Προς το περιεχόμενο

Got me a new bass guitar! Harley Benton JB-75 Vintage Series


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πάρα πολλά χρόνια είχα βολευτεί με ένα φτηνό πεντάχορδο άταστο μπασάκι που είχα ψωνίσει από το αγγλικό ebay. Πολύ τίμιο όργανο, παρά τα λίγα προβλήματά του που  χειροτέρεψαν όταν το δάνεισα σε κάποιο φίλο που προσπάθησε να γυρίσει το truss rod με λάθος κλειδί. Εκτοτε ζορίζομαι αρκετά να το φέρω, και έρχεται οριακά, αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο για να γίνει πιο άνετο στο παίξιμο.

Παρ όλα αυτά κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Βρήκα εδώ και ένα λινκ, μια και βαριέμαι τώρα να το φωτογραφίζω

https://www.worthpoint.com/worthopedia/harper-string-fretless-bass-1774941535

 

Όμως παράλληλα ήθελα ένα "συμβατικό" με τάστα, κατα προτίμηση 4άρι, καθώς το άλλο ήταν ουσιαστικά αγορά βίτσιο, και είχα αρκετά κομμάτια που περίμεναν συμβατικό μπάσο. Αλλωστε μακράν το μεγαλύτερο ποσοστό ζωντανών εμφανίσεων που έκανα ποτέ ήταν ως μπασίστας, γι αυτό και η φαγούρα όλο μεγάλωνε.

 

Μη θέλοντας να ξοδέψω πολλά χρήματα, ξεκίνησα ψάχνοντας και δοκιμάζοντας προ lockdown κάποια προσιτά squier. Όπως affinity jazz bass, affinity precision JP και Classic Vibe Jazz bass. Είχα σχεδόν καταλήξει στο JP, οταν άλλαξα γνώμη. Προτίμησα για πρώτη φορά να ψωνίσω "γουρούνι στο σακκί" για διάφορους λόγους. 

α. ήθελα να δοκιμάσω την ποιότητα ΗΒ

β. δεν ήθελα να δώσω έστω τη διαφορά των 70-80 ευρώ

γ. ήθελα να δω πως είναι να ψωνίζεις χωρίς να δοκιμάζεις

δ. το κόστος δεν θα με ένοιαζε και πολύ σε περίπτωση "αποτυχίας"

ε. ήθελα να δω την ασφάλεια αποστολής οργάνου απο εξωτερικό

στ. ήθελα να έχω κάτι φτηνό ως βάση για ενδεχόμενες μοντίφες

 

Μετά από συζήτηση με τον @Spyros Delta που προηγήθηκε σε ανάλογη αγορά κατέληξα στο Harley Benton JB-75MN NA Vintage Series

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

spacer.png

 

Το όργανο έφτασε σχετικά γρήγορα από τον Θωμά, και όντως η συσκευασία του για όργανο ήταν σχεδόν άψογη.

Πρώτες εντυπώσεις, η πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, εμφανισιακά κανένα θέμα, όμορφα ξύλα, νερά, πλαστικά μέταλλα, σωστά γυαλίσματα, καλή γέφυρα, κλειδιά με εξαιρετική απόκριση, καλά ποτς, δεν προεξέχουν τα τάστα καθόλου. Τα μαύρα inlays που δεν ξέρω από τι είναι, εξ αρχής δεν μου άρεσαν, αλλά δεν έδωσα σημασία καθώς και στο squier περίπου τα ίδια ήταν στο Classic Vibe. Τα αρνητικά εξ αρχής ήταν το μεγάλο βάρος και το neck dive.

Στη συνέχεια ξεκίνησα τις ηχητικές δοκιμές. Σε di γενικά έβγαινε απίστευτα πριμαριστό με αποτέλεσμα να θέλω να παίζω μονίμως τον neck και το ποτ του τόνου να είναι σχεδόν όλο κλειστό.

Βέβαια η δοκιμή έφερε σιγά σιγά άλλα προβλήματα. Σίγουρα ήταν χωρίς ουσιαστικό setup, καθώς ταστάριζε σημαντικά προς τα πίσω και έπασχε ελαφρά στο Intonation. Κάποιες μικρές επεμβάσεις (θα έλεγα συντηρητικές) έδωσαν μια πρώτη λύση, αλλά γρήγορα ήρθε η απογοήτευση. Αρχικά το neck dive, μετά το ταστάρισμα συνέχιζε, οι χορδές ήταν σχετικά ψηλά. Ενα άλλο σημαντικό ήταν ότι οι βίδες του neck (τουλάχιστον η μία) ήταν εντελώς λάθος βαλμένη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ρυθμιστεί το ύψος του. Τελος οι χορδές του (τυπικό σετ απλού μπάσου) ήταν για μένα κόλαση που είμαι συνηθισμένος σε φλατς κάτι που θα λύνονταν βέβαια με ένα 50άρι, αλλά πιθανότατα θα πήγαινε χαμένο αν το αποτέλσμα εξακολουθούσε να είναι απογοητευτικό. Για ένα μικρό διάστημα επικράτησε η σκέψη να φύγει όπως ήρθε.

Τελικά επικράτησε η λογική και τα μανίκια σηκώθηκαν. Επεσαν δυό τρεις διαδοχικές επεμβάσεις σε truss rod, nut, intonation, action. Κάθε ένας κύκλος έφερνε βελτίωση και κουράγιο για άλλη μια προσπάθεια.

Μετά απο όλα αυτά όμως το μπάσο ήρθε και έστρωσε κανονικά. Η αίσθησή του είναι πλέον πολύ ευχάριστη, σχεδόν μαλακή, δεν ταστάρει, δεν φαλτσάρει και ακούγεται παρα πολύ καλύτερα. Χτες μάλιστα το έβαλα στον λαμπάτο μου με την καμπίνα με το 12άρι Jensen και έπαθα πλάκα.  Ξαφνικά κι οι δυό μαγνήτες έβγαλαν τον σωστό χαρακτήρα που περίμενα. Στις επόμενες μέρες θα φροντίσω να διορθώσω το θέμα με τις βίδες του neck και θα έχω να ζήσω μόνο με το neck dive (που σίγουρα είναι αρνητικό αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι καθόλου τι γινόταν με τα squier που δοκίμασα). Εννοείται σε λίγο καιρό θα φύγουν και οι χορδές.

Το συμπέρασμα?

Όσον αφορά τους αρχικούς προβληματισμούς:

 

α. Σε γενικές γραμμές ...έτσι κι έτσι. Ετσι κι έτσι, διότι ποιοτικά είναι πάρα πολύ καλό, αλλά αφημένο χωρίς κανένα "σοβαρό" setup. Πιστεύω είναι ό,τι σου τύχει και σίγουρα θα πρέπει να υπολογίσεις επίσκεψη σε μάστορα για setup ή θα το κάνεις μόνος. Αλλιώς....το ξεχνάς. Εντελώς.

β. Σκέφτηκα αρκετές φορές καλύτερα να τα είχα δώσει. Πάλι όμως δεν ξέρω πως θα ήταν τα squier στην τελική. Από την άλλη θέλω να ασχολούμαι. Αλλος όμως δεν ξέρει τι είναι το κατσαβίδι ή δεν ξέρει γιατί δεν παίζει το όργανο και μένει με την άποψη η ΗΒ sucks.

γ. Δεν θα το ξανακάνω. Και γενικά αυτό συμβούλευα πάντα, ήθελα και δοκιμή. Τα όργανα θέλου δοκιμή. ΤΕΛΕΙΑ.

δ. Ισχύει. Ενα μικρό κόστος για εμπειρία πάντα είναι αποδεκτό

ε. Σχεδόν άψογη είπαμε

στ. Ισχύει. Πιστεύω σηκώνει ενδεχομένως και μαγνήτες ή active ή και γέφυρα, αλλά δεν το ψάχνω ακόμα. Για την ώρα είμαι ΟΚ

 

Όσον αφορά το τελικό συμπέρασμα.

Μετά από όλα όσα έφτιαξα, εχω ένα τίμιο μπασάκι στα 166 που είναι γλύκα στο παίξιμο, και θα γίνει ακόμα πιό γλύκα με τις φλατς και την ευελιξία στην ρύθμιση μαγνητών. Το neck dive....ζεις μ αυτό.

Το ερώτημα είναι τι κάνει ένας που δεν γνωρίζει ? Επιβαρύνεται με τον μάστορα είναι η προφανής απάντηση. Αν δεν του κόψει, έχει ένα σχεδόν άχρηστο όργανο.

 

 

  • Like 5

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα οπως σου ειπα, ηρθε, το εβγαλα απο την κουτα και επαιξα. Δεν πειραξα τιποτα.
Τωρα, ενας καλος μπασιστας μπορει να εχει αλλες απαιτησεις, αλλα για μενα που ειμαι κιθαριστας, μου ειναι υπεραρκετο.
Το ειχα παρει 135ε. Απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει. Αν ειχε τοτε που το πηρα και precision σε αυτην την κατηγορια, θα το ειχα τσιμπησει πρωτο.

Εδω και δυο κλιπς δοκιμαστικα που εκανα οταν το πηρα. (στο πρωτο σλαπαρω και λιγο)
Τα ποτ, δινουν πολλα ηχοχρωματα για διαφορα παιξιματα.

 

Εδω το χρησιμοποιω για ενα βιντεο κοβερ, με αλλους ηχους και με πενα.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Spyros Delta said:

Εμενα οπως σου ειπα, ηρθε, το εβγαλα απο την κουτα και επαιξα. Δεν πειραξα τιποτα.
Τωρα, ενας καλος μπασιστας μπορει να εχει αλλες απαιτησεις, αλλα για μενα που ειμαι κιθαριστας, μου ειναι υπεραρκετο.
Το ειχα παρει 135ε.

 

 

Εμένα μου έτυχε της Παρασκευής πριν την Καθαρή Δευτέρα φαίνεται.

για κιθαρίστας πάντως θα έλεγα ότι του αλλάζεις τα φώτα.

Πάντως 30 ευρώ σε ένα χρόνο δεν είναι καθόλου λίγα. Σχεδόν 25% πάνω !

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πάντως 30 ευρώ σε ένα χρόνο δεν είναι καθόλου λίγα. Σχεδόν 25% πάνω !

 

Μολις ειχε πρωτοβγει στης αγορα.
Τιμη γνωριμιας υποθετω.

Και παλι, τα 165 τα αξιζει με το παραπανω.
Η βαση (δεσιμο, ξυλα) μου φαινονται αξιοπιστα.
Αν ριξει καποιος χρηματα (πχ για ηλεκτρικα, χωρις να ειναι ασχημα αυτα που εχει) μπορει να το κανει αεροπλανο.
Η γεφυρα εμενα μου φαινεται ψιλοψευτικια και δεν ξερω πως θα παει με το χρονο.
Τα κλειδια σουπερ.
Οι χορδες δεν θα σου αρεσαν σε οποιοδηποτε μπασο και να επαιρνες, αφου παιζεις με φλατ.
Παρατηρω οτι πλεον στην περιγραφη δεν αναφερει τι χορδες φοραει απο το εργοστασιο.
Οταν το ειχα παρει θυμαμαι να ελεγε οτι φοραει daddario.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι όπως είναι τώρα είναι μια χαρά.

Για τα ξύλα κλπ τα είπα. Αψογα.

Αν βιδώνανε σωστά τον μαγνήτη και δεν φρακάριζε στην κίνηση θα έδινα ένα 9άρι στα 10. (αλλά θα το φτιάξω σχετικά εύκολα)

Το 10 δεν το δίνω λόγω του neck dive. Εσένα δεν σε ενοχλεί?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι κι εγω παιζω αρκετα με το tone και τη μιξη των vol pot για να παρω τον  τονο που θελω και οτι στις ηχογραφησεις το εχω περασει ειτε απο προενισχυση/amp προσομοιωση (απο την πεταλιερα και εχω για την κιθαρα που εχει ηχους για μπασο) ειτε απο plugins των waves και οτι εχω βαλει στο  cubase plugins οπως compressor κλπ.
Ειναι επεξεργασμενο αρκετα δηλαδη, και δεν ειναι απλα καρφι στην καρτα.
Σημασια εχει οτι γινεται καλος ο ηχος. Ετσι κι αλλιως και τα καλα/ακριβα μπασα δεν τα ακουμε στις ηχογραφησεις καρφι στην καρτα. Ολο και κατι εχουνε για βοηθεια.

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το 10 δεν το δίνω λόγω του neck dive. Εσένα δεν σε ενοχλεί?

Οχι ιδιαιτερα γιατι παιζω καθιστος και το στηριζω στο ποδι.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου νομιζω 155 το πηρα τον Φλεβαρη. Ηθελε ρυθμιση η γεφυρα και το truss rod. Κατα τα αλλα, την δουλεια μου την κανω. Θα μου αρεσε να εχει λιγο λεπτοτερες χορδες και λιγο πιο χαμηλο action. Ακομα δεν ξερω πως να του βγαλω σωστο ηχο στην εγγραφη, αλλα φταιει που δεν παιζω καθολου, παρα μονο οταν φτιαχνω ενα κομματι. Καρφι σε ενισχυτη παιζει πολυ ομορφα. Μου αρεσουν οι μονοο μαγνητες που εχει και το ποσο καλα κοβει στην μιξη.

 

Θα το ξανααγοραζα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Got me a new bass guitar! Harley Benton JB-75 Vintage Series

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου