Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια με την καθαρά οπτική του εικόνα, έχει βλάψει την καλλιτεχνική του. Εννοώ το πως ντύνεται, το πως έχει αφεθεί, το πως ίσως "σας έχω γραμμένους είμαι ο Van the man" και ίσως όλα αυτά από την ασφάλεια και την υψηλότατη θέση της ιπποσύνης και του ΟΒΕ....

Είχα κλονιστεί από αρκετά και νομίζω αυτό το τελευταίο είναι η χαριστική βολή.

και σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι που διαμαρτυρόμαστε

έχουν προλάβει άλλοι πριν απο εμάς:

 

 

During the COVID-19 pandemic, Morrison was against social distancing as quoted, “Come forward, stand up, fight the pseudo-science and speak up.” [212] Continuing with this narrative, Morrison released three new songs in September 2020, which had messages of protest against the COVID-19 lockdowns in the UK. Morrison accused the UK government of "taking our freedom".[213] He had performed socially-distanced concerts previously, but said that the shows were not a sign of "compliance".[214]

He has been called a "covidiot",[215] and there have been calls in Belfast for Belfast City Council to revoke his Freedom of the City honour following the intervention: city councillor Emmet McDonough-Brown said that his lyrics were "undermining the guidance in place to protect lives and are ignorant of established science as we grapple with Covid-19."[216]

In addition, the Northern Ireland health minister, Robin Swann, accused Morrison of smearing public health practitioners and aiding tin foil hat wearing conspiracy theorists. Writing in Rolling Stone magazine, Swann said:[217]

We expected better from him … Some of what is he saying is actually dangerous. It could encourage people not to take coronavirus seriously. If you see it all as a big conspiracy, then you are less likely to follow the vital public health advice that keeps you and others safe.

Swann charged Morrison with:

a smear on all those involved in the public health response to a virus that has taken lives on a massive scale. His words will give great comfort to the conspiracy theorists – the tin foil hat brigade who crusade against masks and vaccines and think this is all a huge global plot to remove freedoms. He’s chosen to attack attempts to protect the old and vulnerable in our society. It’s all bizarre and irresponsible. I only hope no one takes him seriously. He’s no guru, no teacher.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγώ νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια με την καθαρά οπτική του εικόνα, έχει βλάψει την καλλιτεχνική του. Εννοώ το πως ντύνεται, το πως έχει αφεθεί, το πως ίσως "σας έχω γραμμένους είμαι ο Van the man" και ίσως όλα αυτά από την ασφάλεια και την υψηλότατη θέση της ιπποσύνης και του ΟΒΕ....

Είχα κλονιστεί από αρκετά και νομίζω αυτό το τελευταίο είναι η χαριστική βολή.

και σίγουρα δεν είμαστε οι μόνοι που διαμαρτυρόμαστε

έχουν προλάβει άλλοι πριν απο εμάς:

 

 

During the COVID-19 pandemic, Morrison was against social distancing as quoted, “Come forward, stand up, fight the pseudo-science and speak up.” [212] Continuing with this narrative, Morrison released three new songs in September 2020, which had messages of protest against the COVID-19 lockdowns in the UK. Morrison accused the UK government of "taking our freedom".[213] He had performed socially-distanced concerts previously, but said that the shows were not a sign of "compliance".[214]

He has been called a "covidiot",[215] and there have been calls in Belfast for Belfast City Council to revoke his Freedom of the City honour following the intervention: city councillor Emmet McDonough-Brown said that his lyrics were "undermining the guidance in place to protect lives and are ignorant of established science as we grapple with Covid-19."[216]

In addition, the Northern Ireland health minister, Robin Swann, accused Morrison of smearing public health practitioners and aiding tin foil hat wearing conspiracy theorists. Writing in Rolling Stone magazine, Swann said:[217]

We expected better from him … Some of what is he saying is actually dangerous. It could encourage people not to take coronavirus seriously. If you see it all as a big conspiracy, then you are less likely to follow the vital public health advice that keeps you and others safe.

Swann charged Morrison with:

a smear on all those involved in the public health response to a virus that has taken lives on a massive scale. His words will give great comfort to the conspiracy theorists – the tin foil hat brigade who crusade against masks and vaccines and think this is all a huge global plot to remove freedoms. He’s chosen to attack attempts to protect the old and vulnerable in our society. It’s all bizarre and irresponsible. I only hope no one takes him seriously. He’s no guru, no teacher.

 

Εντάξει ήμουν όντως υπερβολικός και ζητώ συγγνώμη.

Δεν είναι ο άνθρωπος καραγκιόζης.

Είναι απλά ψυχικά διαταραγμένος και χρήζει άμεσης βοήθειας ίσως και προσωρινού εγκλεισμού.

Κρίμα ο άνθρωπος.

Και πάλι , σοβαρά, συγνώμη που είπα καραγκιόζη έναν άρρωστο άνθρωπο.

Μακάρι να το ξεπεράσει και να γίνει σύντομα πάλι καλά.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, yameth said:

σίγουρα εμπιστεύομαι και ακολουθώ όσους επίσημα γνωρίζουν περισσότερα απο εμένα

 

Να πω εγώ ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Και έχω τους δικούς μου λόγους.

Όμως ....

 

Ότι κι αν συμβαίνει στην πραγματικότητα είτε μας το κρύβουν και μας παραπλανούν όπως λένε οι συνομωσιολόγοι, είτε δεν το γνωρίζουν ακόμα επειδή ο ιός είναι νέος, έχουμε όλοι (ή θα έπρεπε) και κάποιους τρόπους να αξιολογούμε καταστάσεις, να κατανοούμε ποιοί είμαστε, τι συμβαίνει γύρω μας, ποια είναι η δική μας θέση, και να προχωράμε σε ανάλογες συμπεριφορές.

 

Όχι επειδή εμπιστευόμαστε κανέναν, αλλά για να διατηρήσουμε ή και να βελτιώσουμε την δική μας κατάσταση μέσα σε όλο αυτό το χάος.

 

Κανονικά θα έπρεπε να μην έχει κλείσει τίποτα, κανένα lockdown, από μόνοι μας θα έπρεπε να λειτουργήσουμε με μεγάλη προσοχή, χωρίς να μας το επιβάλλουν άλλοι.

Όποιος αισθάνεται ότι κινδυνεύει (ή κινδυνεύουν άλλοι κοντά του, δικοί του άνθρωποι), δεν εκτίθεται άσκοπα στον κίνδυνο.

 

Αλλά είμαστε ανεύθυνοι.

Και αυτή μας η ανευθυνότητα δίνει πάτημα σε κάποιους που την εκμεταλλεύονται.

Και ύστερα τα βάζουμε με αυτούς τους άλλους και τους κατηγορούμε.

 

Μα εμείς τους δίνουμε την ευκαιρία να κάνουν ότι κάνουν.

Με την συμπεριφορά μας.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι απλά τα πράγματα.

 

 Η συνωμοσιολογία καταρρίπτεται, δηλαδή το πως θέλουν να μας καταπιέσουν, να μας σκοτώσουν ακριβώς γιατί βάζουν lockdown.

 

 Άμα ήθελαν να μας σκοτώσουν θα μας άφηναν να κυκλοφορούμε  έξω.

 

 Με τα lockdown θα έχει ύφεση ακόμα και η κλασσική γρίπη όπως και άλλα λοιμώδη μεταδιδόμενα νοσήματα, ατυχήματα άρα έχουμε και όφελος για την υγεία.

 

 Μόνο το οικονομικό πρέπει να αντιμετωπίσουν και μετέπειτα την αύξηση του πληθυσμού του πλανήτη γιατί επειδή αναμενόταν να πεθάνουν περισσότεροι τελικά θα ζουν περισσότεροι.

 

 Για εμένα μια χαρά εκμεταλλεύεται ο Μητσοτάκης την κατάσταση γιατί όλα αυτά θα αναγκάσουν τους θεσμούς παγκοσμίως να βοηθήσουν με πακέτα στήριξης, υποχρεωτικά λόγω της έκτασης της καταστροφής, υπάρχουν προβλέψεις για αυτά, οπότε θα πάρει μετά τα Χριστούγεννα πακέτα για να αντισταθμίσει το κόστος της χρηματοδότησης των κλάδων από το δημόσιο.  Και προστατεύει και τη δημόσια υγεία και κανείς δεν θα μπορεί να πει τίποτα γι αυτό.

 

 Να λέμε και τα καλά του Κυριάκου.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, cos_dr said:

 

 Να λέμε και τα καλά του Κυριάκου.

 

Τελικά καλή είναι η Hoover?

Σκουπάει γερά?

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Τελικά καλή είναι η Hoover?

Σκουπάει γερά?

 

αν είχαμε ΠΑΣΟΚ θα είχα πάρει μια miele που είχε 500.

 Καλή είναι, την κάνει τη δουλειά αλλά miele δεν είναι.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω μια πολυ ωραία εφαρμογή για Amstrad CPC 464/664 (τρεχει και σε 6128).

Να σας τη δωσω αν θελετε  να την κανετε, να την κανει και ο Van και να μαθετε....τι χαρακτήρας είστε!

cpc.jpg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς οι καλλιτέχνες που εγώ εκτιμώ (όχι ότι σαν καλλιτέχνης δεν είναι καλός ο Morrison, απλά δεν έχω ασχοληθεί μαζί του)

έχουν μια πιο υπεύθυνη στάση απέναντι στην πανδημία. Ούτε αφήνουν να εννοηθεί ότι ήρθε το τέλος το κόσμου -θα πεθάνουμε όλοι, ούτε ότι όσοι αγανακτούν με την κατάσταση -δικαιολογημένα μέχρι ενός σημείου, αφού τίθεται θέμα επιβίωσης- είναι covidiots, ούτε ότι όλα είναι μια συνομωσία κτλ.

 

Απλές ανακοινώσεις βγάζουν, του στυλ ''livestream απόψε στις 20:00'' ή ''η συναυλία μας θα πραγματοποιηθεί με περιορισμένο κοινό και με την τάδε διάταξη, παρακαλώ φορέστε μάσκα'' κτλ. Έτσι θα έπρεπε να είναι ο πραγματικός καλλιτέχνης, καθώς απευθύνεται σε ένα ετερόκλητο κοινό, με διαφορετικές θρησκείες, ιδεολογίες, απόψεις σχετικά με την πανδημία κτλ. Ακόμα και αν αυτή τους η στάση μπορεί να χαρακτηριστεί από τους αρνητές της πανδημίας ως μη ουδέτερη, για μένα είναι ουδέτερη: ''Ναι μεν σου λέω να φορέσεις μάσκα και να τηρήσεις αποστάσεις, αλλά κάνω αυτό μου είπανε-επέβαλλαν να κάνω, δεν είμαι αρμόδιος, εγώ μουσική απλά παίζω''.

 

Από την άλλη, αν κάποιος θέλει να κάνει την λεγόμενη ''στρατευμένη τέχνη'', να χρησιμοποιήσει την τέχνη του δηλαδή για να χαράξει μια συγκεκριμένη πολιτική γραμμή -γιατί η αντιμετώπιση της πανδημίας σε κοινωνικό επίπεδο είναι σαφώς πολιτική- είναι ελεύθερος να το κάνει, δεν θα πρέπει να υπάρχει λογοκρισία, αλλά αναγκαστικά θέτει τον ευατό του σε κριτική, εγώ δεν θα κάτσω να ακούσω το τραγούδι του γιατί είναι στρατευμένη τέχνη που θέλει να περάσει ένα συγκεκριμένο πολιτικό μήνυμα οπότε αυτομάτως δεν με καλύπτει ως τέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fusiongtr said:

 

Να πω εγώ ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

Και έχω τους δικούς μου λόγους.

Όμως ....

 

 

μουα οσι

ας βγαίναν όλοι στους δρόμους,

αλλα προηγουμένως ας είχαμε στην Θεσσαλονίκη 2000 λεωφορεία και όχι 2 άδειους ποδηλατόδρομους στις πιό βασικές αρτηρίες της μακρόστενης πόλης, και ας φτιάχνανε λέμε τώρα 15000 ΜΕΘ.

Τότε ΟΚ

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, cos_dr said:

αν είχαμε ΠΑΣΟΚ θα είχα πάρει μια miele που είχε 500.

 

 

Miele συσκευές είχα παλιά, αλλά και η σκούπα χάλασε, και το ψυγείο το ίδιο.

Τώρα παίρνω μόνο kuppersbusch.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου