Προς το περιεχόμενο

Apple M1 


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν λίγες μέρες η apple ανακοίνωσε τα νέα προϊόντα της MacBook και Mac mini Μ1 και κατά την γνώμη μου άλλαξε τον κόσμο των προσωπικών υπολογιστών.

 

Είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι οι μεγάλοι παίκτες (microsoft, Apple, Google, Qualcomm) θέλουν να ξεκολλήσουν από την αρχιτεκτονική x86 και οι λόγοι είναι κυρίως οικονομικοί φυσικά, αλλά και διαθεσιμότητας. Και μπορεί οι επεξεργαστές ARM να κυριαρχούν σε όλες τις mobile πλατφόρμες αλλά μέχρι στιγμής δεν είχαμε δει εφαρμογές της αρχιτεκτονικής σε προσωπικούς υπολογιστές, τουλάχιστον όχι σε κλίμακα.

 

Μπορεί να έχω τα θέματά μου με την Apple αλλά, όπως οι περισσότερες εταιρείες του μεγέθους, στο τέλος κρίνεται από,

Το άθροισμα σωστών και λάθος πολιτικών.

Οικονομικών αποτελεσμάτων.

Καινοτομιών.

Αν και στο πρώτο παίρνει χαμηλό βαθμό, τουλάχιστον για τα δικά μου ρομαντικά κριτήρια, οι μέτοχοι έχουν κάθε λόγο να διαφωνούν μαζί μου.

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για εμάς είναι η καινοτομία. Και εδώ είναι το θέμα μας.

Η Apple, με το κλειστό της οικοσύστημα, μπόρεσε να κάνει την μετάβαση στην αρχιτεκτονική ARM και τα αποτελέσματα αν και με κάποια αρχικά προβλήματα, είναι εντυπωσιακά.

Το εκπληκτικό ipad pro είχε δείξει τις δυνατότητες αλλά το να μεταφέρει κανείς με τέτοιο βαθμό επιτυχίας το λειτουργικό του σε μια τελείως διαφορετική πλατφόρμα είναι άξιο συγχαρητηρίων. 

 

Το σκηνικό τώρα αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρον και σε πολλές περιπτώσεις κωμικό.

Μετά την πρόθεση της nvidia να αγοράσει την ARM και την apple να μετακομίζει σε αρχιτεκτονική RISC, η intel μένει να ελπίζει ότι η η AMD θα σώσει την x86. Μόνο ο χρόνος θα δείξει αλλά κατά την γνώμη μου μπαίνουμε σε μια νέα εποχή και αυτό είναι καλό για εμάς.

 

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε λίγους μήνες θα δούμε περισσότερα μοντέλα από την apple με τον νέο επεξεργαστή και σύντομα θα εμφανιστεί και ο αντικαταστάτης του. Υπάρχουν χρήματα που περιμένουν να αλλάξουν χέρια και με κάτι ιώσεις που κυκλοφορούν η ζήτηση στους υπολογιστές είναι μεγαλύτερη από την προσφορά.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή οι υπάρχουσες εφαρμογές που χρησιμοποιούμε εγώ και εσύ δεν εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες του Μ1 και είτε υπάρχουν ασυμβατότητες και προβλήματα είτε πρέπει να τρέχουν με emulation είτε να περιμένουμε να γίνει η πλήρης ενσωμάτωσή τους.

Σίγουρα η όλη ιστορία θα έχει πολύ ενδιαφέρον ιδίως από την επόμενη χρονιά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω θεωρούσα, όπως αποδεικνύεται και στο βίντεο, πως ένας μέσος σημερινός υπολογιστής μπορεί να κάνει όποια δουλειά κι αν του ζητήσεις σε ότι αφορά τις ανάγκες μιας πολυκάναλης ηχογράφησης.

Ο M1 είναι overkill όπως φάνηκε κιόλας αλλά είναι ήδη ο μέσος σημερινός υπολογιστής.

Οι ανάγκες πλέον έχουν μεταφερθεί στο βίντεο που φαίνεται να παίρνει τη μερίδα του λέοντος στις παραγωγές. Εκεί θα είναι πιο χρήσιμος ένας τετοιος υπολογιστής υποθέτω. Αλλά εκεί τον σοβαρότερο ρόλο δεν τον παίζει η GPU;

Ετσι όπως πάνε τα πράγματα πάντως, με μηχανήματα σαν το Μ1, σίγουρα θα μεγαλώσουν τα διαστήματα που θα υπάρξει πραγματική ανάγκη ανανέωσης υπολογιστή.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, yameth είπε

Ετσι όπως πάνε τα πράγματα πάντως, με μηχανήματα σαν το Μ1, σίγουρα θα μεγαλώσουν τα διαστήματα που θα υπάρξει πραγματική ανάγκη ανανέωσης υπολογιστή.

 

Αυτό είναι πλέον το μοναδικό αδιαπραγμάτευτο κριτήριό μου όταν πηγαίνω για ανανέωση υπολογιστή/laptop/κινητού. Θέλω να αγοράζω κάτι που να βγάζει 4-5 χρόνια στο νερό. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, yameth said:

Το διπλάσιο θα έλεγα. Το Mac mini που είχαν στο βιντεο ήταν του 2014. 

 

Αυτό λέω τόσα χρόνια εδώ μέσα. Φέτος λέω να αλλάξω Μac, μετά από 9 χρόνια και είμαι επαγγελματίας με βαριές εφαρμογές. Τώρα, όσον αφορά τις εφαρμογές, όταν αγοράζεις Mac δεν το παίρνεις για το powerpoint και το word...αρκεί να παίζει η Adobe😉

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

 

Ετσι όπως πάνε τα πράγματα πάντως, με μηχανήματα σαν το Μ1, σίγουρα θα μεγαλώσουν τα διαστήματα που θα υπάρξει πραγματική ανάγκη ανανέωσης υπολογιστή.

 

Αυτό ισχύει ήδη. Αλλά η βιομηχανία δε σκέφτεται έτσι. Το software θα συμβαδίσει με το hardware οπότε δε θα νοιώσεις εύκολα ότι το μηχάνημά σου ειναι overkill. Δεν είναι δύσκολο να "βαρύνουν" τις εφαρμογές. Το κάνουν εδώ και χρόνια ώστε να καθιστούν τις παλαιότερες συσκευές άχρηστες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα βασικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε σήμερα, αρκούν για audio recording and processing με τις υψηλότερες προδιαγραφές. 

Το βίντεο είναι το αύριο κατα τη γνώμη μου και εκεί απαιτείται horsepower.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνήθως ξεχνάμε να υπολογίσουμε είναι το cloud και μπορεί εμείς ποτέ να μην το βλέπουμε αλλά είναι τεράστιο και το πληρώνουμε. Ο περισσότερος κόσμος μπορεί και με ένα κινητό των 100 ευρώ, άντε και έναν υπολογιστή 5-6 χρόνων.

Αυτοί που γυρίζουν τον μύλο είναι οι gamers, οι επαγγελματίες (κάποιοι) και οι servers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στους επαγγελματίες του ήχου αναφέρομαι σε ότι αφορά τις δυνατότητες, όπως και στο βίντεο που παρέθεσες αλλά και λόγω ιδιότητας του Noiz.

 

Και φυσικά δίκιο έχεις, όλα θα γίνονται online στο εξής για το ευρύ κοινό αλλά ακόμα και οι εφαρμογές τύπου Adobe εκεί έχουν πάει ήδη. Οπότε η επεξεργαστική ισχύ θα απασχολείται απο τον browser όλο και περισσότερο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου