Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - The making of Spaces


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
19 ώρες πριν, dimsonic είπε

καθώς πάω να ρίξω 2 6άρια και να βγάλω βόλτα τα ζώα μου.

https://c.tenor.com/FqtrmREUPwIAAAAM/gun-slinger-gun.gif

  • Like 1
  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

 

spacer.png

 

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βρήκα πολύ ενδιαφέρον το video και μου έδωσε τροφή για σκέψη και ψάξιμο. Αυτές οι συνεχείς αλλαγές που έκανες στο time signature ήταν πολύ ενδιαφέρουσες. Γενικά το κομμάτι ήταν πολύ ενδιαφέρον. Ενώ το είχα ακούσει στον χρόνο που ανέβασες στο διαγωνισμό τώρα που είδα το video με έκανε να το ακούσω και να το καταλάβω καλύτερα. 

 

Θα μου είναι πολύ ευχάριστο να παρακολουθήσω κι άλλα δικά σου video στο μέλλον στα οποία θα αναλύεις αυτά που κάνεις.

 

Σε σχέση με τις θεαματικότητες και την προσοχή του κόσμου που αναφέρεις, θα πρέπει να δημιουργήσει κανείς πολύ content με πιο οργανωμένο τρόπο, π.χ σενάριο, keywords, απαντήσεις σε άλλα video κ.ο.κ έτσι ώστε να δημιουργήσει μια βάση περιεχομένου η οποία στο μέλλον θα φέρει και traffic και αναγνωρισιμότητα.

 

Θέλει υπομονή, επιμονή και σχέδιο.

 

Είναι υπέροχο άτομα που έχουν γνώσεις να τις μοιράζονται και το video είναι ο πιο άμεσος και εύπεπτος τρόπος να το κάνει κανείς.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, μου δίνουν ...δύναμη για παρακάτω.

Τώρα που το ακούω, διαπιστώνω και αρκετά προβλήματα, όπως ιδίως λογικά κενά και αυτό διότι όπως είπα στην πορεία πέταξα τουλάχιστον 5-6 προηγούμενες εκδόσεις.

Το πιό πιθανό είναι ότι θα το φτιάξω με σενάριο, διότι δεν έχω μείνει ευχαριστημένος.

Ούτε από τον τρόπο που εξηγώ αυτά που θέλω να πω. Αλλιώς θέλω να τα πω και αλλιώς βγαίνουν τελικά.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητριε, πρεπει να κανεις προσχεδιο.

6 λεπτα διαρκεια.

 

Πχ

 

0-0.30 προλογος

0.30-1.00 μιλας περιληπτικα για ολα τα καναλια και τα οργανα.

1.00-5.00 αναλυεις καναλια και εφε,

5.00-6.00 mastering

 

Πρεπει να ξερεις τι θα πεις πριν το πεις. Προσχεδιασμενα ολα. Οχι εκεινη τη στιγμη να φαινεται οτι κανεις αναπτυξη. Πρεπει να φαινεται "διαβαζεις" σεναριο και δεν αφηνεις ουτε δευτερολεπτο κενο, αλλιως τον εχασες τον θεατη.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, gkourmoul1 said:

Δημητριε, πρεπει να κανεις προσχεδιο.

6 λεπτα διαρκεια.

 

προσχέδιο ναι

σενάριο ναι

Αυτοί οι χρόνοι όμως δεν βγαίνουν.

Δεν έχουν τα κομμάτια που φτιάχνω ποτέ την συνηθισμένη δομή intro verse chorus verse chorus outro.

 

Η ουσία για μένα είναι να δώσω προς τα έξω το πως σκέφτηκα και το πως υλοποίησα. Και αυτό πρέπει να γίνει τονίζοντας αυτά που πρέπει και όχι περισσότερο πράγματα λιγότερο σημαντικά.

Δυστυχώς στο βίντεο αυτό δεν με βοήθησε ο υπολογιστής. Ίσως κάτι έχει φορτωθεί πρόσφατα, ίσως ήταν σε εξέλιξη κάποια συντήρηση απο αυτές που δεν σε ρωτάει ποτέ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 6 ειναι σχηματικο. Κανε το 15. Ειναι οκ.

Αλλα μην παιρνεις ουτε αναπνοη σε θεμα μεταδοσης πληροφοριων και προκλησης ενδιαφεροντος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος ακόμη στο Noiz, και σίγουρα δεν έχω την εμπειρία, τις γνώσεις ή/και τις ικανότητες γνώσεις που έχουν αρκετοί εδώ. Όμως γι αυτό ήρθα. Για να μοιραστώ το δικό μου κόσμο με το δικό σας, και εννοείται το ανάποδο.

 

Δεν πάει πολύς καιρός που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη σύνθεση. Για την ακρίβεια είναι περίπου 15 μήνες. Από τη λίγη αυτή εμπειρία που έχω, η σύνθεση δεν είναι εύκολο πράγμα, και σίγουρα δε μπορεί να εκβιαστεί - πόσο μάλλον όταν κάποιο λόγο μπαίνει στη μέση και ο ανταγωνισμός στα πλαίσια ενός διαγωνισμού, ειδικά αν υπάρχουν guidelines και περιορισμοί (δε ξέρω πώς ήταν ο συγκεκριμένος βέβαια).

 

Το κομμάτι του Dim είναι πολύ όμορφο, έχει βάθος, και μουσικό αλλά και ψυχικό. Φαίνεται ότι υπήρχε ιδέα, και φαίνεται ότι υπάρχει ένα μικρό κομμάτι ψυχής. Χαίρομαι πολύ που βρήκα και είδα αυτό το βίντεο. Βοηθάει πολύ να βλέπεις το πώς δουλεύει κάποιος, ανεξάρτητα το είδος. Είδα ότι είναι και Cubase και το πρόσεξα λίγο παραπάνω, μιας και έχω μεταφερθεί σε αυτό τον τελευταίο μήνα.

Ναι οκ το βίντεο δεν είναι τέλειο, αλλά όπως προειπώθηκε, είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις ένα βίντεο μουσικής. Εγώ πήγα να κάνω ένα 2λεπτο και είχα ένα σορό θέματα, παρόλο που έχω αφιερώσει όλη μου τη ζωή στους υπολογιστές. By the way, αυτό με το loopback το έφτιαξα με ένα πολύ απλό τρόπο, όχι το να βάλεις κάτι από VB-Audio (virtual cable/banana/potato κτλ). Κατέβασα το plug-in pack του Reaper και εγκατέστησα το Restream. Αυτό το βάζεις στο Master Bus και έχεις loopback. Το μόνο που δεν περνάει είναι ο μετρονόμος.

Όσο για τα views, την προβολή, και το "τι νόημα έχει", θα πω το παρακάτω:
Τον Οκτώβρη του 2018, αποφάσησα να σταματήσω αυτό που κυνηγούσα να κάνω. Μετά από μήνες σκέψης και προβληματισμού, πέρσι το Μάη αποφάσησα να κυνηγήσω επαγγελματικά τη μουσική σύνθεση, παρατώντας όλα τα υπόλοιπα, και ξεκινώντας στα 28 μου. Βέβαια, μέχρι να το πετύχω, θα πρέπει να συνεχίσω να βγάζω το ψωμί μου.

Εγώ λοιπόν, ότι κάνω το κάνω πολύ "σοβαρό" σκοπό, το οποίο σημαίνει ότι:
- έχω απ'όλα τα social media (αν και τα απαιχθάνομαι) που ποστάρω ότι φτιάχνω
- έχω YouTube με custom video για κάθε κομμάτι που το φτιάχνω και το κάνω animate ο ίδιος όσο μπορώ
- έχω Soundcloud και Bandcamp, έτσι για το γαμώτο
- είμαι μέλος σε κάποια group που είναι πάνω κάτω στο χώρο, και κοινοποιώ τη δουλειά μου ΠΑΝΤΟΥ (χωρίς να είναι spam), ειδικά σε Discord servers και Reddit αν κάτσει.
- έχω χτίσει κάποιες σχέσεις με άτομα που δουλεύουν στο χώρο που θέλω να μπω (σε άλλες ειδικότητες, creative directors, animators, illustrators, designers, κτλ)
- έχω κάνει συνεργασίες με φίλο που έχει μεγάλο κοινό

Γιατί τα λέω αυτά? Γιατί μετά από try-hard προσπάθειες μηνών, τα κομμάτια μου συνεχίζουν να έχουν υπερβολικά μικρές προβολές. Ούτε 400 στο YouTube, 5-50 στο Soundcloud. Το album μου το αγόρασαν 3 άγνωστοι, ενώ οι φίλοι μου δε με υποστιρίζουν καν. Ναι μεν ακούω φοβερά σχόλια, τύπου ΠΩ ΦΙΛΕ ΤΟ ΧΕΙΣ, ΤΡΕΛΟΣ, ΘΕΟΣ, ΜΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΜΠΡΑΒΟ, αλλά πρακτικά, ένα τίποτα. Και όταν λέω τίποτα, εννοώ τύπου, ακόμη και πολύ κοντινοί φίλοι δεν αφιέρωσαν 30 λεπτά να ακούσουν το album μου.

 

Όλα αυτά δε τα γράφω για μένα. Ναι έχω παράπονο αλλά δεν είναι ώρα γι αυτό. Το λέω σαν παράδειγμα, ότι είναι υπερβολικά δύσκολο να "ακουστείς", πόσο μάλλον όταν το κάνεις έτσι απλά, γιατί απλά γουστάρεις. Αξίζει όμως. Αξίζει να κάνεις αυτό που σου αρέσει, ακόμα και αν δε το ακούει/βλέπει κανείς, αν φυσικά σε γεμίζει. Εγώ παράτησα τη ζωγραφική, και όλη μου είπαν ότι έκανα μεγάλη μ*κία, γιατί "το χα". Δε με γέμιζε, δε μου άρεσε. Γι αυτό γύρισα στη μουσική, και μακάρι να καταφέρω να κάνω μόνο αυτό.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου