Προς το περιεχόμενο

[Feedback] Smoke On The Water Solo


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είναι το πρώτο κιθαρίστικο βίντεο που ανεβάζω. Την κιθάρα την πήρα Ιούλη, και μαθαίνω μόνος (πιο εντατικά από Σεπτέμβρη).
Ότι και να πείτε, τη λατρεύω - αλλά - γνωρίζω ότι ο συγκεκριμένος τύπος κιθάρας δεν έχει καμία σχέση με το είδος, αλλά είπα να κάτσω να βγάλω κάποια "classics".
Επίσης έκατσα και έκανα μόνος το backing track. Aν θυμάστε το θέμα με το scale-length και string gauge, τελικά την έκανα Eb Standard.


Καθόλου περιττό να πω ότι ήθελα να το βγάλω one-take χωρίς edits, και εν τέλει μου πήρε πάνω από 100 takes.
Αυτό είναι από τα τελευταία. Είχα άλλο ένα καλό (ίσως καλύτερο από αυτό) αλλά τρόμπαρα και το διέγραψα
Κάποια στιγμή σταμάτησα από τον πόνο. Δε μπορούσα να κάνω μισό bend, οπότε είπα, οκ φτάνει.

 

Θέλω το feedback από εσάς τους τρανούς, να δω τι μπορώ να βελτιώσω, και πώς.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας 🙂
 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Αλεξ!

 

Πολυ καλη δουλεια. Η ακουστικη βελτιωση και τεχνικη ανεση θα ερθει με την εξασκηση. 

Συνεχισε να παιζεις. Σε λιγο θα μοιραζεις πολυ πονο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσπάθεια. Μπράβο.

 

Το 1ο θετικό σημείο που θέλω να τονίσω είναι ο χρόνος σου.

2ο είναι τα bends σου. Δεν είναι όλα 100% spot on αλλά η γενική αίσθηση που αφήνει είναι πολύ καλή.

 

Στα αρνητικά θα βάλω πολλές ότι πολλές νότες σου είναι staccato χωρίς λόγο.

 

Συνέχισε την καλή δουλειά. Μπράβο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Την κιθάρα την πήρα Ιούλη, και μαθαίνω μόνος (πιο εντατικά από Σεπτέμβρη).

Δηλαδη παιζεις μονο 2-3 μηνες κιθαρα και παιζεις ετσι?
Θα πας μπροστα, συνεχισε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mpamps είπε

Στα αρνητικά θα βάλω πολλές ότι πολλές νότες σου είναι staccato χωρίς λόγο.


Στις 100+ προσπάθειες έκανα διάφορες δοκιμές με staccato/full legato, αλλά στο τέλος με το ζόρι μπορούσα να πατήσω τα τάστα. Τα bend μου νομίζω σε αυτό το take είναι υπερβολικά μέτρια... Η τελευταία νότα πχ,

 

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δηλαδη παιζεις μονο 2-3 μηνες κιθαρα και παιζεις ετσι?


Έπαιζα 5 χρόνια μπουζούκι σε ένα "καλό" επίπεδο συγκριτικά με τους άλλους μαθητές (πήγα σε μουσικό σχολείο). Είχα χτίσει περισσότερο άνεση, ok ταχύτητα, αλλά όχι τόσο θεωρία. Ένας φίλος μου είχε μάθει ακόρντα σε ακουστική, αλλά μέχρι εκεί έφτασα.
Βέβαια όλα αυτά ήταν στο γυμνάσιο-λύκειο, μιλάμε για 15 χρόνια πρίν...

 

Πήρα κιθάρα γιατί το ήθελα εδώ και πολύ καιρό, είναι το 1ο μου σοβαρό όργανο, και αποφάσησα να ασχοληθώ αρκετά. Θα το παλέψω όσο μπορώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλός το έπιαξες σχεδον πιστότατα!

Συγχαρητηρια και για την επιλογη κιθαρας, αντε και 8χορδη! εγω με την 7-χορδη μου μπερδεύομαι αέρα και είμαι κιθαρίστας που παίζω 40 χρονια.... γκόου φίγκιουρ!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rgxinap είπε

πολυ καλός το έπιαξες σχεδον πιστότατα!

Συγχαρητηρια και για την επιλογη κιθαρας, αντε και 8χορδη! εγω με την 7-χορδη μου μπερδεύομαι αέρα και είμαι κιθαρίστας που παίζω 40 χρονια.... γκόου φίγκιουρ!

 

Είμαι σίγουρος ότι αν πιάσω τώρα 6χορδη θα μου φανεί μικρούλα χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα πας περιφημα στην ηλεκτρικη.

Και εγω πρωτοεπιασα ηλεκτρικη πριν 3-4 χρονια (με εμπειρια σε μπουζουκι και κλασικη). Καθε 6μηνο ημουν εντελως διαφορετικος παιχτης. Συνεχιζω με την ιδια τρελα οπως πρωτα. Ισως και παραπανω τωρα. Εσυ ξεκινας με πολλα εφοδια. Θα σου παρει λιγοτερο χρονο για να ακουστεις οπως θα ηθελες. Και μην τρελαινεσαι για τις αδυναμιες στο παιξιμο σου. Θα ειναι παρελθον συντομα.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Έπαιζα 5 χρόνια μπουζούκι σε ένα "καλό" επίπεδο συγκριτικά με τους άλλους μαθητές (πήγα σε μουσικό σχολείο). Είχα χτίσει περισσότερο άνεση, ok ταχύτητα, αλλά όχι τόσο θεωρία. Ένας φίλος μου είχε μάθει ακόρντα σε ακουστική, αλλά μέχρι εκεί έφτασα.

 

Αααα ετσι εξηγειται και το "περιεργο" παιξιμο (και αριστερου και δεξιου χεριου).
Παιζε ρυθμικη κιθαρα, οχι σολα συνεχεια. Και οχι με high gain συνεχως.
Θα σε βοηθησει να απελευθερωσεις το δεξι σου χερι για σολο σαν κιθαριστας και οχι σαν μπουζουξης.
Καλη συνεχεια και μπραβο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Καλη συνεχεια και μπραβο.

 

 

Αυτο.

Και οπως σου λεει και ο αρχηγος  ΚΑΘΑΡΙΣΕ τον ηχο σου για να ακους τι ακριβως παιζεις και δωσε βαση στην ρυθμικη κιθαρα που ετσι κι αλλιως ,στην πραγματικη ζωη, ειναι αυτο που θα παιζεις στο 95% του χρονου σου ως κιθαριστας.

 

Ο ρυθμος σου ειναι πολυ καλος οποτε εχεις λυσει το μεγαλυτερο ισως προβλημα των αρχαριων.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου