Προς το περιεχόμενο

Εχω μια παλιά Gibson. Ποια είναι;


Vee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, Superfunk said:

 

Μια χαρά κιθαρα είναι πάντως ....

 

Και λίγα λες.

Είχε τρομερές δυνατότητες για την εποχή της και όχι μόνο.

Τρομερές.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Είχε τρομερές δυνατότητες για την εποχή της

Και για την εποχή μας. Είναι οργανάρα, αν ήταν και πιο ελαφριά ακόμη καλύτερα. Οι δε μαγνητες τη είναι θεσπέσιοι για όλα τα είδη (πλην  θρας μεταλ). 

 

Ο άνθρωπος (O Lester Polfuss aka Les Paul) υπήρξε καταλύτης για τη μουσική του 20ού αιώνα. Το 1965 έπαιζε με humbucking single coils. 

 

Θα χρειαστεί να γινει εκτίμηση της καταστασής της από καποιον τεχνικό. Η αξία της είναι αυτή που ανεφερε ο superfunk λιγο κάτω του διχίλιαρου, ίσως και περισσότερο. 

 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ο άνθρωπος (O Lester Polfuss aka Les Paul) υπήρξε καταλύτης για τη μουσική του 20ού αιώνα. Το 1965 έπαιζε με humbucking single coils.

 

Εδώ σκέφτηκε να έχει η κιθάρα εσωτερικά transformers για hi-z output και low impedance output, για να πλαγκάρει απευθείας είτε σε ενισχυτή είτε σε κονσόλα.

Τι λέμε τώρα ....

 

Διαβάστε εδώ ....

 

https://uniqueguitar.blogspot.com/2009/10/the-les-paul-recording-guitar.html

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, χαίρομαι που μαζεύονται γνώμες, ετσι θα καταλάβω και εγω ακομα πιο καλα χαχαχα αν και ειναι ξένη γλωσσα για μενα. Ναι ίσως πρέπει να τη δει καποιος ειδικος. Επίσης έχει πίσω ένα κωδικό, είχα μάλλον, γιατι για να μπορέσει ο πατέρας να τη φέρει απο Αμερική τον έσβησε, που αυτο ρίχνει επισης την αξια απο όσο ξέρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vee είπε

Επίσης έχει πίσω ένα κωδικό, είχα μάλλον, γιατι για να μπορέσει ο πατέρας να τη φέρει απο Αμερική τον έσβησε, που αυτο ρίχνει επισης την αξια απο όσο ξέρω? 

 

Ναι την ρίχνει σημαντικά αλλά η κιθάρα αυτή είναι τόσο ιδιαίτερη που δεν τίθεται θέμα αυθεντικότητας λόγω της ελλείψεως του, δυστυχώς εκείνη την εποχή έσβηναν τα serial number για κάποιον τρελλο λόγο ώστε να περνάνε χωρίς δασμούς από το τελωνείο ,όλες οι κιθάρες που έχουν φέρει ναυτικοί και έχω δει από κοντά έτσι είναι...

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι κάποια ακριβή vintage κιθάρα ώστε να χάσεις πολλά λεφτά (π.χ.σε μια 50s ή 60s Gibson θα έχανες αρκετές χιλιάδες ευρώ αν η κιθάρα είχε αυτές τις μετατροπές)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, δεν θα την πουλαγα για κανεναν λογο. Θα προσπαθουσα να αξιοποιησω τις δυνατοτητες της στο μεγιστο. Στην χειροτερη, θα την εβγαζα μια κυριακη απο τη βαλιτσα για ενα τζαμ του καναπε. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου