Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - The making of Spaces


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα βιντεάκι σχετικά με το πως έφτιαξα το κομμάτι μου με τίτλο Spaces στον τελευταίο διαγωνισμό noizlock

 

 

 

 

  • Like 9

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To "υπομονετικός" στο προφίλ σου δεν είναι τυχαίο. Δεν διστάζεις να αφιερώσεις χρόνο εξηγώντας ένα πολύπλοκο project. Είσαι εργατικός σαν μερμήγκι.

Θα το ήθελα πιο μαζεμένο αλλά με ξέρεις εμένα. Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν θα γραφτεί στον τάφο μου. Εδω ενοχλούμαι με τους ρεπόρτερ στα δελτία ειδήσεων που αυτοσχεδιάζουν, αντι να βγουν προετοιμασμένοι όταν έχουν να μεταφέρουν ένα γεγονός. Επαγγελματικό βίτσιο, παλιό. Εσυ έχεις άλλη προσέγγιση και στη μουσική σου.

Σίγουρα πάντως όσο αποκτάς πείρα στα βίντεο, θα το κουμαντάρεις.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yameth είπε

. Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν

Κατάλαβα τι σκέφτεσαι για εμένα λολ

 

 Το βλέπω τώρα το βίντεο.

 Έχει αλλάξει το interface του cubase λίγο, από ότι θυμάμαι (από τα 17 χρόνια που το χρησιμοποίησα για τελευταία φορά😀).

 Είχα χρησιμοποιήσει και λίγο το 5.

 

 Εμένα μου αρέσει το βίντεο.

 Μου αρέσει η αφήγηση, ελεύθερη και οικεία, μου αρέσει προσωπικά.

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέροντα και ενθαρρυντικά αυτά που γράφετε και σας ευχαριστώ, βέβαια θα ήταν πολύ περισσότερο ενθαρρυντικά για μένα αν διαπιστώνατε και εσεις (όπως διαπίστωσα και γω μόλις τώρα που άνοιξα τον υπολογιστή) ότι ....το λινκ που σας έβαλα ήταν από εντελώς άλλο άσχετο παλιό μου βίντεο. 😳 😍

Οπότε παραθέτω το σωστό (που είναι το 2ο) για να επανορθώσω.

Οι σκέψεις μου σχετικά με την όλη διαδικασία πιό μετά καθώς πάω να ρίξω 2 6άρια και να βγάλω βόλτα τα ζώα μου.

 

 

(και είπα και εγώ πόσο πιό μαζεμένο το θέλει πιά ο @yameth 8 λεπτά είναι όλο κι όλο για ένα κομμάτι 3 λεπτών 🤔)

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθω....

 

Υπομονετικός ναι, αν και μπήκε εκεί για άλλους λόγους και όχι γι αυτόν.

 

Από την άλλη πλευρά έχω αρχίσει πολύ σοβαρά και σκέφτομαι αν όντως αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς ο,τιδήποτε.

Εκτός από το ότι για κάποιους (όπως για μένα) είναι τρόπος ζωής το να φτιάχνεις κάτι όσο καλύτερα μπορείς ορισμένες ρεαλιστικές διαπιστώσεις μπορούν να σε προσγειώσουν ανώμαλα.

 

Ας πάρουμε το συγκεκριμένο κομμάτι για το οποίο γίνεται η αναφορά. Το Spaces. 

 

Όταν έφτιαξα το κομμάτι για τον διαγωνισμό, είχα ασχοληθεί αν θυμάμαι καλά σίγουρα 10-15 μέρες.

Το κομμάτι έχει μετά από 6 μήνες,  140 θεάσεις στο soundcloud και αυτές πάλι αφού είχε μια σημαντική προβολή λόγω του ίδιου του διαγωνισμού στο Noiz. Ως topic στο ίδιο το Noiz είχε μετα βίας 10-15 θετικές απόψεις. (που είναι τελικά ο σταθερός αριθμός των ατόμων που τους αγγίζει συνήθως αυτό που φτιάχνω).

 

Σήμερα το φτιάξιμο του βίντεο χρειάστηκε 4 ώρες για βίντεο συνολικά 8 λεπτών, μετά από αρκετά τεχνικά προβλήματα, αλλά και γενικότερες δυσκολίες. (Διότι δεν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα βίντεο. Ακόμα και ένα βίντεο που είναι σχεδόν στατικό χρειάζεται και πάλι δυνατό υπολογιστή ιδίως αν είναι Live από το cubase και ήδη το κομμάτι είναι βαρύ και φυσικά θέλει να έχεις τη δυνατότητα να μπορείς να κάνεις loopback το παίξιμο του daw προς το πρόγραμμα ηχογράφησης που γενικά δεν επιτρέπει τον ήχο να ηχογραφείται). (παρενθετικά αναφέρω ότι βλέπω τα βίντεο που ανεβαίνουν εδώ για την παρουσίαση της ελληνικής μουσικής σκηνής και ειλικρινά θέλω να γνωρίσω τον άνθρωπο που τα φτιάχνει και να του σφίξω το χέρι)

 

Ετσι το βίντεο μετά από 6 ώρες έχει πάνω κάτω ισάριθμες θεάσεις. Και δεν προβλέπεται να ανεβάσει ποτέ πάνω από 50, αφου συνήθως αυτές πετυχαίνουν τέτοια βίντεο. Και φυσικά δεν έχει κανένα ενδιαφέρον να το κοινοποιήσω αλλού, διότι δεν ασχολούμαι με άλλες κοινότητες και προφανώς στο fb δεν υπάρχει ούτε ένας που να ενδιαφέρεται από τον κύκλο μου, που φυσικά είναι φίλοι που γνωρίζω μόνο δια ζώσης, για τέτοια πράγματα.

 

Συνεπώς το κρίσιμο ερώτημα:

Γιατί το κάνεις και αν αξίζει να το κάνεις ?

 

Οι απαντήσεις είναι δεν ξέρω και σίγουρα όχι.

Σίγουρα δεν είναι ο στόχος μου ούτε οι subscribers, ούτε το όφελος. Αλλωστε σε κανένα από τα λιγοστά μου video δεν κάνω τις γνωστές παρακλήσεις για subscribing και κουδούνια και ειδοποιήσεις. Ούτε καν κράχτες θέλω να βάζω διότι έχουν καταντήσει αηδία όταν τα βλέπω ακόμα και σε μεγάλου βεληνεκούς κανάλια που ήδη έχουν συνδρομητές και σοβαρούς παρουσιαστές και τους βλέπεις να κάνουν τον καραγκιόζη στο εξώφυλλο για λιγα κλικς επι πλέον. 

Θα μου πεις σίγουρα αυτοί το κάνουν από επάγγελμα πλέον. Είναι απίστευτο να σκεφτεί κανείς τι ποσά και τι απαιτήσεις χρειάζονται για να συντηρηθούν αυτά τα κανάλια που συνήθως προσπερνάμε, έστω και αν αντλούμε γνώση, και κάνουμε ένα subscribe στα μετα βίας 50 που βλέπουμε.

 

Κάποιοι λόγοι που δικαιολογούν τον κόπο είναι ίσως:

η ασχολία και εκμάθηση κάποιας "τέχνης"

το να περνάει η ώρα εποικοδομητικά (αν δεν έχεις τί να κάνεις)

η πιθανότητα να μπορείς να συζητάς, να αντλείς γνώση ή να την μοιράζεσαι με κάποιες κοινότητες

να κάνεις το "έργο" σου πιό ευρύτερα γνωστό.

 

όμως στο τέλος ο πιό σημαντικό λόγος είναι για μένα (και ίσως για άλλους):

 

διότι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, διότι κάτι σε σπρώχνει να το κάνεις.

 

Ο χρόνος θα δείξει λοιπόν αν θα φτιάξω κάτι παρακάτω, τουλάχιστον στο ίδιο αντικείμενο.

 

@yameth

αν θες αφαίρεσε από το πρώτο ποστ το πρώτο βίντεο για να είναι ΟΚ.

 

εμένα δεν μου επιτρέπει πλέον

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

πολύ ενδιαφέροντα και ενθαρρυντικά αυτά που γράφετε και σας ευχαριστώ, βέβαια θα ήταν πολύ περισσότερο ενθαρρυντικά για μένα αν διαπιστώνατε και εσεις (όπως διαπίστωσα και γω μόλις τώρα που άνοιξα τον υπολογιστή) ότι ....το λινκ που σας έβαλα ήταν από εντελώς άλλο άσχετο παλιό μου βίντεο. 😳 😍

Οπότε παραθέτω το σωστό (που είναι το 2ο) για να επανορθώσω.

Οι σκέψεις μου σχετικά με την όλη διαδικασία πιό μετά καθώς πάω να ρίξω 2 6άρια και να βγάλω βόλτα τα ζώα μου.

 

 

(και είπα και εγώ πόσο πιό μαζεμένο το θέλει πιά ο @yameth 8 λεπτά είναι όλο κι όλο για ένα κομμάτι 3 λεπτών 🤔)

και όντως είχα την εντυπωση πως το είχα ξαναδεί, αλλά λέω δεν θα θυμάμαι. \

Γι αυτό μου φάνηκε πολύ οικεία η φωνή.

 βλέπω το δεύτερο πάντως τώρα που κάνω κοιλιακούς και λίγη αερόβια στο σάκο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, cos_dr said:

 

Γι αυτό μου φάνηκε πολύ οικεία η φωνή.

 βλέπω το δεύτερο πάντως τώρα που κάνω κοιλιακούς και λίγη αερόβια στο σάκο

 

δεν θυμάμαι να άλλαξα φωνή τελευταία 😝

 

κοίτα μη χάσεις καμιά νότα...! (εκτός αν σε εμπνέει έτσι)

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

δεν θυμάμαι να άλλαξα φωνή τελευταία 😝

 

κοίτα μη χάσεις καμιά νότα...! (εκτός αν σε εμπνέει έτσι)

εγώ έχω να πω πως μου αρέσει να βλέπω ιδιαίτερα φίλους του φόρουμ πως δουλεύουν στη μουσική και να μιλάνε γι αυτό.

 Μπορείς να συγκρίνεις με τη μέθοδό σου, να πάρεις ιδέες και πολλά άλλα.

 Ακόμα και να λύσεις απορίες.

 

 Εγώ από την έκθεσή μου στο φόρουμ ανά καιρούς με διάφορους τρόπους έχω πάρει πολλά πράγματα, έχω μάθει πολλά πράγματα, έχω αποκτήσει περισσότερη αυτοπεποίθηση, αν και δεν ήταν αυτό ποτέ το πρόβλημα μου, είμαι ψώνιο και είμαι ο καλύτερος (έτσι λέω γιατί άμα κάτσω να σκεφτώ όπως έχω πει αλλιώς δεν θα έκανα τίποτα ιδιαίτερα στη μουσική, δεν θέλει φόβο, θέλει θάρρος σαν να ξέρεις κάποια πράγματα και να πας να πλακωθείς με έναν καλύτερο στο δρόμο που το ξέρεις οτι είναι καλύτερος, το βλέπεις. Αμα το σκεφτείς και φοβηθείς τελείωσες, ενώ στην αντίθετη περίπτωση το σκέφτεται και αυτός και φοβάται και αυτός,. πιστέψτε με) και το κυριότερο, έχω γνωρίσει πολλούς καλούς μουσικούς στην πραγματική ζωή, ακόμα και καθηγητές που με έχουν γεμίσει εφόδια, με έχουν κατευθύνει, αναφέρω τον Μάκη και τον Πέτρο ιδιαίτερα, τον Νίκο (Οχι τον @Superfunk, αυτόν για τη μουσική λιγότερο αν και μου έχει δώσει πολύτιμα tips ανα καιρούς και για τη μουσική δημιουργία και την μίξη, κυριως για την οικονομία) τον Γιάννη που μου είπε ένα θεϊκο πριν 8-10 χρόνια που άλλαξε ριζικά τον τρόπο που φτιάχνω ενορχηστρώσεις για να ακούγονται σωστά και για να μην μακρηγορώ τα λέω αυτά γιατί πιστεύω πως αξίζει ιδιαίτερα σε μια κοινότητα που είσαι μέλος να κάνεις τέτοια βίντεο.

 

 Τώρα για την εν γένει αναγνωρισιμότητα και προώθηση, δυστυχώς σε όλα αυτά νομίζω πως πρέπει να έχεις άρτιο εξοπλισμό και να επενδύσεις πολύ χρόνο και να αποκτήσεις γνώσεις για να φτιάχνεις επαγγελματικά βίντεο με διάφορα κόλπα που να προσελκύουν και κάνουν οι youtubers και οι bloggers.

 

 Πρέπει να ρίξεις λεφτά και μετά και λεφτά μπορείς να βγάλεις και χορηγούς να έχεις.

 Αλλά τα πράγματα είναι άκρως ανταγωνιστικά και πολλοί έχουν επιτελείο ολόκληρο αν και φαίνεται πως απλά κάνουν τέτοιο βίντεο.

 

 Πάντα βέβαια το ουσιαστικό περιεχόμενο μετράει και ελκύει.

 

 αυτή είναι η άποψή μου.

 

 Νιαρρρρχχχχχχχχχχ

 (σηκώνει 40 κιλα για δικέφαλους μετά το διάλειμμά)

 χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το βίντεο, Δημήτρη. Δεν το είδα, αλλά είμαι σίγουρος ότι έκανε πολύ καλή δουλειά.

Το κάθε "υλικό" έχει το "κοινό" του. Αυτός που πρέπει να το δει, θα το δει, αλλιώς θα προσπεράσει. Είναι φυσιολογικό.

 

1 minute ago, cos_dr said:

τον Γιάννη που μου είπε ένα θεϊκο πριν 8-10 χρόνια που άλλαξε ριζικά τον τρόπο που φτιάχνω ενορχηστρώσεις για να ακούγονται σωστά

 

Μοίρασου και εμάς την σοφία σου!!

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κομμάτι είναι πάρα πολύ ωραίο, νομίζω το είχα σχολιάσει και τότε. Πολύ ωραία σύνθεση. Το βίντεο, είδα μόνο λίγο στην αρχή. Γενικά, δεν βλέπω τέτοιου είδους βίντεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου