Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Όμως όλοι μας πρέπει να εμπιστευτούμε τα μέτρα που αποφασιζονται στη χώρα μας, είτε τμηματικά, είτε καθολικά, όπως αποφασίζεται με τις εκτιμήσεις. 

Και να τα τηρήσουμε αντίστοιχα. 

 Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. 

 

 

+1000

 

Για αυτο και χαρακτήρισα τον VM "επικινδυνο καραγκιοζη"  (πριν διαπιστωσω οτι το προβλημα του ειναι σοβαροτερο και ζητησω συγνώμη για αυτο) ,προσεξε...τον VM όχι τον @Πνοή και Νύξη,οχι εσενα, οχι τον @ez (ή οποιονδηποτε προσπαθει να κατανοήσει τον VM ή συμπάσχει μαζι του) .

 

Οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι "celebrities" επηρεαζουν πολύ  τον κοσμο και την συμπεριφορα του και για εμένα  ειναι εξαιρετικα επικινδυνοι  όσοι απο αυτους προωθουν αποψεις που σκοτώνουν.  

 

Ετσι λοιπον πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε: ως επικίνδυνους για την ζωή ,την ασφάλεια και την υγεια (την δική μας ,των παιδιων μας και των γονιών μας)

 

Αν τωρα προσεβαλα κάποιον χωρίς να το καταλάβω ζητώ ταπεινά συγνώμη επ ουδενι  δεν ηταν αυτη η προθεση μου.  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι τόσο ηλεκτρισμένη η ατμόσφαιρα εκει έξω που λίγοι αντιδρούμε ήπια πια.

Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά και ανασφαλείς για την δική μας υγεία και αυτή των δικών μας.

Για το ότι δεν ξέρουμε να συμπεριφερθούμε. Εχω να ακουμπήσω τον γιο μου ένα εξάμηνο.

Για το ότι πολλοί δεν έχουμε το νοίκι ή να πάρουμε ένα δωράκι στον σύντροφο μας που γιορτάζει.

Για το ότι δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και πόσο θα κρατήσει αυτη η κατάσταση.

Για το τι συμβαίνει με τους αγαπητούς μας γείτονες ανατολικά.

Για το μεταναστευτικό.

Για τους καταστροφικούς σεισμούς.

Να μην αναφέρω για όσους παρακολουθούν τα διεθνή, τις τρομοκρατικές ενέργειες και τις εκλογές στην Αμερική που επηρεάζουν την υφήλιο.

Οπότε έχουμε:

  • Αυτούς που συνειδητοποιούν το πρόβλημα και σέβονται τον πλησίον.Τα παίρνουν όμως όταν βλέπουν ημίμετρα.
  • Αυτούς που αμφισβητούν το πρόβλημα διασπείρουν τον ιό και υποκινούν ανυπακοή.

Και οι δυο ανθρώπινες συμπεριφορές είναι σε ελεύθερες κοινωνίες θα μου πείτε αλλά τρεις είναι οι τρόποι να επιβληθεί μια κοινή πολιτική για την αντιμετώπιση του ιού απ' ότι φαίνεται:

  1. Είτε τηρούμε τις υποδείξεις των ειδικών σαν υπεύθυνοι ενήλικες. (Είναι κοινή γνώση όμως πως δεν έχουμε όλοι την ίδια συμπεριφορά.)
  2. Είτε τηρούμε τις υποδείξεις των ειδικών με την απαραίτητη εφαρμογή του νόμου στους παραβάτες.(Όποιοι κι αν είναι)
  3. Είτε να γίνει όπως Κίνα που καθάρισε χωρίς μα και μου και φυσικά χωρίς "καμία" διαφωνία.

Επειδή το 1 είναι ουτοπία και το 3 απολυταρχία, διαλέγω το 2 που όμως πρέπει να σπάσει αυγά για την ομελέτα.

 

Στη δύση κυκλοφορεί μουσική ο Van με τους γνωστούς στίχους και το αντιμετωπίζουμε σαν τροφή για σκέψη λες και ο συμπαθής κατα τ' άλλα τραγουδιστής έχει πάρει κάποιο Νόμπελ φιλοσοφίας στο παρελθόν.

 

Αν υποθέσουμε πως διαφωνούμε γιατί ανήκουμε στις δύο πρώτες κατηγορίες, γιατί υποκινεί αντίδραση αποδεδειγμένα στην ίδια την ύπαρξη του ανθρώπινου είδους, θα το αντιμετωπίσουμε ως κοινωνικό φαινόμενο ή θα του μεταδώσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι το: Βαν είσαι παπάρας, stick to moondance;

 

Τα γράφω αυτά γιατί ακόμα και αυτός γίνεται αφορμή για αντιπαράθεση μεταξύ συμφωνούντων σε μια ανεκτική κοινωνία. Κρίμα είναι.

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, rgxinap said:

Πάμε λοιπόν να ξανασυστηθούμε γιατί ορισμένοι ή δεν με ξέρουν καλά ή κάνουν ότι δεν με ξέρουν

Ολοι οι συγκροτημένοι και ευγενείς άνθρωποι κάπως έτσι ξεκινάν τα συγγράμματά τους.Προσφέρει λύσεις,δεν βρίσκει κανένα κακό στις "απομονωμένες διακοπές",που αν γράψει σε ένα χαρτί το τί έκανε θα δεί τελικά οτί και μια στάση για καύσιμα π.χ είναι αρκετή για να στείλει το "απομονωμένες" ,για διακοπές,πήγε σε πορεία και θεωρεί οτι όλοι οι νοήμοντες και νηφάλιοι ανθρωποί έπρεπε να πράξουν το ίδιο.

Είχα βάλει κάτι σαρδέλες να ψήσω στο φούρνο,τις πήρα,άναψα και ένα τσιγάρο,κατηφόρισα προς το λιμάνι και τις πέταξα πίσω στην θάλασσα.Δεν γ@μιέται λέω,δεν υπάρχει σωτηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλοι οι φίλοι μου και οι γνωστοί μου επειδή ξέρουν που δουλεύω με αποφεύγουν σαν λεπρο μήνες τώρα. Φύγε χτικιαρη. 

 Στην οικογένεια έχει πλάκα. 2 μαχιμες νοσηλευτριες, ένας γιατρός ακόμα. Μακριά όλοι. Βρεθήκαμε μετά από καιρό όλοι μαζί σε ένα σπίτι και ούτε μια αγκαλιά με τις μάσκες. Φοβόμαστε επειδή δουλεύουμε σε διαφορετικά σημεία μην φτιάξουμε καμία μετάλλαξη. 

 Και εγώ μόνος νιώθω τόσους μήνες. Αυτό περιορίζομαι μην κολλήσω κάναν φουκαρα και το έχω τύψεις. 

 Μέχρι στιγμής πέρασα δύο τεστ καθαρός. 

 Ο Θεός βοηθός. 

 Για να νοσήσω εγώ...  Ε, έχω και ένα ιστορικό επίφοβο για το κατώτερο αναπνευστικό. 

 Και τι θα απογινω μετά. 

 Άμα νοσήσω βαριά. 

 Να ακούτε κάνα κομμάτι μου να με θυμάστε, αντί να μου ανάβετε κερί. 

 Τον θυμάστε ρε τον cos_dr θα λέτε. 

 Ναι ρε τον κακομοίρη, πήγε από covid και αυτός. 

Κρίμα. Και ήταν ταλενταρα, μουσικάρας, καλό παιδί. 

 Ρε τι πάθαμε. 

 Ευτυχώς πρόλαβα ΠΑΣΟΚ και Έζησα 

 Χαχαχαχαχαζα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μέχρι στιγμής πέρασα δύο τεστ καθαρός. 

 

Πέντε μέχρι στιγμής λόγω δουλειάς και ταξιδιών στο εξωτερικό...(εχω αναγκαστεί να πάω στους μπιχλιαρηδες τους Άγγλους τρεις φορές μέσα στο καλοκαίρι και είναι εντελώς έξαλλοι ,απορώ που ζουν ακόμη και την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν εκεί δεν φορούσαν πουθενά μάσκα,ούτε καν στο μετρό,στο οποίο φυσικά δεν μπήκα)

 

Καλά να'μαστε να μας τεσταρουν 🙂

 

Του μικρού μόνο δεν πήγε καλά το τέστ , μάτωσε η μύτη, πόνεσε πολύ ,άστα να πάνε.... ευτυχώς και αυτός αρνητικός

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και εγώ μόνος νιώθω τόσους μήνες.

 

Να κάνουμε ταυτόχρονα το επόμενο τεστ και μετά μπορείς να χωθείς στην αγκαλιά μου

Δεν είναι και ΠΑΣΟΚ αλλά λόγω του ότι ιμε καπιταΛΗστικο γκουρουνι είναι ζεστή και πλούσια .

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πέντε μέχρι στιγμής λόγω δουλειάς και ταξιδιών στο εξωτερικό...(εχω αναγκαστεί να πάω στους μπιχλιαρηδες τους Άγγλους τρεις φορές μέσα στο καλοκαίρι και είναι εντελώς έξαλλοι ,απορώ που ζουν ακόμη και την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν εκεί δεν φορούσαν πουθενά μάσκα,ούτε καν στο μετρό,στο οποίο φυσικά δεν μπήκα)

 

Καλά να'μαστε να μας τεσταρουν 🙂

 

Του μικρού μόνο δεν πήγε καλά το τέστ , μάτωσε η μύτη, πόνεσε πολύ ,άστα να πάνε.... ευτυχώς και αυτός αρνητικός

 

Να κάνουμε ταυτόχρονα το επόμενο τεστ και μετά μπορείς να χωθείς στην αγκαλιά μου

Δεν είναι και ΠΑΣΟΚ αλλά λόγω του ότι ιμε καπιταΛΗστικο γκουρουνι είναι ζεστή και πλούσια .

Ας ζήσω και μπορώ και με 400 ευρώ. 

 Με ένα σουβλάκι την ημέρα ζεις. 

 Χωρίς φαΐ αντέχεις. 

 Χωρίς νερό δεν αντέχεις πολύ. 

 Θα μου βρεις δουλειά να βγάζω λεφτά καλά στο εξωτερικό. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk,το μόνο θετικό που μπορεί να περιμένει κάποιος απο σένα είναι το test για τον κορωνοίο.Πως τα έκανες πάλι έτσι εδω μέσα.Κομμένες οι παρέες μαζί σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κορωναίος απέδειξε πως δεν λύνονται τέτοια θέματα από ιδιώτες στο τιμόνι. Ιδιωτική πρωτοβουλία ναι μεν, αλλά παιδεία, υγεία, πρόνοια, ασφάλεια, κοινή ωφέλεια μόνο ΚΡΑΤΟΣ στο τιμόνι. 

 Και θεσμοί ισχυροί που να είναι σε θέση να στηρίξουν με κρατική δαπάνη τα πάντα. 

 Έπεσε ο μύθος της ιδιωτικής πρωτοβουλίας για πάσαν νοσιν και πάσα μαλάκια. 

 Κράτος κύριοι. Σοσιαλισμος. 

 Αυτο είναι το εμβόλιο μέχρι να βγει το εμβόλια. 

 Χαχαχαχαχα 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου