Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 λεπτά πριν, npap είπε

 

 

περιγράφεις το όνειρό μου Λάκη μου (που το είχα πλησιάσει πριν λίγα χρόνια αλλά η κρίση με κράτησε -ελπίζω προς ο παρόν- μακριά)... η μόνη μας διαφορά το ότι εγώ επιμένω (τουλάχιστον ακόμα) να επιθυμώ ακόμα και σε αυτή την κατάσταση τις αυστηρά επιλεγμένες περιοδικές επαφές και την μια μόνιμη καθώς (ευτυχώς δι εμέ καθότι μη αυτάρκης θυμικά) έχω το ανθρωπάκι μου με ισόβιο συμβόλαιο... πάντως όταν με το καλό το πετύχω, αν θελήσεις να ξεφύγεις για λίγο από την απόλυτη ζωή του ερημίτη που θα ζεις τότε, θα έχεις ανοικτή πρόσκληση... θάχω και τσακούζι από την μία αλλά και βίντεο για να φέρεις τα vhs σου να βλέπουμε από αυτό...🙂

 

 

 

 

 

Καλά , εννοειται πως 3-4 άτομα που θα καλω και εγω όταν διδω δεξιώσεις και θα κατεβαινω τις σκαλες με ρομπ ντε σαμπρ.....εχω και  εγω.... 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
27 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά , εννοειται πως 3-4 άτομα που θα καλω και εγω όταν διδω δεξιώσεις και θα κατεβαινω τις σκαλες με ρομπ ντε σαμπρ.....εχω και  εγω....

 

αν δεν υπάρξω ποτέ στην λίστα των καλεσμένων σε παρακαλώ όμως να μου στείλεις μια φωτό από την στιγμή που θα κατεβαίνεις τις σκάλες με ρομπ ντε σαμπρ... please please please...🙏😎

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά , εννοειται πως 3-4 άτομα θα καλω και εγω όταν διδω δεξιώσεις

 

Ευχαριστώ ....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλά επειδή εμένα δεν βλέπω ούτε να με καλείς ούτε να μου στέλνεις φωτό, χρησιμοποίησα την φαντασία μου πριν πέσω στην ανάγκη σου...😛

 

1580453281_LKretrobynpap.jpg.02b79a551f3b98c4d4fb6b0d7ea72b68.jpg

  • Like 1
  • Χαχα 7

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παράθεση

Ο δήμαρχος Sadiq Khan διακήρυξε έκτακτη ανάγκη για άμεση εθνική βοήθεια για το NHS, το οποίο είπε ότι ήταν στα όρια της συντριβής και θα ξεμείνουν από κρεβάτια. Ο ιός είναι «εκτός ελέγχου» στην πρωτεύουσα, είπε και οι Λονδρέζοι έχουν την εντολή να υπακούσουν στο lockdown και να μην αναμιχθούν το Σαββατοκύριακο.

Υπάρχουν περισσότεροι από 7.000 Covid ασθενείς στα νοσοκομεία του Λονδίνου - σχεδόν 2.000 περισσότεροι από την πρώτη κορυφή τον περασμένο Απρίλιο - και σχεδόν 1.000 βρίσκονται σε αναπνευστήρες.

Οι γιατροί εντατικής θεραπείας δήλωσαν ότι άτομα ηλικίας 19 έως 30 ετών νοσηλεύονταν με το νέο «στέλεχος Kent» του ιού και εξέδωσαν προειδοποίηση σε συναδέλφους κρίσιμης περίθαλψης σε όλη την ηπειρωτική Ευρώπη. Περαιτέρω 10.000 Λονδρέζοι αποδείχθηκαν θετικοί για τον Κόβιντ χθες και το ποσοστό των επτά ημερών 1.035.9 περιστατικών ανά 100.000 άτομα είναι σε κάποια απόσταση το υψηλότερο στη χώρα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yameth είπε

 

 

Εμ..για αυτό λέω ότι έστω και μια φορά στην ιστορία μας αντιμετωπίσαμε και κάτι ΣΩΣΤΑ.. τουλάχιστον πιο σωστά από τους άλλους....οι Γερμανοί έχουν 1100 νεκρούς την ημέρα....

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ωρε παιδιά;

Τις τελευταίες ημέρες όταν βγαίνω στο δρόμο σχεδόν κάθε φορά θα διασταυρωθω με κάποιους , συνήθως "νεαρούς" μεταξύ 17-25, οι οποίοι ΕΠΊΤΗΔΕΣ την ώρα που τους πλησιάζω κατεβάζουν τη μάσκα και ΒΉΧΟΥΝ επιδεικτικά.

Είναι κάποια νέα μόδα ;

Το ανέφερα σε μερικούς φίλους μου και μου είπαν ότι έχουν διαπιστώσει το ίδιο.

Είναι κάποιο νέο... επαναστατικό κίνημα από τα πολλά που έχουμε φάει στη μάπα τα τελευταία χρόνια;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Λυπάμαι 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος δεν έχει καταλάβει περί τίνος πρόκειται οπότε θεωρώ κάποιου είδους "χρέος", όσοι από εμάς είχαν προσωπική εμπειρία, όσο κι αν είναι επώδυνο, να τη διαδίδουν. Η δική μου ιστορία λοιπόν έχει ως εξής:

 

Στο πατρικό μου σπίτι μένουν οι γονείς μου ετών 82 και 80 μαζί με την αδερφή μου ετών 51. Ενίοτε μαζί τους μένει και η ανιψιά μου ετών 22. Μιλάμε για ένα μεγαλούτσικο διαμέρισμα και όχι για μονοκατοικία με πατώματα κλπ.

 

Η μητέρα μου ταλαιπωρείται εδώ και χρόνια με ένα πολύ κακό αυτοάνοσο που λέγεται μυασθένεια gravis. Με λίγα λόγια το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται σε όλους τους μυϊκούς ιστούς. Τα συμπτώματα σε ελαφρές περιπτώσεις, είναι ταχύτατη κόπωση παντού στο σώμα, ακόμα και στα δάχτυλα των ποδιών. Σε βαριές μιλάμε για σοβαρότατη αναπνευστική ανεπάρκεια. Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει ένα σωρό φάρμακα μεταξύ των οποίων μεγάλες δόσεις κορτιζόνης και ανοσοκατασταλτικών ανάλογα με αυτά που παίρνει κανείς όταν έχει κάνει μεταμόσχευση. Εν ολίγοις, ο ασθενής καταλήγει σχεδόν να μην έχει ανοσοποιητικό σύστημα προκειμένου να μπορεί να ζήσει μια λειψή καθημερινότητα. 

 

Η αδερφή μου κόλλησε κορονοϊό από συνάδελφο στη δουλειά της ο οποίος πήγε όντας φορέας, χωρίς να έχει νοσήσει ακόμα και φυσικά χωρίς να το γνωρίζει. Κόλλησε δε χωρίς να τον συναντήσει καν εκείνη τη μέρα, απλά μπήκε σε στούντιο ραδιοφωνικών παραγωγών μετά από αυτόν. Να σημειώσω ότι η αδερφή μου είναι τρελή με τα μέτρα πρόληψης, τουτέστιν μάσκες, γάντια, αντισηπτικά, θερμομετρήσεις, τεστ και όλο το πακέτο.

 

Γύρισε φυσικά στο σπίτι χωρίς να γνωρίζει τίποτα. Την επόμενη μέρα, ο συνάδελφος που την κόλλησε, έκανε rapid test και βγήκε θετικός. Είχε ανεβάσει πυρετό το προηγούμενο βράδυ. Για να μη σας κουράζω, έκανε κι η αδερφή μου τεστ, βγήκε θετική και αμέσως μπήκε σε καραντίνα εντός του διαμερίσματος, μάταια απ' ό,τι μας είπαν μετά γιατί είχε ήδη κολλήσει τους πάντες μέσα στο σπίτι από το πρώτο κι όλας βράδυ που έμεινε όντας θετική.

 

Η ίδια και ανιψιά μου πέρασαν την ασθένεια αυτό που λέει ο κόσμος "ελαφρά". Δηλαδή δέκατα, μεγάλη κόπωση και πόνος στο σώμα, απώλεια όσφρησης και γεύσης και ενίοτε δύσπνοια και πόνος στο στήθος. Σημειωτέον ότι πολλά από τα συμπτώματα κρατούν ακόμα, δύο εβδομάδες σχεδόν μετά τα αρχικά θετικά τους τεστ. Ειδικά η εύκολη κόπωση και ο πόνος στο στήθος καθώς και η όσφρηση που δεν έχει επανέλθει. Γενικά αυτό που λέγεται περί "απλής γρίπης" είναι κουραφέξαλα για να αισθανόμαστε κάποια ανακούφιση. Η ασθένεια, φυσικά ανάλογα και με τη σοβαρότητα, έχει πολύ δυσάρεστα συμπτώματα τα οποία κάνουν πάρα πολύ καιρό να περάσουν. Η αίσθηση δε, ακόμα κι όταν το τεστ είναι πια αρνητικό, είναι ότι είσαι ακόμα άρρωστος και ευάλωτος.

 

Ο πατέρας μου ετών 82 είχε την απερίγραπτη τύχη να είναι πλήρως ασυμπτωματικός. Δεν ξέρουμε τι και πώς αλλά έχει ένα σούπερ ανοσοποιητικό γιατί γενικά δεν αρρωσταίνει από ιώσεις ποτέ. Θετικός στο τεστ αλλά απολύτως υγιής.

 

Η μητέρα μου ετών 80 όμως, δεν ήταν τόσο τυχερή. Αρρώστησε και έκανε υψηλό πυρετό ενώ εντός 2 ημερών χρειάστηκε να νοσηλευτεί, αρχικά προληπτικά, γιατί έπεσε το οξυγόνο της. Στην αρχή δεν μπήκε σε ΜΕΘ γιατί δε χρειαζόταν. Πολύ γρήγορα όμως η κατάστασή της επιδεινώθηκε, εκδηλώθηκε πολύ σοβαρή πνευμονία και μπήκε επειγόντως σε αναπνευστήρα στη ΜΕΘ.

 

Αυτή τη στιγμή, 10 ημέρες μετά τον πρώτο πυρετό, είναι σε σοβαρότατη κατάσταση με ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης και πολύ εκτεταμένες και μη αναστρέψιμες βλάβες στους πνεύμονες. Ευτυχώς σε καταστολή χωρίς να αισθάνεται τίποτα.

 

Τα παραπάνω, όπως είπα και στην αρχή, γιατί θεωρώ χρέος μου, να διαδίδω αυτό που βίωσα με τους δικούς μου ακόμη κι αν όλη μου η πληροφόρηση ήταν τηλεφωνικά. Εκτός της ασθένειας και των συμπτωμάτων, δεν ξέρω αν χρειάζεται να αναφέρω το τραγικό ψυχικό βάρος και την ανείπωτη πίεση, του να είσαι κλεισμένος σε ένα σπίτι, να μην ξέρεις αν θα χειροτερέψεις, να ξέρεις ότι κόλλησες τους πάντες και να φοβάσαι ότι οι γονείς σου και η κόρη σου θα πεθάνουν.

 

Αυτά.

  • Λυπάμαι 11

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξέρω τι να πω... κουράγιο Σπύρο μου σε σένα και στους δικούς σου...

 

38 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ο κόσμος δεν έχει καταλάβει περί τίνος πρόκειται οπότε θεωρώ κάποιου είδους "χρέος", όσοι από εμάς είχαν προσωπική εμπειρία, όσο κι αν είναι επώδυνο, να τη διαδίδουν. Η δική μου ιστορία λοιπόν έχει ως εξής:

 

Στο πατρικό μου σπίτι μένουν οι γονείς μου ετών 82 και 80 μαζί με την αδερφή μου ετών 51. Ενίοτε μαζί τους μένει και η ανιψιά μου ετών 22. Μιλάμε για ένα μεγαλούτσικο διαμέρισμα και όχι για μονοκατοικία με πατώματα κλπ.

 

Η μητέρα μου ταλαιπωρείται εδώ και χρόνια με ένα πολύ κακό αυτοάνοσο που λέγεται μυασθένεια gravis. Με λίγα λόγια το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται σε όλους τους μυϊκούς ιστούς. Τα συμπτώματα σε ελαφρές περιπτώσεις, είναι ταχύτατη κόπωση παντού στο σώμα, ακόμα και στα δάχτυλα των ποδιών. Σε βαριές μιλάμε για σοβαρότατη αναπνευστική ανεπάρκεια. Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει ένα σωρό φάρμακα μεταξύ των οποίων μεγάλες δόσεις κορτιζόνης και ανοσοκατασταλτικών ανάλογα με αυτά που παίρνει κανείς όταν έχει κάνει μεταμόσχευση. Εν ολίγοις, ο ασθενής καταλήγει σχεδόν να μην έχει ανοσοποιητικό σύστημα προκειμένου να μπορεί να ζήσει μια λειψή καθημερινότητα. 

 

Η αδερφή μου κόλλησε κορονοϊό από συνάδελφο στη δουλειά της ο οποίος πήγε όντας φορέας, χωρίς να έχει νοσήσει ακόμα και φυσικά χωρίς να το γνωρίζει. Κόλλησε δε χωρίς να τον συναντήσει καν εκείνη τη μέρα, απλά μπήκε σε στούντιο ραδιοφωνικών παραγωγών μετά από αυτόν. Να σημειώσω ότι η αδερφή μου είναι τρελή με τα μέτρα πρόληψης, τουτέστιν μάσκες, γάντια, αντισηπτικά, θερμομετρήσεις, τεστ και όλο το πακέτο.

 

Γύρισε φυσικά στο σπίτι χωρίς να γνωρίζει τίποτα. Την επόμενη μέρα, ο συνάδελφος που την κόλλησε, έκανε rapid test και βγήκε θετικός. Είχε ανεβάσει πυρετό το προηγούμενο βράδυ. Για να μη σας κουράζω, έκανε κι η αδερφή μου τεστ, βγήκε θετική και αμέσως μπήκε σε καραντίνα εντός του διαμερίσματος, μάταια απ' ό,τι μας είπαν μετά γιατί είχε ήδη κολλήσει τους πάντες μέσα στο σπίτι από το πρώτο κι όλας βράδυ που έμεινε όντας θετική.

 

Η ίδια και ανιψιά μου πέρασαν την ασθένεια αυτό που λέει ο κόσμος "ελαφρά". Δηλαδή δέκατα, μεγάλη κόπωση και πόνος στο σώμα, απώλεια όσφρησης και γεύσης και ενίοτε δύσπνοια και πόνος στο στήθος. Σημειωτέον ότι πολλά από τα συμπτώματα κρατούν ακόμα, δύο εβδομάδες σχεδόν μετά τα αρχικά θετικά τους τεστ. Ειδικά η εύκολη κόπωση και ο πόνος στο στήθος καθώς και η όσφρηση που δεν έχει επανέλθει. Γενικά αυτό που λέγεται περί "απλής γρίπης" είναι κουραφέξαλα για να αισθανόμαστε κάποια ανακούφιση. Η ασθένεια, φυσικά ανάλογα και με τη σοβαρότητα, έχει πολύ δυσάρεστα συμπτώματα τα οποία κάνουν πάρα πολύ καιρό να περάσουν. Η αίσθηση δε, ακόμα κι όταν το τεστ είναι πια αρνητικό, είναι ότι είσαι ακόμα άρρωστος και ευάλωτος.

 

Ο πατέρας μου ετών 82 είχε την απερίγραπτη τύχη να είναι πλήρως ασυμπτωματικός. Δεν ξέρουμε τι και πώς αλλά έχει ένα σούπερ ανοσοποιητικό γιατί γενικά δεν αρρωσταίνει από ιώσεις ποτέ. Θετικός στο τεστ αλλά απολύτως υγιής.

 

Η μητέρα μου ετών 80 όμως, δεν ήταν τόσο τυχερή. Αρρώστησε και έκανε υψηλό πυρετό ενώ εντός 2 ημερών χρειάστηκε να νοσηλευτεί, αρχικά προληπτικά, γιατί έπεσε το οξυγόνο της. Στην αρχή δεν μπήκε σε ΜΕΘ γιατί δε χρειαζόταν. Πολύ γρήγορα όμως η κατάστασή της επιδεινώθηκε, εκδηλώθηκε πολύ σοβαρή πνευμονία και μπήκε επειγόντως σε αναπνευστήρα στη ΜΕΘ.

 

Αυτή τη στιγμή, 10 ημέρες μετά τον πρώτο πυρετό, είναι σε σοβαρότατη κατάσταση με ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης και πολύ εκτεταμένες και μη αναστρέψιμες βλάβες στους πνεύμονες. Ευτυχώς σε καταστολή χωρίς να αισθάνεται τίποτα.

 

Τα παραπάνω, όπως είπα και στην αρχή, γιατί θεωρώ χρέος μου, να διαδίδω αυτό που βίωσα με τους δικούς μου ακόμη κι αν όλη μου η πληροφόρηση ήταν τηλεφωνικά. Εκτός της ασθένειας και των συμπτωμάτων, δεν ξέρω αν χρειάζεται να αναφέρω το τραγικό ψυχικό βάρος και την ανείπωτη πίεση, του να είσαι κλεισμένος σε ένα σπίτι, να μην ξέρεις αν θα χειροτερέψεις, να ξέρεις ότι κόλλησες τους πάντες και να φοβάσαι ότι οι γονείς σου και η κόρη σου θα πεθάνουν.

 

Αυτά.

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Superfunk είπε

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ωρε παιδιά;

Τις τελευταίες ημέρες όταν βγαίνω στο δρόμο σχεδόν κάθε φορά θα διασταυρωθω με κάποιους , συνήθως "νεαρούς" μεταξύ 17-25, οι οποίοι ΕΠΊΤΗΔΕΣ την ώρα που τους πλησιάζω κατεβάζουν τη μάσκα και ΒΉΧΟΥΝ επιδεικτικά.

Είναι κάποια νέα μόδα ;

Το ανέφερα σε μερικούς φίλους μου και μου είπαν ότι έχουν διαπιστώσει το ίδιο.

Είναι κάποιο νέο... επαναστατικό κίνημα από τα πολλά που έχουμε φάει στη μάπα τα τελευταία χρόνια;

Αν κάνεις τον συνειρμό ότι ο τύπος προσπαθεί να σου μεταδώσει σκόπιμα μια επικίνδυνη ασθένεια πολλά πράγματα επιτρέπονται χωρίς να γίνεις ανήθικος, η αυτοάμυνα είναι μια νόμιμη πράξη αλλά καλύτερα να χαθείς για 3 μέρες για να αποφύγεις το αυτόφωρο και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου