Προς το περιεχόμενο

Εχω μια παλιά Gibson. Ποια είναι;


Vee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Θα μπορούσε μήπως κάποιος να με διαφωτίσει, τι παίζει με αυτή την κιθάρα? Την είχε φέρει ο πατέρας μου , ο οποίος δε ζει πλέον, απο Αμερική . Έλεγε πως είναι συλλεκτική. Εγώ δεν έχω ιδέα απο κιθάρες, μήπως υπάρχει κάποιος που ξέρει ποιό μοντέλο είναι?

IMG-20191001-WA0003.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson Les Paul Recording, πιθανόν έχει μπει λίγο χέρι σε κάποια σημεία (ασπρο πλαστικό & jack?). Λογικά το γράφει το μοντέλο σε ένα μικρό πλαστικό καπάκι που ειναι στην κεφαλη (headstock), ακριβώς πάνω απ τον πάνω καβαλάρη (nut).

 

Γενικά φωτογραφίες, ειδικά του headstock, θα βοηθησουν τους γνωστες του φορουμ (δεν ανηκω σε αυτους) να σου πουν χρονολογία -μέσω του serial- και σε τι βαθμο εχει αλλαγες καθως και τι αξια μπορει να εχει. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson Les Paul recording (1972-1976 την κόβω) σε άριστη κατάσταση και χωρίς μετατροπες (η δική σου δυστυχώς έχει μετατραπεί) θα την βρεις από 2.500-3.500 ευρώ ανάλογα με το χρώμα (οι λευκές αξίζουν περισσότερο)

Η φωτογραφία σου δεν είναι καλή δυστυχώς και δεν μπορώ να καταλάβω αν η κιθάρα έχει στριπαριστει η αν το φινίρισμα της είναι το original.

Αν έχει στριπαριστει,ξαναβαφτει χάνει αυτόματα το μισό της αξίας της,οι μετατροπες στα ηλεκτρικά αν έχουν γίνει και το jack plate κόβουν ένα 20%-25%.

Ιδιαίτερη κιθαρα με low impedance μαγνήτες και πολύ hi fi ήχο.

Αν ήταν ΜΠΑΣΟ θα άξιζε τα διπλά (λόγω του U2 connection τα μπάσα είναι περιζήτητα)

 

https://rocknrollvintage.com/listing/33991862

 

Συγκινήθηκα τώρα...την τελευταία φορά που απάντησα σε αυτό το thread ήμουν 15 χρόνια ΝΕΌΤΕΡΟΣ 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ πολυ για τις αμεσες απαντησεις. koraxprs δεν ξερω τι ειναι το πλαστικο και τι το jack χαχαχα αλλά δεν εχει κατι ασπρο πανω της, ισως δε φαινεται καλα. Superfunk , κατσε να ανεβασω 2-3 φωτο ακόμα, μηπως καταλάβετε κατι περισσότερο

IMG-20191001-WA0000.jpg

IMG-20191001-WA0004.jpg

IMG-20191001-WA0001.jpg

IMG-20191001-WA0002.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, Vee said:

Παιδια ευχαριστώ πολυ για τις αμεσες απαντησεις. koraxprs δεν ξερω τι ειναι το πλαστικο και τι το jack χαχαχα αλλά δεν εχει κατι ασπρο πανω της, ισως δε φαινεται καλα.

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και δες την διαφορά.

 

 

IMG_2061-1000x750.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Vee είπε

Superfunk , κατσε να ανεβασω 2-3 φωτο ακόμα, μηπως καταλάβετε κατι περισσότερο

 

 

Τα καλα νεα:

-η κιθαρα κατα 90% εχει το original finish

 

Tα κακα νεα:

-η κιθαρα εχει υποστει "εγχειρηση" στο πλαστικο jack plate (μαλλον ειχε σπασει και εβαλαν ενα λευκο συμπληρωμα),τα ηλεκτρονικα δεν φαινεται να εχουν πειραχτει θα πρεπει να μπει σε ενισχυτη και να παιξει για να βεβαιωθεις

-λείπει το trus rod cover

-εχει αλλαχθει η original γεφυρα.

 

Γυρω στα 1.800-2.000 ευρω την κοστολογω στην τωρινη της κατασταση και αν εχει και την original θηκη/βαλιτσα

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπου καταλαβαίνω τι λέτε! το να είναι συλλεκτική παίζει? η ήταν όλα ενα ψεμα? χαχαχα.  ευχαριστώ πολύ πολύ για το χρόνο σας ρε παιδιά! σορυ για την ταλαιπωρια, ειμαι πραγματικά παντελως άσχετη με το θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλαστικό καπάκι ξαναφτιάχνεται ή ιδανικά βρίσκεις ένα γνήσιο, η δυστυχία είναι ότι έχουν μπει βίδες σε άλλα σημεία και αν το αντικαταστήσεις θα φαίνεται μια τρύπα από τη βίδα μπορεί και δυο. Μην την πουλήσεις, καν την project αναζήτησης γνήσιων ανταλλακτικών

 

edit

στο τέλος της σελίδας λέει τι έπαθε η κιθάρα και που θα βρεις ανταλλακτικό καπάκι ίσως

https://rlinwood.com/family_webpage/linkpages/music/LPR/LPR_Master.htm

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Εχω μια παλιά Gibson. Ποια είναι;
2 ώρες πριν, Vee είπε

το να είναι συλλεκτική παίζει?

 

Δεν υπάρχουν "συλλεκτικές" κιθάρες.

Υπάρχουν "vintage" κιθάρες και οι κιθάρα σου είναι όντως τέτοια.

Δυστυχώς δεν είναι 100% original αλλά είναι αυτό που στην vintage αγορά λέμε "players grade" δηλ. μια κιθάρα που δεν ''φοβασαι" να παίξεις ή να βγάλεις από το σπίτι σου γιατί δεν είναι 100% original.

Σαν μοντέλο ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα desirable και δεν είχε ποτέ εμπορική επιτυχία...ούτε ιδιαίτερη αξία ως vintage (έτσι κι αλλιώς τα 70s όργανα δεν έχουν ιδιαίτερη αξία)

Μια χαρά κιθαρα είναι πάντως και αν σε ενδιαφέρει είναι και η κιθαρα που ο ΙΔΙΟΣ ο Les Paul (Google him) προτιμούσε.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου