Προς το περιεχόμενο

κιθάρα....του διαόλου :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Η Yamaha έβγαλε την transacoustic  το 2016. Γατάκια. 🤠🤠

 

Και όχι, δεν είναι αυτό το μέλλον στις ακουστικές κιθάρες. Βασικά δεν είναι καν ακουστικές. 

 

Το μέλλον στις ακουστικές κιθάρες είναι το παρελθόν. Όπως και στις ηλεκτρικές.

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ΄ταν το μέλλον αν μπορούσα να φανταστώ κάπου να παίζεται "εκδρομικό ροκ" σε φάση παραλίας, με αναμένη φωτιά και τουρίστριες που τις χαλβαδιάζουμε ενώ αοιδούμε το κοτέλ καλιφόρgnia όπως τότε που ήαμσταν 15 χρονών και τσαααακ... τους πετάς ένα delay στο σόλο ή ένα reverb θαλάσσιας σπηλιάς αςούμε που λέει κι ο fusion και εκεί πό'χουνε κάμει κιφάλι από τα ξύδια είσαι σπουδαίος και τρανός με τριστόρσια σου και τα φέηζερ κόρους και το λουρί της κιθαρός που πρέπει απεξάπαντος να έχει επάνω το σήμα της ειρήνης με στρασάκια φωσφοριζέ.
Αλλά, αυτές οι εποχές έχουν παρέλθει, οπότε για ποιο μέλλον μιλάμε? Πιο πολύ επιτυχία έχει κάποιος σήμερον με έναν μίκτη και ένα στικάκι με κατεβασμένα κιτς - μιξ.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα και αυτό... γιατί μ' αρέσει και εμένα το παρελθόν... είναι πιο φτηνό

https://www.tonewoodamp.com/

θα ήθελα μια μόνιμη εσωτερική εγκατάσταση χωρίς μόνιμη επέμβαση στο όργανο και να πετάει από κάπου μικρά διακριτικά χειριστήρια, έχω 2 υποψήφιες ακουστικές για κάτι τέτοιο και τα χαρακτηριστικά τους είναι και ακριβώς στα μέτρα μου

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, fusiongtr said:

 

Θα ήθελα να πεις και το γιατί βρε Όθωνα.

Τι είναι αυτό που σου έκανε κλικ?

Έτσι κι αλλιώς οι απόψεις μου στηρίζονται μόνο σ' αυτό που είδα, μπορεί να ξέρεις κάτι που δεν ξέρω

 ξερω πολλα γιατί ειμαι σε επικοινωνία με κανάλια μυστικά. ωχ σορρυ λαθος θρεντ 🙂

 

 

μου αρεσει που μπορείς να τη πάρεις και να κάνεις εξάσκηση. επίσης μου φάνηκε ότι ακούγεται καλα. το ντιστορσιο ηταν μακράν το χειρότερο και ισως εντελώς άχρηστο. Αλλα τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρα. δεν απευθύνεται αυτή η κιθάρα σε επαγγελματίες, και επουδενι δεν ειναι το μέλλον. απευθύνεται σε γκατζετακηδες που θέλουν να έχουν μια κιθάρα προπονήσης. 

 

επίσης πιστεύω θα την προτιμήσουν καλλιτέχνες που παίζουν στο δρόμο.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα εφφέ δεν τρελάθηκα αλλά το ενσωματωμένο looper είναι πολύ ωραία ιδέα. Αν και δεν φαίνεται να είναι και πολύ χρηστικό, κάπως περιορισμένο, δεν κατάλαβα πόση διάρκεια μπορεί να έχει μια λούπα, πόσες λούπες μπορείς να αραδιάσεις κλπ κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, otto## said:

 ξερω πολλα γιατί ειμαι σε επικοινωνία με κανάλια μυστικά. ωχ σορρυ λαθος θρεντ 🙂

 

 

Δεν υπάρχει λάθος θρέντ γι' αυτά τα πράγματα.

Είναι παντού on topic.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι καμιά τρομερή, καινούργια εφεύρεση, είναι υλοποίηση μηχανικού εφέ (όπως ακριβώς το spring ή το plate reverb) με ψηφιακό τρόπο, χρησιμοποιώντας το αντηχείο της κιθάρας ως μεγάφωνο, αντί για ενισχυτή. Αυτά είναι γνωστά αιώνες τώρα με αμιγώς μηχανικο τρόπο σε όργανα με συμπαθητικές χορδές, όπως το rubab, η viola d' amore, το νορβηγικό hardanger βιολί και πάρα πολλά ακόμη. Κι εδώ υπαρχουν λύρες με συμπαθητικές χορδές ενώ οργανοποιοί, όπως ο Παναγιώτης Καφετζόπουλος, κανουν υλοποιήσεις σε μπουζούκια και κιθάρες.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το concept, αλλά ο ήχος των εφέ μου ακούγεται πολύ χάλια, λες και έχει περάσει από φίλτρο. Το ακούς ξεκάθαρα στο delay και στο looper. Δε θα το αγόραζα. Ηχογράφηση με κάτι τέτοιο θα ήταν αυτοκτονία. Ίσως για κάποιον που απλά θέλει να έχει μόνο μια κιθάρα και να παίζει μόνος του σε μαγαζιά για το χαρτζιλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, otto## said:

επίσης πιστεύω θα την προτιμήσουν καλλιτέχνες που παίζουν στο δρόμο.

 

Λογικά θα χρειάζονται μεγαλύτερη ένταση, δεν νομίζω να τους κάνει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου