Προς το περιεχόμενο

Περι αρνητών Covid


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εδώ έχεις πάει για φαγητό ....

 

 

 

 

 

Έχεις καλή άκρη?

Θέλω κι εγώ βρε μονοφαγά.

Δεν θα το έλεγα.Εγω δεν θα τους κοίταγα καν.

13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

οκ πάντως άκουσέ με γιατί η πρωτογενής ψυχοκοινωνική υποστήριξη είναι μέρος της δουλειάς μου. Σοβαρά. Εμείς του χώρου αυτού βλέπουμε πράγματα αμέσως, έχω μακροχρόνια εμπειρία και εγώ με την πρώτη εκτίμηση από ότι σε διαβάζω και όπως σε είδα στο βίντεο..................

 

 λοιπόν.

 Διάβασε αυτό.

 

"Η άρνηση, ως ψυχολογική διαδικασία, είναι η απόρριψη-παράβλεψη μιας πραγματικής κατάστασης ή ενός γεγονότος, που είναι πολύ στρεσογόνο ή επώδυνο για να γίνει άμεσα αποδεχτό από εκείνον ή εκείνους που το βιώνουν ή/και που επηρεάζονται από αυτό.

Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν την άρνηση στην καθημερινή τους ζωή προσπαθώντας να αποφύγουν επίπονα ή άβολα συναισθήματα και σκέψεις, αναβάλλοντας έτσι και την απολεσματικότερη δράση.

Για παράδειγμα, κάποιος μπορεί να κάνει φανερά κατάχρηση αλκοόλ αλλά ο ίδιος απλά αρνείται ότι έχει πρόβλημα αλκοολισμού. Αντ’αυτού υποστηρίζει ότι δεν έχει κανένα σημαντικό πρόβλημα στη ζωή του κι ότι ότι όλα είναι ‘μια χαρά’.

Παράλληλα, το πρόβλημα μπορεί να είναι φανερό στους γύρω.

 

Η άρνηση στη γλώσσα της ψυχολογίας θεωρείται ένας από τους πιο αρχέγονους - δηλαδή από τους πιο παλιούς και πρώιμους - μηχανισμούς άμυνας, καθώς χαρακτηρίζει τα πρώτα χρόνια της παιδικής ηλικίας του ανθρώπου.

 

Μερικές φορές η άρνηση μπορεί να βιωθεί ακόμα και σε θετικά στρεσογόνες καταστάσεις (π.χ. όταν κάποιος περάσει στις εξετάσεις που τόσο ήθελε αλλά δεν νιώθει την έντονη χαρά που προσδοκούσε ότι θα αισθανόταν.)

Μπορεί να βρίσκεσαι σε άρνηση για κάτι που συμβαίνει είτε σε ‘σένα είτε και σε κάποιον άλλον.

 

Χαρακτηριστικά της άρνησης

 

Μερικά βασικά γνωρίσματα της άρνησης, σύμφωνα με μελέτες είναι για παράδειγμα:

‘Κάνε σαν να μην υπάρχει’: Εδώ η άρνηση σε εμποδίζει να αναγνωρίσεις ένα στρεσογόνο πρόβλημα ή μια πραγματικά δύσκολη κατάσταση. Για παράδειγμα, συμβαίνει ένα αρκετά σοβαρό ατύχημα και ο τραυματίας ισχυρίζεται ότι είναι ‘μια χαρά’, ‘δεν επηρεάστηκε καθόλου από αυτή την εμπειρία’ και ‘δεν έχει ανάγκη από βοήθεια’.

Συμπεριφέρεται σαν το ατύχημα να μη συνέβη ποτέ.

‘Δεν είναι τόσο σοβαρό..υπερβολές!’: Το να υποτιμάς ένα γεγονός ή μια κατάσταση και να αρνείσαι τη σοβαρότητά της και τις πιθανές συνέπειες. Για παράδειγμα, το να βυθίζεται κάποιος ολοένα και περισσότερα σε χρέη, ωστόσο να μην κάνει τίποτα γι’αυτό θεωρώντας ότι τα πράγματα ‘δεν είναι τόσο σοβαρά όσο φαίνονται’.

‘Έγινε αλλά εγώ δεν φταίω σε τίποτα’: Το να αναγνωρίζεις μια δύσκολη κατάσταση αλλά να αρνείσαι κάθε είδους ευθύνη ή στάσης υπευθυνότητας σε σχέση με αυτήν.

Ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι;

Συνήθως, οι άνθρωποι βρίσκονται σε άρνηση όταν αισθάνονται ιδιαίτερα ευάλωτοι ή όταν απειλείται η αίσθηση του ελέγχου που έχουν σε μια κατάσταση στη ζωή τους, όπως είναι για παράδειγμα:

  • Οι χρόνιες ή ανίατες ασθένειες.
  • Οι καταθλίψεις ή άλλα ζητήματα ψυχικής υγείας.
  • Τα οικονομικά προβλήματα.
  • Οι εξαρτήσεις.
  • Τα εργασιακά προβλήματα.
  • Οι συγκρουσιακές ή δυσλειτουργικές σχέσεις.
  • Διάφορα τραυματικά περιστατικά, όπως π.χ. η απώλεια.
  • Οι περίοδοι κρίσης (προσωπικής, κοινωνικής ή άλλης).

Σε τι ωφελεί η αναγνώριση της άρνησης;

Όπως ανέφερα και παραπάνω, η ψυχολογική διαδικασία της άρνησης άλλοτε μπορεί να είναι βοηθητική και άλλοτε ζημιογόνα. Η άρνηση μπορεί να είναι βοηθητική για ένα σύντομο χρονικό διαστημα, όταν έχεις βιώσει μια επώδυνη ή στρεσογόνο κατάσταση δίνοντάς σου την ευκαιρία να ‘χωνέψεις’ πιο σταδιακά την εμπειρία.

Από την άλλη, όταν η άρνηση γίνει ακόμα και ‘στάση ζωής’ τότε τα πράγματα μπορούν να δυσκολέψουν.

Μια τέτοια ‘στάση’ μπορεί να περιορίσει κατά πολύ τις επιλογές που θα μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος έγκαιρα και αποτελεσματικότερα απέναντι σε μια πραγματικά δύσκολη κατάσταση.

Για παράδειγμα, αν αρνείται να εξετάσει ένα πρόβλημα υγείας τότε αυτό το πρόβλημα μπορεί να γίνεται ολοένα και χειρότερο με το χρόνο, δυσκολεύοντας έτσι την αποτελεσματικότερη αντιμετώπισή του.

Αν αρνείται να αναγνωρίσει τα δυσμενή οικονομικά του θέματα, αν δεν αποδέχεται τη σοβαρότητα των συνεπειών μιας επιβλαβούς συμπεριφοράς ή αν ανέχεται χωρίς προβληματισμό μια δυσλειτουργική σχέση, τότε η άρνηση μάλλον βλάπτει παρά βοηθά την ποιότητα της υγείας, των σχέσεων και ζωής του ατόμου και των γύρω, γενικότερα.

Το φαινόμενο της άρνησης δεν είναι ανάγκη να το συναντα κανείς ή/ και να το βιώνει μόνο σε ατομικό επίπεδο. Είναι μια ψυχική λειτουργία που κανείς μπορεί να τη συναντήσει και σε επίπεδο ομάδων, κοινωνιών ακόμα και χωρών. Έτσι, έχει γίνει γνωστή αυτή η συμπεριφορά άρνησης και ως ‘στρουθοκαμηλισμός’.

Το να αρνείται, δηλαδή, κάποιος να λαμβάνει υπ’όψιν του τα γεγονότα ή τον ρεαλιστικό κίνδυνο, αποφεύγοντας έτσι προσωρινά επώδυνα και άβολα συναισθήματα ή καταστάσεις."

 

 Και πήγαινε μια μέρα σε έναν ψυχίατρο. Δεν είναι κακό. Και εγώ έχω πάει🤪.

 

 

 

 

Σόρρυ αλλά ποτέ δεν διαβάζω τόσο μεγάλα κείμενα ειδικά όταν μοιάζουν εξαρχής αδιάφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν θα το έλεγα.Εγω δεν θα τους κοίταγα καν.

Σόρρυ αλλά ποτέ δεν διαβάζω τόσο μεγάλα κείμενα ειδικά όταν μοιάζουν εξαρχής αδιάφορα.

 

you made my point,

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cos_dr said:

 

 Να η δική μου άμυνα.

 Κάνω όλη μέρα χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Το ξέρω αυτό.

Διάβασε το EDIT στο προηγούμενο post μου.

 

3 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Δεν θα το έλεγα.Εγω δεν θα τους κοίταγα καν.

Σόρρυ αλλά ποτέ δεν διαβάζω τόσο μεγάλα κείμενα ειδικά όταν μοιάζουν εξαρχής αδιάφορα.

 

 

Μα ... φυσικά αγαπητέ ... φυσικά.

Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά ...

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Το ξέρω αυτό.

Διάβασε το EDIT στο προηγούμενο post μου.

 

 

 

Το διάβασα.

 Όχι, εγώ λέω πως η άρνηση είναι το κλειδί.

 Αλλά εγώ κυρίως διαπιστώνω πρωτογενώς  και κάνω παραπομπές.

 Αυτή είναι η δουλειά μου.

 Διάγνωση και θεραπεία θα του βγάλουν αυτοί που θα τον στείλω και με την εξέταση μπορεί να κάνουν και αυτοί άλλες παραπομπές σε άλλες ειδικότητες.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, cos_dr said:

 

 Όχι, εγώ λέω πως η άρνηση είναι το κλειδί.

 

 

Επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου.

Το πρόβλημα είναι βαθύτερο κατά την γνώμη μου.

 

Από τα λίγα που διαπίστωσα έχουμε ...

 

- Επίδειξη αδιαφορίας σε σχέση με το τι συμβαίνει στο περιβάλλον

- Θρησκοληψία

- Ενασχόληση με καραγκιόζηδες (πολιτικούς και άλλους δημόσιους καραγκιόζηδες), και πεποίθηση ότι παίζουν κάποιον ρόλο στην πραγματικότητά του

- Άρνηση αποδοχής της αίσθησης του ανήκειν σε κοινωνικές ομάδες, και επίσης άρνηση αποδοχής ατομικών και κοινωνικών ρόλων.

- Αδυναμία προσδιορισμού του "εγώ" σε σχέση με το "εμείς", και παραμόρφωση και του "εγώ" και του "εμείς".

- Φοβίες που δημιουργούν αντιδραστική αμυντική συμπεριφορά (και επιθετική ενίοτε) απέναντι σε οτιδήποτε απειλεί να κλονίσει το προσωπικό πλασματικό περιβάλλον που έχτισε για να επιβιώσει συναισθηματικά και ψυχικά, πράγμα που θα μπορούσε να υποδεικνύει έντονο ψυχικό τραύμα, πιθανότατα κατά την παιδική ηλικία.

 

Είναι πολλά ακόμα, αλλά ....όπως είπε κι ένας σοφός εδώ μέσα, πληρώστε και τίποτα, όλα στο τζάμπα δεν γίνονται.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Επέτρεψέ μου να έχω τις αμφιβολίες μου.

Το πρόβλημα είναι βαθύτερο κατά την γνώμη μου.

 

Από τα λίγα που διαπίστωσα έχουμε ...

 

- Επίδειξη αδιαφορίας σε σχέση με το τι συμβαίνει στο περιβάλλον

- Θρησκοληψία

- Ενασχόληση με καραγκιόζηδες (πολιτικούς και άλλους δημόσιους καραγκιόζηδες), και πεποίθηση ότι παίζουν κάποιον ρόλο στην πραγματικότητά του

- Άρνηση αποδοχής της αίσθησης του ανήκειν σε κοινωνικές ομάδες, και επίσης άρνηση αποδοχής ατομικών και κοινωνικών ρόλων.

- Αδυναμία προσδιορισμού του "εγώ" σε σχέση με το "εμείς", και παραμόρφωση και του "εγώ" και του "εμείς".

- Φοβίες που δημιουργούν αντιδραστική αμυντική συμπεριφορά (και επιθετική ενίοτε) απέναντι σε οτιδήποτε απειλεί να κλονίσει το προσωπικό πλασματικό περιβάλλον που έχτισε για να επιβιώσει συναισθηματικά και ψυχικά, πράγμα που θα μπορούσε να υποδεικνύει έντονο ψυχικό τραύμα, πιθανότατα κατά την παιδική ηλικία.

 

Είναι πολλά ακόμα, αλλά ....όπως είπε κι ένας σοφός εδώ μέσα, πληρώστε και τίποτα, όλα στο τζάμπα δεν γίνονται.

ναι, το κύριο είναι ο αρνητισμός και όπως τον εκφράζει για εμένα.

 Δες ξανά το βίντεο του παράλληλα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Είστε σε άρνηση ότι έχετε εξαπατηθεί.

Είμαι ειδικός περί των γενικών.

 

Μάλιστα.

Να προσθέσω και την προσπάθεια αποφυγής διάγνωσης, με τρόπο που θεωρεί ότι θα είναι αποτελεσματικός (πιθανότατα τον έχει ξαναχρησιμοποιήσει), και αυτός είναι η αναγωγή του μερικού στο γενικό και η ανάθεση του γενικού στο γενικότερο, με σκοπό να τραβήξει το βλέμμα του διαγνώστη από το πρόβλημα.

 

Λοιπόν αν σου έγραφα να ξεκινήσεις με xanax των 2mg (4 φορές την ημέρα) και seroxat των 40mg, θα ήταν σαν να έχεις καρκίνο και σου δίνω depon.

 

Δεν θα κάνουν δουλειά τόσο μικρές ποσότητες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μάλιστα.

Να προσθέσω και την προσπάθεια αποφυγής διάγνωσης, με τρόπο που θεωρεί ότι θα είναι αποτελεσματικός (πιθανότατα τον έχει ξαναχρησιμοποιήσει), και αυτός είναι η αναγωγή του μερικού στο γενικό και η ανάθεση του γενικού στο γενικότερο, με σκοπό να τραβήξει το βλέμμα του διαγνώστη από το πρόβλημα.

 

Λοιπόν αν σου έγραφα να ξεκινήσεις με xanax των 2mg (4 φορές την ημέρα) και seroxat των 40mg, θα ήταν σαν να έχεις καρκίνο και σου δίνω depon.

 

Δεν θα κάνουν δουλειά τόσο μικρές ποσότητες.

Δεν είναι τίποτα αγαπητέ μου φίλε.

Απλά πάσχεις από το σύνδρομο της Στοκχόλμης.

Έχεις αναγάγει τους βασανιστές σου σε σωτήρες.

Καλή ανάρρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Έχεις αναγάγει τους βασανιστές σου σε σωτήρες.

 

 

Μάλιστα.

Ο κόσμος σου λοιπόν, έχει βασανιστές και σωτήρες.

Κι αυτό στα υπόψην.

 

Τεσπά, πολλά είπα, και δεν έπρεπε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου