Προς το περιεχόμενο

NEA Harley Benton Tele καλή για μέταλ


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφήστε τα ξύλα που απαιτούν μαγικά αφτιά και μάτια, ας πούμε για τα μέταλλα. Το χρώμιο μπορεί να κάνει οποιοδήποτε μέταλλο να αστράφτει σαν την πλατίνα στα μάτια της συντριπτικής πλειοψηφίας των καταναλωτών. Ο σίδηρος που έχει απλά ανακυκλωθεί από ότι μαζεύουν οι πλανόδιοι, χωρίς καμία επεξεργασία, είναι το φτηνότερο μέταλλο που υπάρχει λόγο της άσχημης οξείδωσης που παθαίνει (φεύγουν κομμάτια από την επιφάνεια του) αλλά και γιατί είναι μέτριο σε όλες τις ιδιότητες του, (δεν κάνει για κανενός είδους μηχανισμούς, γρανάζια μοχλούς πάσα, τίποτα) Αν όμως χρωμιωθεί - νικελωθεί αυτός ο σίδηρος γυαλίζει σαν την πλατίνα και καλύτερα, τουλάχιστον μέχρι λίγη υγρασία και οξυγόνο να περάσει από μια μικροσκοπική ρωγμή στο χρώμιο, και μετά δημιουργείται μια φουσκάλα στο σημείο γεμάτη σκουριά που φεύγει με το νύχι... για να μην αναφέρω τις ξεχειλωμένες υποδοχές του μοχλού στα τρέμολα, τα κλοτσημένα πάσα στα βαγονάκια και να μασημένα γρανάζια στα κλειδιά... είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουν δει τέτοιο υλικό σε κάποια μούφα που έχουν αγοράσει. Δεν υπάρχει λόγος αψιμαχίας, σε όποιον αρέσει δίνει ένα εξευτελιστικό ποσό για ένα ξεφτιλισμένο προϊόν, εγώ δεν δίνω 1 ευρώ, το έχω κάνει με άλλα προϊόντα (όχι με μουσικά όργανα) και το έχω μετανιώσει.
και κλείνω με profound statement χD:
Τα ακριβά πράγματα παλιώνουν ωραία, τα πολύ φτηνά δεν παλιώνουν ποτέ γιατί τα μαζεύουν οι πλανόδιοι

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

ρε κοροϊδεφτΕ με όσο θέτε 😛

 

εγώ είμαι ''ελιτιστής'' και πιστεύω ότι τα πιτσιρίκια πρέπει να ξεκινάνε πιο ταπεινά (όχι, δεν λέω να μάθουν κιθάρα με την άθλια απομίμηση strat Samick που είχα μαζί με έναν ενισχυτή Park 10W)

 

Σιγά μην του 'λεγα κιόλας ''α, αποφάσισες να μάθεις κιθάρα? Τέλεια! Σου 'χω εδώ έτοιμη μια PRS, έναν ενισχυτή Bassman του '68 και το πετάλι του Γιάννη Σπάθα...'' 😁 Δεν παμε καλά 😛

 

Πιστεύω στα παιδιά πρέπει να επιβραβεύεται η προσπάθεια (χωρίς βρισιές στο μεταξύ 😛 ) αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλιώς μετά βαριούνται εύκολα και θα ξεκινήσουν το Fortnite... όλα χτίζονται σιγά σιγά. Και η τεχνική αλλά και το gear.

 

Aλλά για να μην αλλάζω συζήτηση, πιστεύω ότι όλα αυτά τα όργανα των 100ευρώ είναι ό,τι πρέπει για εξάσκηση ή για πρώτη κιθάρα ή για κάποιον που δυσκολεύεται οικονομικά. Από εκεί και πέρα όμως μιλάμε για καταναλωτισμό imho. Η φάση δηλαδή ''α, μια 335 μου λείπει, θα πάρω μια του 200αρικου για να λέω ότι έχω και αυτό το ηχόχρωμα...'' Δεν γίνεται να τα έχεις όλα. Αν χρειαζόσουνα όντως ηχόχρωμα 335, θα είχες ήδη μια ''κανονική'' 335. Το περισσότερο gear που έχουμε είναι αποτέλεσμα επιθυμίας και όχι ανάγκης. Και φυσικά δεν είναι κακό να πραγματοποιείς καμιά επιθυμία σου που και που και καλά κάνει όποιος τις παίρνει και για τα λεφτά τους τα σπάνε. Ωστόσο εγώ προσωπικά έχω τραβήξει μια διαχωριστική γραμμή πλέον σε ό,τι αφορά τα τόσο φθηνά όργανα γιατί βγαίνουν πλέον τόοσα πολλά στην αγορά που αν μπεις σε τέτοιο τριπάκι θα ''καείς'' τελείως....

 

 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Ενα πολύ αξιόπιστο μου όργανο θεωρώ την κορεάτικη Epiphone es175, σε άπειρα gig. Δεν έχανε κούρδισμα (χωρίς να πειράξω τίποτα), είχα κοτσάρει κι έναν gibson 57 και πυκνωτή λαδιού σένιο κλπ. Τωρα, στον ενισχυτή είμαι 'αμερικάνος' και έχω 3 αμερικάνικους, μάρκες  κι ο ένας αρκετά ακριβός. Παρ'όλα αυτά το point μου ειναι αυτό: στις κιθάρες πάντα ήταν too much για μένα να έχω το πολύ ακριβό όργανο όχι γιατί δεν θα έκανα απόσβεση στο τέλος.. όχι γιατί δεν μου αξίζει παικτικά χαχα, απλά ήταν παραπάνω για την τσέπη μου. Εχω τις κορεάτισες και τη μεξικάνα λοιπόν, τις έχω μοντάρει, καστομάρει και έτσι έχω φέρει σε καλό επίπεδο από ότι ήταν και η αλήθεια είναι οτι για  κάποιες απ'αυτές είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος.  

 Για τα πολύ entry όργανα πάντως θα συμφωνήσω. Στο τέλος είναι φύρα.  Και για τα πολύ ακριβά, όποιος γουστάρει και τον παίρνει η τσέπη μπράβο του κι ας ξέρει το λα μινορε μονο. 

 

Υγ: Οι revelation θεωρούνται αγγλικές ή κινέζικες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lord_Goumis said:

Από εκεί και πέρα όμως μιλάμε για καταναλωτισμό imho. Η φάση δηλαδή ''α, μια 335 μου λείπει, θα πάρω μια του 200αρικου για να λέω ότι έχω και αυτό το ηχόχρωμα...'' Δεν γίνεται να τα έχεις όλα. 

 

αυτο έγραψα κι εγω 5 σελίδες νωρίτερα. Αυτές οι κιθάρες απευθύνονται σε "μεγάλα παιδιά" που είτε θέλουν να έχουν "συλλογή" είτε απλά τα θέλουν όλα και να συμφέρει. 

 

Δεν ειναι τυχαίο που επενδύουν κυριως στην εμφάνιση, και δευτερευοντως σε ολα τα αλλα. Θέλει ο άλλος σονι και ντε goldtop ή flame maple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 27/10/2020 στις 9:43 ΜΜ, Καραγκιοζιλικια είπε

TE-20HH SBK το μοντέλο,

 

basswood σώμα γιατί καλό για μέταλ είπαμε, 

 

μοντέρνο C-shaped maple neck και 22 τάστα με Roseacer (πρώτη φορά το ακούω) fingerboard,

 

2 humbuckers Roswell (επίσης δεν τους έχω ξανακούσει) which can be controlled via its single volume and tone knobs and three-way selector switch

 

DLX TE bridge, diecast tuners, a double-action truss rod and pre-installed 010 to 046 guitar strings

 

Όλα αυτά μόνο με 105 ευρώ

 

15621075_800.jpg

 

 

Στις 27/10/2020 στις 9:43 ΜΜ, Καραγκιοζιλικια είπε

TE-20HH SBK το μοντέλο,

 

basswood σώμα γιατί καλό για μέταλ είπαμε, 

 

μοντέρνο C-shaped maple neck και 22 τάστα με Roseacer (πρώτη φορά το ακούω) fingerboard,

 

2 humbuckers Roswell (επίσης δεν τους έχω ξανακούσει) which can be controlled via its single volume and tone knobs and three-way selector switch

 

DLX TE bridge, diecast tuners, a double-action truss rod and pre-installed 010 to 046 guitar strings

 

Όλα αυτά μόνο με 105 ευρώ

 

15621075_800.jpg

 

Καλημέρα χρόνια πολλά.θέλω να σε ευχαριστήσω για την ανάρτηση σουέχω παραγγείλει την συγκεκριμένη κιθάρα και την περιμένω αύριο 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, sonicapg είπε

έχω παραγγείλει την συγκεκριμένη κιθάρα και την περιμένω αύριο 😎

Καταρχήν καλορίζικη και να'ναι καλύτερη απ'ότι περιμένεις..

 Κάνε ένα καλό μόλις την "συνηθίσεις" και πες μας πως σου φαίνεται από άποψη κατασκευής, playability και γενικά συναρμολόγησης και υλικών.

 Και κάτι τελευταίο..., σε σύγκριση με τις squier, Ibanez & Samick που κατέχεις (κιθάρες τουλάχιστον μια κλάση πάνω) ποιές οι διαφορές;

 

Υ.Γ. Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει...

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Καταρχήν καλορίζικη και να'ναι καλύτερη απ'ότι περιμένεις..

 Κάνε ένα καλό μόλις την "συνηθίσεις" και πες μας πως σου φαίνεται από άποψη κατασκευής, playability και γενικά συναρμολόγησης και υλικών.

 Και κάτι τελευταίο..., σε σύγκριση με τις squier, Ibanez & Samick που κατέχεις (κιθάρες τουλάχιστον μια κλάση πάνω) ποιές οι διαφορές;

 

Υ.Γ. Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει...

 

17 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Καταρχήν καλορίζικη και να'ναι καλύτερη απ'ότι περιμένεις..

 Κάνε ένα καλό μόλις την "συνηθίσεις" και πες μας πως σου φαίνεται από άποψη κατασκευής, playability και γενικά συναρμολόγησης και υλικών.

 Και κάτι τελευταίο..., σε σύγκριση με τις squier, Ibanez & Samick που κατέχεις (κιθάρες τουλάχιστον μια κλάση πάνω) ποιές οι διαφορές;

 

Υ.Γ. Σε ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει...

Έγινε !

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα ολα τα post αλλα παρακολουθησα απο την αρχη , διαδικτυακα παντα , το χτισιμο της μαρκας HB απο το συγκεκριμενο 'υπερ' καταστημα . Μου εκανε εντυπωση πως καποιος ξεκινα την δημιουργια μιας custom μαρκας , οταν ηδη εμπορευεται με μεγαλη επιτυχια γνωστες μαρκες που πιθανων να αισθανθουν ανταγωνιστικα . Π,χ Squier vs HB η  Behringer vs HB .  

 

Η αισθηση που μου εδωσε στην πορεια ειναι οτι θελει να δημιουργησει μια μαρκα προσιτη ,προσφεροντας ομως high end επιφανειακα τουλαχιστον χαρακτηριστικα , οπως σχηματα , ξυλα κτλ . Το κοινο που στοχευει ειναι οι αρχαριοι που ειναι και το πολυπηθεστερο κοινο θεωρω , και οι 'προχωρημενοι ΄που εχουν ηδη καποια ποιοτικη λυση στα χερια τους και ενδιαφερονται για καποια ρεζερβα οικονομικη που θα μπορουσε να ειναι κατι εμφανισιακα πιο περιεργο (π.χ headless ) . Εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν παραπερα βλεψεις για την μαρκα αυτη , τοσο σε ευρος προιοντων οσο και αναβαθμισης των υπαρχοντων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου