Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα σελιδοποιησης


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. 
Ευχομαι υγεια. 

Θα ηθελα σας παρακαλω να μου προτεινετε ενα software σελιδοποιησης βιβλιου. 

Να μπορω δλδ να τοποθετησω σε μια σελιδα κειμενα,  φωτο,  πενταγραμμα και μετα απο επεξεργασια να κανω ενα τελικο export ετοιμο για τυπογραφειο. 

Τα κειμενα τα εχω ολα σε word 
Τις μουσικες σε musescore

Οι φωτο ειναι αριστης αναλυσης απο επαγγελματια.
Το corel για παραδειγμα μου κανει τη δουλεια μου? 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά μου (γραφίστας), για οτιδήποτε που χρειάζεται παραπάνω από 2-3 σελίδες χρησιμοποιώ Adobe InDesign, είναι το "industry standard" που λέμε. Είναι βέβαια σχετικά πολύπλοκο πρόγραμμα αν ο χρήστης δεν έχει έστω μια επαφή με προγράμματα Photo Editing.

Βλέπω υπάρχει και το Publisher της Affinity, που είναι μια εταιρία με σχετικά καλά και πολύ φθηνά alternatives της Adobe. To Publisher φαίνεται να είναι ένα απλοποιημένο InDesign.

 

Το "Corel" σκέτο δε μου λέει κάτι, είναι το όνομα της εταιρίας, οπότε είναι σαν να λες Adobe. Πρέπει να μας πεις συγκεκριμένα το πρόγραμμα που έχεις στο μυαλό σου. Το Corel Painter ας πούμε δεν κάνει, είναι περισσότερο για μονοσέλιδο illustration, ενώ ούτε το PaintShop θα κάνει δουλειά.

To CorelDRAW ίσως κάτι να μπορεί να κάνει, αλλά νομίζω δεν είναι 100% σχεδιασμένο για κάτι τέτοιο. Είναι ένα εξαιρετικά ευέλικτο πρόγραμμα, αλλά είναι σχεδιασμένο κυρίως για εκτυπώσεις γραφικών και είναι αρκετά πολύπλοκο στη χρήση. Από την άλλη δε το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω επ ακριβώς τι μπορεί να κάνει και πώς.

 

Για να πάει κάτι για εκτύπωση (ειδικά αν πρόκειται για βιβλίο με εικόνες) θα πρέπει το αρχείο σου να είναι πολύ προσεγμένο. Επίσης σε συμβουλεύω να βρεις την εταιρία που θα κάνει την εκτύπωση και να τη ρωτήσεις τι ακριβώς αρχεία χρειάζεται και σε τι μορφή ακριβώς. Ίσως πχ να πρέπει να παραδώσεις όλο το φάκελο με τα αρχεία που έχεις μαζέψει. Ακριβείς διαστάσεις, ξάκρισμα (bleed), τύποι αρχείων, preview, κοκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Alex Raptakis said:

Για να πάει κάτι για εκτύπωση (ειδικά αν πρόκειται για βιβλίο με εικόνες) θα πρέπει το αρχείο σου να είναι πολύ προσεγμένο. Επίσης σε συμβουλεύω να βρεις την εταιρία που θα κάνει την εκτύπωση και να τη ρωτήσεις τι ακριβώς αρχεία χρειάζεται και σε τι μορφή ακριβώς. Ίσως πχ να πρέπει να παραδώσεις όλο το φάκελο με τα αρχεία που έχεις μαζέψει. Ακριβείς διαστάσεις, ξάκρισμα (bleed), τύποι αρχείων, preview, κοκ.

 

...και λίγα σου είπε ο συνάδελφος. Ζητάς μία επαγγελματική διαδικασία, χωρίς να είσαι (προφανώς) επαγγελματίας του συγκεκριμένου χώρου. Εαν έχεις πολύ χρόνο για χάσιμο (και κάτω από 4-8 σελίδες), ναι το CorelDRAW μπορεί να κάνει τη δουλειά. Λιγότερο θα σου κοστήσει πάντως να απευθηνθείς σε ένα επαγγελματία.

Yπάρχει και η δυνατότητα να μης πας τυπογραφείο (δεν ξεκαθάρισες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις), αλλά να κάνεις ένα digital book που εκεί τα πράγματα είναι λίγο πιο εύκολα γιατί δεν χρειάζονται οι γνώσεις σχεδιασμού και τυπογραφείας που απαιτεί μια analog έκδοση. 4 παραδείγματα

https://bookcreator.com/pricing/

https://www.canva.com/create/ebooks/

https://www.lulu.com/create

https://crello.com

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει, γιατί χρησιμοποιώ το Publish Online της Adobe, αλλά το Canva έχει αρκετά καλή φήμη.

 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο.  Ειναι μανικι για μενα που ειμαι ασχετος με publishing. 

 

Θα πρεπει να ζητησω επαγγελματικη δουλεια.  Προκειται για βιβλιο ακουστικης κιθαρας. 

 

Σας ευχαριστω ομως πολυ για τον χρονο σας. 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου