Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ανέφερα οτι έχω έναν φτηνο joyo dyna compressor, σαν ας πούμε έξτρα στον μεγάλο boss που έχω στο ρακ, γιατί είναι πολύ χαμηλά από το budget σου.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντικατεστησα τον 1-knob κομπρεσσορα στην home πεταλιερα μου με ενα καθαρο boost. Δεν μου εκανε τη δουλεια που ηθελα. Επανεφερα τον κομπρεσσορα σημερα και ειχα παλι τον ηχο που ηθελα.

 

Ωστοσω, ψαχτηκα λιγο και κατεληξα σε δυο, και οι δυο με blend knob:

1. Keeley compressor plus

2. EHX tone corset

 

O EHX κοστιζει 60 ευρω λιγοτερα, και απο οσα διαβασα και (κυριως) ακουσα, με καλυπτει σε αυτα που θελω. Τεινω πιο πολυ προς αυτο, καθως φαινεται πολυ τιμιο.

 

Τι θελω? Οπωσδηποτε blend knob, να μην εχει πολυ θορυβο, να μην ειναι πολυ επεμβατικο, και να εχει καλη/σωστη κλιμακωση στο εφε. 

Πως θα το χρησιμοποιω?  Μπροστα απο το od πεταλι, να μπουσταρει ελαφρως με level λιγο πανω απο unity gain, και να παιζω λιγο με το sustain αναλογα με τη δουλεια που το θελω. Το blend θα ειναι μονιμα προς το ~50%.

 

Το εχει δοκιμασει κανεις το EHX?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 5:55 ΜΜ, dimsonic είπε

δεν ανέφερα οτι έχω έναν φτηνο joyo dyna compressor, σαν ας πούμε έξτρα στον μεγάλο boss που έχω στο ρακ, γιατί είναι πολύ χαμηλά από το budget σου.

 


Θυμάσαι που στον εκθείαζα? Ακόμη τον πιστεύω ως έναν από τους πιο διακριτικούς και "είναι εκεί χωρίς να είναι" κομπρέσορες. Τον πούλησα όμως (το σκ΄΄οτωσα για την ακρίεια, γιατί πήρα ένα μίνι της Malekko . Ούτως ή άλλως τους κομπρέσορες τους χρησιμοποιώ όπως σου περιέγραψα, χωρίς να "φαίνονται", απλώς γι ανα μου κόβουν δυναμικές όταν χρειάζεται, και έκρινα ότι μου κάνει και ο μικρότερου μεγέθους. Από τους πιο εξαιρετικούς που έχω δοκιμάσει όμως, είναι ένας που έχω βγάλει να πουλήσω πάλι, της CMAT Mods (σόρυ, αν θεωρηθεί διαφήμιση, να το σβήσω παιδιά).

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

1. Keeley compressor plus


Δεν υπάρχει κανένα ψεγάδι σε αυτό το μηχάνημα, σίγουρα θα βρεις την παράμετρο που θέλεις κτγμ

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν καταλαβαίνω την ύπαρξη dry σήματος σε κομπρέσορα.

 

 

Σε καποιους αρεσει κομπρεσορας. Σε καποιους αλλους οχι, διοτι τους χαλα τον ηχο. Με την υπαρξη blend εχεις τα best of both worlds. Για παραδειγμα, μπορω να διατηρω την φυσικη ατακα απο την πενα, και ταυτοχρονα να μου διδει το sustain που θελω.

Δουλευει σε συναρτηση με τα level και sustain knobs. Σου διδει τον ηχο που θες και σου διδει ακριβως οσο εφε θες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Με την υπαρξη blend εχεις τα best of both worlds.

Εμένα μου φάνηκε gimmick και στις παρουσιάσεις και στο ehx που το δοκίμασα. Δηλ. είναι σαν να κομπρεσάρεις και γυρνώντας το blend να αυτοαναιρείσαι. Θεωρώ ότι το compression είτε το έχεις (πολύ ή λίγο) είτε όχι. Δεν είναι εφέ, είναι αυτούσια διαμόρφωση του ήχου. Συμφωνώ ότι ειναι πολύ δύσκολο να βρεις αυτό που θα σου ταιριάξει, αν το βρεις ποτέ. Εγώ έπαιζα για καιρό (boss μπλε), θεωρώντας το αναπόσπαστο μέρος του ήχου. Ώσπου το έβγαλα και ανακάλυψα ότι εχω καλύτερο ήχο χωρίς (ζωντάνεψαν τα drive και ανάσανε ο ενισχυτής).

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το cs3 δεν μπορούσα να βρω ούτε εγώ καλό ήχο.

 

2 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

γυρνώντας το blend να αυτοαναιρείσαι

 

Σε πολλές περιπτώσεις εφέ έχουμε blend wet και dry σηματος, είτε μιλάμε για πετάλια, είτε (κυρίως) για plugin. Τον ίδιο σκοπό εξυπηρετεί και στο EHX. 

Βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, αλλά εχω κάνει πολλή έρευνα για το τι προσφέρει το blend σε compressors, και είναι κοινή αποδοχή ότι πρόκειται για το χρησιμότερο knob.

Θα δείξει... 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Εμένα μου φάνηκε gimmick και στις παρουσιάσεις και στο ehx που το δοκίμασα. Δηλ. είναι σαν να κομπρεσάρεις και γυρνώντας το blend να αυτοαναιρείσαι. Θεωρώ ότι το compression είτε το έχεις (πολύ ή λίγο) είτε όχι. Δεν είναι εφέ, είναι αυτούσια διαμόρφωση του ήχου. Συμφωνώ ότι ειναι πολύ δύσκολο να βρεις αυτό που θα σου ταιριάξει, αν το βρεις ποτέ. Εγώ έπαιζα για καιρό (boss μπλε), θεωρώντας το αναπόσπαστο μέρος του ήχου. Ώσπου το έβγαλα και ανακάλυψα ότι εχω καλύτερο ήχο χωρίς (ζωντάνεψαν τα drive και ανάσανε ο ενισχυτής).


Δεν έχω παίξει με χειρότερο compressor από το CS. Κάνειτον ήχο πλαστικό εντελώς, "φτενό" .

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
26 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Δεν έχω παίξει με χειρότερο compressor από το CS. Κάνειτον ήχο πλαστικό εντελώς, "φτενό" .

Tο εχω παθει και με άλλα, πριν τα πετάξω απ την αλυσίδα (dan armstrong style, digitech/dbx) . Ισως αν επαιζα funk ή country να το ξαναέβλεπα το θέμα. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου