαιζα με γαντια οξυγονοκολλησης.
 

 

Πολύ ωραίο αυτό.

Άλλο τι ακούς, και άλλο τι αισθάνεσαι όταν παίζεις.

Ακόμα και αυτό που αισθανόσουν άσχημα όταν έπαιζες αν το ακούσεις μετά μπορεί να είναι θεϊκό.

Έχει να κάνει με την αίσθηση, και το τι μετράει περισσότερο για σένα (και τον καθένα) όταν παίζεις.

Αν βέβαια αισθάνεσαι καλύτερα, θα παίξεις και καλύτερα.

Αν συνηθίσει κάποιος αυτή την "νοσοκομειακή" αίσθηση ή δεν τον ενοχλεί, μια χαρά θα είναι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ είδα καμιά απάντηση.

Αυτό που είδα βέβαια είναι ένα βουνό παραμόρφωση. Θα μου πεις μέταλλο ψάχνουμε.

Αν μπορείτε να ξεχωρίσετε διαφορές ...ΟΚ πάω πάσσο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου