Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τροφοδοτικό σε high gain καταστάσεις !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω σοβαρό θέμα με το ρεύμα και τον θόρυβο που εισάγει ειδικά σε πιό high gain παιξιμο.

Πρόσφατα πήρα ένα DI box και εκεί ειδικά (θεωρώντας οτι φταίει το ρεύμα) όταν στέλνω και στον ενισχυτή και στο AI ακούγεται ένα σφύριγμα που παίρνει κεφάλια.

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο, μπερδεύτηκα με ground loops, current isolation κτλ. και δεν καταλαβαίνω σε τι και εάν πρέπει να επενδύσω.

Να τονίσω οτι και ένα πετάλι μόνο του να βάλω μπροστά από τον ενισχυτή ανεβαίνει το noise floor απίστευτα.

 

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη... Είμαστε που είμαστε μέσα, τουλάχιστον να παίζουμε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται σαν να εχεις προβλημα γειωσης ή θεμα κακης ποιοτητας τροφοδοτικου πεταλιων. Βεβαια μπορει να ειναι χιλιες δυο οι αιτιες.

 

Καποιες σκορπιες σκεψεις που ισως βοηθησουν:

 

1. Δοκιμασε αλλη πριζα, σε αλλο χωρο, ειδικα εαν στην γραμμη του πινακα που δουλευεις εαν εχει καποιο dimmer, η πολλες αλλες συσκευες.

2. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει το προβλημα γειωσης τοσο στην συσκευη σου/πολυμπριζο, οσο και στην γραμμη που ερχεται απο τη δεη.

3. Δοκιμασε διαδοχικα να αλλαξεις καλωδια, κιθαρα, και ενισχυτη ωστε να τσεκαρεις μηπως φταιει ο εξοπλισμος.

4. Μην βαλεις πεταλια στη δοκιμη, καθως καποια τροφοδοτικα πεταλιων προκαλουν εντονο σφυριγμα. Εστω βαλε μπαταρια.

5. Δοκιμασε τον εξοπλισμο σου σε αλλο σπιτι. 

 

Σπιτι μου εχω θεμα  με τη γειωση. Δεν προκαλει σφυριγμα τοσο, οσο προκαλει πιο  εντονο hum. Κατα καιρους, τροφοδοτικα που χρησιμοποιω προκαλουν εντονο σφυριγμα κατα τη χρηση. Πιο πιθανο το κοβω να συμβαινει κατι τετοιο.

 

Ο τιτλος του θεματος σου ειναι λιγο σοκαριστικος και ασχετος με το προβλημα. Αστοχη επιλογη.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφίες πως θα βοηθήσουν? Για να ξέρω τι θα βγάλω.

 

Στα σχόλια του gkourmoul1

1. Δοκίμασα να πάρω την τροφοδοσία του πεταλιού από άλλο δωμάτιο αλλά τα ίδια. Βέβαια μέσω 1spot γιατί οτιδήποτε άλλο δεν έφτανε.

2. Πως το καταλαβαίνουμε/ελέγχουμε αυτό? Κι αν αυτό είναι το θέμα πως το αντιμετωπίζω?

3-4. Κιθάρα καρφί στον ενισχυτή είναι μια χαρά. Το πρόβλημα ξεκινάει με το που ανοίξω είτε την τροφοδοσία πεταλιών. Το ίδιο ισχύει και με το 1Spot σε ένα πετάλι όπως είπα στο 1.

5. Δύσκολα πράγματα αυτά... Μετα βίας βγάζουμε τον εαυτό μας από το σπίτι τέτοιες μέρες. 😜😜😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις θεμα γειωσης. Εαν ειχες, και καρφι στον ενισχυτη τα ειχες θεματα με hum.

 

Εχεις κακη τροφοδοσια στα πεταλια. Δεν ξερω τι ειναι το 1spot, αλλα εαν δοκιμασεις ενα πεταλι με μπαταρια, λογικα δεν θα υπαρχει σφυριγμα.

4 minutes ago, Spice_1 said:

Φωτογραφίες πως θα βοηθήσουν? Για να ξέρω τι θα βγάλω.

 

Μη βγαλεις. Σε καλυψε ο fusion..

 

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά.. επειδή είχα παρόμοιο θέμα, με σφύριγμα σε high gain , ήταν από το di (χρησιμοποιούσα το nux solid studio)...και το di με ground loop το εξαφάνισε. Δεν ξέρω ακριβώς την περίπτωση τη δική σου, στη δική μου πάντως πήγαινε di από ενισχυτή σε κάρτα ηχου, αλλά ήταν active di, δλδ έμπαινε σε ρεύμα, ενώ θέλει passive με ground loop. Πήρα ένα φτηνό της palmer και σταμάτησε. Αν είναι θέμα ρεύματος σε πετάλια θα έχεις σφύριγμα και όταν το di δεν είναι συνδεδεμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Spice_1 said:

Φωτογραφίες πως θα βοηθήσουν? Για να ξέρω τι θα βγάλω.

 

 

θα δούμε

1. ποιά πετάλια βάζεις

2. το τροφοδοτικό τους

3. τον ενισχυτή

4. τις εντάσεις που έχεις σε κάθε ποτ

5. την συνδεσμολογία

 

τουλάχιστον

 

di γιατί πήρες?

που στέλνει το di?

Ενισχυτής υπάρχει?

ποιός είναι?

πως έχει συνδθεί το di?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ευκαιρία θα δώσω και φωτογραφία αλλά το θέμα υπάρχει ακόμα και με ένα μόνο πετάλι και με διαφορετικά τροφοδοτικά. Δεν το έχω δοκιμάσει με μπαταρία απλά γιατί το συγκεκριμένο δεν παίρνει. 

 

Di (behringer di600) πήρα για rec ώστε να κρατάω πέρα από τον ενισχυτή κι ένα DI track. Το συνδέω όπως λένε οι οδηγίες του (όχι ότι έχει πολλές επιλογές δλδ) κιθάρα, ένα out στον ενισχυτή και το άλλο xlr στην κάρτα. Ο ενισχυτής είναι bogner alchemist, αν και θεωρώ πως αν το πρόβλημα εντοπιζοτανε στον ενισχυτή θα έκανε θόρυβο και μόνος του. 

 

Με το ground loop τι παίζει? Το έχω συναντήσει πολύ σαν όρο αλλά δεν το πιάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό πετάλι βάζεις?

στο κάνει μόνο με ένα συγκεκριμένο πετάλι ή και σε άλλο?

το κουμπί ground lift το δοκίμασες?

υποθέτω τον διακόπτη δίπλα στο input τον έχεις στο instr.

Με τον άλλο flat filter επαιξες?

αυτό το είδες?

το δοκίμασες?

 

Filter switch reduces annoying hiss and buzz

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου