Προς το περιεχόμενο

Αγορά Ηλεκτρακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

.................
 

Yameth βαλε την επεξεργασια παλι απο κατω, αλλιως θα βλεπεις συνεχεια ποστ με τελιτσες 😀

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εγω παντως προτιμω να παιρνω σκετες ακουστικες και να βαζω εξωτερικο προενισχυτη.

Βαζω οποιον θελω και αμα λαχει και περασουν τα χρονια και βγει κατι καλυτερο, τον αλλαζω.
Αυτο το αποφασισα να το κανω το 97, οταν πηγα και δοκιμασα κατι Taylor σειρα 8 και η σκετη ακουστικη ακουγοταν 2 φορες καλυτερα απο τις ηλεκτρο.

Πηρα αυτη λοιπον (γιατι την ηθελα βασικα για ηχογραφησεις στο στουντιο) και απλα εβαλα (ο μαστορας δλδ) ενα πολυ καλο piezo κατω απο τον καβαλαρη, οπου ανοιχτηκε μονο μια μικροσκοπικη τρυπα για να περασει το καλωδιο και απο πισω βγηκε υποδοχη του βισματος στο strap της ζωνης.
Μηδενικη δηλαδη επεμβαση στην κιθαρα.

Απλα δεν εχω τα χειριστηρια στο χερι.
Τα εχω στο ποδι.
(ακομα καλυτερα)
Τις παταω στο κεφαλι ολες τις ηλεκτροακουστικες της Taylor

 

.

Δεν διαφωνώ με αυτή τη λογική, όμως δεν νομίζω ότι σε αυτή την τάξη τιμής αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Η κιθάρα παίζει εξαιρετικά. Πολύ καλύτερα από ότι έπαιξα μέχρι 1000 πάνω κιθάρες. Άρα δεν θεωρώ ότι θα έβρισκα κάτι που θα μου άρεσε τόσο πιο πολύ σε ακουστική σε αυτή την τάξη τιμής. Επίσης τα ηλεκτρονικά της είναι εξαιρετικά από όσο γνωρίζω. Αν αργότερα αλλάξει η τεχνολογία με καλά μηχανήματα πάλι τέλεια θα παίζει θεωρώ. Έχω ακούσει σε live Samick με ηλεκτρικά των 30€ να παίζει με εξωτερική Λαμπάτη προ ενίσχυση και σωστό σεταρισμα από ηχολήπτη και μου έχουν πέσει τα σαγόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kospas12345 είπε

Έχω ακούσει σε live Samick με ηλεκτρικά των 30€ να παίζει με εξωτερική Λαμπάτη προ ενίσχυση και σωστό σεταρισμα από ηχολήπτη και μου έχουν πέσει τα σαγόνια. 

 

Αν ήταν της σειράς Greg Bennett. δεν αμφιβάλλω καθόλου.

Για τα χρήματά τους ήταν απίστευτες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2020 στις 9:27 ΠΜ, Πνοή και Νύξη είπε

Όχι. Απλά έχει ματ βερνίκι αντί για στιλπνό/gloss.

 

Εκεί είναι που δεν βγάζεις άκρη. Μπαίνουν τόσο πολλες μεταβλητές που είναι ιδιαίτερα τολμηρό, για να μην πω μάταιο, το να προσπαθεί να βγάλει κανείς συμπεράσματα.

 

Κι από έλατα παίζουν sitka, αλπικό, engelmann,  adirondack.

 

 

Αν θέλεις να ακούσεις διαφορά στον ήχο, τσέκαρε Furch και Larrivée όπως προαναφέρθηκαν, σε αυτό το μπάτζετ. Αν θέλεις να εκπλαγείς (ευχάριστα ή δυσάρεστα -ειναι θέμα οπτικής) δοκίμασε, αν βρεις, Gibson σε αυτό το μπάτζετ. J-15, J-45 κλπ. Έχουν ηχάρα, που όμως δεν είναι για όλους.

 

Επίσης είδα ότι παίζουν και κάποιες Μaton και Cole Clark σε αυτό το ύψος τιμής. Και αυτές επίσης είναι "διαφορετικές" από την πεπατημένη στον ήχο, ιδίως οι Cole Clark. Αυτές δυστυχώς δεν θα τις βρεις για δοκιμή.

Cole Clark, Maton ή Yamaha και Takamine;

Αυστραλία ή Ιαπωνία; 

Διαβάζοντας προδιαγραφές είδα ότι οι οργανοποιοί της Αυστραλίας χρησιμοποιούν κάποια όχι τόσο γνωστά ξύλα για εμάς τους Ευρωπαίους. Είδα όμως κάποια βίντεο με Cole Clark και μου άρεσε πολύ ο ήχος των συγκεκριμένων οργάνων. Και για τις Maton έχω διαβάσει πολύ καλά πράγματα και την ευχαρίστηση που έχουν οι ηχολήπτες σε συναυλίες και στο στούντιο στην ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αν ήταν της σειράς Greg Bennett. δεν αμφιβάλλω καθόλου.

Για τα χρήματά τους ήταν απίστευτες.

Δεν ήταν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Για να κλείσουμε το θέμα τελικά επέλεξα την Taylor 214 ce dlx red. Φανταστικό όργανο με διαφορά η πιο value for money κιθάρα που έπαιξα μέχρι 3k. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Θα ήθελα κλείνοντας αφού μπήκα σε αυτη την διαδικασία να ψαχτω αρκετά και να παίξω με πάρα πολλες κιθάρες, ότι οι Taylor είναι συνολικά από τα πιο ολοκληρωμένα όργανα. Παίζουν πολύ καλά σε ολόκληρη την ταστιερα και είναι πολύ εύκολο-παίχτες κιθάρες. Τα ηλεκτρικά τους είναι εντυπωσιακά και τα μοντέλα από 1,5 κ και πάνω έρχονται με hard case θηκάρα! Την έχω στο σαλόνι και την κοιτάω είναι φανταστική.... σας ευχαριστώ και πάλι όλους.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου