Προς το περιεχόμενο

Cubase elements AI⁹ stereo record mono output


Costas Siachamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σε αυτό το μηχάνημα γράφαμε με cubase και όλα πήγαιναν ρολόϊ. Α ρε αταράκο δουλειές που έβγαλες, δίσκους και δίσκους.

Ακόμα δουλεύει. 

Και στο χρώμα του.. φρέσκος..γκρίζος με ραβδώσεις.

  • Like 1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Costas Siachamis είπε

Ακόμα δουλεύει. 

Και στο χρώμα του.. φρέσκος..γκρίζος με ραβδώσεις.

δεν έχουν σκάσει οι πυκνωτές ακόμη?

 Μωρέ μπράβο.

 Εγώ έριξα το KARMA, το ξανασέταρα με το NOVATION και τώρα μου έχουν σπάσει τα νεύρα γιατί στα 7 το sonar μουλάρωσε και δεν δέχεται midi σημα

 Στα 10 δέχεται άμα γυρνάω.

 Στα 7 όχι,

 Στα 7 το karma δουλευει άρα έχω midi in και out traffic

 Παιδευομαι μια ώρα και ήθελα να παίξω και αντί να παίξω σετάρω.

 Αχχχχχχ τι να κάνουμε

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Γράψε στα hardware να ησυχάσεις.

Τα συνδυάζω.

Εντάξει, είναι μέχρι να τα σετάρεις.

 Περνάω χρόνια που δεν έχω πρόβλημα.

 Και τώρα στα 7 το βρήκα, μια βλακεία ήταν, απασχολούσε την midi in θυρα μια ρύθμιση για το novation ως control surface για το mixer του Sonar, μόλις το άλλαξα έφτιαξε.

 Αλλά είχα τρελαθεί μέχρι να το βρω.

 Τόσα κομμάτια έγραψα απροβλημάτιστα τα τελευταία 5 χρόνια ότι συνδυασμό και να έκανα, τώρα με το KARMA μου την έκανε. Ευτυχώς που έχουμε lockdown🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι πολύ σπάσιμο αυτός που περνάς, ve been there , done that….χιλιάδες φορές. Ειλικρινπά λυπάμαι.

 

Αλλάζεις λειτουργικό, και μια είναι η καρτα γραφικών, μια η motherboard…..μια το cubase…..μια ο θεός ξέρει τι , που δημιουργεί το προβλημα….και αντε να βγαλεις ακρη.

 

Όπως λέει και ο Μανόλης ή hardware ή, όπως λέω εγώ, όταν στρώσει το audio pc/ laptop το ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ από το interenet και του συμπεριφορεμαστε ως hardware.  

 

ΔΕΝ αναβαθμίζουμε ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε hardware , ούτε software.

 

ΘΑ ταν σαν να έχουμε μια hardware κονσόλα και ένα 32 κανάλια μπομπινοφωνο, πολλά εξωτερικά racks με εφφε και επεξεργαστές,  και κάθε τρεις και λίγο να τα ανοίγαμε και με το κολλητηρι να κάναμε μοντες……Ε, κάποια στιγμή, θα γίνει η λαλακια.

 

ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να πειράζουμε έναν σεταρισμενο audio pc/ laptop.

 

Παίρνουμε και ένα μεταχειρισμένο ή καινούργιο laptop με 200 € , και το έχουμε για εφαρμογές γραφείου, Internet…...social media…....(αν τα θελουμε και αυτά).

 

Audio PC/LAPTOP= εργαλειο , και όχι υπολογιστης.

 

Το audio pc μου το έχω σεταρισμενο 16 χρόνια και συνεχίζει, σαν την πρώτη μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, LK είπε

Είναι πολύ σπάσιμο αυτός που περνάς, ve been there , done that….χιλιάδες φορές. Ειλικρινπά λυπάμαι.

 

Αλλάζεις λειτουργικό, και μια είναι η καρτα γραφικών, μια η motherboard…..μια το cubase…..μια ο θεός ξέρει τι , που δημιουργεί το προβλημα….και αντε να βγαλεις ακρη.

 

Όπως λέει και ο Μανόλης ή hardware ή, όπως λέω εγώ, όταν στρώσει το audio pc/ laptop το ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ από το interenet και του συμπεριφορεμαστε ως hardware.  

 

ΔΕΝ αναβαθμίζουμε ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε hardware , ούτε software.

 

ΘΑ ταν σαν να έχουμε μια hardware κονσόλα και ένα 32 κανάλια μπομπινοφωνο, πολλά εξωτερικά racks με εφφε και επεξεργαστές,  και κάθε τρεις και λίγο να τα ανοίγαμε και με το κολλητηρι να κάναμε μοντες……Ε, κάποια στιγμή, θα γίνει η λαλακια.

 

ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να πειράζουμε έναν σεταρισμενο audio pc/ laptop.

 

Παίρνουμε και ένα μεταχειρισμένο ή καινούργιο laptop με 200 € , και το έχουμε για εφαρμογές γραφείου, Internet…...social media…....(αν τα θελουμε και αυτά).

 

Audio PC/LAPTOP= εργαλειο , και όχι υπολογιστης.

 

Το audio pc μου το έχω σεταρισμενο 16 χρόνια και συνεχίζει, σαν την πρώτη μέρα.

θα ανοίξω άλλο thread

  "Γιατί εγώ προτιμώ το software για μουσική και  αναβαθμίζω ριζικά το pc κάθε 5 χρόνια"

 το εγώ είναι το κλειδί😄

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 minutes ago, cos_dr said:

θα ανοίξω άλλο thread

  "Γιατί εγώ προτιμώ το software για μουσική και  αναβαθμίζω ριζικά το pc κάθε 5 χρόνια"

 το εγώ είναι το κλειδί😄

Κοιτα, ο μονος τρόπος να μαθεις πραγματα, είναι αυτός....το Trial and error.

Όρεξη να χεις, και να σαι όλη μερα με ενα κατσαβίδι και να ξεκοιλίαζεις Pc.....και να δοκιμάζεις drivers απο το driverscollection dot com.

Το κανω και αυτό......αλλά όχι με το main audio pc......

Πετάξου στο πιο κοντινο σημειο ανακύκλωσης / e-waste της περιοχής σου και θα βρεις θησαυρούς να φορτωσεις και να χειρουργήσεις....:P

 

Υ.Γ......μην τα λες σε εμένα, μου αρεσει και μενα το "σκαλισμα",.

Εδω πέρασα static IP στο pos, και ή άλλη από το helpdesk της cardlink, τραβουσε τα μαλλιά της, πως και γιατί το έκανα 😛

Αλλά, οταν μιλάμε για δουλεια, καλό είναι να εχουμε τα "όπλα" μας ετοιμοπόλεμα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Κοιτα, ο μονος τρόπος να μαθεις πραγματα, είναι αυτός....το Trial and error.

Όρεξη να χεις, και σαι όλη μερα με ενα κατσαβίδι και να ξεκοιλίαζεις Pc.....και να δοκιμάζεις drivers απο το driverscollection dot com.

Το κανω και αυτό......αλλά όχι με το main audio pc......

Πετάξου στο πιο κοντινο σημειο ανακύκλωσης / e-waste της περιοχής σου και θα βρεις θυσαυρούς να φορτωσεις και να χειρουργήσεις....:P

πραγματικά χρησιμοποιώ ένα pc είτε με δύο λειτουργικά είτε με ένα από το 2003 αν θυμάμαι καλά που μπήκα ενεργά στον κόσμο των vst και το noiz έπαιξε τον ρόλο του, γιατί πραγματικά δεν ήξερα πόσο είχαν προχωρήσει παρόλο που είχα εμπειρία με music software από πιτσιρικάς, και λειτουργούσαν όλα ταυτόχρονα με τα παιχνίδια, το internet και τις εφαρμογές γραφείου και έχω πολλά.

 Θα προτιμούσα να έχω ένα pc μόνο για μουσική και εγώ, αλλά δεν με βόλεψε ποτέ χωροταξικά.

 Τα ουσιαστικά προβλήματα που είχα την παλιότερη εποχή ήταν επειδή είμαι πληκτρομπλιμπλικάς και ήθελα να ανοιγω πολλά ταυτόχρονα με τα effect τους πανω και στην παλαιότερη εποχή χρειαζόταν να κλείνεις τα effects, να φρειζαρεις τα synths κλπ γιατί δεν βοηθούσε η επεξεργαστική ισχύς και η μνήμη. Από εκεί προέκυπταν τα προβλήματα.

 Από τους πολυπύρηνους 4ης γενιάς και μετα και την ποσότητα και την ταχύτητα της μνήμης, των γρηγορότερων πρωτοκόλλων επικοινωνίας του συστήματος και των εξωτερικών συσκευών και του ευρύτερου integration του software και αυτό το  πρόβλημα αυτό λύθηκε. 

 

 Γιατί είμαι ασυμβίβαστος και πλεονέκτης στη μουσική, θέλω να τα ακούω όλα ταυτόχρονα.

 

 Με λίγα λόγια🤣 δεν βρίσκω πρόβλημα ούτε είχα πρόβλημα στις audio εφαρμογές σε ένα pc που παίζει και παιχνίδια τελευταίας γενιάς σε όλα τα γραφικά και να μπαίνω στο internet ανοίγοντας παράθυρα κλπ.

 

 Κάθε 5 χρόνια χρειάζεσαι κυρίως την αναβάθμιση της μητρικής, του επεξεργαστή και της μνήμης, γιατί ενδιάμεσα μπορείς να αλλάξεις και μια κάρτα γραφικών αν είσαι τύπος σαν εμένα που θέλει και παιχνίδια.

 

 Από τα 7 και μετά μιλώντας για windows μπορείς να κάνεις την αλλαγή hardware χωρίς format.

 Γιατί το λειτουργικό θα ξεκινήσει και το μόνο που χρειάζεται είναι να εγκαταστήσεις  το chipset της μητρικής και τους drivers της κάρτας γραφικών.

 

 Τα έχω κάνει αυτά και δεν είχα πρόβλημα, ούτε κολλήματα.

 

 Η συντριπτική πλειοψηφία των προγραμμάτων δεν έχει πρόβλημα με νέα λειτουργικά, κάνει updates αυτόματα μέσω των clients/server των.

 

 Για ένα πρόγραμμα 18 ετών που δεν υποστηρίζεται το πρωτόκολλο ασφαλείας του τώρα..............

 Είναι προσωπική απόφαση από εκεί και πέρα.

 

 Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου αν αντιμετωπίζονται προβλήματα από κόσμο, κάτι που γίνεται σε όλες τις εφαρμογές και όχι μόνο τις μουσικές, είναι γιατί από την αρχή δεν κάνουν σωστά την εγκατάσταση και τις συνδέσεις όπως π.χ. λένε τα αναλυτικότατα manual , γιατί δεν έχουν το recommended hardware είτε για μεμονομένο συνδυασμό εξωτερικού hardware/software είτε για ταυτόχρονη χρήση βαριών εφαρμογών μέσα σε ένα host,

 Και σπανιότερα αν υπάρχει μια φυσική βλάβη.

 

 Δεν φοβάμαι που τα έχω όλα ταυτόχρονα αυτή τη στιγμή στο pc που γράφω και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και κανένα κόλλημα.

 

 και ξέρετε κυρίως γιατί?

 Γιατί είμαι ΞΕΡΟΛΑΣ και τα στήνω σωστά.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

 

 

ΔΕΝ αναβαθμίζουμε ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε hardware , ούτε software.

 

 

Θα συμφωνήσω με όλα όσα έγραψες πλήν αυτού. Και δεν αναφέρομαι στο hardware. Αλλά στο software. Πρέπει να αναβαθμίζονται τα plugins διότι εξελίσσονται. Σε παλιότερο φετινό post μου είχα θέμα με την Arturia η οποία και  φούλ έκδοση αγορασμένη είναι και χρειαζόταν 3 ειδικά update, 2 της εταιρίας και 1 του προγραμματιστή για να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία.

 

Κατά τα άλλα...κλαίμε που ενώ αγοράζουμε τεχνολογία, η τεχνολογία μας καθυστερεί μέχρι να βρει τον δρόμο που θέλουμε συναρτήσει του εξοπλισμού μας.

 

Υ.Γ. Ότι λειτουργεί φυσικά, δεν το πειράζουμε. |(με εξαιρέσεις πάντα)

 

....έχει αρχίσει να πηγαίνει " αλλού" το νήμα..

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 minutes ago, Costas Siachamis said:

Θα συμφωνήσω με όλα όσα έγραψες πλήν αυτού. Και δεν αναφέρομαι στο hardware. Αλλά στο software. Πρέπει να αναβαθμίζονται τα plugins διότι εξελίσσονται. Σε παλιότερο φετινό post μου είχα θέμα με την Arturia η οποία και  φούλ έκδοση αγορασμένη είναι και χρειαζόταν 3 ειδικά update, 2 της εταιρίας και 1 του προγραμματιστή για να επανέλθει σε πλήρη λειτουργία.

 

Κατά τα άλλα...κλαίμε που ενώ αγοράζουμε τεχνολογία, η τεχνολογία μας καθυστερεί μέχρι να βρει τον δρόμο που θέλουμε συναρτήσει του εξοπλισμού μας.

 

Υ.Γ. Ότι λειτουργεί φυσικά, δεν το πειράζουμε. |(με εξαιρέσεις πάντα)

 

....έχει αρχίσει να πηγαίνει " αλλού" το νήμα..

Ναι , αλλου παει, και το σταματαω εδω.

Απλα ενούσα, ότι ΑΝ μου δουλευει ενα plug in.....γιατι να το εξελίξω;

Θα ναι καλλίτερος ο νεος κομπρέσοορας;;;;; Μπορει,

Αλλα αν ειχαμε εναν hardware θα τον αλλάζαμε καθε 5 χρόνια;

Γνώμη μου, γενικα μιλάω, όχι για εσενα, τα εργαλεία που υπάρχουν (plug ins π.χ) , ακόμα και από το 2004.....είναι άριστα , αν μαθουμε να τα χρησιμοποιούμε σωστα.,

Η Αναβαθμιση πιστευω ότι καλυπτει άλλες αναγκες, αναγκες αγοράς ή πειραματσιμού, παρά ουσιαστικά μουσικές.

Δεν θα μας κανει καλλιτερους μουσικα μια αναβαθμιση, (νταξ ισως σε κανει πιο ορεξατο) ουτε και σαν γενικο μουσικό αποτελεσμα (μιλαμε για digital ούτως ή άλλως)........και για μουσική, που παραμενει σε επίπεδο format (.wav) σταθερό εδω και δεκαετίες.

Τωρα αν μιλαμε για video....για SD/HD......4k......8k....εκει αλάζουν τα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου