Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η πρόσκλησή σου για "να ηρεμησω" μονο χειροτερο το κάνει.

 

Ευχαριστώ, καλά που μου το επισήμανες.

 

Σπύρο, για την ιστορία, ειμαι υποστηρικτής πιο "κάθετων" και φαινομενικα σκληρών και ξεκαθαρων μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημιας. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Η πρόσκλησή σου για "να ηρεμησω" μονο χειροτερο το κάνει.

 

Δυστυχώς δεν είμαι ψυχίατρος ,ο φίλος μου είναι 🙂

 

Και όντως όταν τον... χρειάστηκα ,το καλοκαίρι του 2015, ΔΕΝ μου είπε να ηρεμήσω.

 

 

15 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Σπύρο, για την ιστορία, ειμαι υποστηρικτής πιο "κάθετων" και φαινομενικα σκληρών και ξεκαθαρων μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημιας. 

 

Άρα σε τι ακριβώς διαφωνούμε;

 

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι κρίμα να υπάρχει κοινωνική εξαθλίωση και φτώχεια και αδικία και όλα αυτά.

 

Αλλά ΤΙ ΣΧΈΣΗ έχει αυτό με την αντιμετώπιση της πανδημίας;

 

Θα σωθείς επειδή είσαι πλούσιος ;

 

Δεν νομίζω (ο θείος μου ήταν πάμπλουτος και μόνο η νοσηλεία του κόστισε πάνω από 200 χιλιάδες δολάρια,και όμως πέθανε)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαίος, τεράστιος καλλιτέχνης ο Μόρισον. Με τη μουσική του μεγάλωσα και τον έχω up there. 

 

Πέραν των καλλιτεχνικών και σε εποχές κρίσης, όπως και την εποχή των μνημονίων, οι καλλιτέχνες έχουν ευθύνη για το τι μεταδίδουν στο κοινό τους. Έτσι κι εδώ, για μένα τουλάχιστον, το born to be free είναι μια γενική δήλωση στάσης ζωής του τύπου born to be wild και όχι μια παραίνεση για ανυπακοή σε αυτή την περίσταση (ελπίζω).

 

Ο καλλιτέχνης έχει χρέος να αμφισβητεί. Η γλώσσα και το μέσον του οφείλει να είναι η καλλιτεχνία. Ο δημόσιος λόγος του όμως, πρέπει να φέρει την ευθύνη του γεγονότος ότι επηρεάζει συνειδήσεις. Όταν η περίσταση αφορά μια παγκόσμια και πρωτοφανή κρίση, όπως αυτή που περνάμε, κάθε λέξη που λέγεται δημόσια θα πρέπει να περνάει από εκατό φίλτρα.

 

Αλλιώς άκυρο το born to be free γιατί προφανώς χωρίς ζωή, δεν υπάρχει και ελευθερία.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πανδημία αυτή και τις επόμενες που θα ακολουθήσουν πρέπει να τις αντιμετωπίσουμε ως είδος και όχι ως πολίτες καθώς η φύση δεν νοιάζεται για τις ανθρώπινες αντιλήψεις, έχει τα δικά τις στάνταρ τα όποια είτε τα πληροίς είτε εξαφανίζεσαι.

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Όταν ο άλλος έχει 9 μήνες να δουλέψει κι όταν η αντιμετώπιση πλήττει σοβαρά ΚΑΙ την νοημοσύνη του, δηλ. τον αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιο, ναι, θα μπουχτήσει, έχει κάθε λόγο και δικαίωμα να το κάνει. Λάθος μεν, ανυπόκριτα δε.

 

Πάμε τώρα να τσιρίξουμε (δικαιως) για την (κατάπτυστη χωρίς δεύτερη κουβέντα) ταμπέλα στον πρύτανη που (ξανα)βάζει νερό στον μύλο της θεωριας των δυο άκρων, και πόσο "πλήττει τη δημοκρατία" αυτό και όχι η ειδηση ότι πεθανε ένα παιδί 12 χρονών σε δομή με καρδιακή ανεπάρκεια, ενώ έπρεπε να βρίσκεται σε νοσοκομείο. 

 

Είμαι επιλεκτικά ευαίσθητος (ή ευαισθητούλης) και δεν ντρέπομαι γι' αυτό.

 

Continue your violin now.

Πολύ σωστά τα λες φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ καλά έκανε.

Χρησιμοποίησε τα "νόμιμα" μέσα.....youtube (χώρις να παραβεί καμία νομοθεσία περί covid) , δηλαδή δεν έκανε δημόσια συναυλία π.χ. , για να πει την ¨΄αποψη του" για το θέμα (είτε την πιστεύει, είτε όχι..αδιάφορο) .

Θα πάρει κλικς, θα παρει λεφτά και συνεζίζει να εργάζεται στο νέο πλαίσιο .....εξ αποστάσεως.

Διαφωνώ ότι οι καλλιτέχνες (τουλάχιστον οι μουσικοί) καλλιεργούν συνειδήσεις (ένας λογοτέχνης -φιλόσοφος....αλλη κουβέντα) .

Οι καλλιτεχνες - μουσικοί, μας διασκεδάζουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, LK said:

Διαφωνώ ότι οι καλλιτέχνες (τουλάχιστον οι μουσικοί) καλλιεργούν συνειδήσεις (ένας λογοτέχνης -φιλόσοφος....αλλη κουβέντα) .

"Καλλιεργούν" είναι βαριά έννοια και προϋποθέτει βάθος χρόνου. Εγώ είπα "επηρεάζουν". Νομίζω το ότι αυτό συμβαίνει, είναι αυταπόδεικτο.

 

6 minutes ago, LK said:

Οι καλλιτεχνες - μουσικοί, μας διασκεδάζουν.

Κατά κύριο λόγο αλλά όχι μόνο.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, Jazzjoker said:

"Καλλιεργούν" είναι βαριά έννοια και προϋποθέτει βάθος χρόνου. Εγώ είπα "επηρεάζουν". Νομίζω το ότι αυτό συμβαίνει, είναι αυταπόδεικτο.

 

Κατά κύριο λόγο αλλά όχι μόνο.

 

Εμενα ουτε καν....μπορει βέβαια να κρίνω  εξ ιδιων τα αλλότρια.

Και ξανατονίζω, ΔΕΝ παραβίασε κανένα νομο περι covid, αλλα χρησιμοποίησε μόνο σύννομα μέσα.

Όταν χρησιμοποιούμε νόμιμα μέσα , ακόμα και για να εναντιωθούμε σε έναν νόμο , τότε αν μας το απαγορέψουν να το κάνουμε....έχει όνομα ...."Λογοκρισία".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, LK said:

μπορει βέβαια να κρίνω  εξ ιδιων τα αλλότρια

+

 

3 minutes ago, LK said:

Και ξανατονίζω, ΔΕΝ παραβίασε κανένα νομο περι covid, αλλα χρησιμοποίησε μόνο σύννομα μέσα.

Σύμφωνοι αλλά δεν είναι η νομιμότητα το θέμα μας εδώ. Το θέμα, κατ' εμέ τουλάχιστον, είναι η προσωπική ευθύνη αυτού που θαυμάζεται από πολλούς άλλους.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, Jazzjoker said:

 

 

Σύμφωνοι αλλά δεν είναι η νομιμότητα το θέμα μας εδώ. Το θέμα, κατ' εμέ τουλάχιστον, είναι η προσωπική ευθύνη αυτού που θαυμάζεται από πολλούς άλλους.

Ενα  MONO σταθερό μέτρο υπάρχει για να κριθεί και να καταλογιστεί αυτή η "προσωπική ευθύνη".

Η παραβίαση ή μή κάποιου νόμου.

Εκτός αν ξαναπίασουμε το νόμιμον και το ηθικόν 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου