Προς το περιεχόμενο

Yamaha Pacifica 112v - Restoration Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα φίλοι. Ήθελα εδώ και καιρό να "σώσω" την πρώτη μου κιθάρα, κυρίως γιατί έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα και λυπάμαι να τη βλέπω να κάθεται. Χρειάζομαι και μία κιθάρα σε Drop C, οπότε γιατί όχι;

 

Θέλω από HSS να την αφήσω μόνο με έναν διπλό και ένα volume pot, τίποτα άλλο. Θα είναι κιθάρα για μεταλλιές, δε χρειάζονται περαιτέρω πράγματα στα ηλεκτρικά. Μαγνήτη θα βάλω ή έναν Seymour Duncan JB, ή έναν Gibson 490R. 

 

Πάμε στα λίγο πιο δύσκολα τώρα. Η κιθάρα θέλει οπωσδήποτε αλλαγή nut, κλειδιά και γέφυρα. Προτάσοις; 

 

Ιδανικά θα ήθελα να μην ξεπεράσουμε τα 200ε μαζί με την εργασία του guitar tech, αλλά αν είναι να γίνει σοβαρή δουλίτσα το βλέπουμε.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις  και ένα πικγάρδ    καστομιά    ;)     ξύλινο  και το ποτενσιόμετρο να μπει στην πίσω θέση κοντά στο βύσμα.

 

Κλειδιά GOTOH , γέφυρα ας μην αλλάξεις αλλά προτείνω TUSQ Nut   θα  βοηθήσει μαζί με τα κλειδιά.

 

Ελπίζω να μην βοήθησα και να σε έβαλα να αναρωτιέσαι περισσότερο      😇

 

Καλές μουσικές να έχεις   και να σου βγει η κιθαρούλα σούπερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Να βάλεις  και ένα πικγάρδ    καστομιά    😉 ξύλινο  και το ποτενσιόμετρο να μπει στην πίσω θέση κοντά στο βύσμα.

 

Κλειδιά GOTOH , γέφυρα ας μην αλλάξεις αλλά προτείνω TUSQ Nut   θα  βοηθήσει μαζί με τα κλειδιά.

 

Ελπίζω να μην βοήθησα και να σε έβαλα να αναρωτιέσαι περισσότερο      😇

 

Καλές μουσικές να έχεις   και να σου βγει η κιθαρούλα σούπερ.

 

Κανονικά θα ήθελα ένα aged white pickguard, αλλά θα δούμε πώς θα πάει γενικά το όλο εγχείρημα. 

 

Γέφυρα μου είπε κι άλλος κόσμος να μην αλλάξω, οπότε το σκέφτομαι. Κλειδιά κοιτάω ακόμα, αλλά κλείνω προς Gotoh. 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλά να προβληματιστώ, εκτός αν μπω σε σκέψεις για τον μαγνήτη και βάλω κάτι πιο modern. Αν και JB είναι σταθερή αξία, σε όποια κιθάρα τον έχω ακούσει είναι super.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/30/2020 at 6:02 PM, BillTrantos said:

Θέλω από HSS να την αφήσω μόνο με έναν διπλό και ένα volume pot, τίποτα άλλο. Θα είναι κιθάρα για μεταλλιές, δε χρειάζονται περαιτέρω πράγματα στα ηλεκτρικά.

 

Εγώ πάντως bill-αρε, αν έμπαινα ποτέ σε τέτοιο τριπάκι, θα έκανα ακριβώς το αντίθετο.

Θα την τουμπάνιαζα εντελώς.

 

Θα έβαζα 3 διπλούς, ή 6 μονούς ανά 2, και συνδεσμολογία για ένα κάρο συνδυασμούς (με διακοπτάκια).

 

Tusq λέω κι εγώ για nut, τα κλειδιά αν δεν χρειάζονται αλλαγή δεν θα τα πείραζα.

Την γέφυρα θα  την άλλαζα αν είχα τα χρήματα (γιατί κάτι γέφυρες που έχω στο μυαλό μου είναι ψιλοακριβές), γιατί η γέφυρα είναι σημαντική και στον ήχο εκτός από την άνεση παιξίματος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ πάντως bill-αρε, αν έμπαινα ποτέ σε τέτοιο τριπάκι, θα έκανα ακριβώς το αντίθετο.

Θα την τουμπάνιαζα εντελώς.

 

Θα έβαζα 3 διπλούς, ή 6 μονούς ανά 2, και συνδεσμολογία για ένα κάρο συνδυασμούς (με διακοπτάκια).

 

Tusq λέω κι εγώ για nut, τα κλειδιά αν δεν χρειάζονται αλλαγή δεν θα τα πείραζα.

Την γέφυρα θα  την άλλαζα αν είχα τα χρήματα (γιατί κάτι γέφυρες που έχω στο μυαλό μου είναι ψιλοακριβές), γιατί η γέφυρα είναι σημαντική και στον ήχο εκτός από την άνεση παιξίματος.

 

Τα πολλά τα μπιμπλίκια είναι άμα θέλουμε και 25 διαφορετικούς ήχους από ένα όργανο.

 

Εγώ ουσιαστικά θέλω μία κιθάρα για τα παρακάτω:

 

Για όοοοολα τα άλλα έχω την Tele, που ως γνωστόν παίζει τα πάντα. 😂

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου.

Θα άλλαζα τον μαγνήτη,cts 500k pot,αφού θέλεις nut δώσ'του.

 

Για κλειδιά σιγουρέψου ότι το nut είναι οκ,ότι οι χορδές είναι οκ

(άμα γουστάρεις τις λοκάρεις κατά το πέρασμα τους) γραφίτης και τα σχετικά στα αυλάκια.

Και αν δεις ότι έχει πρόβλημα τότε ξοδέψου για κλειδιά.

Εγώ είχα αλλάξει και το jack σε emg και ήταν κομπλέ η δουλειά.

 

Στο μέλλον μπορείς π,Χ το switch να το κάνεις kill switch.

Συνονόματε ,καλή επιτυχία και καλή ευκολία.

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, kbasilis είπε

Κατά την γνώμη μου.

Θα άλλαζα τον μαγνήτη,cts 500k pot,αφού θέλεις nut δώσ'του.

 

Για κλειδιά σιγουρέψου ότι το nut είναι οκ,ότι οι χορδές είναι οκ

(άμα γουστάρεις τις λοκάρεις κατά το πέρασμα τους) γραφίτης και τα σχετικά στα αυλάκια.

Και αν δεις ότι έχει πρόβλημα τότε ξοδέψου για κλειδιά.

Εγώ είχα αλλάξει και το jack σε emg και ήταν κομπλέ η δουλειά.

 

Στο μέλλον μπορείς π,Χ το switch να το κάνεις kill switch.

Συνονόματε ,καλή επιτυχία και καλή ευκολία.

 

Ο μαγνήτης και το volume pot είναι τα πρώτα που θα αλλαχτούν. Εννοείται και nut, να πάρει λίγο resonance η κιθάρα και κούρδισμα.

 

Τώρα για κλειδιά και γέφυρα το σκέφτομαι ακόμα, έχω ακούσει ανάμικτες γνώμες.

 

Θέλω η κιθάρα να είναι σταθερή και να "παίζει" όσο μπορεί να παίξει, δε χρειάζεται να αγοράσω πράγματα απλά για να τα αγοράσω.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, BillTrantos said:

 

να πάρει λίγο resonation η κιθάρα και κούρδισμα.

 

Είχες θέμα με κούρδισμα πριν?

Όσο για το resonation .... γέφυρα λέμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Είχες θέμα με κούρδισμα πριν?

Όσο για το resonation .... γέφυρα λέμε.

 

Χαχαχα τι resonation, τι έπαθα. Resonance εννοούσα! Βλέπω να μη τη γλιτώνω τη γέφυρα.

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

 

Θέλω η κιθάρα να είναι σταθερή και να "παίζει" όσο μπορεί να παίξει, δε χρειάζεται να αγοράσω πράγματα απλά για να τα αγοράσω.

Γι'αυτό σου λέω και γω πρώτα δοκίμασε και μετά κρίνε.

Σε μια παλιά venson αν είχε 100 χιλιάδες δραχμές.

Μπήκε γραφίτης στο nut τα αυλάκια λογικά δεν έχουν θέμα,οι χορδές περάστικαν lockαρισμένες.

 

Μια χαρά κρατάει το κουρδισμα,δεν ξέρω αν μπει η μπάρα και δουλέψει το τρέμολο,αλλά σαν σταθερή είναι οκ.

 

Οπότε γιατί να αλλάξω κλειδιά;

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου