Προς το περιεχόμενο

Cos_dr Guitar show off covid Special


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Πιάσε αυτόν τον Ιταλό που φαγώθηκε να μας "συστήσει" ο Dimsonic εδώ και λίγο καιρό. Τόσα ποστ στο προφίλ του αλλά και στο σάιτ έκανε...

ποιόν ρε παιδιά?

 Ιταλός?

 Εμένα και αυτός ο Σατριάνης μου αρέσει.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cos_dr είπε

ποιόν ρε παιδιά?

 Ιταλός?

 Εμένα και αυτός ο Σατριάνης μου αρέσει.

Άσε... αυτός κάνει παρέα με εξωγήινους...

 

Not of This Earth    Surfing with the Alien     Crystal Planet     Is There Love in Space?    Shockwave Supernova....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, cos_dr said:

 

Αυτός ο μαλλιάς μου αρέσει. Έτσι θέλω να παίζω.

 

 

Έτσι παίζεις ήδη.

Βρες κανένα καλύτερο .....

Ο άλλος με τα κοντά μαλλιά σου λέει τίποτα?

Είναι και κολλητός του Μιγιάκι.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αρχισει και παιζεις καλυτερα και δεν τοσο εχει πλακα πια.
Ξυριστηκες κιολας και εχασες δυναμη.
Μας αποζημιωσες ομως παιζοντας πανω στο backingtrack απο τη μεση και μετα.
Βαλε και το πρωτο σου βιντεο εδω, για να δειξεις την πραγματικη σου αξια.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εχεις αρχισει και παιζεις καλυτερα και δεν τοσο εχει πλακα πια.
Ξυριστηκες κιολας και εχασες δυναμη.
Μας αποζημιωσες ομως παιζοντας πανω στο backingtrack απο τη μεση και μετα.
Βαλε και το πρωτο σου βιντεο εδω, για να δειξεις την πραγματικη σου αξια.

Εντάξει μουσική κάτι ξέρω. Μαθήματα δεν υπάρχει χρόνος και υπομονή. Βασικά πρέπει να βρω τις θέσεις με ακόρντα και να αρχίσω με απλά πράγματα, κάνα τραγούδι που ξέρω και να δω κάνα βίντεο. Και καμιά κλίμακα να βρω τη σειρά γιατί έχει ίδιες νότες στο ταστο. Πρέπει να καταλάβω τη λογική. Πάντως είναι όλα στη σειρά. Δεν έχει μαύρα και άσπρα πλήκτρα. Και να δω τι είναι και αυτά τα dots. 

 Να την κουρδιζω ειδα πως με το guitar rig.

 Θέλει μελέτη το θέμα και εξάσκηση. 

 Τουλάχιστο να γράφω κάνα riff στις συνθέσεις μου και καμιά μελωδία σιγά σιγά. 

 ότι είδατε στα βίντεο είναι η μόνη ώρα που έχω ασχοληθεί με κιθάρα. 

 Και σε κάνα δυο παλαιότερα κομμάτια που βάρεσα κάτι riff 

 Πάντως ένιωσα ωραία εχθές. 

 Είναι τρομερή αίσθηση. 

 Πάντα σας ζήλευα. 

 Και στα δύο τρία γκρουπ που έχω παίξει όπως έχω πει με τρέλαιναν οι κιθαρίστες μου, ιδιαίτερα ο φίλος Πέτρος που είναι και συμφορουμιτης και μου έχει πει πολλά για το όργανο.

Αν καταφέρω ποτές κάτι σωστό και αξιοπρεπες να ακούγεται, θα ξαναβάλω. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι λίγο θεούλης.

Το έχεις (το υποκριτικό).

Για την κιθάρα θέλει λιγότερο ντιστόρσιο και παρατήσεις τα πιό ωραία λαϊκά και τα μωσαϊκά.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εντάξει μουσική κάτι ξέρω. Μαθήματα δεν υπάρχει χρόνος και υπομονή. Βασικά πρέπει να βρω τις θέσεις με ακόρντα και να αρχίσω με απλά πράγματα, κάνα τραγούδι που ξέρω και να δω κάνα βίντεο. Και καμιά κλίμακα να βρω τη σειρά γιατί έχει ίδιες νότες στο ταστο. Πρέπει να καταλάβω τη λογική. Πάντως είναι όλα στη σειρά. Δεν έχει μαύρα και άσπρα πλήκτρα. Και να δω τι είναι και αυτά τα dots. 

Θα το πω άλλη μια φορά.

Αν θέλεις να μάθεις σόλο, μαθε πρώτα να παίζεις strumming ρυθμό ακκορντα σαν ακουστική κιθάρα.

Μετά μάθε ριφς και μετά σόλο.

Και γνώση της ταστιερας. Τι νότα είναι σε κάθε χορδή σε κάθε ταστο.

Αν μάθεις την έκτη και πέμπτη χορδή μπασες, αυτόματα με τις οκτάβες γνωρίζεις και τις υπόλοιπες.

Η λογική είναι απλή. Κάθε ταστο που προχωράς είναι ένα ημιτόνιο πιο ψηλά. Ξεκινάς από τη 6η χορδή κενή που είναι E και προχωράς στις υπόλοιπες φυσικες νότες που είναι στα επόμενα τάστα, λαμβάνοντας υπόψη σου το γνωστό ότι ανάμεσα στις Ε-F και B-C δεν υπάρχει δίεση, οπότε τα πρώτα τάστα στην 6η χορδή είναι E στο 0 (κενή), F στο πρώτο,  G στο 3ο, A στο 5ο.

Η 5η χορδή είναι Α στο 0, Β στo 2ο ταστο, C στο 3ο κοκ.

Η κιθάρα κουρδιζεται έτσι ώστε να μπορείς να πατάς στα τάστα ταυτόχρονα διαφορές χορδές και να παίρνεις τις νότες που χρειάζονται για να ακουστεί μια συγχορδία.

Το καλό στην κιθάρα που διαφέρει 100% από το πιάνο, είναι ότι όταν μάθεις μια μορφή (shape) μιας συγχορδίας ή μιας κλίμακας, το μεταφέρεις στα άλλα τάστα αυτούσιο και έχεις  μια άλλη ίδια συγχορδια με ονομασια τονικής ανάλογα σε ποιο ταστο το μετέφερες.

 Πρώτα ξεκινάς μαθαινοντας ολα τα open chords.

Και alternative picking για αρχή.

Ένα tip (χωρίς να είναι κανόνας, άλλωστε δεν υπάρχουν κανόνες) για το picking στα αργά κομμάτια, κάθε κίνηση προς τα κάτω του βραχίονα σου, να είναι ογδοο, άσχετα αν χτυπάει η πένα στις χορδές ή περνάει από πάνω. Και στη γρήγορα να είναι τέταρτο.

Συμπερασματικά, αν έχεις να παίξεις ένα αργό κομμάτι πχ στα 80bm με ρυθμό 1 τέταρτο, 2 όγδοα, 4 δεκαταέκτα οι κινήσεις του δεξιού είναι, Π (Π), Π Π, ΠVΠV, 

Π είναι το downstroke V το upstroke.

Στη παρενθεση είναι το downstroke που το χέρι σου κάνει μεν την κίνηση αλλά περνάει πάνω από τις χορδές χωρίς να τις χτυπήσει.

Το ίδιο ισχύει για το alternative picking και στο σόλο.

Τα τρίηχα είναι άλλη περίπτωση. Στο επόμενο μάθημα. 😁

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Θα το πω άλλη μια φορά.

Αν θέλεις να μάθεις σόλο, μαθε πρώτα να παίζεις strumming ρυθμό ακκορντα σαν ακουστική κιθάρα.

Μετά μάθε ριφς και μετά σόλο.

Και γνώση της ταστιερας. Τι νότα είναι σε κάθε χορδή σε κάθε ταστο.

Αν μάθεις την έκτη και πέμπτη χορδή μπασες, αυτόματα με τις οκτάβες γνωρίζεις και τις υπόλοιπες.

Η λογική είναι απλή. Κάθε ταστο που προχωράς είναι ένα ημιτόνιο πιο ψηλά. Ξεκινάς από τη 6η χορδή κενή που είναι E και προχωράς στις υπόλοιπες φυσικες νότες που είναι στα επόμενα τάστα, λαμβάνοντας υπόψη σου το γνωστό ότι ανάμεσα στις Ε-F και B-C δεν υπάρχει δίεση, οπότε τα πρώτα τάστα στην 6η χορδή είναι E στο 0 (κενή), F στο πρώτο,  G στο 3ο, A στο 5ο.

Η 5η χορδή είναι Α στο 0, Β στo 2ο ταστο, C στο 3ο κοκ.

Η κιθάρα κουρδιζεται έτσι ώστε να μπορείς να πατάς στα τάστα ταυτόχρονα διαφορές χορδές και να παίρνεις τις νότες που χρειάζονται για να ακουστεί μια συγχορδία.

Το καλό στην κιθάρα που διαφέρει 100% από το πιάνο, είναι ότι όταν μάθεις μια μορφή (shape) μιας συγχορδίας ή μιας κλίμακας, το μεταφέρεις στα άλλα τάστα αυτούσιο και έχεις  μια άλλη ίδια συγχορδια με ονομασια τονικής ανάλογα σε ποιο ταστο το μετέφερες.

 Πρώτα ξεκινάς μαθαινοντας ολα τα open chords.

Και alternative picking για αρχή.

Ένα tip (χωρίς να είναι κανόνας, άλλωστε δεν υπάρχουν κανόνες) για το picking στα αργά κομμάτια, κάθε κίνηση προς τα κάτω του βραχίονα σου, να είναι ογδοο, άσχετα αν χτυπάει η πένα στις χορδές ή περνάει από πάνω. Και στη γρήγορα να είναι τέταρτο.

Συμπερασματικά, αν έχεις να παίξεις ένα αργό κομμάτι πχ στα 80bm με ρυθμό 1 τέταρτο, 2 όγδοα, 4 δεκαταέκτα οι κινήσεις του δεξιού είναι, Π (Π), Π Π, ΠVΠV, 

Π είναι το downstroke V το upstroke.

Στη παρενθεση είναι το downstroke που το χέρι σου κάνει μεν την κίνηση αλλά περνάει πάνω από τις χορδές χωρίς να τις χτυπήσει.

Το ίδιο ισχύει για το alternative picking και στο σόλο.

Τα τρίηχα είναι άλλη περίπτωση. Στο επόμενο μάθημα. 😁

 

Θα τα δω όλα αυτά που λες. 

 Το υπόσχομαι. Ευχαριστώ πολύ ❤️

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι οτι ασχολεισαι με τα κλασσικα και τετρημενα μουσικα ειδη (blues,rock ,jazz κτλ) που παιζει και η κουτση ΜΑΡΙΑ, η πραγματικη σου φυση   ειναι σε πιο προχωρημενα ,αβΑΝΤΓκαρνΤ και ΑΜΠΣΤΡΑΚΤ ειδη ...

 

Αν εξαΣΚΙΘΙΣ θα μπορεσεις να γινεις σαν και ΑφτοΝ  τον ΓΙΓΑΝΤΑ (σε ολο του το μεγαλειο μετα το 02.00)

 

 

 

Μη το γελας καθολου ,παιζοντας ΕΤΣΙ καταφερε να ειναι επι 20 χρονια στο πλαϊ του ΚΟΛΟΣΣΟΥ Nick Cave ...

 

 

 

Να εχει καμμια 35αρια χρονια αυτη τη ΜΠΑΝΤΑΡΑ

 

 

Επισης  ειναι επισημος πρεσβευτης της Γερμανικης κουλτουρας στο Υπουργειο ΠολιτιΖμου και στο ινστιτουτο Γκαιτε...& 

 

 

εχει....δικη του εκπομπη....ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ στο ZDF & 5 χαμπουργκεραδικα στο Βερολινο.....

 

 

Δεν το λες και λιγο και σιγουρα ειναι καλυτερο απο το δημοσιοϋπαλληλικι στο οποιο σε εχει καταδικασει η ΜΕΤΡΙΑ κοινωνια στην οποια ζεις και τα καπιταλιΣτικα ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ που εχουν μπει ΦΡΑΓΜΟΣ στο δρομο σου προς την επιτυχια..😁

 

ΟΜΩΣ πρεπει να κανεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δυο πραγματα:

 

1.Να παρεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ κιθαρα (δηλ. tele άντε και καμμια Offset)

2.Nα ξυριστεις και να φορας κοΣΤουμι.  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου