Προς το περιεχόμενο

Συλλέγοντας vintage hi tech hardware


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σχετικό, άσχετο , με το θέμα.

Τώρα βλέπω βγαίνουν στα κανάλια, και αλά Μάρθα Βούρτση- Βασιλάκης Καΐλας, κλαίγονται, που τα φτωχά παιδάκια δεν έχουν υπολογιστή να κάμουν τηλε-εκπαίδευση.

Έχω δει ΣΤΟΙΒΕΣ να τις καταστρέφουν ή να τα στοιβάζουν το ένα πάνω στο άλλο , σαν να ταν τσουβάλια με πατάτες, οθόνες, πληκτρολόγια, μονάδες, εκτυπωτές…...σε σχολεία, ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (το έχω ξανά θίξει το θέμα)  δημόσιες υπηρεσίες…...δικαστήρια.

Φευ, πόσες φορές σκέφτηκα να πάρω ένα καρότσι από σούπερ Μάρκετ και να πάω να φορτώσω από τα δικαστήρια ό,τι οι χάκερς δημόσιοι υπάλληλοι απαξίωσαν τεχνολογικά ….και τα έκαναν σωρό από σκουπίδια (οι οποίοι δεν είναι ικανοί να εξαντλήσουν  σε δυνατότητες ούτε έναν ZX Spectrum 48KB).

 

Πόσες φορές μου πέρασε από το μυαλό να τα πάρω….και μετά η φωνή της λογικής μου είπε "σταματά είσαι και δικηγόρος...θα ξεφτιλιστείς , θα πας και κατηγορούμενος για κλοπή."

Και τα βλέπω εκεί να σαπίζουν.

Ε, όλα αυτά αν τα μάζευαν (τα οποία τα πλήρωσα ΚΑΙ ΕΓΩ από την τσέπη μου) , θα είχε το κάθε «παιδάκι» από 2 υπολογιστές στο σπίτι του.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/18/2020 at 8:43 PM, LK said:

Το καλλιτερο Black Friday της Ζωής μου.

Προφανως με αφορμή την καραντίνα/ lock down, πολλοι βρηκαν τον χρόνο/ευκαιρία να αδειάσουν γκαραζ και αποθηκες.....ή πατάρια.

Οπότε , όπου ξεφορτωμα/ άδειασμα....και εγω! Εχω βρει μεχρι τωρα :

1. 3 (τρείς) τηλεοράσεις crt  14ρων ιντσων (και μαλιστα χρονολογιες που εψαχνα ήτοι από 1989-1992) ταμαμ για commodore-spectrum. ( Τις ΓΥΑΛΙΣΑ....και είναι ΠΛΗΡΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ, μονο σε μια αλλαξα πυκνωτες τροφοδοτικου).

2. 3 (τρία) pc crt monitors, 15,17 και 19 ιντσες αντιστοιχα. (Τα ΓΥΑΛΙΣΑ και είναι ΠΛΗΡΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ)

3. 1(έναν)  υπολογιστη (μονάδα) με  AMD Athlon 1 GHz, A SUS A7V400-MX Motherboard.....με 512 ΜΒ ram, 2 ide σκληρους μεσα (80GB και 160 GB) ....και ενα dvd RW, (Καθαρισμα ΟΛΑ, λυσιμο....συναρμολόγηση, , format (εβαλα τα XP....αν και μαλλον επρεπε να βαλω 98άρια.- ΠΛΗΡΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ).

ΚΟΣΤΟΣ: κανα 10 ευρω, για πυκνωτες και μαντηλάκια για καθαρισμα.

Μου επεσε η μεση στο κουβαλημα βεβαια....:P...και γλιτωσα ΙΣΤΟΡΙΑ απο σκραπ. 😛 

 

 

Αυτό το A SUS A7V400-MX πρέπει να είναι πολύ περίεργο ακκόρντο, τόσο στον ήχο όσο και στο πιάσιμο..... 

 

 

Λοιπόν, το παθαίνω και γω αυτό. Δεν μπορώ να πετάξω πράγμα που δουλεύει, όσο άχρηστο ή παρωχημένο και αν είναι.

Γεράματα. Μετά τα τριάντα ζεις με τις αναμνήσεις.......... 😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 minutes ago, Jet72 said:

 

Αυτό το A SUS A7V400-MX πρέπει να είναι πολύ περίεργο ακκόρντο, τόσο στον ήχο όσο και στο πιάσιμο..... 

 

 

Λοιπόν, το παθαίνω και γω αυτό. Δεν μπορώ να πετάξω πράγμα που δουλεύει, όσο άχρηστο ή παρωχημένο και αν είναι.

Γεράματα. Μετά τα τριάντα ζεις με τις αναμνήσεις.......... 😛

Δεν ξέρω αν είναι αναμνήσεις ή μόνο αναμνήσεις. 

Είναι σίγουρα και σεβασμός. 

Σεβασμός στο μηχάνημα και στον άνθρωπο που το σκέφτηκε- υλοποίησε. 

Ειδικά δε οταν βλέπω οτι αυτή η ασέβεια εκδηλώνεται κυρίως αν οχι μόνο απο άτομα που δεν μπόρεσαν να χρησιμοποιήσουν αυτό το μηχάνημα πανω απο το 5% των δυνατοτητων του και το απαξιώνουν πετώντας το.....επειδή απλα ειναι παλιό. ..τότε σε ολα τα παραπάνω προστίθεται  και ο θυμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, LK said:

που δεν μπόρεσαν να χρησιμοποιήσουν αυτό το μηχάνημα πανω απο το 5% των δυνατοτητων του και το απαξιώνουν πετώντας το

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα άλματα της τεχνολογίας είναι τεράστια. Θυμίσου τα κινητά του 2000 και τα κινητά που υπήρχαν λίγα χρόνια μετά. Είναι και θέμα μάρκετινγκ. Πρέπει να καταναλώνεις. Είναι η νοοτροπία που επικράτησε και με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και την ευρεία χρήση ίντερνετ: πατάω ένα κουμπί και τρώω, ντύνομαι, αποκτάω γκόμενα. Είναι και τα λογισμικά των κινητών που αρχίζουν να "αργούν" μετά από χρόνια για να σε αναγκάσουν να αγοράσεις κάτι καινούριο. Είναι τα προγράμματα και τα φορμάτ που δεν υποστηρίζονται πλέον. Τώρα αγοράζουν ένα αη-φον των 800 ευρώ και νομίζουν ότι έγιναν hacker, τη στιγμή που δεν ξέρουν καν την έννοια του hacker (τη μπερδεύουν με την έννοια του cracker). Το τηλέφωνο των 800 ευρώ δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μπαίνει στο ίντερνετ. Ναι, οκ, είναι εργαλείο. Ένας απλός υπολογιστής όμως έχει μέσα την Python περασμένη και μπορείς να κάνεις τέρατα. Αλλά αυτό δεν είναι για όλους. Θέλει κόπο. Θυμάμαι μια γνωστή μου που είχε βάλει gps στη Θεσσαλονίκη για να πάει από Αγίου Δημητρίου στη Φιλίππου (δύο δρόμοι κάτω παράλληλα), ενώ γεννήθηκε εκεί. Ο κόσμος δε θέλει να σκέφτεται. Θέλει να πατάει ένα κουμπί και να έχει αποτέλεσμα άμεσα. Μού θυμίζεις το ρομποτάκι από το Wall-e. Και ο υπόλοιπος κόσμος τους ανθρώπους στο διάστημα (στη ταινία πάντα), που είναι ξαπλωμένοι σε ιπτάμενες ξαπλώστρες, κοιτάνε όλη την ώρα ένα τάμπλετ και  έχουν ξεχάσει μέχρι και να περπατούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, Ledge said:

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα άλματα της τεχνολογίας είναι τεράστια. Θυμίσου τα κινητά του 2000 και τα κινητά που υπήρχαν λίγα χρόνια μετά. Είναι και θέμα μάρκετινγκ. Πρέπει να καταναλώνεις. Είναι η νοοτροπία που επικράτησε και με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και την ευρεία χρήση ίντερνετ: πατάω ένα κουμπί και τρώω, ντύνομαι, αποκτάω γκόμενα. Είναι και τα λογισμικά των κινητών που αρχίζουν να "αργούν" μετά από χρόνια για να σε αναγκάσουν να αγοράσεις κάτι καινούριο. Είναι τα προγράμματα και τα φορμάτ που δεν υποστηρίζονται πλέον. Τώρα αγοράζουν ένα αη-φον των 800 ευρώ και νομίζουν ότι έγιναν hacker, τη στιγμή που δεν ξέρουν καν την έννοια του hacker (τη μπερδεύουν με την έννοια του cracker). Το τηλέφωνο των 800 ευρώ δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μπαίνει στο ίντερνετ. Ναι, οκ, είναι εργαλείο. Ένας απλός υπολογιστής όμως έχει μέσα την Python περασμένη και μπορείς να κάνεις τέρατα. Αλλά αυτό δεν είναι για όλους. Θέλει κόπο. Θυμάμαι μια γνωστή μου που είχε βάλει gps στη Θεσσαλονίκη για να πάει από Αγίου Δημητρίου στη Φιλίππου (δύο δρόμοι κάτω παράλληλα), ενώ γεννήθηκε εκεί. Ο κόσμος δε θέλει να σκέφτεται. Θέλει να πατάει ένα κουμπί και να έχει αποτέλεσμα άμεσα. Μού θυμίζεις το ρομποτάκι από το Wall-e. Και ο υπόλοιπος κόσμος τους ανθρώπους στο διάστημα (στη ταινία πάντα), που είναι ξαπλωμένοι σε ιπτάμενες ξαπλώστρες, κοιτάνε όλη την ώρα ένα τάμπλετ και  έχουν ξεχάσει μέχρι και να περπατούν.

Έτσι ειναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ασχετοσχετικό, εμένα με λυπεί που γενιές ολόκληρες "δεν πιάνουν τα χέρια τους". Από το να κολλήσουν μια καρέκλα, μέχρι να  ξεβιδώσουν το τηλεκοντρόλ για καθαρισμα. Έχουμε δώσει στην "παιδεία" τόσο λάθος δρόμο. Η λέξη "κατασκευάζω" ή "επιδιορθώνω"  είναι άγνωστη στα παιδιά. Δεν λέω να έχουν όλοι κλίση σε αυτό, αλλά να αποκτήσουν τη νοοτροπία του "μπορώ". Έστω και ως δοκιμή. Κοιταζοντας πισω, θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένας χώρος με προσβαση σε εργαλεία και βασικές γνώσεις ξυλουργικής, μεταλλοτεχνίας, γνωριμίας με τα υλικά και τους τρόπους. Οι δρόμοι ήταν δύο. Ή ο κλασσικός του γενικού λυκείου ή το τεχνικό, το οποίο όμως ήταν καθαρά επαγγελματικού προσανατολισμού. Καμμία μέση οδός. Ή φιλόλογοι ή μηχανικοί αυτοκινήτου. Ή γιατροί ή υδραυλικοί.

 

 

  • Like 5

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Πνοή και Νύξη said:

Ασχετοσχετικό, εμένα με λυπεί που γενιές ολόκληρες "δεν πιάνουν τα χέρια τους". Από το να κολλήσουν μια καρέκλα, μέχρι να  ξεβιδώσουν το τηλεκοντρόλ για καθαρισμα. Έχουμε δώσει στην "παιδεία" τόσο λάθος δρόμο. Η λέξη "κατασκευάζω" ή "επιδιορθώνω"  είναι άγνωστη στα παιδιά. Δεν λέω να έχουν όλοι κλίση σε αυτό, αλλά να αποκτήσουν τη νοοτροπία του "μπορώ". Έστω και ως δοκιμή. Κοιταζοντας πισω, θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένας χώρος με προσβαση σε εργαλεία και βασικές γνώσεις ξυλουργικής, μεταλλοτεχνίας, γνωριμίας με τα υλικά και τους τρόπους. Οι δρόμοι ήταν δύο. Ή ο κλασσικός του γενικού λυκείου ή το τεχνικό, το οποίο όμως ήταν καθαρά επαγγελματικού προσανατολισμού. Καμμία μέση οδός. Ή φιλόλογοι ή μηχανικοί αυτοκινήτου. Ή γιατροί ή υδραυλικοί.

 

 

Ισχύει δυστυχώς. Υπάρχει κόσμος που παίρνει ηλεκτρολόγο για να αλλάξει λάμπες στο σπίτι του, στο αυτοκίνητο εννοείται ότι θεωρείται αδιανόητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ασχετοσχετικό, εμένα με λυπεί που γενιές ολόκληρες "δεν πιάνουν τα χέρια τους". Από το να κολλήσουν μια καρέκλα, μέχρι να  ξεβιδώσουν το τηλεκοντρόλ για καθαρισμα. Έχουμε δώσει στην "παιδεία" τόσο λάθος δρόμο. Η λέξη "κατασκευάζω" ή "επιδιορθώνω"  είναι άγνωστη στα παιδιά. Δεν λέω να έχουν όλοι κλίση σε αυτό, αλλά να αποκτήσουν τη νοοτροπία του "μπορώ". Έστω και ως δοκιμή. Κοιταζοντας πισω, θα ήθελα πάρα πολύ να υπήρχε ένας χώρος με προσβαση σε εργαλεία και βασικές γνώσεις ξυλουργικής, μεταλλοτεχνίας, γνωριμίας με τα υλικά και τους τρόπους. Οι δρόμοι ήταν δύο. Ή ο κλασσικός του γενικού λυκείου ή το τεχνικό, το οποίο όμως ήταν καθαρά επαγγελματικού προσανατολισμού. Καμμία μέση οδός. Ή φιλόλογοι ή μηχανικοί αυτοκινήτου. Ή γιατροί ή υδραυλικοί.

 

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει παραγωγικό επάγγελμα. Όλοι φιλόσοφοι είναι. Ακομα και οι τεχνικοί. Γιατί νομίζεις έμαθα να τα επισκευαζω σχεδόν ολα μόνος μου ;Γιατί δεν έβρισκα άνθρωπο με διάθεση (γιατι γνώσεις είχαν)  να μου το κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεγάλη κουβέντα. Όταν η εκπαίδευση, η παιδεία είναι αμιγώς θεωρητική (για να μην πω βερμπαλιστική) κι όταν υπάρχει ευτελισμός και υπερπροσφορά σε προϊόντα και παραγωγή, οι άνθρωποι μαθαίνουν μόνο να λένε και όχι να σκέφτονται. Μόνο να παίρνουν ή ακόμη καλύτερα, να τους τα δίνουν.

 

Το πρώτο πράγμα που κάνει ο άνθρωπος, όταν δεν ξερει τι κρατάει στα χέρια του, ειναι να το χαλάσει. Να το αποδομήσει για να το καταλάβει. Αυτό μέχρι τα 3-4 πρώτα χρόνια της ζωής του. Μετά παραδιδεται και συμβιβάζεται στα ΜΗ.

 

Βλέπω τις προηγούμενες γενιές, αυτές που απαξιωτικά τους φωναζουμε "οk boomer" και παλιότερες. Τι να μας πεις ρε παππού για το tik tok, εσύ το πρωί πότιζες τις ντομάτες για τη μεσημεριανή σαλάτα, μετά συνεχιζες το χτισιμο της αποθήκης με τα χέρια σου, έκοβες τα ξύλα για τη σόμπα, μετά ακονιζες τα μαχαίρια σου (σε india wet stones παρακαλώ), διόρθωνες την υδροροή στη σκεπή και έφτιαχνες μια ξύλινη πόρτα για τον μπαχτσέ, το απόγευμα πήγαινες με το τρακτερ να οργώσεις και να μαζέψεις μετά κανα καρπουζοπεπονο απ' το μποστάνι, το βράδι δυο τσίπουρα, ένα στο καφενείο με φίλους, ένα στο σπίτι και ύπνο με τις κότες. Κλάιν.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου