Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ξερω πως γινεται ειναι η πρώτη μου 😛

Προσωπικα δεν χρειάζομαι ουτε μπατσο πανω απο το κεφαλι μου να μην συνωστίζομαι ούτε για να φοραω μασκα.

Μπορω να προφυλαχτω απο μονος μου.

Αντιθετως μου τη δινει που δεν μπορω να αγορασω μια λαμπα που καηκε απο το σουπερμαρκετ.

 

 

 

 

Ακριβως ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ....αν ηταν ολοι οι ανθρωποι  σαν και ΕΣΕΝΑ...δεν θα ειχε βγαλει και ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ το ρητο... 🤣 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Ακριβως ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ....αν ηταν ολοι οι Ελληνες σαν και ΕΣΕΝΑ...δεν θα ηταν η μεταναστευση η ΜΟΝΗ λυση 🤣 

Παντου το ιδιο ειναι , οπως ειπες, με την Πανδημια.

Ειδικα στην Ελλαδα, ειναι σαφως πιο πειθαρχημενα τα πραγματα..

Σε πληροφορω επίσης  οτι στην Κοζανη (προτιμησα να μεινω εδω για 1000 λόγους ), π.χ. που βουηξε ο κοσμος , πως ταχα είμαστε  Κοκκινοι....και μας εκαναν και ειδικο λοκ νταου μεχρι τις 6 το απογευμα.....είναι ΟΛΟΙ τυπος και υπογραμμος.

Σε αντιθεση με την Αθηνα και τη Θεσσαλονικη που γινεται (μαθαινω απο γωστους )......της ΠΟΠΗΣ - και με μη χρηση μασκας και με συνοστοσμους.

 

Οσο πιο μικρο το μερός.....τοσο πιο ευκολα ελεγχεται η κατασταση.

Μακαρι να είχα κανα σπιτι σε κανα κωλοχωρι....στο πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Παντου το ιδιο ειναι , οπως ειπες, με την Πανδημια.

Ειδικα στην Ελλαδα, ειναι σαφως πιο πειθαρχημενα τα πραγματα..

Σε πληροφορω επίσης  οτι στην Κοζανη (προτιμησα να μεινω εδω για 1000 λόγους ), π.χ. μπου βουηξε ο κοσμος , πως ταχα είμαστε  Κοκκινοι....και μας εκαναν και ειδικο λοκ νταουνμεχρι τις 6 το απογευμα.....είναι ΟΛΟΙ τυπος και υπογραμμος.

Σε αντιθεση με την Αθηνα και τη Θεσσαλονικη που γινεται (μαθαινω απο γωστους ......της ΠΟΠΗΣ - και με μη χρηση μασκας και με συνοστοσμους).

 

Οσο πιο μικρο το μερός.....τοσο πιο ευκολα ελεγχεται η κατασταση.

Μακαρι να είχα κανα σπιτι σε κανα κωλοχωρι....στο πουθενα.

 

 

ΚΑΤαΓΓΕΛΩ στο ΝΟΙΖ οτι ο LK ηταν ο μοναδικος ΕΝΗΛΙΚΑΣ σε ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ (πρεπει να ειχε 500 ατομα μεσα)  στην Χριστουγεννιατικη Θεσσαλονικη το 2016 που ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕ 🤣 παρα το...απαγορευτικο....και ας ειναι φανατικος καπνιστης και εβγαινε εξω στο πσΟφοκρΥο να καπΙνισει.. 

 

Το ιδΓιο εκανε και σε ΟΛΑ τα μπαρ που επισκεφθηκαμε παρεα περυσι....(αφου μεχρι και εγω του ειπα..."καπνισε ρε συ αφου ΟΛΟΙ τον αναβουν και τον πατανε") 🤣

 

ΑΙΣΧΟΣ!

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν ουσιαστικα μετρα.

Ολοι στελνουν ενα σμσ και πανε οπου θελουν.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

1. σε σχεση με ΟΛΟΥΣ τους αλλους Ευρωπαιους οι Ελληνες εχουν (ποσοστιαια) δειξει την πλεον ΥΠΕΥΘΥΝΗ συμπεριφορα και για αυτο τον λογο εχουμε και τους λιγοτερους νεκρους απο ολα σχεδον να κρατη της ΕΕ με παρομοιο πληθυσμο.   

 

2. το...ελληνικο κρατος απεδειχθει πολυ πιο οργανωμενο και αποτελεσματικο  απο τα περισσοτερα κρατη της ΕΕ και σιγουρα απο ολα τα κρατη των "πλουσιων Βορειων"

 

 

 

Διαφωνώ κάθετα και με τα δύο παραπάνω.

Για να είμαι ακριβής, ακριβώς τα αντίθετα πιστεύω.

 

Η γνώμη μου είναι η εξής ...

 

Ακριβώς επειδή το Ελληνικό κράτος είναι εντελώς αναποτελεσματικό και ανοργάνωτο, και ακριβώς επειδή οι Έλληνες έχουν μια εντελώς ανεύθυνη συμπεριφορά, συνέβησαν τα παρακάτω.

 

Η αναξιοπιστία του κράτους στους πολίτες του, έφερε την έλλειψη εμποστοσύνης στην ικανότητα του κράτους να τα καταφέρει στην πανδημία, και γέμισε τον κόσμο που είναι ανεύθυνος με φόβο ότι δεν θα έχει βοήθεια να τα καταφέρει αν αρρωστήσει.

 

Αυτός ο φόβος στον κόσμο, έφερε τα καλύτερα αποτελέσματα, και όταν αυτός αμβλύνθηκε, τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Η αναξιοπιστία του κράτους στους πολίτες του, έφερε την έλλειψη εμποστοσύνης στην ικανότητα του κράτους να τα καταφέρει στην πανδημία, και γέμισε τον κόσμο που είναι ανεύθυνος με φόβο ότι δεν θα έχει βοήθεια να τα καταφέρει αν αρρωστήσει.

Αστο, ειναι και οι δυο αστα να πανε.
Και οι ελαχιστοι την πληρωνουν.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΜΜΕ έχουν τεράστια επιρροή στην Ελλάδα, στην δύση υπάρχει πραγματική δυσπιστία και το πλήρωσαν αυτό. Ποιος να το 'λεγε. Εδώ λένε για πλάκα ''εγώ άμα δεν το πει ο Λιάγκας δεν το πιστεύω'' και όμως ισχύει, δεν είναι καν αστείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Διαφωνώ κάθετα και με τα δύο παραπάνω.

Για να είμαι ακριβής, ακριβώς τα αντίθετα πιστεύω.

 

Η γνώμη μου είναι η εξής ...

 

Ακριβώς επειδή το Ελληνικό κράτος είναι εντελώς αναποτελεσματικό και ανοργάνωτο, και ακριβώς επειδή οι Έλληνες έχουν μια εντελώς ανεύθυνη συμπεριφορά, συνέβησαν τα παρακάτω.

 

Η αναξιοπιστία του κράτους στους πολίτες του, έφερε την έλλειψη εμποστοσύνης στην ικανότητα του κράτους να τα καταφέρει στην πανδημία, και γέμισε τον κόσμο που είναι ανεύθυνος με φόβο ότι δεν θα έχει βοήθεια να τα καταφέρει αν αρρωστήσει.

 

Αυτός ο φόβος στον κόσμο, έφερε τα καλύτερα αποτελέσματα, και όταν αυτός αμβλύνθηκε, τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ.

 

Σωστό και αυτό.

Πάντως όσον αφορά την οργάνωση σε κρατικό επίπεδο πρώτη φορά στην ζωή μου σε ταξίδι στο εξωτερικό, ταξιδεύω αδιάκοπα ειδικά στην ΕΕ, ήθελα να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα σε ένα οργανωμένο κράτος :) :) όπου δεν θα φοβόμουν να κολλήσω κορονοιο... μιλάμε για πλήρη ανυπαρξία μέτρων και ακόμα μεγαλύτερη ανυπαρξία αστυνόμευσης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Με απλά λόγια ο σκοπός είναι να μην κολλήσεις, αν κολλήσεις όλες οι ΜΕΘ και οι γιατροί του κόσμου δεν σε σώζουν (αν είσαι από τους άτυχους). Δεν πεθαίνουν άνθρωποι επειδή δεν έχουμε ΜΕΘ, πεθαίνουν γιατί συνεχίζουμε και κολλάμε ο ένας τον άλλον.

 

Και προφανώς κάποια στιγμή αν γίνει της πουτ@ν@ς στις ΜΕΘ θα πεθαίνουν απο κορονοϊό και τα λοιπά έκτακτα νοσήματα...

 

 

τις διαπιστώσεις αυτές μου τις έκανε πριν 10 μέρες το 9χρονο κοριτσάκι μια φίλης... μόνο αυτό Μίλτο μου δυστυχώς... μόνο αυτό σε αντίθεση με μύριους γονείς που με έχουν πήξει στην μ@μ@κί@... φευ... το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ παραμένει παιχνίδι στα χέρια των παιδιών...🙄

 

9 ώρες πριν, LK είπε

Η άλλη λύση, που επεξεργάζομαι, και προετοιμάζω εδώ και χρόνια, και μακαρι να υλοποιήσω ....κάποτε,.... είναι η απόσυρση σε κάποια εξοχή, και η όσο το δυνατόν (γιατί απόλυτη δεν υπάρχει) απεξάρτηση από τις συναναστροφές και παρεμβάσεις.

 

περιγράφεις το όνειρό μου Λάκη μου (που το είχα πλησιάσει πριν λίγα χρόνια αλλά η κρίση με κράτησε -ελπίζω προς ο παρόν- μακριά)... η μόνη μας διαφορά το ότι εγώ επιμένω (τουλάχιστον ακόμα) να επιθυμώ ακόμα και σε αυτή την κατάσταση τις αυστηρά επιλεγμένες περιοδικές επαφές και την μια μόνιμη καθώς (ευτυχώς δι εμέ καθότι μη αυτάρκης θυμικά) έχω το ανθρωπάκι μου με ισόβιο συμβόλαιο... πάντως όταν με το καλό το πετύχω, αν θελήσεις να ξεφύγεις για λίγο από την απόλυτη ζωή του ερημίτη που θα ζεις τότε, θα έχεις ανοικτή πρόσκληση... θάχω και τσακούζι από την μία αλλά και βίντεο για να φέρεις τα vhs σου να βλέπουμε από αυτό...🙂

 

anyway... έχοντας ζήσει για κάποια χρόνια αγκαλιά με το ενδεχόμενο του μοιραίου και προσωπικά (και νέος και σε εντατική) και με τη σύντροφό μου πρόσφατα, "έχω "μάθει" να σέβομαι την αξία της ανθρώπινης ζωής... το μόνο που πραγματικά με πονάει είναι ότι τα τελευταία χρόνια με όλα αυτά βιώνω όλο και πιο συχνά στο περιβάλλον μου την ρήση του Θανάση Βέγγου: «Λυπάμαι τους ανθρώπους που ενώ μπήκαν στην καρδιά μου, ξεφτυλίστηκαν στα μάτια μου»...

 

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου