Προς το περιεχόμενο

"Child in time" -- cover


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rgxinap είπε

 

Γιώργο σοβαρα κοίτα να βγάλεις το σόλο, σε κάποια φάση θυμάμαι γίνεται δύσκολο!

 

Οφ οπικ: κομματαρα!

 

Ον τοπικ: δεν μπορώ να καταλάβω αν κανει πλάκα ή το λέει σοβαρα ότι δεν του αρέσει η φωνή του. Μου αρεσει, μέχρι εκεί.

Κάποιος με καλό αυτί να μας πει αν χάνει ή οχι σε σημεία, ακούω κάτι περίεργο στο "see the blind men" στο 1'15" περίπου, αλλά δεν τον κόβω κιόλας

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Miltos23 said:

 

Οφ οπικ: κομματαρα!

 

Ον τοπικ: δεν μπορώ να καταλάβω αν κανει πλάκα ή το λέει σοβαρα ότι δεν του αρέσει η φωνή του. Μου αρεσει, μέχρι εκεί.

Κάποιος με καλό αυτί να μας πει αν χάνει ή οχι σε σημεία, ακούω κάτι περίεργο στο "see the blind men" στο 1'15" περίπου, αλλά δεν τον κόβω κιόλας

 

 

Δεν κανω πλακα. Μου αρεσει να τραγουδαω (πολυ), αλλα δεν μου αρεσει να ακουω τη φωνη μου ηχογραφημενη. Οι λογοι ειναι διαφοροι, και εχουν να κανουν με ποιοτικα χαρακτηριστικα της φωνης μου στην εκαστοτε ηχογραφηση. Σε live, παντως, μου αρεσει να την ακουω στα ηχεια. 

 

Δεν χρειαζεσαι καποιον με καλο αυτι. Σε πολλα σημεια χανω λιγο τη νοτα, ειτε λογω κακης αναπνοης, ειτε λογω κακης συγκεντρωσης. Ενα take εκανα ολο και ολο. Γενικοτερα, σπανια θα φαλτσαρω νοτα, εντονα. "Κουρδιζω" πολυ καλα. Αλλα το τραγουδι δεν ειναι μονο κουρδισμα, vibrato και δυναμη στη φωνη. Ειναι και πολλα αλλα πραγματα, οπως η χροια, η αρθρωση, η ερμηνεια, η αισθηση του χρονου και πολλα αλλα.

 

Απο την αλλη, ομως, επαγγελματιας δεν ειμαι. Δεν με ενοχλουν τα λαθη και η μετρια αποδοση οταν ανεβαζω κατι τετοιο εδω μεσα. Δεν νιωθω οτι εκτιθεμαι. Καθε αλλο. Χαιρομαι που 5-10 συναδελφοι μουσικοι το ακουνε και γουσταρουν.

 

Ειμαι ο αυστηροτερος κριτης του εαυτου μου.

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Σε πολλα σημεια χανω λιγο τη νοτα, ειτε λογω κακης αναπνοης, ειτε λογω κακης συγκεντρωσης.

 

Ακριβώς έτσι είναι.

Και μπράβο σου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χεις και αυτο Γιωργη κι ας ειναι δυσκολο.

Αν ειναι κιολας μια και εξω με λιγο ζεσταμα και προβα θα το "εσκιζες".

 

Εμενα αυτο που με ξενιζει μερικες φορες ειναι ο τροπος που ερμηνευεις.

Σε αλλα μου ταιριαζει γαντι σε αλλα με δυσκολευει.

Αυτο ομως δειχνει χαρακτηρα,οτι εχεις τον δικο σου τροπο,δεν εισαι αχρωμος.

Να βαρας να σε ακουμε.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε τρελέ κοντεψαν να σπάσουν τα ατσάμια των παραθυριώνε.

 

Έκανα την καρδιά μου πέτρα και το ακουσα καθως ειναι από τα ασθματα που απεχθάνομαι πιο πολύ απ ό,τι ο SF το δημοψηφισζμα. 

 

Έχεις μια ιδιαιτερη χροιά που θυμίζει σε πολλες περιπτώσεις Robert Smith. Ειναι εμφανές ότι δεν ξερεις τι να κάνεις με τον αέρα που αποθηκευεις στα πνευμονια σου και άλλες φορες σου βγαινει περισσοτερο, άλλες λιγοτερο απ' οσο πρέπει με αποτελεσμα να μην μπορείς να ελεγξεις ακριβώς το pitch. To vibrato σου ειναι αρκετά εμφανώς τεχνητό. Αλλά ρε φιλε η ένταση που βγαινει είναι θηριώδης, σαν μακεδονιτικος ζουρνας ενα πράμα οπότε παρασύρεις τον άλλο στην ερμηνεία σου. Έχω την εντύπωση ότι στο mix τονιζεις συχνότητες που ειναι ηδη λιγο τονισμένες στη φωνή σου. Αυτά. AC/DC, Guns n Roses, Aerosmith, Rolling Stones. Εκεί κινεισαι νομιζω. Η προσέγγιση Ian Gillan ήταν λίγο sacrilege.

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

 

Έκανα την καρδιά μου πέτρα και το ακουσα καθως ειναι από τα ασθματα που απεχθάνομαι πιο πολύ απ ό,τι ο SF το δημοψηφισζμα. 

 

😁

 

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Έχεις μια ιδιαιτερη χροιά που θυμίζει σε πολλες περιπτώσεις Robert Smith. Ειναι εμφανές ότι δεν ξερεις τι να κάνεις με τον αέρα που αποθηκευεις στα πνευμονια σου και άλλες φορες σου βγαινει περισσοτερο, άλλες λιγοτερο απ' οσο πρέπει με αποτελεσμα να μην μπορείς να ελεγξεις ακριβώς το pitch.

 

 

Οταν βαζω γκαζι, συμβαινει αυτο. Eαν ακουσεις το ηρεμο creep, εχω καλυτερο ελεγχο. Ειναι, βεβαια, και οτι ειμαι εντελως απροπονητος. Η φωνη θελει τακτικη εξασκηση.

 

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

 

To vibrato σου ειναι αρκετά εμφανώς τεχνητό.

 

 

Εαν εννοεις "τεχνητο", οτι το βαζω βγαζω οποτε θελω ναι. Εχω και φυσικο διακριτικο βιμπρατο οπου το "αμολω" σε πιο λυρικες καταστασεις.

 

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

 Έχω την εντύπωση ότι στο mix τονιζεις συχνότητες που ειναι ηδη λιγο τονισμένες στη φωνή σου. Αυτά.

 

Δεν εχω μαθει ακομα να επεξεργαζομαι τη φωνη μου. Δυσκολο πραμα το eq.

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα κι εγώ, και πιστεύω ότι δεν πάει στη χροιά της φωνής σου. Θα προτιμούσα μια διασκευή σε άλλο είδος μουσικής, π.χ. trip hop, παρά επανεκτέλεση. Και για να γίνω εντελώς δυσάρεστος 😛 το παχύ σίγμα των αγγλικών δεν υπάρχει στα ελληνικά, αλλά ακούγεται άσχημο όταν λείπει. Άλλο She και άλλο see. Αυτό πάει στην προφορά του shooting at the world. Άκου το She από Ziggy was για να καταλάβεις τι εννοώ (από τις λίγες ελληνικές μπάντες με σωστή προφορά)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλα για τις παρατηρησεις. Η προφορα δεν ειναι το δυνατο μου σημειο, σιγουρα. Εαν θα ηθελα να κανω σωστη δουλεια, θα επρεπε να το ακουσω πρωτα (το original) 5-6 φορες, να παρω σημειωσεις για λεπτομερειες προφορας, καταληξεων, παυσεων κλπ. Επειτα να κανω την ηχογραφηση μου, να το αφησω καμποσες μερες ησυχο, μετα να το ξανακουσω ωστε να κανω διορθωσεις. Ετσι θα μπορουσε να γινει για το βελτιστο αποτελεσμα.

 

Στο συγκεκριμενο κοβερ, εκανα ενα δυο take και τελος. Το κομματι εχω να το ακουσω χρονια.  Το ακουγα πολυ, παλαιοτερα.

 

Θελει τεραστια αφοσιωση το τραγουδι. Ειναι πολυ δυσκολο να μπορεσει καποιος να ακουστει άρτια, σε αντιθεση πχ με την ηλεκτρικη κιθαρα, οπου ευκολοτερα γινεται πιο "πιστευτος". 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου