Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

δηλαδή πως έγινε?

 Επειδή είπαμε πως δεν θέλουμε να μπει άλλο ένα μνημόνιο το οποίο επιβάλλει νόμους άδικους, αντισυνταγματικούς, αντιευρωπαϊκους και άλλα επειδή ερωτηθήκαμε από την κυβέρνησή μας μας τιμώρησαν με 100δις πρόστιμο?

 

 Αυτή είναι η νομική διαδικασία που ακολουθεί η ΕΕ με τους partners το ΔΝΤ σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

 Ή μήπως το όχι που έγινε ΝΑΙ χωρίς να σεβαστεί την λαϊκή βούληση τελικά είχε σαν συνέπεια τα 100δις επιπλέον?

 

 Μήπως είχαμε δίκιο που είπαμε ΟΧΙ στο μνημόνιο?

 

 Οι εκκλησίες θα είναι ανοιχτές που είναι κλειστοί χώροι.

 Αλλά μήπως άμα τις κλείσουμε πρέπει μετά να απαγορεύσουμε και τις συναθροίσεις ατόμων άλλων θρησκειών και φοβόμαστε τις συνέπειες?

 

 Βέβαια από την άλλη τα delivery συνεχίζουν άρα μπορείς να προμηθευεσαι φαι ενώ αν δεν πας στο χώρο μέσα ο θεός δεν ευλογεί.

 

 Το πρόβλημα για εμένα είναι πως και τους περιορισμούς να εφαρμόσουμε για ένα μήνα δεν θα σταματήσουμε την εξέλιξη της πανδημίας που θα συνεχίσει να εκδηλώνεται με κύματα, με εξάρσεις και υφέσεις, με ίσως μεγαλύτερες συνέπειες για την υγεία όσο εξελίσσεται σαν ιός, μεταλλάσσεται κλπ, να μην υπάρχει ένα εμβόλιο που δεν θα εξάλειφε αλλά θα βοηθούσε κλπ.

 

 Ούτε είναι εφικτό, εφόσον δεν υπάρχουν σοβαρές υποδομές, είμαστε πίσω σε αυτά σε όλους τους κλάδους, οι πολίτες να ζουν συνεχώς υπό περιορισμούς. Οι αντιδράσεις θα εκδηλωθούν πολύπλευρα.

 

 Όχι λοιπόν καλά να πάθουμε εμείς.

 Καλά να πάθουν αυτοί, το ευρωπαϊκό πολιτικό σύστημα που είναι ανεπαρκές.

 Και αν συνεχίσει έτσι , δεν θα χρωστάμε γιατί δεν θα υπάρχει τίποτα για να του τα δώσουμε.

 

 Και το Ανθρωπιστικό Δίκαιο πάντα θα υπερτερεί ΟΛΩΝ.

 

 Και ωραίοι είναι οι περιορισμοί για χάρη της δημόσιας υγείας, αλλά όχι η ύπουλη κατάργηση κεκτημένων και η κερδοσκοπία ημετέρων.

 

 Όχι να μην μπορούμε να γράψουμε την άποψή μας. Να μην  κρίνουμε, να μην κατακρίνουμε, να μην παρέμβουμε, να μην έχουμε πρόσβαση στους μηχανισμούς αυτούς και μάλιστα να ακουγόμαστε και να εισακουγόμαστε.

 

 Γιατί μετά........................ θα λογαριαστούμε.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Μπορινγκ

17 λεπτά πριν, LK είπε

Σαν να μου λες οτι ψηφισαν 'ναι" επειδη το πε ο Ρουβας

 

Κάποιοι ΣΊΓΟΥΡΑ το έκαναν...όπως και κάποιοι ψηφισαν Brexit επειδή το είπε ο Μορισι και Grexit επειδή το υποστήριζε ο Δρογώσης.

 

Εκτός και αν νομίζεις ότι ο άλλος ΗΠΙΕ ΧΛΩΡΙΝΗ επειδή του άρεσε η γεύση 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Και ΕΙΔΙΚΑ στην περίπτωση του C19 όπου είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι ΣΚΟΤΏΝΕΙ δεν χωράει καν το "μπορεί και να μην είναι και τόσο τραγικά επικίνδυνο"

Επικύνδυνος είναι ο πολίτης, ή ο άνθρωπος (αν θες να τον αντιμετωπίσω σαν ειδος) που επηρεάζεται για ιατρικά, νομικά, .....οικονομικά θέματα....από τραγουδοποιό.

Και την ευθυνη αυτης της επικυνδυνότητας πρεπει να  την αναζητησεις αλλου και όχι στον τραγουδοποιό.

1 minute ago, Superfunk said:

 

 

 

Κάποιοι ΣΊΓΟΥΡΑ το έκαναν.

Εξισου επικυνδυνοι με τους άλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Μπορινγκ

δεν θα είναι τόσο boring όταν μοιραία όπως φαίνεται θα συμβεί.

 Τουλάχιστο γι αυτούς που εφαρμόζουν έτσι όπως εφαρμόζουν.

 

 Για εμάς σίγουρα δεν θα είναι που θα λογαριαζόμαστε μαζί τους.

 Είμαστε εδώ.

 

 Εγώ μπήκα σε μια Ευρώπη που είμαι ισότιμο μέλος.

 Δεν γλύφω για ψίχουλα στο τραπέζι των πλουσίων και μετά άμα είμαι υπάκουος να μου χτυπάνε την πλάτη όπως προφήτευσε ο Ανδρέας.

 

 Και να πάψουν οι χρηματιστές να με λένε pig. Γουρούνι για να περάσει.

 Λέγε λέγε περνάει.

 

Πάω στην Ευρώπη, με βλέπουν και λένε, να καλώς το, ήρθε το γουρούνι!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

δεν θα είναι τόσο boring όταν μοιραία όπως φαίνεται θα συμβεί.

 Τουλάχιστο γι αυτούς που εφαρμόζουν έτσι όπως εφαρμόζουν.

 

 Για εμάς σίγουρα δεν θα είναι που θα λογαριαζόμαστε μαζί τους.

 Είμαστε εδώ.

 

 Εγώ μπήκα σε μια Ευρώπη που είμαι ισότιμο μέλος.

 Δεν γλύφω για ψίχουλα στο τραπέζι των πλουσίων και μετά άμα είμαι υπάκουος να μου χτυπάνε την πλάτη όπως προφήτευσε ο Ανδρέας.

 

 Και να πάψουν οι χρηματιστές να με λένε pig. Γουρούνι για να περάσει.

 Λέγε λέγε περνάει.

 

Πάω στην Ευρώπη, με βλέπουν και λένε, να καλώς το, ήρθε το γουρούνι!

 

Μπορινγκ

  • Λυπάμαι 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

 

Οι ψυχίατροι δεν ασχολούνται μόνο με "τρελλούς" ασχολούνται και με ανθρώπους που έχουν κατάθλιψη, κρίσεις πανικού , άγχος κτλ.

 

Λίγο πολύ ΟΛΟΙ μας κάποια στιγμή της ζωής μας που έχουμε ζοριστει μπορεί να τους έχουμε ανάγκη.

 

Ολόσωστο!

 

Όχι "μπορεί να τους έχουμε ανάγκη".

Τους έχουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ανάγκη.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πως καταφέρνετε να σκίζετε ένα θέμα σε 3 σελίδες και να σταματάει κάθε σοβαρή κουβέντα, με άσχετες αναφορές σε Grexit, Brexit, Ανδρέα, Στάλιν, δεν το καταλαβαίνω. Τι κόλλημα είναι αυτή η τσίχλα στον εγκέφαλο ρε παιδιά; 

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Ολόσωστο!

 

Όχι "μπορεί να τους έχουμε ανάγκη".

Τους έχουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ανάγκη.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

 

Ηρεμα εσύ. Είσαι και σε ευαίσθητη φάση με το τσιγάρο.🙂

 

Συμφωνώ εν πολλοίς με τον LK πως δεν πρέπει απαραίτητα να περιμένει κανείς σοφά λόγια απο έναν καλλιτέχνη, όσο μεγάλος και να είναι. 

Ευαισθησία ίσως.

Παρόρμηση επίσης αλλά σίγουρα δεν τον ορίζει η εμπεριστατωμένη και λογική σκέψη διότι η καλλιέργεια δεν είναι προαπαιτούμενο στο επάγγελμα αν και πολλοί την αποκτούν μιας και γίνονται κοσμοπολίτες.

Επηρεάζουν πλήθη όμως.

Και αντίθετα αν ο καλλιτέχνης έχει ανοιχτό μυαλό και αναθεωρεί βάσει των εμπειριών και της γνώσης που αποκτά σε βάθος χρόνου, μεγάλο μέρος του κοινού του αποστασιοποιείται γιατί μένει πιστό στα παλιά τραγούδια με τα εφηβικά συνθήματα και τον θεωρεί αλλοτριωμένο. Το έχουμε δει αρκετές φορές.

Ο Van the man σαν άτομο προκύπτει κατώτερος των περιστάσεων και δεν είναι εξαίρεση.

Θα συνεχίσω να τον θαυμάζω όμως σαν τραγουδιστή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να τελειώσω αυτή μου την τοποθέτηση. 

Αν έχεις π.χ. μια διάφορα με τον γείτονά σου και σου πω εγω να κάνουμε ασφαλιστικά μέτρα νομής,  αλλα σου τραγουδήσει ο Βαν Μορρισον "κανε αγωγή διαζυγίου ", και εσυ πιστέψεις τον τελευταίο γιατι επηρεάστηκες.....ας μαντέψουμε ποίος εχει το πρόβλημα. 

Ο καλλιτέχνης πρεπει να λέει ο,τι θέλει. Να έχει απόλυτη ελευθερία έκφρασης. 

Αλλιώς να απαγορευτούν π.χ οι σκηνές βιας σε μια ταινία. .........γιατί επηρεάζει,  τα σατανιστικα μηνυματα στο μεταλ....γιατι επηρεάζουν. .. Κ.ο.κ.

Αυτα τα θεματα λυθήκαν απο το 1950. ...να τα ξαναφερουμε στο προσκήνιο ;

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yameth said:

1. Πως καταφέρνετε να σκίζετε ένα θέμα σε 3 σελίδες και να σταματάει κάθε σοβαρή κουβέντα, με άσχετες αναφορές σε Grexit, Brexit, Ανδρέα, Στάλιν, δεν το καταλαβαίνω. Τι κόλλημα είναι αυτή η τσίχλα στον εγκέφαλο ρε παιδιά; 

 

 

2. Ηρεμα εσύ. Είσαι και σε ευαίσθητη φάση με το τσιγάρο.🙂

 

 

 

1. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

2. Μάλιστα αφεντικό. Αλλά αυτό για τους ψυχίατρους γενικά το εννοώ, και μιλάω πολύ σοβαρά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ολόσωστο!

 

Όχι "μπορεί να τους έχουμε ανάγκη".

Τους έχουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ανάγκη.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

εμ βέβαια. Και πρέπει να έχουμε πρόσβαση σε αυτούς.

 Πρέπει να υπάρχει evaluation σε όλους τους χώρους.

 Δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.

 Και όχι μόνο αυτό.

 Πρέπει να υπάρχει και τοξικολογικός έλεγχος όπως στους αθλητές, σε αιφνίδια διαστήματα σε κάποιες θέσεις και να περιλαμβάνονται όλοι. Υπουργοί, υφυπουργοί, συνεργάτες.

 Πόθεν και πως έσχες.

 Και πολλά άλλα που έπρεπε να λειτουργούν στο πλαίσιο της αριστείας και της αξιοκρατίας αλλά αυτά δεν μπορούμε τώρα να τα κάνουμε γιατί θα αντιδράσουν οι ακραίοι αριστεροί και φοβόμαστε να τα κάνουμε.

 

 Ας μείνουμε στο παλιό καλό σύστημα των κουμπάρων και τον διορισμών επιτροπών με κομματικά κριτήρια.

 Ας αποστρατεύουμε μια σειρά ανωτάτων αξιωματικών για να φτάσουμε στον δικό μας.

 Και ας έχουμε πίστη στους επιλεγμένους αγιατολάχ της επιστήμης.

 Να χρηματοδοτούμε δημοσιογράφους για να ερευνούν, να αμφισβητούν, να έχουν άποψη ταυτόσημη με συγκεκριμένους εκλεκτούς επιστήμονες π.χ. αντιμετωπίζοντάς τους με δέος και χλιαρότητα ενώ σε μια άλλη φωνή που διαφοροποιείται να επιτιθέμεθα ως ιεροεξεταστές, ιδιαίτερα αν δεν είναι δικός μας...........................................................

 

 Εντάξει, μας κόστισε ακριβά το όχι, 100δις αλλά τουλάχιστο ο λαός έβαλε μυαλό και ανέδειξε την αριστεία.

 

 Αλλά ας τα αφήσουμε αυτά.

 Τώρα έχουμε  κρίση.

 Αν τηρήσουν όλοι τα μέτρα και ας πάρουν ψυχοφάρμακα μόνοι τους ρε αδερφέ άμα δεν αντέξουν την πίεση, την αναδουλειά, τα χρέη, τους φόρους που τρέχουν και έχει τελειώσει και το όριο της τριτης πιστωτικής και δεν μπορούν να βάλουν δόσεις, όλοι αυτοί οι κρατικοδίαιτοι τεμπέληδες και αν όλα πάνε καλά, τα Χριστούγεννα θα βγούμε όλοι χαρούμενοι να ξοδέψουμε για δώρα και για το χριστουγεννιάτικο τραπέζι και ο κορωναϊός θα μείνει ως μια θλιβερή ανάμνηση στις συζητήσεις στα καφενεία και τα πηγαδάκια.

 

 Αν δεν γίνει αυτό, θα φταίει η ασυνειδησία μιας μικρής μειοψηφίας που άφησε τις χαραμάδες.

 

 Κλείνω με μερικά από τα λόγια του πρωθυπουργού μας.

 

 

"Ξέρω ότι τα μέτρα αυτά είναι δύσκολα κυρίως για όσους εργάζονται στην εστίαση, στη διασκέδαση και στον πολιτισμό. Θέλω να ξέρετε ότι, όπως και την περασμένη άνοιξη, θα είμαστε κοντά σας. Κανείς, κανείς δεν θα μείνει απροστάτευτος."

 

 Το ξέρεις φίλε μου και εμείς ξέρουμε πως ο μίσθουλας της πρωθυπουργικής αποζημίωσης ΠΕΦΤΕΙ όπως πέφτει 40 χρόνια που είσαι επαγγελματίας πολιτικός, δεν άργησε ούτε μία μέρα,  πέφτει και αυγατίζει και ότι και να γίνει, θα "πεσει" τελευταίος,

 

 Και θα το δούμε και εμείς την άνοιξη, μιας και είδαμε ήδη πόσο υπέροχοι είναι οι νέοι εργασιακοί νόμοι που προωθείς.

 

 Σε ευχαριστούμε!!!!!!!

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου