Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν τη χρειαζομαι

 

 ΕρωτηΞης:

ΟΛΑ τα πετάλια είναι γένους ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ.

τΟ delay,τΟ overdrive,το ντιστιρΣιο κ.ο.κ

Η fuzz γιατί είναι ΘΗΛΥΚΟΥ?

 

🙂

  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ένστασή μου ρε παιδιά, αφορά το gimmick που λεγεται blend knob σε κομπρέσορα για κιθάρα.

Parallel compression σε κιθάρα; Δηλ. τεχνικές που χρησιμοποιούνται σε mastering και σε μιξεις για να δώσουν παλμό στο μιξ και δη με πολύπλοκες διαδικασίες; Πήγα και το έπαιξα. Κάπου μεγαλώνω και βρισκω οτι όλα αυτά ξεφεύγουν από τον έλεγχο. Αν δεν σου αρεσει Γιώργο ο ήχος σου χωρίς το κομπρεσορακι τοτε κάτι άλλο παει στραβά στην αλυσιδα σου. Δεν είναι δυνατόν να θέλεις transparency στον κομπρεσορα θεωρώντας οτι με το blend θα το έχεις. Αν θες να κρατήσεις την ατάκα σου, θα ρυθμισεις το attack. Δεν θα βάλεις την "dry ατάκα" σου στο μιξ θεωρώντας οτι αυτο επιτυγχάνεις.

 

 

Όλοι το γνωριζουμε οτι στα κιθαρογκατζετ ειμαστε μανουλες. Οπως και στα snake oil και στους αστικούς μύθους( το blood sex sugar magik δεν βασιστηκε στο mxr, βασιστηκε στη μαεστρία του Rick Rubin και στον εγκλεισμό τεσσάρων θηρίων γεματων μουσική ενεργεια και -ίσως- καποια drugs. Είχα διαβασει ότι μονο στο Under the bridge χρησιμοποιήθηκε πετάλι compressor, κι αυτό το cs-1 ή 2. Και για τον knopfler τα ίδια. Κάπου καποτε γράφτηκε ένα orange squeezer και τρέξαμε ολοι να το πάρουμε ).

 

 

Θέλω να πω και funk μπορείς να παιξεις και soul και reggae χωρίς. Αλλά και με. Αρκεί να ξέρεις γιατί το θελεις, όπως πολύ ωραία το δουλεύει και το χειρίζεται ο @Tamtam

 

Αυτό ειναι το pedalboard του μεγαλυτερου funk κιθαριστα στον κοσμο.

 

c368183a1dc4e5b28c9dbeb5aaf41a73.jpg.c98740de83a3db9e881087244ba82ea4.jpg

 

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Μήπως χρειάζεσαι μια καλή φαζ γερμανίου

Όχι μία. Όλες.

 

Ο κομπρέσορας γιατί είναι σερνικός;

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Χαχα 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν τη χρειαζομαι. Θα ηθελα μια καποτε.

Σιγουρα δεν μου λυνει το παρον "προβλημα", καθως θελω transpsrency.

Σου είχα δώσει μια συμβουλή κάποτε. Μην βιάζεσαι. 

 

  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ο κομπρέσορας γιατί είναι σερνικός;

 

Γιατί δεν είναι πετάλι ,το κάνανε με το ζόρι 🙂

14 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αυτό ειναι το pedalboard του μεγαλυτερου funk κιθαριστα στον κοσμο.

 

Σόρρυ ΦιλωΟυς τα pedalboards μου ινε αΦτα 🙂

 

image.png.d1e876cdeb82b00b30fa914c84d0ed4e.png

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σόρρυ ΦιλωΟυς το pedalboard μου ινε αΦτο

Έχεις κάπσει φλάντζερ? Δεν το γλιέπω πουθενά.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

μονο στο Under the bridge χρησιμοποιήθηκε πετάλι compressor, κι αυτό το cs-1 ή 2.

 

Εγώ dynacomp γΛεπω

 

https://equipboard.com/pros/john-frusciante/mxr-dyna-comp-compressor-m102

 

2 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Έχεις κάπσει φλάντζερ? Δεν το γλιέπω πουθενά.

 

ΜιΣο το φλάντζερ 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Αν δεν σου αρεσει Γιώργο ο ήχος σου χωρίς το κομπρεσορακι τοτε κάτι άλλο παει στραβά στην αλυσιδα σου.

 

Μια χαρα ειναι η αλυσιδα μου. Το θεμα ειναι οτι στο 97% του χρονου που διαθετω, παιζω σε πολυ χαμηλες εντασεις σπιτι και ο ηχος ειναι ψοφιος. Ειναι απλο. Και μονος τροπος να εξισορροπησω τη "χασουρα" ειναι λιγο compression. Διδει ολο το sparkle και το fullness που λειπει απο τα αυτια μου. Και η κινεζια που εχω με καλυπτει σε πολυ μεγαλο ποσοστο. Με τρωει η τσεπη μου για κατι καλυτερο.

 

Οταν "ανοιγω" τους ενισχυτες, ολα ειναι μελι γαλα, εκτος απο τον καθαρο ηχο σε καποιους, που θελει και παλι compressor.

 

Το blend σε βγαζει απο την λογικη ασπρο και μαυρο. Σε παει στο γκρι. Και τερμα χαμηλα να εχεις το attack, παλι ο ηχος αλλαζει. Η ατακα αλλαζει. Ασε που (καλα κανει και) δεν εχει attack knob το keeley. Θα το ειχα μονιμα κλειστο.

 

Αυτη θα ειναι η χρηση που τον προοριζω, συν τις εγγραφες σε παραγωγες. Και σιγουρα στην πορεια, με μπολικο πειραματισμο, θα του βρω κι αλλη χρησιμοτητα. Τα αρσενικα, εξαλλου, παντου μπορουν να φανουν χρησιμα. Τα θυληκα να φοβασαι.

 

 

23 minutes ago, Nestoras said:

Σου είχα δώσει μια συμβουλή κάποτε. Μην βιάζεσαι. 

 

 

Το germ. fuzz θα το χρησιμοποιουσα ανετα σε λαιβ. Πολυ ωραιο, και του γουστου μου γενικοτερα. Στις εντασεις που παιζω σπιτι, θα ακουγεται χαλια. Γιαυτο δεν πηρα ακομη. Ασε που δεν μπορω τις μπαταριες....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με τρωει η τσεπη μου για κατι καλυτερο.

 

Αφού παίζεις σπίτι δεν σε νοιάζει ο όγκος του πεταλιου.

Χτύπα τον tube Blackfinger που σου πρότεινα,κάπου θα τον βρεις μεταχειριΖμενο.

Θα με θυμηθείς...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Η ένστασή μου ρε παιδιά, αφορά το gimmick που λεγεται blend knob σε κομπρέσορα για κιθάρα.

Parallel compression σε κιθάρα; Δηλ. τεχνικές που χρησιμοποιούνται σε mastering και σε μιξεις για να δώσουν παλμό στο μιξ και δη με πολύπλοκες διαδικασίες;


O Tone Press πάντως της Barber Electronics είναι από τα καλύτερα μηχανήματα parallel compressor σε πετάλι (και ο πρώτος που το έφτιαξε νομίζω). Πολύ θα ήθελα να είχα έναν...
Mην ακυρώνεις όλο το innovation ανθρώπων που το παίδεψαν για να ακουγομαστε καλύτερα, επειδή εσύ δεν ορέγεσαι ένα κομπρεσοράκι!

http://www.barberelectronics.com/tonepress.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Με τρωει η τσεπη μου

Ε αυτο λέω κι εγώ απ' την αρχή ντε. 

 

Μήπως θες ένα ζευγάρι ΚΑΛΑ ακουστικά; Δεν ξέρω σε πόσο χαμηλή ένταση δουλεύεις τον ενισχυτή αλλά για μένα το να αγορασεις κομπρέσορα για να ακους αυτό που φυσιολογικά σου λείπει λόγω έντασης μου φαίνεται λίγο overkill. Έχει μια λογική βέβαια, όπως ειχε το κουμπί loudness στα στερεοφωνικά μας. Ψιλο-για να τρώμε τον παπά.

 

2 ώρες πριν, Tamtam είπε

Mην ακυρώνεις όλο το innovation ανθρώπων

Δεν ακύρωσα τίποτα. Επισημαίνω τις ενστάσεις μου γι' αυτή τη χρήση.

 

Προσπαθώ να σώσω έναν συμφορουμίτη από τη συμφορά μιας ασύμφορης αγοράς. Άγιος. (Λέω εγώ που έχω ανοιχτό στο Chrome ένα πεταλι από 3 διαφορετικούς νendors, περιμένοντας ποιος θα το κατεβασει πιο χαμηλά για να το χτυπήσω...)

 

Ο Φρουσιάντες ούτε καν σε λάηβ δεν παιζει με κομπρέσορα. Το λεω γιατί εξαιτίας του τον κουβαλούσα λογο επειδη νόμιζα που ειχε κι αυτός και είχε τον ήχο αυτόνα και ότι ήταν βασικό στοιχείο του αν με καταλαβαίνεις το πνεύμα μου ασούμε.

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλ.

 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου