Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/11/2020 στις 1:48 ΜΜ, Άγιος είπε

ποια απο τις δυο σου αρέσει στην μπάσα Ε?
πρέπει να έχουν μεγάλη διαφορά εκεί αυτές οι κιθάρες

Γενικά η ovation έχει συνολικά πολύ ωραίο φυσικό ήχο αν τον συνηθισεις ....φυσικά δεν έχει τα μπάσα της tanglwood λόγω σκάφους.... έχει φοβερά ηλεκτρικά και πολύ καλή ταστιερα. Όμως καταλαβαίνεις αμέσως την ποιότητα του ήχου και γενικότερα. Τώρα η tanglwood είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω για τον φυσικό ήχο πάντα. Έχει ζεστό ήχο γεμάτο με πολύ ωραία μπάσα και φανταστική ταστιέρα. Βέβαια επίσης φαίνεται η χαμηλότερη ποιότητα κατασκευης. Είναι μια κιθάρα που με βολεύει για μελέτη αλλά λόγω κακών ηλεκτρικών δεν την χρησιμοποίησα πολύ στα live. Όποτε είχα ovation για live και tanglwood για φυσικό ήχο. 
Τώρα θέλω να πάρω μια κιθάρα που να συνδιάζει και τα δυο με έμφαση στον φυσικό ήχο και η Taylor 414 ήταν αρκετά κοντά σε αυτό που ήθελα. Αρχικά πήγαινα για Martin αλλά απογοητεύτηκα από τα low cost μοντέλα μέχρι 2000 ίσως και 3..... 

 

13 ώρες πριν, Superfunk είπε

Thank me later

 

https://www.nakas.gr/prd/yamaha-llx-26c-are-nt-ilektroakoistiki-kithara

 

Αν ΔΕΝ θες cutaway τοτε αυτη με κλειστα τα ματια (και με τα ρεστα παιρνεις ακομα μια...)

 

https://www.nakas.gr/prd/yamaha-fsx-5-ilektroakoistiki-kithara

 

https://mixdownmag.com.au/reviews/acoustic/reviewed-yamaha-red-label-acoustic-series/

 

 

 

 

Δεν θέλω να αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση αυτά που λέτε για τις Yamaha απλά όλα αυτά τα χρόνια με ότι έχω παίξει από Yamaha δεν με έχει καλύψει. Συγκεκριμένα... και στην εποχή μας πια στο τελευταίο search που έκανα στον Νακα στο κέντρο ...σύγκρινα κυριολεκτικά στον πάνω όροφο ένα κάρο κιθάρες. Yamaha Taylor Martin τα πάντα. Πραγματικά μέχρι 2000€ δεν βρήκα κάτι που να με κάνει να δώσω αυτά τα χρήματα και να το χαρώ πλην της Taylor 414 όπου αν θυμάμαι καλά ήταν κοντά στα 2600 που όντως ήταν πολύ κοντά σε αυτό που έχω στο μυαλό μου (δεν ξετρελάθηκα με εμφάνιση αλλά δεν μπορεί να τα εχεις όλα). Απλά δεν θέλω να δώσω 3 χιλιάρικα μιας και δεν παίζω επαγγελματικά. Θα δοκιμάσω και την Yamaha που λέτε αν και έπαιξα και με ακριβότερες. Πάντως ταβάνι έχω τα 2κ και ιδανικά θα ήθελα να δώσω λιγότερα. 
 

ΥΓ βλέποντας τα βιντεάκια οφείλω να αναγνωρίσω ότι η συγκεκριμένη Yamaha έχει αρκετά εντυπωσιακό ήχο. 

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, blue said:

Αφού σου αρέσει ο ακουστικός ήχος της tanglewood, γιατί δεν αναβαθμίζεις απλά τα ηλεκτρικά της?

 

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, blue είπε

Αφού σου αρέσει ο ακουστικός ήχος της tanglewood, γιατί δεν αναβαθμίζεις απλά τα ηλεκτρικά της?

Γιατί την κιθάρα την έχω πάνω από 10 χρόνια και έχει πλέον φθορές. Επίσης θέλω να πάρω κάτι καλύτερο όπως λέω και πιο πάνω, ψαχνω κάτι μέχρι 2κ. Η tanglewood είναι όργανο των 500€. Δεν αξίζει να ασχοληθείς. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι πολύ ακριβότερα όργανα έχουν υποδεέστερο ήχο και το σχολίασα. 
 

Άνοιξα το post με την λογική να μου προτείνετε κάποια όργανα σε αυτό το φάσμα τιμής ώστε να τα δοκιμάσω και να αποφασίσω, διότι από ότι είδα υπάρχουν και αρκετά που είναι ακριβά αλλά δεν αξίζουν. Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blue είπε

Α οκ. Σε αυτό το πλαίσιο, προτείνω να δεις και τις furch και larrivee

Γνωρίζεις που μπορώ να τις βρω στην Αθήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τι ξύλα να προτιμήσω γενικά? Σίγουρα δεν διαπραγματεύομαι την ταστιερα που θέλω να είναι έβενος, αλλά στο πάνω καπάκι τι να προτιμήσω? Μασίφ έλατο? Βλέπω ότι σε αυτά τα χρήματα οι περισσότερες αυτά έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kospas12345 said:

Τι ξύλα να προτιμήσω γενικά? Σίγουρα δεν διαπραγματεύομαι την ταστιερα που θέλω να είναι έβενος, αλλά στο πάνω καπάκι τι να προτιμήσω? Μασίφ έλατο? Βλέπω ότι σε αυτά τα χρήματα οι περισσότερες αυτά έχουν. 

 

Κατ' αρχήν μασίφ ξύλο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από ...

- Το τι θέλεις σαν ήχο και feel

- Το γενικότερο στήσιμο της κιθάρας

- Τον συνδυασμό των ξύλων

- Το είδος της ακουστικής κιθάρας (concert, dreadnought, jumbo, κλπ) και το μέγεθός της

- Τον τρόπο που παίζεις

 

Παίζει μαόνι, κέδρος, έλατο, και πιο σπάνια rosewood, koa, ash για καπάκι.

Κάθε ένα έχει τις ιδιαιτερότητές του, και συνδυάζεται διαφορετικά με άλλα είδη ξύλων στα υπόλοιπα μέρη της κιθάρας.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κατ' αρχήν μασίφ ξύλο.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από ...

- Το τι θέλεις σαν ήχο και feel

- Το γενικότερο στήσιμο της κιθάρας

- Τον συνδυασμό των ξύλων

- Το είδος της ακουστικής κιθάρας (concert, dreadnought, jumbo, κλπ) και το μέγεθός της

- Τον τρόπο που παίζεις

 

Παίζει μαόνι, κέδρος, έλατο, και πιο σπάνια rosewood, koa, ash για καπάκι.

Κάθε ένα έχει τις ιδιαιτερότητές του, και συνδυάζεται διαφορετικά με άλλα είδη ξύλων στα υπόλοιπα μέρη της κιθάρας.

Γενικά θέλω να είναι γεμάτος ο ήχος. Δεν μπορώ να προσδιορίσω το feel επακριβώς. Ας πούμε έχω παρατηρήσει ότι πολλές κιθάρες που είναι ματ μου αρέσουν καλύτερα όσο αναφορά τον ήχο. Παίζει όντως ρόλο και αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kospas12345 said:

Παίζει όντως ρόλο και αυτό; 

 

Κάποιοι λένε ότι παίζει, κάποιοι λένε όχι ιδιαίτερο ρόλο.

Περίμενε να ανοίξουν τα μαγαζιά, να πας να δοκιμάσεις συνδυασμούς ξύλων σε διαφορετικές κιθάρες.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου