Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για εγκατάσταση ηχείων 5.1


Oblivion4Lcf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους μουσικόφιλους!

Δεν έχει να κάνει με παραγωγή μουσικής αλλά με αναπαραγωγή οπότε ελπίζω να μπήκε σε σωστή κατηγορία!

Έχω κάνει προεγκατασταση στο σπίτι καλωδίωσης για 4 δορυφόρους κοντά στο ταβάνι, αλλά έχω 2 προβλήματα:

Το ένα είναι ότι δεν ξέρω τι να αγοράσω καθόλου καθώς είμαι εντελώς άσχετος με το συγκεκριμένο κομμάτι

Και το 2ο είναι ότι για κάποιο λόγο ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει την έξοδο καλωδίων 5 μέτρα απόσταση από την τηλεόραση που θα ήθελα να συνδεθούν και είναι στο γραφείο που έχει επάνω εξωτερικές κάρτες ήχου, μόνιτορ κλπ, άρα εκεί ήταν άχρηστα και εγώ αρκετά Άργος να καταλάβω τι είχε γίνει!

Μπορείτε να προτείνετε κάτι και για αγορά δεδομένου ότι θέλω να τα κρεμμασω στον τοίχο και το budget δεν είναι μεγάλο, αλλά μπορώ να πάω κάπου προς τα 500 αν χρειαστεί και πιο πάνω ισως, και επίσης για το πώς θα κάνω σύνδεση με την τηλεόραση εφόσον είναι μακριά;!

Ευχαριστώ για το χρόνο!

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την τηλεοραση θα φυγουν 5μετρα καλωδια που θα πανε στην πριζα με τις εισοδους των ηχειων.

 

Μπορεις να βαλεις τα ηχεια ψηλα στο ταβανι, ή να κατεβασεις καλωδια χαμηλοτερα, προς το υψος του αυτιου.

 

Εν τελει θελεις 4 ηχεια για ακροαση μουσικης ή 5.1 για θεαση ταινιων? Ενισχυτη εχεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Wharfedale DX-2 HCP... 

πραγματικό best buy 5.1 σετ... παίζουν πολύ καλά σε σχέση με την τιμή τους και με συνοδό έναν καλούτσικο av ενισχυτή (που ελπίζω να διαθέτεις ήδη) θα σου δημιουργήσουν ένα κινηματογραφικό περιβάλλον που θα σε βοηθήσει να απολαύσεις τις ταινίες  σου... είναι από τα ελάχιστα πολύ φθηνά συστήματα που θα μπορούσα να ζήσω μαζί τους χωρίς να γκρινιάζω...🍿😎

DX-2-black_25be455b2eef98.jpg

ΥΓ1. το να τα τοποθετήσεις ψηλά κοντά στο ταβάνι όντως δεν ενδεικνύεται αν επιθυμείς να πάρεις από αυτά το καλύτερο που μπορούν να σου δώσουν... μπορείς να τραβήξεις τις απαιτούμενες προεκτάσεις για να έρθουν περίπου στο ύψος των αυτιών σου στην θέση ακρόασης όπως ήδη ανέφερε ο Γιώργος... αν τελικά αναγκαστείς να τα τοποθετήσεις ψηλά φρόντισε τουλάχιστον να έχουν την ανάλογη κλίση προς τα κάτω...

ΥΓ2. στην κατά τα άλλα κατατοπιστική ως προς μια σωστή χωροθέτηση 2η φωτο που ανέβασε ο Σταύρος, (και για να μην βγει λάθος συμπέρασμα) αν το κεντρικό τοποθετηθεί (ανάγκα) τόσο χαμηλά, πρέπει να του δοθεί ανάλογη κλίση σε μοίρες ώστε να σημαδεύει τα αυτιά, γιατί αλλιώς θα χαθεί μεγάλο μέρος από την ευκρίνεια των διαλόγων..

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Η καλωδίωση είναι εντοιχισμένη οπότε δύσκολο να κατέβουν. Από το ταβάνι είναι 40 πόντους οπότε με τη σωστή κλίση πιστεύω θα είναι οκ.

Ενισχυτή δεν έχω οπότε είναι και αυτός στα έξοδα, αν και ίσως μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν παλιό των γονιών μου.

Αυτό που σκεφτόμουν ίσως ήταν να έχω τον ενισχυτή στο γραφείο και με κάποιον τρόπο να συνδεθεί με την τηλεόραση.

Το να φύγει καλώδιο από εκεί θα πρέπει να γίνει δουλειά, να περαστεί σε κανάλι δηλαδή παράλληλα με τους τοίχους, την πόρτα που είναι στο ενδιάμεσο κλπ κλπ 

Η προταση που μου έστειλες npap νομίζω είναι ιδανική καθώς έχει τέσσερις δορυφόρους που θα κρεμαστούν, ένας που θα πάει κάτω από την τηλεόραση και το woofer και επειδή είμαστε και στο noiz πιστεύω θα έχει και ποιοτικό ήχο.

23 hours ago, gkourmoul1 said:

Απο την τηλεοραση θα φυγουν 5μετρα καλωδια που θα πανε στην πριζα με τις εισοδους των ηχειων.

 

Μπορεις να βαλεις τα ηχεια ψηλα στο ταβανι, ή να κατεβασεις καλωδια χαμηλοτερα, προς το υψος του αυτιου.

 

Εν τελει θελεις 4 ηχεια για ακροαση μουσικης ή 5.1 για θεαση ταινιων? Ενισχυτη εχεις?

 

Αφού τα καλώδια έχουν έξοδο στο γραφείοδε θα ήταν ποιο σωστό να βάλω ενισχυτή εκεί να το συνδέσω και από εκεί κάπως να συνδεθεί με την τηλεόραση;

Ταινία και μουσική (σοβαρά μουσική ακούω στα studio monitor που έχω, εδώ θα είναι πιο χαλαρά)

Επίσης έχει να προτείνει κάποιος και ενισχυτή;

Αν είναι ακριβως, ένα μήνα παίρνω αυτόν και τον επόμενο τα ηχεία, δεν παίζει πρόβλημα,

Άλλωστε με την καραντίνα δε φεύγουν χρήματα...

 

Επεξεργασμένο από Oblivion4Lcf

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τον ενισχυτη οπου σε βολευει. Απλα θα χρειαστει να τραβηξεις οπτικη ινα προς την πηγη, απλο καλωδιο για το ηχειο διαλογου, και ενα rca καλωδιο για το sub. 

 

Με τα ηχεια στο ταβανι, με κλιση ωστε να στοχευουν τα αυτια σου, θα κανεις δουλεια.

 

Για ενισχυτη θα προτεινω εναν οποιονδηποτε yamaha απο RX-V385 και ανω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Βαλε τον ενισχυτη οπου σε βολευει. Απλα θα χρειαστει να τραβηξεις οπτικη ινα προς την πηγη, απλο καλωδιο για το ηχειο διαλογου, και ενα rca καλωδιο για το sub. 

 

Με τα ηχεια στο ταβανι, με κλιση ωστε να στοχευουν τα αυτια σου, θα κανεις δουλεια.

 

Για ενισχυτη θα προτεινω εναν οποιονδηποτε yamaha απο RX-V385 και ανω.

Ωραία άρα μιλάμε για περίπου 7 μέτρα καλώδια αν θέλω να τα περάσω σωστά από κανάλι ώστε να μην είναι στο πάτωμα.

Βρίσκεις τέτοια μακριά ή είναι παραγγελία από ηλεκτρολόγο;

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικη ινα υπαρχει ετοιμη.

RCA και απλο καλωδιο ηχειου, προμηθευεσαι απο μαγαζι με ηλεκτρονικο/ηλεκτρολογικο εξοπλισμο.

 

Πριν προμηθευτεις καλωδια, τσεκαρε οτι οι συσκευες σου θελουν οντως αυτα τα καλωδια. Παρε τα τελευταια...

 

Πρωτα προμηθευσου τα ηχεια, που δεν βρισκεις και τοσο ευκολα, ειδικα απο Ελλαδα. Μετα αγοραζεις τον ενισχυτη, που εχει μεγαλη διαθεσιμοτητα εντος συνορων.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε μου καλησπερα.
Με εβαλες σε μπελα τετοια ωρα αλλα χαλαλι γιατι αγαπω τον ηχο.
Απο την στιγμη που εχεις μεχρις 500 ευρω για μενα στην ελλαδα σημερα δυο ειναι οι επιλογες σου.
Logitech Speaker System Z906 στα 219 ευρω απλα δεν υπαρχουν για την τιμη τους.
https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Speaker-System-Zρ06.html
αμα δεν εχεις μεγαλο δωματιο τα 500 rms θα κανουν τα επιπλα να τρεμουν.... βολτα θα πας.
επειτα υπαρχει και αυτο
Edifier S760D
https://www.skroutz.gr/s/4828090/Edifier-S760D.html
με τα πρωτα εχω πολυ στενη εμπειρια. για τα δευτερα βλεπω πολυ κλα reviews και με βαση τα χαρακτηρισικα μου βγαζουν δυναμη.

κοιτα τωρα καποιες λεπτομεριες.
αν ξερεις τα rms των ηχειων και πας να συγκρινεις κατι που ειναι 100-300 με αυτο που ναι 500 οσο ποιοτικο και να ναι το μικρο κατα την γνωμη ειναι πετεμενα λεφτα. Τα Ζ906 εχουν επαρκη ποιοτητα ηχου για τον μεσο χρηστη και παντα θα σε αποζημειωνει η ενταση. Αν δεν μπορεις να αυξησεις την ενταση να ξερεις κακως κανουμε την συζητηση γιατι οσο καλος και να ναι ο ηχος σε ταινια αν δεν εχει επαρκη ενταση δεν σε καθηλωνει για να σε βαλει μεσα στην ταινια. Να το πω αλλιως επισης αν δεν μπορεις να δυναμωσεις παρε απλα ενα sound bar.
επειδη ομως μπαινεις στο κοπο νατο στησεις τσεκαρε που θες να δωσεις εμφαση.
Για μενα μην μπεις στην διαδικασια να παρεις ενισχυτη. Οχι γιατι δεν ειναι καλοι αλλα ξεκινας και λες 330 Yamaha RX-V385 και θες και ηχεια. και ηχεια που να δεχονται τετοια ενταση ειναι ακριβα. δηλαδη πας στο 800 με 1000 ευρω. Που δεν λεω θα γαμει αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στα χρηματα και αν δεν εχεις ασχοληθει ή εχεις τετοια καυλα το βλεπω ατοπο.
Για αυτο προτεινω τα αυτοενισχυομενα με την δυναμη και δεν θα χεις δωσει μια περουσια και θα σαι και ευχαριστημενος.
Τελος ΠΟΛΥ σημαντικο ειναι απο που θα δωσεις ηχο στα ηχεια. Η πηγη σου δηλαδη. Αλλη αποκωδικοποιηση θα σου κανει η τηλεοραση και αλλη μια καλη καρτα ηχου στο PC. Αν με ακουσεις σε αυτο θα με θυμηθεις.
συνεδεσαι την τηλεοραση με το PC, μια τετοια https://www.skroutz.gr/s/3049257/Creative-Sound-Blaster-Z.html#specs ή κατι αναλογο
και τα Logitech Speaker System Z906 και θα παθεις πλακα χωρις να χεις δωσει πανω απο 300 ευρω.
Θεωρω οτι ανετα κοντραρεις συστηματα των 600-800 ευρω ετσι.
Οτι γραφω το χω ζησει και με το παραπανω. Εμπερια απο ακριβα συστηματα εχω απο την απ εξω. αλλα να σου πω ετσι. απο τον ηχο των περισσοτερων σινεμα αυτο σου προτεινω ειναι καλυτερο και κατι αναλογο χαιρομουν για χρονια. (για οποιον ενδιεφερεται ας κοιταξει αυτα που δυστυχως δεν υπαρχουν ποια..... Creative MegaWorks THX  500 Watts RMS 5.1 550 Speaker)

υ.γ. μην φοβασαι να τραβηξεις μακρια καλωδια απο το ταβανι προς τα κατω. ειναι καλυτερα να κανεις επεταξη και να κατεβασεις τα ηχεια. μην παρεις πολυ ακριβα καλωδια.

  (εγραψα πολλα για να κανω τωρα διορθωσεις σε ορθογραφια κτλ. συγχωρεστε με)

Επεξεργασμένο από Διονύσης Χρυσικός
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Διονύσης Χρυσικός said:

λοιπον φιλε μου καλησπερα.
Με εβαλες σε μπελα τετοια ωρα αλλα χαλαλι γιατι αγαπω τον ηχο.
Απο την στιγμη που εχεις μεχρις 500 ευρω για μενα στην ελλαδα σημερα δυο ειναι οι επιλογες σου.
Logitech Speaker System Z906 στα 219 ευρω απλα δεν υπαρχουν για την τιμη τους.
https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Speaker-System-Zρ06.html
αμα δεν εχεις μεγαλο δωματιο τα 500 rms θα κανουν τα επιπλα να τρεμουν.... βολτα θα πας.
επειτα υπαρχει και αυτο
Edifier S760D
https://www.skroutz.gr/s/4828090/Edifier-S760D.html
με τα πρωτα εχω πολυ στενη εμπειρια. για τα δευτερα βλεπω πολυ κλα reviews και με βαση τα χαρακτηρισικα μου βγαζουν δυναμη.

κοιτα τωρα καποιες λεπτομεριες.
αν ξερεις τα rms των ηχειων και πας να συγκρινεις κατι που ειναι 100-300 με αυτο που ναι 500 οσο ποιοτικο και να ναι το μικρο κατα την γνωμη ειναι πετεμενα λεφτα. Τα Ζ906 εχουν επαρκη ποιοτητα ηχου για τον μεσο χρηστη και παντα θα σε αποζημειωνει η ενταση. Αν δεν μπορεις να αυξησεις την ενταση να ξερεις κακως κανουμε την συζητηση γιατι οσο καλος και να ναι ο ηχος σε ταινια αν δεν εχει επαρκη ενταση δεν σε καθηλωνει για να σε βαλει μεσα στην ταινια. Να το πω αλλιως επισης αν δεν μπορεις να δυναμωσεις παρε απλα ενα sound bar.
επειδη ομως μπαινεις στο κοπο νατο στησεις τσεκαρε που θες να δωσεις εμφαση.
Για μενα μην μπεις στην διαδικασια να παρεις ενισχυτη. Οχι γιατι δεν ειναι καλοι αλλα ξεκινας και λες 330 Yamaha RX-V385 και θες και ηχεια. και ηχεια που να δεχονται τετοια ενταση ειναι ακριβα. δηλαδη πας στο 800 με 1000 ευρω. Που δεν λεω θα γαμει αλλα ειναι μεγαλη η διαφορα στα χρηματα και αν δεν εχεις ασχοληθει ή εχεις τετοια καυλα το βλεπω ατοπο.
Για αυτο προτεινω τα αυτοενισχυομενα με την δυναμη και δεν θα χεις δωσει μια περουσια και θα σαι και ευχαριστημενος.
Τελος ΠΟΛΥ σημαντικο ειναι απο που θα δωσεις ηχο στα ηχεια. Η πηγη σου δηλαδη. Αλλη αποκωδικοποιηση θα σου κανει η τηλεοραση και αλλη μια καλη καρτα ηχου στο PC. Αν με ακουσεις σε αυτο θα με θυμηθεις.
συνεδεσαι την τηλεοραση με το PC, μια τετοια https://www.skroutz.gr/s/3049257/Creative-Sound-Blaster-Z.html#specs ή κατι αναλογο
και τα Logitech Speaker System Z906 και θα παθεις πλακα χωρις να χεις δωσει πανω απο 300 ευρω.
Θεωρω οτι ανετα κοντραρεις συστηματα των 600-800 ευρω ετσι.
Οτι γραφω το χω ζησει και με το παραπανω. Εμπερια απο ακριβα συστηματα εχω απο την απ εξω. αλλα να σου πω ετσι. απο τον ηχο των περισσοτερων σινεμα αυτο σου προτεινω ειναι καλυτερο και κατι αναλογο χαιρομουν για χρονια. (για οποιον ενδιεφερεται ας κοιταξει αυτα που δυστυχως δεν υπαρχουν ποια..... Creative MegaWorks THX  500 Watts RMS 5.1 550 Speaker)

υ.γ. μην φοβασαι να τραβηξεις μακρια καλωδια απο το ταβανι προς τα κατω. ειναι καλυτερα να κανεις επεταξη και να κατεβασεις τα ηχεια. μην παρεις πολυ ακριβα καλωδια.

  (εγραψα πολλα για να κανω τωρα διορθωσεις σε ορθογραφια κτλ. συγχωρεστε με)

Ουαου

Σε ευχαριστώ πολύκοιταξε, στον υπολογιστή έχω μια κάρτα focusrite 4i4 νομίζωμε 2 μόνιτορ επάνω της.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βολεψεο να γίνει έτσι η σύνδεση καθώς είναι διαμετρικά αντίθετα ο υπολογιστής με την κάρτα, εκτός και αν φτιάξω ένα μικρό raspberry με windows για να το έχω στην τηλεόραση και να πετάξω εκεί πάνω τα ηχεία!!

 

 

Welcome To The Fall...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου