Προς το περιεχόμενο

Apple M1 


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι και ήμουν Windows user από πάντα. Έχω μάθει όλα τα hotkeys, είμαι πολύ γρήγορος και μου αρέσει πολύ το να κάνω customize για να έρθει κάτι στα μέτρα μου. Πχ, στο Cubase έχω αλλάξει όλα τα hotkeys να μοιάζουν με του Photoshop.

Το Μάρτη που πήγα σε μια νέα εταιρία, με ρώτησαν τι υπολογιστή θέλω, PC ή Mac. Με ρώτησαν 2 φορές, και τις 2 τους είπα ξεκάθαρα PC. Τελικά μου πήραν ένα Macbook Pro. Είπα ΩΧ.

Προσπάθησα να το φέρω στα μέτρα μου, πάλεψα ΠΟΛΥ να το συνηθήσω, μέχρι τον Αύγουστο που είπα δε γίνεται. Κάποια πράγματα μου φάνηκαν παντελώς χαζά, κάποια άλλα ήταν dealbreakers για το workflow μου. Bugs, προβλήματα με τo UI, προβλήματα με compatibility, και φυσικά το Macbook των 2,500 ευρώ δεν ήταν ούτε καν κοντά στις επιδόσεις του σταθερού μου. Το μόνο που μου άρεσε πολύ ήταν το πόσο καλό "feel" είχε η γενική χρήση, κάνουν τα windows να φαίνονται αγορασμένα από τη λαϊκή. Δυστυχώς δε κατάφερα να δοκιμάσω πολύ το Logic, αλλά ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία.

Και εκεί που έλεγα, άντε γεια Apple, με τη νέα ανακοίνωση της εντυπωσιάστηκα. Η Apple πλέον έχει τεράστιο προβάδισμα. Είχε ήδη, αλλά τώρα είναι τεράστια η διαφορά. Οτιδήποτε θα είναι native στο σύστημα θα είναι κλάσεις ανώτερο από τα PC, γιατί η Apple και οι Devs έχουν απόλυτο έλεγχο του hardware. Το βλέπουμε να συμβαίνει και στα κινητά της. Η Adobe θα έχει υποστήριξη από τις αρχές του 21, αλλά ακόμα και με emulation τα πάει μια χαρά απ'όσα έχω δει. Θέλω πραγματικά να δω πού μπορεί να φτάσει, ειδικά με ένα desktop-grade chip. Αν και το καλύτερο είναι να έχεις ένα σύστημα που να το παίρνεις παντού και να δουλεύεις ακόμα και στο δρόμο που λέει ο λόγος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Alex Raptakis said:


Και εκεί που έλεγα, άντε γεια Apple, με τη νέα ανακοίνωση της εντυπωσιάστηκα. Η Apple πλέον έχει τεράστιο προβάδισμα. Είχε ήδη, αλλά τώρα είναι τεράστια η διαφορά. Οτιδήποτε θα είναι native στο σύστημα θα είναι κλάσεις ανώτερο από τα PC, γιατί η Apple και οι Devs έχουν απόλυτο έλεγχο του hardware. Το βλέπουμε να συμβαίνει και στα κινητά της. Η Adobe θα έχει υποστήριξη από τις αρχές του 21, αλλά ακόμα και με emulation τα πάει μια χαρά απ'όσα έχω δει. Θέλω πραγματικά να δω πού μπορεί να φτάσει, ειδικά με ένα desktop-grade chip. Αν και το καλύτερο είναι να έχεις ένα σύστημα που να το παίρνεις παντού και να δουλεύεις ακόμα και στο δρόμο που λέει ο λόγος.

 

 

και τι θα κάνεις?

θα πας στο Logic?

μήπως στα pro tools?

άραγε θα μας κάνουν τη χάρη να περάσουν σωστά και γρήγορα το cubase?

Πάντως εγώ είμαι αυτές τις μέρες στο add to cart για desktop pc και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνω early adopter στα σχεδον παραπάνω λεφτά από όσα θα δώσω για το pc.

Σίγουρα θυμάμαι με ΑΝΑΜΙΚΤΑ συναισθήματα (όπως περίπου τα περιέγραψες) την εμπειρία μου πριν 6-7 χρόνια με ένα mac mini G4 που είχα απλώς ως music server και μου έβγαζε την πίστη κάθε φορά που ήθελα να δώ έναν δικτυακό δίσκο ή αναλόγου δυσκολίας πράγματα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και τι θα κάνεις?

θα πας στο Logic?

μήπως στα pro tools?

 

Το Pro Tools το δούλεψα για ένα μάθημα, εμετικό θα έλεγα, τουλάχιστον γι'αυτό που κάνω εγώ. Για το Logic το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μου αρέσει το UI του και φαίνεται να είναι πιο stable από το Cubase. Το Cubase στα Mac φαίνεται λίγο πιο καλοδουλεμένο. Το βλέπεις από το menu bar που σου φορτώνει χωρίς λόγο, ακριβώς σαν τα Mac.

 

Σίγουρα δε θα γίνω early adopter, δεν υπάρχει περίπτωση, ειδικά για την Apple. Θα το αφήσω να δω πώς θα πάει, και μπορεί κάποια στιγμή, σε καναδυό χρόνια, να πάρω κανα Macbook να το γρατζουνίσω. Όπως και να χει, αυτό που κάνει η Apple μόνο καλό μπορεί να φέρει. Ελπίζω ο ανταγωνισμός να πιέσει και την απέναντι πλευρά.

 

Τώρα είναι καλή περίοδος να πάρεις PC, ειδικά με τις νέες γενιές σε Ryzen (Zen 3) και Nvidia (3000), αλλά ΙΙΙΙΣΣΩΩΩΣ αν δε το χεις ανάγκη, θα έλεγα να περιμένεις να βγουν και οι DDR5 RAM (μάλλον του χρόνου τέτοια περίοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Alex Raptakis said:

 

Τώρα είναι καλή περίοδος να πάρεις PC, ειδικά με τις νέες γενιές σε Ryzen (Zen 3) και Nvidia (3000), αλλά ΙΙΙΙΣΣΩΩΩΣ αν δε το χεις ανάγκη, θα έλεγα να περιμένεις να βγουν και οι DDR5 RAM (μάλλον του χρόνου τέτοια περίοδο).

 

η καλύτερη περίοδος να πάρει pc είναι να πάρεις αυτό το μοντέλο που περπατάει. Αυτη την περίοδο πιστεύω είναι ο 3600. Οι ddr5 όταν βγούν θα κάνουν ένα χέρι και ένα πόδι. 

Προσπάθησα να κάνω transition πριν 1-2 χρόνια προς sonar αλλά έχοντας ήδη επενδύσει 4-5 στο cubase δεν μπόρεσα. Πλέον έχω επενδύσει αρκετά στο cubase. Οπότε θα πορευτώ με ένα mainstream PC αξιώσεων και αν είμαστε καλά του χρόνου βλέπουμε για κανένα macmini έτσι για να αδειάσει ο χώρος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Το μόνο που με χαλάει με τα M1 και γενικά με την apple παρόλο που είμαι Mac User είναι το upgradability. 

 

Ξεκίνησε με soldered ram από Intel αρχιτεκτονική και τώρα soldered είναι και οι δίσκοι. Είναι τραγικό.

 

Αν σου χαλάσει ο σκληρός να μη μπορείς να τον αλλάξεις. Ή αν σου καεί η ram ή να θέλεις να την αναβαθμίσεις.

 

Λατρευω Mac OS λειτουργικό με βόλεψε πολυ περισσοτερο απο τα windows. 

 

Αλλά νταξ...το έχουνε χεσει οι τυποι.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλημερα.

Ειμαι χρηστης του Logic Pro X και θα ηθελα τις εμπειριες σας.Πιο πολυ ερωτιματικα εχω για την RAM,

τα 16gb ειναι αρκετα για sample libraries?Την συμπεριφορα του στην πραξη.

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gio είπε

Καλημερα.

Ειμαι χρηστης του Logic Pro X και θα ηθελα τις εμπειριες σας.Πιο πολυ ερωτιματικα εχω για την RAM,

τα 16gb ειναι αρκετα για sample libraries?Την συμπεριφορα του στην πραξη.

Ευχαριστω.

 

Καλημέρα, μιλάς προφανώς για τα 24άρια...Tα συγκεκριμένα είναι "βαρειά" home μηχανήματα με όριο τα 16GB. Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα για home παραγωγές (όπως δεν είχαμε μέχρι τώρα). Για πιο επαγγελματικές ιστορίες -ευτυχώς- βγήκαν τα Studio.

 

ΥΓ. Μόλις έδωσα προκαταβολή για ένα Max...3 χρόνια το περιμένω!!!!😉

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gio είπε

Καλημερα.

Ειμαι χρηστης του Logic Pro X και θα ηθελα τις εμπειριες σας.Πιο πολυ ερωτιματικα εχω για την RAM,

τα 16gb ειναι αρκετα για sample libraries?Την συμπεριφορα του στην πραξη.

Ευχαριστω.


Το MacOS, ο Μ1 και το Logic φημίζονται για την καλή διαχείρηση πόρων, και τα mac έχουν δικό τους σύστημα για RAM overload, αλλά η απάντηση στο ερώτημά σου εξαρτάται πλήρως από το τι θες εσύ να φορτώσεις. Μπορείς να δεις κάποιες λεπτομέριες εδώ:

Αν θες να βάλεις 15-20 όργανα και να ηχογραφείς πχ rock ή γενικά μια νορμάλ home χρήση θα τα αντέχει σίγουρα, ειδικά αν κάνεις και κάποια διαχείρηση, πχ purge στο Kontakt, ή να κλείνεις articulations που δε χρησιμοποιείς. Αν τώρα θες να το πας επαγγελματικά, θες να τρέξεις τεράστια ορχηστρικά projects διαρκείας, με πολλά articulations, μικρόφωνα κτλ (βλέπε Spitfire Audio), τότε ίσως κάποια στιγμή να φτάσεις ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gio είπε

Καλημερα.

Ειμαι χρηστης του Logic Pro X και θα ηθελα τις εμπειριες σας.Πιο πολυ ερωτιματικα εχω για την RAM,

τα 16gb ειναι αρκετα για sample libraries?Την συμπεριφορα του στην πραξη.

Ευχαριστω.

Καλησπέρα,

προφανώς, όλα εξαρτώνται από τα libraries που χρησιμοποιείς.

Για παράδειγμα, το KONTAKT 6.7 τρέχει native στους m1 όπως και το logic pro x.

Προγράμματα που τρέχουν μέσω Rosetta 2 (emulation) είναι πιθανό να μην έχουν την καλύτερη συμπεριφορά.

Σε ιδανικές συνθήκες λοιπόν kontakt 6.7, logic pro x και 16 GB Ραμ  βλέπω ότι μπορείς να έχεις 30-185 tracks playback.

Με 30 να είναι τα βαριά και 185 τα ελαφρά όργανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου