Προς το περιεχόμενο

Ibanez GRX70QA TRB ή JACKSON JS12 Dinky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κρίνω τιμή κτήσης. Δεν κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι κανενός.

Ώς ιδιοκτήτης Ibanez GRX70 έκανα πολλές αναβαθμίσεις για να γίνει του γούστου μου. Τελικά δεν ... Την έκανα ανταλλακτικά και τα τοποθέτησα σε άλλα όργανα - projects. Ώς χρήστης - δανειολήπτης JACKSON JS12 Dinky , έκανα και μερικές ηχογραφήσεις.Από θέμα εργονομίας  Ibanez βολικότερη στα δικά μου χέρια και στο σώμα μου.Από θέμα ήχου η Jackson πιο ευκρινής στα δικά μου αυτιά.Και οι δυο ζητούν πραγματάκια για να γίνουν superstrat, σε διαφορετικούς τομείς.Για πρώτο ηλεκτρικό όργανο δυσκολεύομαι να τα προτείνω.  Μεταχειρισμένα είναι μια χαρά βάσεις για να κάνεις project δοκιμών και να έχεις όργανο χωρίς να ξεφουσκώσει το πορτοφόλι.

Επεξεργασμένο από bouzoukleri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και τις δυο. Οποια σου αρεσει και σου καθεται στο ματι καλυτερα.

 

Πιο ανετη λιγο η ibanez. Ισως αυτη να επελεγα στα τυφλα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ πιο άνετη η Ιμπανεζ?? και εγω Ιμπ φανμποις είμαι αλλα νομιζω αυτη η Dinky έχει καλύτερο fret access, 24 frets, και γενικα φαίνεται καλύτερη...

 

με ιμπανεζ ειχα μετρια εμπειρία οσον αφορά ποιότητα κατασκευης σε όργανα 700 και 1300 ευρω αντιστοίχως ... απλά μαντεύω για την ποιότητα στην GRX70AQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμφάνιση (ξεκάθαρα υποκειμενικό):
Στη συγκεκριμένη σειρά μου αρέσουν τα flat χρώματα της Jackson από τo fade της Ibanez.
Τα knobs της Ibanez μου φαίνονται λίγο περίεργα. Προτιμώ το πιο απλό στυλ της Jackson.
Από την άλλη, αυτό το headstock της Jackson δε μπορώ να το βλέπω με τίποτα.

Από άνεση:
Jackson δεν έχω πιάσει ποτέ, αλλά έχω παίξει μια παλαιότερη σειρά μιας αρκετά παρόμοιας Ibanez (δε θυμάμαι μοντέλο).
Ήταν αρκετά άνετη, με λεπτό λαιμό, αλλά και αυτό είναι υποκειμενικό.

Από ήχο:
Ε οκ, πόσα να περιμένεις από ένα όργανο που αξίζει ολόκληρο όσο κάνει ένα καλό σετ μαγνητών?

 

Συμπέρασμα:
Προσπάθησε ο ίδιος να τα δεις και να παίξεις - εκτός αν μιλάμε για δώρο σε κάποιον άλλο, ε που τότε μάλλον είναι λίγο α-μπε-μπα-μπομ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις δυο εχω παιξει προ ετων, πιο πολυ την Jackson.

 Θυμαμαι οτι μου αρεσε πιο πολυ η ταστιερα της ibanez.

 

Γουστα ειναι αυτα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου