Προς το περιεχόμενο

ROUTING USB κάρτας ήχου με κονσόλα και Cubase


ego

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα άπαντες.

Θα ήθελα μια μικρή τεχνική βοήθεια γιατί τόσα χρόνια που ήμουν εκτός χώρας κι επέστρεψα τρομάρα μου, ξέχασα και πώς να συνδέω την κάρτα ήχου με την κονσόλα και το Cubase. Έχω κάψει εγκέφαλο, μην κάψω και την κάρτα μαζί.

Αγόρασα καινούρια την περασμένη βδομάδα, την νέα Behringer U-PHORIA UMC1820 και δεν βρίσκω τρόπο να περάσω το μικρόφωνο να κάνει εγγραφή στο DAW μέσω κονσόλας. Μόνο μέσω των ΙΝ της κάρτας μπορώ να γράψω. Το Cubase την βρίσκει κανονικά και την έχω διαλέξει να παίζει με αυτήν. Όλα καλά με το παίξιμο από usb ή Midi.

Για κονσόλα έχω την αυτοενισχυόμενη Behringer Europower PMP3000.

Δηλαδή, από το Main Out 1-2 της κάρτας ήχου, πάει στο στερεοφωνικό (καρφιά) 9-10 της κονσόλας κι έτσι έχω ήχο στο PC και ακούω και τι παίζω με το midi keyboard μέσω Cubase.

Αλλά αν θέλω να γράψω φωνή, δεν γίνεται τίποτα, δεν βλέπω να δίνει σήμα το track στο cubase, γιατί σίγουρα θέλει και κάποια άλλα βύσματα να πάνε από την κάρτα στην κονσόλα και ματατούμπαλιν, και το manual και των 2 μηχανημάτων δεν έχει κάτι σχετικό, ενώ θάπρεπε να έχει, έστω ένα κατατοπιστικό routing από κάρτα σε κονσόλα και σε DAW.

Οπότε λοιπόν, αυτό που χρειάζομαι είναι να μπορώ να γράφω και με το μικρόφωνο. Ποιες εισόδους/εξόδους θα χρησιμοποιήσω, και πού θα καταλήγουν;

Ευχαριστώ και καλές υπομονές με τον γνωστό μπελά.

Capt_403.jpg

Capt_404.jpg

Capt_405.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η κονσόλα έχει επάνω της τα εκουαλάιζερ και τα faders, οπότε μου λύνει τα χέρια και μου κάνει τα πάντα πιο εύκολα. Άλλο είναι να έχεις φτιάξει έστω την ένταση με το αναλογικό fader κι άλλο με το plugin. γενικά με βοηθάει σε πολλά. Αλλά έχω πάρα πολλά χρόνια να ασχοληθώ και είναι λες κι έπαθα αλτσχάιμερ. 🙂  Παλιά είχα την μεγάλη την mackie 32 κανάλια και την κάρτα LAYLA 3G και ήξερα τί έκανα, ήξερα πού έμπαιναν τα βύσματα στην κονσόλα και στην κάρτα. Τώρα αυτή η κονσόλα δεν έχει τις ίδιες εισόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κονσόλα πόσες εισόδους δουλεύει αυτή τη στιγμή, φωνή και kbd?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 1 μικρόφωνο, η 2 και 3 κιθάρες θέλω να βάλω. Δεν μπορώ όμως να τα ηχογραφήσω γιατί δεν ξέρω την επόμενη σύνδεση που θα μου δώσει σήμα στο daw ότι υπάρχει σύνδεση στο κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 είσοδοι θα γινουν μια στην εξοδο της κονσόλας. Μετα δεν ξεχωριζουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 3 είσοδοι, ή έστω η μία είσοδος της κονσόλας, ας πούμε το κανάλι 3, το Line IN που θάχει πάνω του μιά κιθάρα ή ένα μικρόφωνο, για να δώσει σήμα στο DAW να γράψει, πρέπει να υπάρχει καλώδιο από κάποιο OUT της κονσόλας σε κάποιο ΙΝ της κάρτας. Από αυτά που βλέπεις στην φωτο στο ζουμ της κονσόλας και της κάρτας, εσύ πώς θα έκανες την σύνδεση ας πούμε για να μπορείς να γράψεις στο DAW σου μέσω κονσόλας; Το θέμα είναι σε ποιό ΟUT της κονσόλας. Τα main out που βλέπεις, είναι για να συνδέσεις έξτρα ενισχυτή. Οπότε, μένει το CD/TAPE OUT να πάει σε κάποιο ΙΝ της κάρτας; Το έκανα και βραχυκυκλώνει, κάνει βόμβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ego. Αν δεις στην φωτογραφία της κονσόλας, αριστερά στο κανάλι 8, έχει κάτω κάτω το insert του καναλιού. Εκεί θες να μπεις με καλώδιο patching TRS->2 TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Ali Barout said:

Εκεί θες να μπεις με καλώδιο patching TRS->2 TS.

Απο τα 2 ts θα πάρεις το send και θα το δώσεις σε μιά είσοδο line της κάρτας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Ali Barout said:

Καλημέρα ego. Αν δεις στην φωτογραφία της κονσόλας, αριστερά στο κανάλι 8, έχει κάτω κάτω το insert του καναλιού. Εκεί θες να μπεις με καλώδιο patching TRS->2 TS.

Καλησπέρα. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό το καλώδιο insert. Έχω μερικά, θα το δοκιμάσω το βράδυ και θα επανέλθω. Σας σουπερευχαριστώ και τους δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου